Garage / Psychedelic Rock

Οι [B]The Basements[/B] είναι μία garage/psych μπάντα από τη Θεσσαλονίκη. To “I’m Dead” είναι η πρώτη τους ολοκληρωμένη δουλειά που κυκλοφόρησε σε βινύλιο και CD τον Μάιο του 2012 από την Lost In Tyme.

Όσοι γουστάρουν Seeds, Sonics, Creeps, Stomachmouths και εγχώριες μπάντες όπως Frantic V, Sound Explosion, Yesterday’s Thoughts, Last Drive κτλ, ας τους τσεκάρουν.

The Basements - "I’m Dead"

Μιας και συζητάμε στα τελευταία posts για τον Ty Segall,νομίζω πως αξίζει να γίνει αναφορά και στον πρώτο δίσκο του Mikal Cronin,ο οποίος έχει συνεργαστεί με τον Ty Segall σε albums του ως ντράμερ και στα δεύτερα φωνητικά,ενώ τον ακολουθεί συχνά και στα Live του.

Κινείται στους ίδιους garage ήχους, προσθέτοντας πολλά psychedelic pop στοιχεία,αλλά και surf rock επιρροές . Έχει πολύ όμορφα κομματάκια μέσα και είναι πιο clean από τους δίσκους του Ty Segall.Βοηθάει και η φωνή του σ αυτό. Για πάρτε >> [B][I][U]Situation[/U][/I][/B]

edit:Μόλις είδα πως Support στον Ty Segall θα είναι οι Acid Baby Jesus .

Φοβερό, μπορεί και καλύτερο από το πρώτο, δεν το άκουσα ακόμα αρκετά.

                            +

(http://www.youtube.com/watch?v=isuActU69Xk&feature=related)

κρατάω πισινή για αυτό διότι δεν του έχω δώσει τον πρέπον αριθμό ακροάσεων για να κρίνω σωστά. Να τα λέμε και τα άλλα όμως… αντίθετα, στο ντεμπούτο τους το οποίο για εμένα ήταν ένα ολοστρόγγυλο δεκάρι έχοντας μέσα μουσικές από ένα μάτσο είδη, από το πρώτο άκουσμα είχε κάνει την γη να εξαφανιστεί κάτω από τα πόδια μου με το ατελείωτο τριπαρισμα που σου πρόσφερε.

Βγήκε και το τρίτο του Ty Segall για το 2012

[B][SIZE=“3”]Goat - World Music[/SIZE][/B]

Λοιπόν, πρώτα απ’ όλα πολλά ευχαριστώ στον amazing_journey για την πρόταση. Το ντεμπούτο των Σουηδών Goat είναι κατά την προσωπική μου ταπεινή ένα από τα καλύτερα albums του 2012, προερχόμενο από ένα είδος που φαίνεται κι αυτό να αναβιώνει με τη γενικευμένη επιστροφή της αναλογικούρας στη rock μουσική.

Απ’ ότι ανακάλυψα, τα μέλη της μπάντας κατάγονται από το μικρό χωριό Korpilombolo στη Β. Σουηδία, το οποίο φημίζεται για τη μακρά ιστορία λατρείας voodoo των κατοίκων του, μετά την εγκατάσταση εκεί ενός μάγου-γιατρού πριν κάτι αιώνες. Ακόμα κι αν δεν ισχύει, ωραία ιστορία έτσι;

Μια πολύ έγκυρη περιγραφή της μουσικής τους που βρήκα: “[I]Shades of black mass-era Rolling Stones, Can-esque krautrock, fleeting glimpses of ominous Scandinavian folk and countless rugged’n’funky African-inspired rhythms[/I]”. Εκτός των έντονων αφρικάνικων ρυθμικών στοιχείων, οι μελωδίες είναι υπέροχες και η ατμόσφαιρα μοναδική και (το σημαντικότερο) ξεχωριστή ([B][U]κλικ[/U][/B]).

Είναι πολύ δύσκολο να αντισταθεί κανείς σε τούτο, αν γουστάρει psych γενικά. Είναι κι αυτή η occultίλα…

Με διαφορά ο καλύτερος ψυχεδελικός δίσκος των τελευταίων ετών. :yes:

Το Korpilombolo είναι [B]στου διαόλου τη μάνα[/B] κυριολεκτικά, οπότε τα voodoo και ο σατανισμός κάπως έτσι πρέπει να εξηγούνται.


Ναι, εκεί που είναι το (Α).

Πάντως, μπράβο στα παιδιά για το όνομα που διάλεξαν, μέχρι σήμερα την κατσίκα την είχαν πάρει εργολαβία οι βlackμεταλλάδες.

Μπορώ να πάρω πίσω οτιδήποτε αρνητικό είπα για το νέο Tame Impala? :oops:
Τελικά ο Parker είναι από τα μεγαλύτερα ανερχόμενα μουσικά μυαλά στην rock γενικά!
εδιτ: όχι στην rock διότι τον μειώνω… στην πειραματική σκηνή είναι σωστότερο.

:smiley: όντως, ειδικά αυτό το “Feels Like We Only Go Backwards” μου έχει κολλήσει.

υ.γ. και το goat από πάνω μοναδικός δίσκος

Και όχι μόνο…Η διασκευή στο “Diarabi” είναι τουλάχιστον συγκλονιστική κι εκείνος ο βήχας που ακούγεται στην αρχή του με κυνηγάει ακόμα, έκανα 2-3 μέρες να τον συνηθίσω και να μην κοιτάω έξω από το παράθυρο νυχτιάτικο για το ποιός μπορεί να είναι. Ορίστε και το οριγκινάλε:

[B]http://www.youtube.com/watch?v=_8_DYbsg3n4[/B]

…όπως και μιαν ιδέα για το τί γίνεται επί σκηνής:

[B]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=crLda0HDhfw[/B]

Από το 12:43 και μετά γίνεται ο κακός ο χαμός.

Εμένα με κυνηγάει ακόμα, το αλμπουμ κατεβάζει διακόπτες.


[SIZE=“7”]Ε Ρ Χ Ο Μ Α Σ Τ Ε[/SIZE]

Σαφώς κατώτερο απ’το Slaughterhouse… αν και το τελευταίο το έχω λιώσει ενώ το Twins δεν έχει πολλές μέρες που βγήκε.

Αν και κατώτερο όμως, έχει το παρακάτω ΣΦΗΝΑΚΙ:

Ευτυχία…:roll:

καινουριο κομματι dead skeletons
ζημια καθαρση τριπ
www.youtube.com/watch?v=jRnitzqSzv8
ωραιος ηχος

συγκλονιστικός δίσκος! αυτά περί βουντου δε τα ξέρα…! ισχύουν - δεν ισχύουν, δίνουν αυτό το κατιτίς.
[I]αγάπη<3[/I]

Πολύ όμορφος δίσκος, πραγματικά “World Music”.
Επιρροές από κάθε μουσική, φοβερά ριφφ αλλά την δουλειά κάνει το rhythm section περισσότερο.
Τα γυναικεία φωνητικά λίγο με χάλασαν (όταν υπάρχουν) , όχι λόγω φύσης φυσικά, για τις ερμηνείες μιλάω. Περισσότερα όταν τον ακούσω και άλλες φορές.

Σ’εμένα που είμαι φλώρος και τα απαίδευτα αυτάκια μου δεν αντέχουν και πολλά, μου άρεσε πιο πολύ το Twins:p
Αλλά γαμώ και τα 2 εννοείται

Λοιπόν, το Ty Segall μου άρεσε αν και δεν το έχω ακούσει πολλές φορές αλλά… τι ομορφιά είναι το Goat! μας αφήνουν για λίγο να πάρουμε κ εμείς μέρος στις σκοτεινές τελετές τους :twisted:

καρδούλες στο παρακάτω βίντεο

Δηλαδη τι περιμενατε οι γνωστες για να μας πειτε οτι οι Nomads εβγαλαν δισκαρα;;;

[B]The Bad Times Will Do Me Good [/B]
[B]Miles Away[/B]
[B]20,000 Miles[/B]

Πορωση. 8)

Τι κομματαρες ειναι αυτες

Για πάμε,

The Spyrals οι κύριοι που μετά από 4 EP φέτος βγάλανε δίσκο.

Έχουν φάει λιώσιμο. Όσοι γουστάρουν Tame Impala, The Black Angels και γενικά τέτοια βρωμονεοψυχεδέλεια ας τσεκάρουν.

[U][B]Evil Kind[/B][/U]

[U][B]Coming to Kill (get low)[/B][/U]