Fusion Jazz/Rock

Ωραιο το ροκ αλλα υπαρχει και αυτο τοεξισου ωραιο και πολυ ενδιαφερον παρακλαδι του Jazz/Rock οπου στη συνεχεια εξελιχθηκε στο ειδος που ονομαζουμε Fusion!!

Και μιας και παρατηρισα οτι δεν ειναι και πολυ ευρεως διαδεδομενο και ειδηκα εδω εκανα το τοπικ αυτο ωστε να κανουν καποιοι μια επαφη με το ειδος και καποιοι αλλοι να μοιραστουμε αποψεις για καλλιτεχνες groups κτλ…

ωραια ιδεα ρε camel!
πρωτα απο ολα θα γραψω το αγαπημενο μου group Mahavishnu Orchestra!!
http://www.progarchives.com/Progressive_rock_discography_BAND.asp?band_id=649

return to forever
http://www.progarchives.com/Progressive_rock_discography_BAND.asp?band_id=1027

κ εναν απο τους αγαπημενους μου κιθαριστες Jan Akkerman
http://www.progarchives.com/Progressive_rock_discography_BAND.asp?band_id=2091

Και για να λεμε και για Albums Mahavishnu Orchestra - The Inner Mounting Flame
Byrds Of Fire και το live vidoe Bootleg που εχουμε εμεις ε… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Απο Return To Forever - The Romantic Warrior για μενα απο τα 2-3 καλυτερα Fusion-Jazz/Rock που χω ακουσει ποτε μου!!! Μετα αν θελει καποιος και αλλα το Hymn To The 7th Galaxy ειναι παρα πολυ καλο, πιο τζαμαριστο…

Οσο για τον Akkerman τι να πουμε…ΑΚΟΥΣΤΕ!!!

Allan Holdsworth!!!

Κρίμα πού τον έχασα :frowning:

ασε ασε ασε :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Τουλάχιστον παρηγορούμαι πού είδα Socrates στο Rodeo εκείνη τη μέρα! (bluezlick στις διασκευες σε Hendrix… :smiley: )

κ εγω παρηγορουμαι γιατι ειδα louisiana red! :smiley: :smiley:

__Ωραίο θέμα!!

__Romantic Warrior -ΔΙΣΚΑΡΑ!! Προτείνω ακόμα και το κλασικό Spectrum του Bill Cobham. Ακόμα, έχω ακούσει και το καινούργιο των σχεδόν Return to Forever (Chick Corea & his Electric band -“A band to the stars” νομίζω πως λέγεται) και φαίνεται να είναι ΠΟΛΥ καλό…

__Η Μαχαβίζιου σκίζει, ΜακΛάκλιν είναι αυτός… (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ… νομίζω πως σε ένα τραγούδι είχε παίξει και ο Santana, αλλά ίσως κάνω λάθος και ήταν απο την προσωπική καριέρα του John…

Miles Davis-Bitches Brew,h arxh olwn!

O mcLaughlin exei bgalei full-length disko mazi me ton Santana,legetai Love,Devotion,Surrender kai paizei kai o Cobham mesa an thymamai kala. :slight_smile:

__NICE! 8) Ευχαριστώ!

To Bitches Brew δεν μ’αρεσε :cry: και ακουγα κλα λογια γι’αυτο.Πολυ Jazz και οχι τοσο συγκεκριμενη αν θυμαμαι καλα.Εγω που δεν ειδα Holdsworth και δεν ειδα και κατι αλλο εκεινες τις μερες τι να πω???

Αnyway παιζει ο Dave Weckl (Dave Weckle Band) και αθηνα και θεσ/νικη.Εχω κανει τοπικ στο συναυλιες για λεπτομεριες.

Αnyway για Chick Corea το αλμπουμ Beneath The Mask ειναι απλα απιστευτο.Καθαρο Fusion, οχι τοσο Jazz,και προς μεγαλη εκπληξη εχει λιγους και μικρους αυτοσχεδιασμους.(οι οποιοι βεβαια σπερνουν).
Εχει ακουσει κανενας Mahavishnu Orchestra περα απο το 73-74 μετα το live??

ειμαστε για ξυλο ολοι μας…
ξεχασαμε δυο απιστευτους δισκαρους!!!
GONG - ExpressoII
GONG - Gazeuse

Ένας εμπνευσμένος κ΄κοινωνικά ευαισθητοποιημένος εκπρόσωπος του είδους,που αξίζει ν΄ακούσει κάποιος κ΄ο Gil Scott Heron με album-σταθμό:Pieces of a man…Eπίσης απ΄τους πιο παραγωγικούς καλλιτέχνες της fusion(jazz/rock) o σαξοφωνίστας Τom Scott με συνεργασίες στο ενεργητικό του απο Β.Streisand κ΄Q.Jones μέχρι Pink Floyd…Στην fusion(jazz/pop) πολύ μελωδικοί κ΄ταξιδεμένοι οι ήχοι του Paul Hardcastle στην συνεργασία του με τους Jazzmasters(εκτός απ΄τα ορχηστρικά,υπέροχο κομμάτι του το Βodyheat)…!

Victor Wooten
Vinie Colayuta
Scott Henderson
Vital Teck Tones
Uncle Moods
Patituci
Και Jaco.
Aυτα ειναι μερικα καλα fusion.

Ρε συ Roots, μην αναφερεις εται απλα ονοματα…λεγε και κανενα αλμπουμ μαζι…

Για Victor Wooten ακουστε Βass Extremes 1 k 2

Eιναι Victor Wooten και Steve Bailey στα ηλ. 4χορδο και 6χορδο αταστο αντιστοιχα.+Dennis Chambers στα Drums.
Eιναι απιστευτοι!!! και οι μουσικοι και οι δισκοι!!!

Ο Patitucci εχει και Jazz και Fusion δισκους.Εχω εναν.Sketchbook,Fusion αλλα οχι και τοσο καλο.ειναι απλα καλος δισκος.

Oσο αναφορα τον Jaco Pastorius Jazz παιζει…και δεν με τρελανε κι ολας.

Vital Tech Tones ειναι πολυ καλοι!!! Victor Wooten - Bass, Scott Henderson - Guitar,Steve Smith!!! - Drums

Γιατι ειναι ΤΟΣΟΟΟΟΟ ΤΕΛΙΕΟΙ οι δισκοι ρε??? γιατι να παθαινεις πλακα καθε φορα που τα ακους και ξενερωνεις που δεν θα παιξεις κατι τετοιο ποτε???
:evil: :evil: :evil: :evil:

ο δισκος των Mahavishnu Orchestra με τον santana ειναι απιστευτος!!!
θα το χαρακτηριζα jazzolatinofusion!
o Mclaughlin κλασικα ΣΠΕΡΝΕΙ!!! αλλα κ ο santana παιζει πολυ καλα κ περα απο το γνωστο του style που ολοι εχουμε ακουσει!

οι δυο δισκοι των Soft Machine
third http://www.progarchives.com/Progressive_rock_discography_CD.asp?cd_id=3237
Fourth http://www.progarchives.com/Progressive_rock_discography_CD.asp?cd_id=3238
μπορουν ανετα να θεωρηθουν Jazzrock

To 3 σπερνει απλα!!!

το 4 θα μου το δωσεις…χαχαχα

το Stanley Clark & Friends - Live At The Greek ειναι απλα απιστευτο!!! Jazz/fusion, .Υπεραξιζει να το βρειτε!!![/list]

και κατι οχι τοσο γνωστο

Brand X

Εχω μονο το 1ο. Unorthodox Behavior λεγεται.

Παιζει ο Phill Collins και ειναι κλασης Bily Cobham την εποχη εκεινη.

Ειναι ενα μιγμα απο τα 2 πρωτα Mahavishnu Orchestra με Billy Cobham (βλεπετε Spectrum)…και απλα σπερνει…παιζουν πολυ καλα και ο Collins με τον Μπασιστα Percy Jones δινουν ρεστα.Και οι συνθεσεις ειναι ολης της μπαντας (και του Collins!!!)
και ειναι πολυ ιδιετερες.Αρκετα Jamαριστοι χωρις να κουραζουν καθολου.!!!

Κοιταξτε και στο www.Progarchives.com για περισσοτερες πληροφοριες.