Garage / Psychedelic Rock

Όσοι έλιωσαν το περσινό των Cloud Nothings ας τσεκάρουν [B][I][U]Join Us Now[/U][/I][/B] . Πήγαινε και στα Indie, αλλά ας είναι.

Εγω αν συνυπολογισω οτι η κυκλοφορια ειναι της Dirtnap και οτι στα leads τους ακουω τιγκα Estranged (δηλαδη Wipers, μελωδικο πανκ κτλ.), παιζει να το 'βαζα και στο punk. :stuck_out_tongue:

Δηλαδη καλα εισαι εδω που εισαι και μεις τσεκαρουμε το δισκακι με γοργες διαδικασιες.

Στο blog γράφω πως είναι indie punk .:stuck_out_tongue:

Και μάλλον εκεί καταλήγω. Με επηρέασε το last fm και το έβαλα εδώ, αν και σίγουρα έχει και πολλά garage στοιχεία. Ωραίο δισκάκι είναι πάντως.

black angels εκεί έξω 8)

[B]Dikes of Holland[/B] - Braindead (2012)

παίρνουμε γεύση εδώ

Rotten Taste

αλητείες, ροκ ν ρολλ, και ξύλο.

όλο το άλμπουμ εδώ

Aν το κομματι ειναι μια φορα μαστουρα, μαζι με το [B]ΒΙΝΤΕΟ[/B] ειναι 10.

btw, το 'χει βρει (ιντερνετικα, εστω) το ΕΡ τους;;;

den to xw psaksei katholou, pali kala pou mou to thimises. Ama exeis nea pes mou.

Btw, exw spastei giati perisi agorasa gamato mplouzaki disappears, sto live tous, alla den to briskw. Pithanon na brisketai se kapoia valitsa metaksi elladas, gallias, agglias. sixtiri.

[B]The Bevis Frond - White Numbers[/B] 2013

Ο Nick Saloman επέστρεψε ρε κουφάλες :!:

Διπλό CD (!!), τριπλό βινύλιο (!!!) πάνω από 2 ώρες μουσικής (κάτι λιγότερο από 1:30 ώρα αν δε μετρήσουμε το τελευταίο 40λεπτο κομμάτι/τζαμάρισμα).
Προφανώς μέσα σε 2 ώρες είναι ανθρωπίνως αδύνατο να μην υπάρχουν αδύναμες/αχρείαστες/ψιλοβαρετές στιγμές. Δηλαδή σοβαρά τώρα, κάποιος θα πρέπει να πεί στον Saloman να μη βάζει στο δίσκο Ό,ΤΙ τραγούδι γράφει.

Πέρα απ’αυτά όμως, ο Saloman είναι 60 χρονών, έχει βγάλει ένα σκασμό δίσκους απ’τα μέσα του 80 και συνεχίζει και γράφει τέτοια πράγματα. Εδώ μέσα, εκτός από τις αδύναμες στιγμές, υπάρχουν και ΠΟΛΛΕΣ δυνατές και άκρως συγκινητικές στιγμές. Πραγματικά ο άνθρωπος κεντάει με την κιθάρα. ΦΟΒΕΡΑ υποτιμημένος συνθέτης/κιθαρίστας. Σου πετάει ένα lead από 'δώ, ένα σολο από 'κει και σε στέλνει αδιάβαστο.

Προσωπικά, αν σε κάθε κυκλοφορία του υπάρχουν 4-5 τραγουδάρες είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Εδώ όμως έχει πολλές παραπάνω.

Αθηναίοι, 14 Ιουνίου μαζί με Hawklords. http://www.rocking.gr/agenda/2013/6/14/10780/

Δυστυχώς δεν έχει πολλά κομμάτια στο youtube,
[I]The Bevis Frond - Begone[/I]
[I]The Bevis Frond - Opthalmics Microdots[/I]
[I]The Bevis Frond - ALTA[/I]

Δεν ξέρω για τον δίσκο, δεν τον έχω ακούσει όλοκληρο γιατί πολύ απλά έχει κολλήσει το player στο από κάτω 9 λεπτο [SIZE=“4”][B] ΧΑΟΤΙΚΟ ΕΠΟΣ[/B][/SIZE] :!:

[B][I][U]Hookworms - Away/Towards[/U][/I][/B]

Κομμάτι της χρονιάς με συνοπτικές διαδικασίες μέχρις στιγμής. Θυμίζει White Hills με πολύ Noise μέσα και άρρωστα φωνητικά. Έχω πάθει κοκομπλόκο. [SIZE=“3”]Άρρωστο το κομμάτι ΑΡΡΩΣΤΟ ![/SIZE]. Αυτά. :bye:

Ρεε… Bevis Frond;; Κανείς;;;

Θα 'χουμε και νέο δίσκο [B]Disappears[/B] φέτος.

[B]Disappears - Era[/B]

Δείγμα-single παρακάτω

[I]Disappears - Power[/I]

Ε δε λέει και πολλά…

Δεν ειμαι σιγουρη οτι το βαζω στο σωστο θρεντ. Ειναι αναγκη να υπαρχουν ολες αυτες οι κατηγοριες που με μπερδευουν; Παντως ειναι ωραιο τραγουδακι, με μια χροια νοσηροτητας, και το βιντεο ευφανταστο.

[B][I]The Orwells - Βlood bubbles[/I][/B]

μα τι βγαζει αυτη η αυστραλια… ooga boogas νεο φοβερό!

Κάποιος πρέπει να τους έχει αναφέρει, άλλα όπως και να έχει, τα παιδιά εδω στο ντεμπούτο τους είναι τσίφτηδες, rock n rollάρουν καλά, εχουν της ψυχεδέλεια τους και όταν φτιάχνανε τα ριφάκια τους σε ένα βρώμικο garage της Καλοφόρνια, είχαν οίστρο…8)

Εάν είστε τσίφτηδες και εσείς, τσεκάρετε :!:

[B][I][U]save yourself[/U][/I][/B]

^^^
To ακουσα εγω το απο πανω και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο.

Σε αντιθεση με αλλους αντιστοιχους δισκους (ψυχεδελεια, νεοψυχεδελεια), δεν ειναι μονοτονος, αφου συνδυαζει διαφορα στοιχεια/επιρροες, αλλες φορες πιο γκαραζ, πιο βρωμικα κι αλλες φορες πιο ψυχεδελικα, πραγμα που γινεται με το συνολο, ωστοσο, να ειναι πολυ στρωτο.

Βρισκεις και τα σβελτα γκαραζ σου και τις μαστουρες σου με αλλα λογια.

Εβγαλαν και καινουριο απο ο,τι ειδα, αλλα δεν το 'χω ακουσει.


btw, ακουσε κανεις τα καινουρια [B]Ty Segall[/B], [B]Mikal Cronin[/B];;;

Moνο το ΜCII του τελευταιου ακουσα που μου φανηκε πολυ αδιαφορο/ξενερωτο.


να σπαμμαρουμε λιγο το καινουριο [B]Disappears[/B] και εδω καλα ειναι.

Δεν ειναι σαν το περσινο, σιγουρα, αλλα οι ιδεες ειναι πολλες και ωραιες.

Χασιματα ποστ-πανκικα ή ψυχεδελικα, καποιες ποπ στιγμες, αλλες πιο θορυβωδεις, ωραια πραγματα, γενικα.

[B]Elite Typical[/B]

Το περσινό αλμπουμ των The Spyrals είναι άκρως γουστόζικο, τσαχπίνικο και καβλιάρικο 8)
Το φετινό τώρα το ακούω και φαίνεται συμπαθητικό αλλά σαφώς κατώτερο του περσινού.

Ελπίζω να σε κάλυψα :stuck_out_tongue:
Πάρε μια ιδέα,


μια φορά ολόκληρο συνεχόμενα δεν κατάφερα να τ’ακούσω…

To Disappears θέλει ακροάσεις.
Κι εγώ διέκρινα αρκετές ωραίες ιδέες αλλά και υποψίες χασμουρητού :wink:

Γενικα, πιστευω οτι τοσο πολλες κυκλοφοριες ολων αυτων των καλλιτεχνων εχουν αναγκαστικα και πολλη σαβουρα.

Τοσο, που και συ δεν μπαινεις στη διαδικασια να ακουσεις ή που δεν εχεις ακουσει οσο ηθελες αυτα που εκατσες να ακουσεις.

πχ, και απο τα περσινα Segall το Hair με White Fence ειναι οντως δισκαρα, Slaughterhouse δυνατο, αν και ξεπερασμενο σαν ηχος, ε το Twins αν εξαιρεσουμε τα χιτακια στην αρχη, μονο αναλατη φαση.

Αλλα ειναι τοσα πολλες κυκλοφοριες, side projects κτλ, που απο ενα σημειο και μετα βγαζουν μετρια μουσικη.


Για Disappears, χασμουρητο οχι ρε, ελα …σιγουρα δεν ειναι Pre Language, μπορει να μην ειναι καν δισκαρα, αν και για μενα Lux, Guider τα καταπινει αμασητα.

Απο κει και περα, εχει αρκετες ιδεες, ειναι καπως μαστουρικο/εθιστικο και το ομωνυμο ειναι τρελη χιταρα.

O Ty Segall έχει ξεσκιστεί τα τελευταία χρόνια. Το περσινό Slaughterhouse μου είχε αρέσει παρα πολύ. Το Twins, όπως τα λές, 2-3 ωραία κομμάτια και τα υπόλοιπα ανάλατα. Το άλλο δεν το 'χω ακούσει.

Όσο κι αν δεν φαίνεται, είναι περίεργος ο garage ήχος. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που μπλέκεται πότε με πανκ/ποστ πανκ, πότε με shoegaze, πότε με ψυχεδέλειες. Καλό είναι αυτό βέβαια γιατι υπάρχει ποικιλία. Η αλήθεια είναι οτι κλασσικός garage rock ήχος έχει ψιλοπεθάνει (13th Floor Elevators, Love κλπ), τουλάχιστον απ’όσα ακούω εγώ. Βέβαια απ’την άλλη δεν μπορεί κάποιος να παίζει (μόνο) όπως έπαιζαν αυτές οι μπάντες τέλη 60’ς-αρχές 70’ς.

Για το φετινό Disappears θα δείξει ο χρόνος. Είχα ξετρελαθεί με την περσινή μίξη garage/psychedelic rock με Sonic Youth/The Fall :!:

Μόνο οι Bevis Frond κι ο Nick Saloman είναι σταθερή αξία 8) (μήπως και τσιμπήσει κανείς :wink: )

Ο κλασικος γκαραζ ηχος εχει “πεθανει”, για αυτο και τα κατα καιρους revivals δεν τον παιρνουν ως τυφλοσουρτη.

Ειτε μιλαμε για το γκαραζ πανκ τελη 80/αρχες 90ς με μπροσταρηδες τους Dead Moon (που μαλλον ειναι το αγαπημενο ειδος γκαραζ, του οποιου η αυθεντικοτητα μου λειπει παρα πολυ σε σχεση με τη χιπστερια που εχει εισχωρησει στις μερες μας στο ειδος), ειτε για τις σκανδιναβικες αλητειες των mid-90ς, ειτε για το σημερινο μπασταρδεμα με ψυχεδελειες, ποστ-πανκ και shoegaze, το οποιο, βεβαια, τιμα παρα πολυ τον ηχο αυτο που λεμε οτι εχει “πεθανει” …απλα, ολο και κατι προστιθεται για να επιβιωνει αυτο το ειδος για καλο ολων μας. :smiley:

Απο Bevis Frond και Saloman δεν εχω ιδεα …αν θες σπαμαρε ελευθερα.

btw, παιζει σε λιγες μερες και καινουριος δισκος [B]Obits[/B], παιζουν και κατι κομματια στο youtube απ’ ο,τι βλεπω.

Δεν εχω κατι καινουριο …απλα, ηρθα να φερω δυο δωρακια απο ενα απο τα πιο ομορφα φεστ του πλανητη.

[B]Austin Psych Fest 2012 (DVD Live)[/B]
(εχει και τους δικους μας Acid Baby Jesus)

[B]Austin Psych Fest 2013 Mix[/B]

Εχω εγώ κάτι καινούργιο όμως.

[B][U][SIZE=“3”]The Dead Weather[/SIZE] return with new single 'Open Up (That’s Enough)'
Read more at http://www.nme.com/news/jack-white/73006#YKLKbsjVOw8mx1Md.99[/U][/B]

Πάει για το ‘15 ο δίσκος απ ότι λέει βέβαια, αλλά sorry δεν μπορούσα να αντισταθώ ειδικά με αυτό το[B][SIZE=“3”] καβλωτικό 30’’ preview[/SIZE][/B] που βγήκε στη φόρα.

Απαπαπαπαπαπα. ΦΤΙΑΞΕ ΜΑΣ JACΚ!!!