House Of The Dragon [GoT thread]

εν τω μεταξυ μιας και μου χονται φλασιες απο το χτεσινο, ο στρατος τελικα δεν πρεπει να επαθε τπτ στο winterfell ή κραταγε backup σε καπιοιο δισκο, δεν εξηγειται αλλιως. και η αφση που παει να βγαλει λογο με τα φτερα του δρακου να φαινονται λες και ειναι δικα της, ειναι βγαλμενη απο eurovision με Lordi…

Δε σχολιαζει κανεις την παρανοια επισης του να παρουσιαστει κρατουμενος μπροστα σε συμβουλιο, να του πουν “σκασε εχεις μιλησει πολυ στη ζωη σου” και μετα απο 10 λεπτα ομιλιας του να ονομασει το βασιλια. Δε μπορω να το διανοηθω.

2 Likes

Χαχαχα ισχύει, αυτό ακριβώς είπα εκείνη τη στιγμή

Είναι ο Tyrion αγόρι μου :stuck_out_tongue:

1 Like

Ο τυυυυυριον;

Αλλο ενα τρολλ ξεσκεπαζεται απ το Rocking.gr :astonished:

χαιρομαι που τελειωσε.

Οι δυο τελευταιες σεζον αλλαξαν τη σειρα τοσο πολυ σε τονο που εβλεπα τη σειρα κυριως για να τη σχολιαζω (που λεει περισσοτερα για μενα παρα για τη σειρα υποθετω).

Προσωπικα, πιστευω οτι αδικησαν πληρως πολλους χαρακτηρες που εχτιζαν ανα τα χρονια και επιβραβευσαν αλλους με τους οποιους δεν ασχοληθηκαμε αρκετα.

Μεγαλη αμαρτια το πως εγινε develop η ιστορια της Δρακομανας, και για το λογο αυτο κυριως νιωθω απογοητευση. Δεν εχω θεμα με το που κατεληξε - καθως μου βγαζει νοημα - αλλα το πως κατεληξε εκει ειναι καπως εκνρευστικο.

Βαριεμαι να κανω ποστ αναλυτικο, απλα χαιρομαι που τελειωσε.

Kατι για great stories ελεγε στο κουλο εκεινο μυτιν ο Τυριον, και ηταν τοσο κοντα στο να ειναι μερος μιας.

5 Likes

και αυτό που λέτε συν ότι ο γκριζοσκώληκας έχει το και σπαθί και κρατούμενο και πάει σε διαπραγμάτευση να δεχτεί να τον υποβαθμίσουν

ΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΨΗΦΙΣΤΕ ΒΑΣΙΛΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΩΡΑ ΝΑ ΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ

2 Likes

Εγώ τους χαρακτήρες που απόλαυσα απ’ την αρχή ως το τέλος παρόλο που η 8η σεζόν είναι κακογραμμένη και κάπως άντε να τελειώνουμε είναι ο Tyrion και η Arya

1 Like

Και μια ήρεμη άποψη.

3 Likes

πολύ σημασία δίνει ο κόσμος σε μια τηλεοπτική σειρά ε…

Aυτο λεω σε καθε ποστ :stuck_out_tongue: Πιο τραγικη σκηνη δεν μπορουσανε να στησουνε

Θα μπορουσαμε να το πουμε και για τη μουσικη αυτο, αλλα εδω ειμαστε, αυτα λεμε.

Υπήρχε κάποιος λόγος που Ντοθράκι-Άσπιλοι δεν έμαθαν ότι ο Τζον είναι ο κληρονόμος του θρόνου? Ή εξυπηρετούσε την ιδέα να ισοπεδώσουμε το χαρακτήρα όσο δεν πάει και να αναδείξουμε τον Γκρέιγουορμ αυτόν που κάνει κουμάντο? Έχεις έναν Ταργκάρυεν κρατούμενο που τυγχάνει να είναι ο νόμιμος διάδοχος, και αντί να το πεις σε όλους και να τον αφήσεις να διαλέξει που θα πάει(αφού δε θέλει το θρόνο), τον παρουσιάζεις έρμαιο στις αποφάσεις άλλων? Και ειδικά του Γκρέιγουορμ? του Γκρέιγουορμ ρε?

4 Likes

τα καλύτερα memes εδώ και χρόνια μας άφησε η σειρά, και σεις γκρινιάζετε για βλακείες!

4 Likes

Αν απαντάς σε μένα, τί σχέση έχουν τα memes που όντως είναι γαμάτα με τις απορίες που έχω?

Το οποίο δεν φάνηκε ιδιαίτερα να το τηρεί.

Summary

Αν σκεφτούμε ότι γύρισε πίσω να κοιτάξει την πύλη που κλείνει. Χωρίς αυτή την κίνηση θα μπορούσε απλά να τους συνοδεύει, αλλά έτσι όπως κοίταξε εγώ το κατάλαβα αλλιώς

Είπαμε δεν βγάζει νόημα το σενάριο. Ο Μπραν λέει στην αρχή δεν θέλω να είμαι βασιλιάς και μετά απαντάει στον Tyrion για αυτό το λόγο ήρθα. Τρομπαρουνε άσχημα αλλά ευτυχώς που τελείωσε

2 Likes

Τελος λοιπον για την πιο επικη σειρα που εχουμε δει μεχρις στιγμης στην τηλεοραση.
Το τελος ηταν πραγματικα ο ορισμος του γλυκοπικρου αλλα οντας απο αυτους που συνεχισαν να παρακολουθουν με ενθουσιασμο και την 8η σεζον δεν μπορω να παραβλεψω καποιες ατελειες που αυτη ειχε κ το ποσο βιαστικα ηρθε η καταληξη. Overall παντως το προσημο ειναι θετικο.

Οσον αφορα τους χαρακτηρες κ την καταληξη αυτων στο τελος της σειρας.

Ξεκινωντας απο τους δευτεροντες, βρηκα ιδανικο το τελος σχεδον για ολους οσους επεζησαν:
Την Μπριεν (μου αρεσε πολυ που εγινε μελος της King’s Guard και ολοκληρωσε την ιστορια του Τζειμι στο βιβλιο), τον Τορμουντ (επεστρεψε στα πατρια), τον Σαμ (δεν θα μπορουσε να γινει κατι αλλο απο Grand Meister), τον Νταβος (με τον συμβουλευτικο ρολο που παντα ειχε κατεληξε μελος του συμβουλιου), τον Grey Worm, τον Γκεντρυ, την Γιαρα και τον Ποντρικ.
Βρηκα εντελως ακυρο το πως κατεληξε η ιστορια για τον Μπρον ο οποιος αν και ωραιος σαν χαρακτηρας μεχρι την 4η σεζον επειτα δν προσεφερε και πολλα. Ξεκαθαρο Fanservice.
Μου αρεσε που ξαναειδα εστω και λιγο τον Εντμιουρ και τον φλωροΡομπιν. Οχι τιποτα αλλο, αλλα για να θυμηθουμε σε αυτη τη σειρα οτι υπαρχουν και αλλοι μεγαλοι οικοι που διατηρηθηκαν σε αντιθεση με τους Μαρτελ και τους Ταιρελ.

Οσον αφορα τους κυριους:

Με ικανοποιησε απολυτα το τελος του arc της Σανσα. Μονο βασιλισσα του Βορρα θα μπορουσε να καταληξει.
Επισης θετικο προσημο και στην ιστορια των Τζειμι-Σερσει.
Οσον αφορα την Άρια ηταν κατι που δεν περιμενα αλλα εχει βαση τελικα η επιθυμια της να ταξιδεψει στο αγνωστο.
Ειμαι πολυ μπερδεμενος με το πως εληξε το αντιστοιχο arc του Τιριον. Δεν ξερω αν ειναι το ιδανικο και πραγματικα δεν ειχα καμια ιδεα που θα βρει το τελος τον ιδιο.
Ξενερωσα απιστευτα με Μπραν. Ειναι δυνατον να εγινε βασιλιας; Η ιστορια του πραγματικα ειχε τα περισσοτερα κενα. Επισης μεγαλη ασυνεπεια στον χαρακτηρα του ενω καθε φορα που πεταγε τις τραγικες
ατακες του με αυτη την εκνευριστικη απαθεια με επιαναν τα γελια απο τα νευρα μου. Κριμα γιατι το arc του ειχε πολλες δυνατοτητες.
Αφησα για το τελος τους 2 πρωταγωνιστες.
Συγκινηθηκα με τον θανατο/προδοσια της Νταινερις απο τον αγαπημενο της και οτι ακολουθησε με τον Ντρογκον. Αν και βασικη πρωταγωνιστρια δεν μου ηταν ιδιαιτερα συμπαθης ποτε. Παρ’όλα αυτα στα 2 τελευταια επεισοδια, ακομη και μετα τον ολεθρο που σκορπισε ειχα ενα αισθημα λυπης για αυτην. Τραγικη φιγουρα η οποια εμεινε σχεδον μονη της λιγο πριν το τελος της. Δεν θα μπορουσε να ληξει αλλιως η ιστορια της. Σιγουρα παντως θα ειχε χρειαστει περισσοτερος χρονος για να φτασει εκει που εφτασε.
Συγκινηθηκα και με Τζον Σνοου ο οποιος ηταν ο πιο τραγικος ηρωας της σειρας μαζι με Νταινερις. Μου αρεσε που εν τελει δεν βρεθηκε στο θρονο και κατεληξε στο πλευρο των Τορμουντ και Γκοστ στα βορεια αλλα θα προτιμουσα να τον ειχε απαρνηθει ο ιδιος τον τιτλο παρα αυτο το ακυρο που ειδαμε με Grey Worm.

6 Likes

Εγώ μάγκες και μάγκισσες θα πω το possible past μου για την σειρά, πιάνοντάς το από την στιγμη που η Ντάνυ μπήκε στα καράβια και ξεκίνησε για Γουέστερος, πριν την 7η σεζόν δηλαδή. Επισημαίνω ότι όλο αυτό το φαντάζομαι σε 9 σεζόν και με 10 επεισόδια η 7,8,9. Άρα με πολύ χρόνο για ανάπτυξη. Θαρρώ θα λειτουργούσε με λιγότερο χρόνο όμως.

  1. Να μην προσπαθούσαν ποτέ να πείσουν την Σέρσει για να συμμαχήσει μαζί τους. Ή να την γαμούσαν και μετά να τραβούσαν για Βορρά ή να πήγαιναν απλά πρώτα Βορρά.

  2. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν υπήρχε άλλος τρόπος να πειστεί η Ντάνυ να βοηθήσει με τους Νεκρούς. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Μάρτιν θα βάλει στα βιβλία μια τόσο πανηλίθια ιδέα όπως αυτή που πήγανε ο Τζον κι άλλα 9 άτομα να πάρουν κανά νεκρό για να πείσουν την Σέρσει να τους ακολουθήσει. Το λογικό θα ήταν ή η Ντάνυ να μην πειθόταν ποτέ και να είχε μανία με το βασίλειο, οπότε θα γαμούσε μόνη της το Κινγκς Λάντινγκ και μετά μπορεί να πειθόταν για να ανέβει πάνω να φάει νεκρούς ή το αντίθετο, πρώτα γαμάμε νεκρούς, μετά Σέρσει. Οτιδήποτε πέρα από αυτήν την απίστευτα ηλίθια ιδέα.

Αυτή η ηλίθια ιδέα ήταν ο μόνος τρόπος να πάρει ο Night King δράκο για να ρίξει το Τείχος; Όποιος θέλει βάζουμε λεφτά στοίχημα ότι στα βιβλία δεν θα πέσει έτσι το Τείχος.

  1. Στο καλύτερο για μένα σενάριο λοιπόν, τα Σταρκάκια ετοιμάζονται για άμυνα με νεκρούς, η Ντάνυ ετοιμάζεται να ξεκωλιάσει την Σέρσει.

  2. Όμως, τα κοράκια φτάνουν στο νότο, οι Σταρκ ζητάνε βοήθεια, ο Βορράς όντως κινδυνεύει, η breaker of chains θέλει και πρέπει να αποδείξει ότι είναι όντως η Βασίλισσα του Γουέστερος και πρέπει να πάει να βοηθήσει. Άσε που αυτός ο Τζονάκος όταν ήρθε να ζητήσει βοήθεια ήταν νοστιμούλης.

  3. Είτε με άμυνα στο Τείχος, είτε με άμυνα στο Winterfell, οι Βόρειοι τον πίνουν κανονικά, αλλά στη μέση της μάχης σκάει μυτόνι ο δράκος με τα τρία κεφάλια, Γκρέιγουορμ και Ντοθράκι και γίνεται της πουτανάρας σε μια απίστευτη μάχη που αν και αποδεκατισμένοι, στο τέλος νικάμε αδέλφια. Ε οι νεκροί ας φάνε και κανά δράκο και κανά κεντρικό χαρακτήρα δεν πειράζει.

  4. Ένα ρομάντζο γεννιέται, ένα γαμήσι πέφτει, ένα λαβ στόρι χτίζεται: Ντάνυ και Τζον. Με αυτό συμφωνώ. Μετά τη μάχη γίνεται του πλακομουνίου το κάγκελο και οι ήρωές μας χαλαρώνουν και λίγο μετά από τόσες μάχες.

  5. Όμως πάνω στα μέλια, το νέο μαθαίνεται. Ο Τζον είναι ο διάδοχος του θρόνου. Τα σχέδια για ξεκώλιασμα της Σέρσει δεν παγώνουν, όμως τα πράγματα περιπλέκονται δραματικά. Μια σκοτεινιά, ένας φόβος, μια αμφισβήτηση, μια αγωνία, ένας Λιτλφινγκερισμός πλανάται πάνω από κάθε κίνηση των ηρώων. Η Ντάνυ σιγά σιγά τρελαίνεται που τους σώζει όλους και χωρίς τους δράκους και το στρατό της δε θα ζούσε κανείς, ο Τζον σαστίζει αλλά γλυκαίνεται και λίγο, σκέφτεται να παντρευτούν να συμβασιλεύσουν. Οι υπόλοιποι ήρωες σιγά σιγά και κρυφά παίρνουν θέση. Βάρυς με Τζον, Τύριον με Ντάνυ και το GoT θυμάται ξανά τις δολοπλοκίες που το κάνανε αυτό που είναι. Διάλογοι κόβουν την ανάσα, η κάθοδος ετοιμάζεται αλλά ο μεγαλύτερος κίνδυνος δεν είναι πια η Σέρσει, αλλά ο εμφύλιος που σιγοβράζει, η διχόνοια που έχει κόψει στα δύο τους ήρωες.

  6. Τα υπόλοιπα Βασίλεια καλούνται να πάρουν θέση. Κανείς δεν πάει με τους Λάνιστερ, αλλά Τάλι και Μαρτέλ χώνονται με Ντάνι. Καύλα πλάνα με πολλών Οίκων στρατούς μαζί. Η Σέρσει έχει καβατζωθεί πάρα πολύ καλά, η άμυνα του Κινγκς Λάντινγκ μαζί με Γιούρον στη θάλασσα και Γκόλντεν Κόμπανι είναι πολύ δυνατή.

  7. Εν τέλει οι στρατοί μαζεύονται και γίνεται μια επεισοδιάρα με απίστευτη μάχη, μόνο ξύλο αλύπητο. Φάτε και έναν δράκο ξέρω γω, αν έχουν μείνει πες δύο ή για να ισοσκελιστεί το τεράστιο πλεονέκτημα των δράκων, βάλτε ότι ένας τραυματίστηκε στο φτερό ή ξέρω γω η Ντάνυ μετά από ένα στραπάτσο που έπαθε ψιλοφοβάται να τους ρισκάρει εντελώς και πολύ ανοιχτά. Οπότε πέφτει άπειρο ξύλο σε ξηρά, θάλασσα και αέρα. Για εξτρά γαματοσύνη θέλω ο Μπραν να κάνει ένα βαργκ σε δράκο, Γκοστ ή σε άνθρωπο, για να τρελαθούμε τελείως!!

  8. Το Κινγκς Λάντινγκ πέφτει. Νικήσαμε την παλιοκαριόλα!

  9. Στο σημείο αυτό δε θα με χαλούσε ένα happy ending. Παντρευτείτε ρε ερωτευμενα πιτσουνακια και βασιλευστε μαζι σε ολο το Γουεστερος. Θα συγκινουμασταν με κατι τετοιο πιστευω, αν και ειναι μη-ρεαλιστικο.

Το απόλυτο τέλος όμως, δεν μπορεί να έχει παρά Τζον ή Ντάνυ ή κανέναν στο θρόνο. Το Γουέστερος είναι οι Ταργκάρυεν, τέλος. Ή αυτοί, ή κανείς. Η άλλη είναι όντως τρελαμένη και επειδή είναι τρελαμένη και θέλει να είναι μόνη βασίλισσα, οι Σταρκ δεν δέχονται ποτέ να υποταγούν στην Ντάνυ, ειδικά όσο ο Τζον είναι ο true διάδοχος. Έτσι θα γίνει κάτι από τα εξής:

α. θα φάει η Άρυα ή ο Τζον την Ντάνι, ο Ντρόγκον να τρελαθεί και να τα γαμήσει όλα και τέλος. Επικράτησε η φύση έναντι της μαλακίας των ανθρώπων, απλά όχι με την μορφή του πάγου όπως περιμέναμε (νεκροί) αλλά με την μορφή της φωτιάς (δράκοι). Όποιος κι αν επιζήσει, τα seven kingdoms παύουν να υπάρχουν πια.

β. θα φάει η Άρυα την Ντάνι κρυφά από τον Τζον, ο Τζον δε θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο. Μετά ο Τζον αναγκαζεται να ημερεύσει τον δράκο για να μην τους γαμήσουν όλους οι εναπομείναντες Ντοθράκι και Ανσάλιντ και κατουρά τον εναπομείναντα στρατό της Ντάνι. Ή ο Μπραν κάνει γουάργκ στον δράκο και τους κατουράει. Γενικά ο Μπραν πρέπει να κάνει γουάργκ στο δράκο κάπως, αντε γαμω! Μετά γινεται βασιλιας ο Τζον. Ο οποίος όμως εκτελεί την Άρια για την προδοσία της και εκείνη το αποδέχεται γιατί πήρε μια ζωή, έδωσε μία, την δική της. Ο Τζον ενώνει όλα τα βασίλεια, απ’ το βορρά μέχρι το νότο και αποδέχεται χαλαρά όμως την καταγωγή του και τις υποχρεώσεις αυτής. Επικράτησε το πιο καλό ας πούμε και το πιο δίκαιο για το βασίλειο, αλλά με πάρα πολύ πικρό τρόπο. Χωρίς την Ντάνυ, σκέφτεται ο Τζον, θα ήμουν ακόμα με πάνες. Γουατ δε φακ, η αγαπημένη μας σειρά τελείωσε με τον πιο αγαθομούνη ήρωα στο θρόνο;

γ. η Ντάνυ κάνει αυτό που η τρέλα της επιτάσσει: σκοτώνει τον Τζον. Είτε τον πνίγει με τα μπούτια της πάνω στο σεξ, είτε με Ντρακάρυς, δε με νοιάζει, να τον φάει γιατί είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος για το θρόνο. Μετά κυνηγάει όλα τα υπόλοιπα Σταρκάκια, και τέλος πάντων, είτε τους τρώει, είτε όχι, άλλος ένας αμφιλεγόμενος, πλην αρχιδάτος Ταργκάρυεν έκατσε στον θρόνο. Ο κόσμος δεν μπορεί να απαλλαγεί από τους τυράννους του.

Οτιδήποτε από όλα αυτά για μένα θα ήταν καλύτερο, και σίγουρα καλύτερο από τον Μπραν στον θρόνο και την απόφαση για… σχεδόν δημοκρατία στο Γουέστερος σε περίπου 5 λεπτά.

Συγχωρήστε με για ανακολουθίες χρόνων κ.λπ., το κείμενο είναι εντελώς raw γιατί έτσι μου βγήκε από μέσα μου!

4 Likes

χμ, δεν νομίζω οτι είναι απολυτη η αναλογία. δλδ καταλαβαίνω τι λές, expectation>reality και τι μας αρέσει παίζουν ρόλο, αλλά είναι σαν να λέμε πω οι judas priest βγάλανε εναν καλοφτιαγμένο δίσκο, αλλα πολύ δίκασο και αν ήμουν εγώ θα διαλεγά αυτές τις νότες… τότε θα ήταν γιαννης priest όμως. Τεσπά. Ο καθένας το ανάγει εκει που θέλει, ο Michael Moore έχει τη δικιά του ατζέντα, ο καθένας μεταφράζει η αγνοεί συμβολισμούς ανάλογα με το υπόβαθρο και τα βιωματά του.