Garage / Psychedelic Rock

πολύ ωραία τα από πάνω κομμάτια… πρότεινε αν θες κάποιον δίσκο από τους Farflung μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση.

Τα περισσότερα δεν τα γνωρίζω, εκτός από τους Vibravoid όπου άκουσα πρόσφατα τον φετινό τους δίσκο… πολύ ωραία space/alternative ψυχεδέλεια, και μπόλικη και δημιουργική βαβούρα σε σημεία!

Να προτείνω τον δίσκο των Kosmos, το μοναδικό τους δηλαδή άλμπουμ που κυκλοφόρησε προ διετίας νομίζω. Εξαιρετικό heavy/space rock. Να σημειωθεί ότι ο ντράμμερ τους είναι ο Away, των Voivod. άκου

επίσης προτείνω να μετονομαστεί το θρεντ σε

Garage / Psychedelic / Space Rock

Το χαβανέζικο Baby Woodrose είναι ένα φυτό που προέρχεται από το προαναφερθέν νησί οι σπόροι του οποίου μπορούν να προκαλέσουν ψυχεδελικές, παραισθησιογόνες εμπειρίες. Το δανέζικο Baby Woodrose (σκέτο) είναι ένα συγκρότημα οι καρποί του οποίου έχουν ακριβώς τις ίδιες ιδιότητες.

:lol::lol:

o δίσκος είναι όπως πρέπει. θα μου κρατήσει πολύ καλή συντροφιά για πολύ καιρό όπως πάει… :slight_smile:

Γαμάτη ψιλονέα γκαραζοψυχεδελική μπάντα απο Γαλλία…

http://www.myspace.com/aquanebulaoscillator

Ε τώρα ετσι όπως έχουν γίνει τα πράματα που να βάλω μια ροκαμπίλι μπάντα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θα μπορούσε και στο πανκ αλλά πιστευω με τους γκαραζιερηδες ε΄χουνε πιο πολλά κοινα οι ροκαμπιλαδες… ΞΕρω γω; Δε γαμιεται όλα Ροκ Ν Ρολλ είναι στη τελική. Και δεν έχει και πολλους εδω μέσα που ασχολούνται μ αυτα οποτε…




BATMOBILE. Ε Ολλανδοί που παίζουνε απο το 83. Ε κατι θ αξιζουνε…

http://www.myspace.com/batmobillly

γκουχ-γκουχ. Τι κάνει ο κανίβαλος εδώ μέσα?
Ήρθε να γράψει για μια μπάντα που δεν βλέπω να’χει ξαναναφερθεί στο φόρουμ και να ζητήσει τα φώτα σας.
Θα μπορούσα να τους βάλω και στα ντουμοστόνερζ αλλά ας αφήσουμε ΚΑΙ σ’αυτό το θρεντ την κουτσουλιά μας.

Coven (US)

O πιο πολύς κόσμος τους ξέρει ως την μπάντα πάνω στην οποία βάσισαν το image τους οι Black Sabbath, και όντως οι εικαστικές/αισθητικές αναφορές είναι πολύ έντονες (οι αμερικάνοι προϋπήρχαν των θεών). Οι Coven μάλιστα είναι οι πατέρες της πιο ίβολ χειρονομίας στον κόσμο της μουσικής ().


1969 ε!

Μουσικά βέβαια μικρή σχέση είχαν. Η γουικιπίντια τους δίνει την ταμπέλα Occult,Psychedelic rock (οπότε είμαστε οντόπικ), εντάξει εγώ τους ξέθαψα και τους άκουσα εμπεριστατωμένα λόγω ηχητικής συγγένειας με Devil’s Blood, και μουσικά λένε πολύ, χωρίς βέβαια να πλησιάζουν τον τρόμο που θα περίμενε κανείς βλέποντας τις φωτογραφίες τους, πέρα από το τελετουργικό Satanic Mass. Παρόλα αυτά βγάζουν μια γνήσια μμπιμούβι/χόρορ βινταζίλα κυρίως στο πρώτο άλμπουμ τους, και η τραγουδίστριά τους Jinx Dawson (πέρα από πανέμορφη εμφανισιακά) είχε και φανταστική φωνή.

Τα τρία άλμπουμ τους Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls (1969) Coven (1972) και [B]Blood On The Snow /B (έβγαλαν και μια επετειακή συλλογή νομίζω πρόπερσι) μ’αρέσουν εξίσου, αν και ομολογουμένως το ντεμπούντο τους είναι ελάχιστα ανώτερο.

Δείγμα εδώ:

Περιμένω τα φώτα σας λοιπόν. Τι άλλο παρόμοιο έπαιζε τότε? Black Widow να φανταστώ? Αν ναι, από που ξεκινάμε? Ή κάτι άλλο παρεμφερές?
Mandrake? :anyone:

Οπως και δηποτε:

The Wicked Lady - “The Axeman Cometh” (1972)

Εχουν χαρακτηριστει ως οι Saint Vitus του τοτε, και ο ηχος τους ακουγεται σημερα σε μπαντες οπως οι Witchcraft, Burning Saviours, The Devil’s Blood κ.α.

Την ιδια χρονια κυκλοφορησε και το “Psychotic Overkill” ως Wicked Lady στο εξωφυλλο, αλλα ως The Wicked Lady στο οπισθοφυλλο:

Τελικα, επροκειτο για την ιδια μπαντα και την ιδια καλτιλα.

Παρεμφερές μουσικά ή στυλιστικά; Γιατί οι Black Widow μόνο στυλιστικά είναι συγγενείς. Πάντως για Black Widow ξεκινάς με Sacrifice. Ίσως πιο άτεχνο από τα επόμενά τους αλλά πιο θεατρικό, σκοτεινό, αυθεντικό.

παρεμφερές μουσικά εννοώ.
Δεν έχω ακούσει black widow απλά έχω ακούσει να αναφέρονται μαζί με τους coven. Θα τσεκάρω το δισκάκι που λες.

Για πες λοιπόν, τι άλλο έτσι ομπσκιουρίλα/οκαλτίλα/καλτίλα/βινταζίλα/γκοντζίλα έπαιζε εκεί κοντά? :slight_smile:

Α, και θενξ στον ποτ για την απάντηση σε άλλο θρεντ.

ωραία πρόταση :thumbup:

ωραίο, μαστούρικο ροκ ν ρολλ.

θα τσεκαριστούν και τα επόμενα ποστς, σιγά-σιγά.

πρόσφατα ανακάλυψα τους Cynics, και από τα λίγα που έχω ακούσει την βρίσκω πάρα πολύ καλά με το γκαραζοροκ ν ρολλ τους. Τους έχει ψάξει κανένας; Τί θα πρότεινε; Είδα ότι το 2007 είχαν έρθει και για συναυλία από τα μέρη μας.

come,come,come to the sabbath, come to the sabbath, Sayhtan’s there!
μουαχαχα! Black Widow. Και άμα θες να πάρεις κάνα cd τους η Repertoire Records έχει ωραίες επανεκδόσεις των 3 πρώτων. το IV κυκλοφορεί από μια άλλη σε CD. άμα ενδιαφέρεστε θα πάω να το κοιτάξω.

Σε βινύλια νομίζω μόνο η Ιταλική Black Widow Records πρέπει να χει μερικά κομμάτια.

εξω οι σατανάδες από το θρέντ :p:p

επαναφέρω με δύο λίνκ

Last Drive - Valley of death

Human Expression - Every night

χθες πήγε ένας φίλος μου στο live των meanie geanies. καλή γκαροζοπανκ-ψυχεδέλεια, 60ς φάση, ακόμα και τα πλήκτρα ήταν τετραγωνισμένα χαχα! ρίξτε μια αυτια

οι κοπέλες ροκάρουν πολυ καλά!

δεν εχω μεγαλη σχεση με το ειδος (αν και πραγματικα θα ημουν ευγνωμων αν μου προτεινατε τιποτα ενδεικτικους δισκους :p), αλλα εχω παθει μεγαλη ζημια με τους orange sunshine, ολλανδοι και εχουν ενα εντελως 70’s ηχο (ελπιζω βεβαια να ειμαι στο σωστο θρεντ)

αυτο εδω το αλμουμ ειναι μεγιστη λατρεια

θα τσεκαριστουν και αυτοί. haliseco, σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου προτείνω άλμπουμς ενδεικτικά του είδους καθώς δεν έχω εντρυφήσει όσο θα θελα (κυρίως πριν από το 80), αλλά αν θες να ακούσεις δύο ενδεικτικα άλμπουμς των 80ς θα πρότεινα

Dead Moon - Unknown Passage

Last Drive - Heatwave

mic.gr review

[SPOILER]Στη wikipedia οι Last Drive αναφέρονται σαν μία garage μπάντα. Πολύ σωστά… ή μάλλον σχεδόν σωστά. Οι Last Drive ξεκίνησαν σαν μία garage μπάντα. Στην πορεία εξελίχθηκαν. Έφτασαν στα όρια του μεταλλικού punk και κατέληξαν σε ένα στιβαρό σχεδόν πρόωρα stoner rock, που δεν εκτιμήθηκε ούτε καν από τους οπαδούς τους και κατέληξε (μέσω πολλών άλλων αφορμών και αιτιών) στη διάλυση της μπάντας. Οι φανατικοί τους είχαν ήδη απογοητευτεί από το 1990 καθώς το Blood Nirvana κάθε άλλο παρά garage δίσκος ήταν. Οι σοφοί γέροντες του Rollin Under (Κάζης κ.λ.π.) είχαν προειδοποιήσει για τις μεταλικές παρεκτροπές, αλλά θεωρήθηκαν πολέμιοι της μπάντας και “κολλημένοι”. Το πόσο δεν αλλάζουν κάποια πράγματα είναι… διασκεδαστικό!

Το garage είναι ίσως το πιο συντηρητικό παρακλάδι του ροκ. Παραμένει πεισματικά εκτός εξελίξεων, τα συγκροτήματα δε και οι οπαδοί τηρούν με υπερηφάνεια την σκληροπυρηνική αυτή στάση και χωρίς κόπο καταδικάζουν κάθε “προδότη”. Μεγάλες του είδους μπάντες, όπως οι Fuzztones, έχουν περάσει από καιρού τα όρια του γραφικού, κάθε νέο άλμπουμ τους είναι εγγυημένα αδιάφορο και συντηρούνται με την “ενέργεια” των ζωντανών εμφανίσεων. Καμία μεγάλη garage μπάντα δεν κατάφερε να εξελίξει τον ήχο και την αισθητική της. Καμία εκτός από τους Last Drive.

Δεν έχει κανένα νόημα όμως να αναζητήσεις την μετεξέλιξη αν πρώτα δεν έχεις αγγίξει κάποιο ζενίθ. Διαφορετικά είσαι τυχάρπαστος χαμαιλέοντας που ψάχνει την τύχη του αλλού από εκεί όπου απέτυχε. Και οι Last Drive άγγιξαν ένα ατόφιο ζενίθ, τόσο για τους ίδιους, όσο και για τη μουσική, η οποία τους έδωσε αφορμή και λόγο να ανέβουν σε σκηνές και να μπουν σε στούντιο. Το Heatwave -με τη γαλήνη των είκοσι ετών που έχουν περάσει από την κυκλοφορία του- κατέχει πλέον ξεχωριστή θέση όχι μόνο στη δισκογραφία των Drive, αλλά και ανάμεσα στα αριστουργήματα του garage rock, όπως αυτό αναγεννήθηκε στη δεκαετία του 80 και πέθανε μαζί με αυτή.

Στην παραγωγή και πάλι το ίδιο το συγκρότημα, που με αυτόν τον τρόπο καθοδηγεί σφιχτά τον ήχο του και -το σημαντικότερο- δεν απομακρύνεται από την αίσθηση της “live” απόδοσης των πραγμάτων. Συνήθως ως παραγωγός του δίσκου αναφέρεται ο Peter Zaremba των Fleshtones (=η αγαπημένη garage μπάντα του Peter Buck των R.E.M.), ο οποίος μάλιστα σε μια προ αιώνων εμφάνιση του γκρουπ στο Ρόδον είχε αναλάβει και χρέη τραγουδιστή. Η νεότερη άποψη τον θέλει απλά να έχει επιμεληθεί το τελικό remixing του δίσκου. Ακούγοντας κανείς τις “απολιθωμένες” ηχογραφήσεις των Fleshtones κλίνει προς αυτήν.

Τυπικά σερφάτο ξεκίνημα με το I Love Cindy που βήμα δεν κάνει από την αισθητική του υπόγειου rockabilly ήχου των 50s και με το μισό συγκρότημα να “βοκαλίζει” διασκεδαστικά στο ρεφρέν. Το Heatwave 88 υπογραμμίζει την εμμονή των γκαραζάδων για ορχηστρικά σήματα κατατεθέντα, χωρίς όμως να επιδίδεται σε ανούσιους κιθαριστικούς ελιγμούς. Αμέσως μετά το πιο ευπρόβλεπτο τραγούδι του δίσκου (Joe Esposito’s Gun) ακολουθεί ένα κατακλυσμιαίο highlight στις συνθετικές ικανότητες της μπάντας. Το Devil May Care από την πρώτη στιγμή που θα το ακούσεις θα σε πείσει ότι είναι από τα τραγούδια εκείνα που σαν από πάντα υπάρχουν στην rock ‘n’ roll ιστορία. Σαν να μην ανήκουν σε κανένα, παρά μόνο στο μύθο τους. Θα μπορούσε να είναι το Hound Dog ή το Tutti Frutti του garage ιδιώματος. Κουλαριστά ρυθμικό, με υπόγεια και stoned ιστορία να διηγείται παραμένει εκπληκτικά αναλλοίωτο εν μέσω της συντηρητικής του καταγωγής.

Από εκεί και πέρα και μέχρι το τέλος, το Heatwave προχωράει ορμητικά και ερμητικά οριοθετεί τα όρια του είδους στο οποίο ανήκει. Εδώ και πολλά χρόνια οποιοδήποτε άλλο garage άλμπουμ μου ακούγεται “λίγο” σε σύγκριση με το Heatwave. Κυρίως πάντα λόγω της πραγματικά σπουδαίας στόφας των τραγουδιών toy. Σαν να υπήρχε μια μεγάλη συνθετική ομάδα από πίσω (σε στυλ Motown κι έτσι) που έγραψε όλα αυτά τα μικρά κλασσικά αριστουργήματα και τα χάρισε στους Drive για να το ποτίσουν στην ούτως ή άλλως θρυλική δύναμη και ενέργεια τους.

ΟΚ… το παρατραβάνε για λίγο “σέρνοντας” για εφτά ολόκληρα λεπτά το It’s all over now baby blue… αλλά απ’ ότι ξέρω κανείς και ποτέ δεν σήκωσε τη βελόνα για να πάει στο επόμενο τραγούδι (απλά ήπιε και έναν δεύτερο καφέ…). Έχει κάτι το κολλητικό αυτή η mellow απόδοση μιας τυπικά ζοφερής ερωτικής ιστορίας.

Και για την… ιστορία να αναφέρουμε και πάλι ότι είναι ο δίσκος που τους έκανε “όνομα” στα underground rock πράγματα του εξωτερικού, τους έστειλε στον κατάλογο της Music Maniac και από εκεί σε κατά μόνας αλλά και σε φεστιβαλικές εμφανίσεις σε Γερμανία, Ιταλία και λοιπές πολιτισμένες χώρες που σέβονται το garage rock, την παράδοση και τις εκρήξεις του και πεισματικά αρνούνται να παράγουν νέους ήχους και συνήθειες. [/SPOILER]

και αμα θες και κάτι πιο πρόσφατο , τσέκαρε οπωσδήποτε το περσινό των Baby Woodrose… γενικά αμα διαβάσεις και το θρέντι θα βρεις αρκετά καλά.

Δεν τους ξέρω :(. Αν κρίνω από το όνομά τους πάντως σίγουρα είσαι στο σωστό τόπικ με έμφαση λογικά στην ψυχεδέλεια και όχι στο garage (αν μου λες και για 70s ήχο, το μυαλό μου πάει σε space/krautrock καταστάσεις).

Λοιπον παιδιά που λέτε όσοι αρέσκεστε σε ψυχεδέλειες του χαμού να ακούσετε το φετινό, ομώνυμο αλμπουμ των Voice Of The Seven Thunders. Τσιφτετέλια, κοσμικά τερτίπια και συμπαντικά γιο-γιο. Κάτι ανάμεσα σε Acid Mother’s Temple με λιγότερη παραμόρφωση και Liquid Sound Company. Ορμάτε

έριξα μια ακρόαση στις τελευταίες προτάσεις. οι orange sunshine πάνε σε πιο Blue Cheer φάση, το γούσταρα αρκετά. Από την άλλη, το κομμάτι που υπάρχει που υπάρχει στο myspace των Voice Of The Seven Thunders μου έφερε λίγο στο μυαλό τους Eloy του Floating.

Παρτε τους Cream, προσθεστε λιγη σκοτεινια, ριχτε ενα country και μια καθαρη bluezια (San Francisco policeman , stop my thinking) και οριστε η δισκαρα.

Δεν ξερω αν πιο προσεγμενη παραγωγη και παιξιμο θα εκανε το album ακομα καλυτερο.Νομιζω πως οχι, γιατι αυτη ειναι η γοητεια του.Τσεκαρετε.

κάργα 70-ίλα το από πάνω…

τις τελευταίες μέρες ακούω το 7" μιας αμερικάνικης μπάντας, ονόματι The Slappers. Οι πληροφορίες γενικά είναι δυσεύρετες, το ep λέγεται Erase You και βγήκε το 2005 (κατά τα φαινόμενα). Νo psychedelic here, just garage, filthy, dirty and mean, the real shit…

όσοι ψήνεστε για βρώμικο ροκ ν ρολλ, ρίξτε μια αυτιά:

Get your dirty paws off my pussy

πάρτε και το εξωφυλλο