Garage / Psychedelic Rock

πιο παλιά είχα αναφέρει ότι είχα ρίξει μια αυτιά στους Vibravoid…από τότε έχω ρίξει αρκετές ακροάσεις στον περσινό τους δίσκο με τίτλο “Distortions”, και μπορώ να πω ότι την καταβρίσκω καθώς το ακούω ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Γενικά οι Vibravoid κατευθυνονται σε πιο space / psychedelic μονοπάτια, σε σημεία Hawkwind - ιάζουν αρκετά, επίπρόσθετα όμως έχουν και μια πιο βαβουριάκη προσέγγιση στο ροκ ν ρολλ τους. Στον δίσκο θα βρείτει από 5 - λεπτα - στη μάπα - κομμάτια, έως και 20-λεπτα μαστούρικα ντελίρια.

(αυτό φέρνει περισσότερο στην πρώτη κατηγορία. αφήνω να ανακαλύψετε μόνοι σας κομμάτια που παίζουν τρελλή μπάλα όπως το Mother Sky)

είχαν έρθει και μάλιστα εδώ, πριν λίγους μήνες αλλά δυστυχώς τότε τους έμαθα και δεν πήγα :frowning:

Λοιπον ας προτεινω δυο μπαντες/αλμπουμς που μαλλον κολλανε δωθε.

Hovercraft - Akathisia

ενδεικτικα και μονο το akathisia. Εξισου καλο ειναι και το αλλο αλμπουμ τους, το experiment below. Μπασιστρια η πρωην γυναικα του vedder. Ψυχεδελεια με πειραματισμο, απορω γιατι δεν ακουγονται τοσο. Τους εχω προτεινει και καπου αλλου νομιζω.

The Heads - Tilburg

Λογικα τους ξερετε, απλα δεν πρεπει να εχουν αναφερθει και ειναι κριμα. Με λιγα stoner στοιχεια, αλλα τους λες psychedelic rock. Υπερμπανταρα. Πιο γνωστο το everybody knows we got nowhere αλλα κι αυτο γαμει.

τους heads τους ξέρω και απλά τα σπάνε!
για τους hovercraft με έψησες και θα τσεκαριστούν άμεσα…:smiley:

:smiley:
Πες γνωμη μετα γιατι καθομαι και λεω μονη μου ποσο γαματη ΜΠΑΝΤΑΡΑ ειναι.

ξέρεις νόμιζα πως ήσουν άντρας…:roll:

πάντως άκουσα το akathisia και μιλάμε ο δίσκος είναι τελείως mindfuck!
είναι ακριβώς η ψυχεδέλεια που μου αρέσει.από το δίσκο με κέρδισε το μπάσο, το οποίο άλλοτε ακούγεται τελείως απόκοσμο και άλλοτε γκρουβάρει αλύπητα.πραγματικά κλέβει την παράσταση.
επίσης φέρνουν αρκετά σε kyuss και σε κάποια sludge περάσματα μου θύμισαν τους nirvana του bleach, δίσκο τον οποίο λατρεύω.
αγαπημένη σύνθεση μέχρι στιγμής το ταξιδιάρικο haloparidol.
πρώτες ακροάσεις άκρως ενθαρρυντικές.θα ακολουθήσουν κι άλλες…:smiley:

Lüger απο Ισπανια παιζουν psych space kraut rock,δινουν το δισκο FREE εδω


Τσεκαρετε και τους Turzi απο Γαλλια

thevoid ειπες τη μαγικη λεξη kraut rock, που μου εχει κινησει το ενδιαφερον τελευταια. το αλμπουμ κατεβαινει.
και βασικα μιας και ειμαστε εδω, τωρα ακουω αυτο

Seven that Spells - The Men from Dystopia

γαματο αλμπουμ αλλα οτιδηποτε και ν’ ακουσετε απο δαυτους, ειναι το ιδιο καλο. πειραματισμοι και ψυχεδελειες. υπαρχει στο last.fm ενα αλμπουμ τους για free download αν ενδιαφερεστε


εξισου καλο.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Μια που ξαναζωντάνεψε και το θρεντ και τα Luge και Seven That Spells φαίνονται ιδιαιτέρως ενδιαφέροντας, ας προσθέσω και γω το λιθαράκι μου. Για όσους ενδιαφέρονται να εξετάσουν και ένα άλλο παρακλάδι του όλου ψυχεδελικού φάσματος και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι, οφείλω να ενημερώσω ότι φέτος κυκλοφόρησε καινούριο album από τους Red Krayola (“Five American Portraits”). Μια καλή αφορμή για να ξεκινήσει κάποιος να ψάχνει καμιά 40αριά χρόνια δισκογραφικής παρουσίας, από μια μπάντα που έκανε τα πρώτα της βήματα μαζί με τους 13 Floor Elevators. Αρκετό ενδιαφέρον για μια σαφώς διαφορετική εξέλιξη σε σχέση με το ευρωπαϊκό κομμάτι της ψυχεδελικής μουσική, εξέλιξη που ακολούθησε πιο free και lo-fi αισθητικές και γι’ αυτό υμνήθηκε αργότερα άλλωστε από το όλο no wave κίνημα. Και αν θέλετε και μια πιο κοντινή αναφορά τσεκάρετε τη διασκευή των Spacemen 3 στο “Transparent Radiation”, από το ντεμπούτο των Red Krayola, “Parable Of Arable Land”.

Λοιπόν, το Seven that spells ήταν πολύ, πολύ ωραίο και εκεί προς το τέλος συνειδητοποίησα ότι σε όποιον του άρεσε, να πάει να αγοράσει, κατεβάσει, κλέψει, πει ψέμματα, απατήσει τη γκόμενά του/γκομενό του, πουλήσει τα κουλουράκια που αφήνουμε στον άγιο βασίλη και να βρει να ακούσει το “La Novia” των Acid Mother’s Temple.

Εχω ακουσει Αcid Mothers Temple με Cosmic Inferno και μου περασε αδιαφορο. Ακουσα και το magical power from mars το οποιο το προτιμω, οχι ομως οτι ξετρελαθηκα. Κατεβαζω ν’ ακουσω το La Novia που λες, για την τριτη ευκαιρια, τους seven that spells και γιατι πειθομαι ευκολα :Ρ Θα επιστρεψω με ΑΠΟΨΗ (καθως και για luger που ειπε ο thevoid το οποιο εχω κατεβασει αλλα ακομα…).

Να θυμισω εναν δισκο που θα ξερει κοσμος, αλλα ποτε δεν ξερεις και στην τελικη ειναι τζαμπα.

krautrock του 1970. Δεν εχω βρει κατι αλλο απο αυτους, λογικα μονο αυτο εβγαλαν. Αν ξερει καποιος κατι, λεει.

Ακουσα το Luger και το La Novia. Δισκαρες, ειδικα το πρωτο ξεχωριζει σαν ηχος. Για acid mothers temple ισως το ψαξω ξανα με τιποτ’ αλλο :stuck_out_tongue: Πολυ καλες προτασεις :thumbup:
Και μιας και ειμαστε εδω ας προτεινω κατι που πετυχα σε γνωστο blog που εχει ψυχεδελειες μεταξυ αλλων μαστουρομουσικων…

Dead Flowers - Moontan

Πειραγμενοι 70’s ηχοι. Κυκλοφορια του 92. Κατι απο space, κατι απο acid, κανα δυο jam-blues σημεια. Ωραιος δισκος, αξιζει να τον ακουσετε.

Επισης

Drum Circus - Magic Theatre

Αυτο κι αν ειναι δισκαρα. krautrock με πολλα jazz στοιχεια, απιστευτες συνθεσεις. Ηχογραφηθηκε το 1971 αλλα κυκλοφορησε το 2003.

Λοιπόν χτες που χάζευα το pc συνειδητοποίησα ότι είχα το προπέρσινο των Seven That Spells (και κάτι μου θύμιζε το όνομα). Σε πιο χεβιροκς ψυχεδέλειες το φετινό των Major Stars είναι φίνα νοστιμιά. Και έβγαλαν και οι Ulaan Kholl το 3ο τους. Όπως και τα άλλα δυο προηγούμενα, λίγες παραμορφώσεις αλλά πολλεεεεεεές ατμόσφαιρες. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι μοιάζει υπερβολικά με τα προηγούμενα.

Περί Acid Mothers Temple, αν σ’ αρεσε το “La Novia” συνεχίζεις στο “Mantra Of Love”. Η μαύρη αλήθεια είναι ότι πολλές από τις κυκλοφορίες του είναι πραγματικά βαρετές και η ποσότητά τους μπορεί να κάνει δύσκολο το να βρεις τα πραματικά καλά

Το mantra of love δεν ηταν μεσα σε αυτα που ειχα ακουσει, danke, θα το ακουσω. Εχουν βγαλει διαφορα με αλλους παρεα και οντως, αντε να βρεις την ορεξη να ψαξεις τα καλα. Το seven that spells το προπερσινο ειναι το…; δεν ξερω σειρα και ημερομηνιες, να με συμπαθας.
btw ειδα στο site τους οτι

new album on Beta-lactam ring records in may - "Future - retro Spasm

“Black Om Rising” λεγότανε, δεν το θυμάκαι και πάρα πολύ καλά, ευκαιρία να το ξανακούσουμε. Αυτό το μήνα δεν πέτυχα και τίποτα άλλες ιδιαίτερες ψυχεδέλειες του χαμού.

Μετα απο καιρο ξαναβαλα να παιξει ενα απο τα πιο ομορφα δισκακια που ειχα ακουσει περσι απο τον Imaad Wasif και το δισκο The Voidist.Σιγουρα θα εχει προταθει μιας και ειναι Δισκαρα:D.
Τραγουδαρες τα Redeemer(δειτε οπωσδηποτε και το βιντεοκλιπ),Razorlike,Fangs,Return to You,Daughter of Fire…Ολος ο δισκος ειναι μια ομορφια…αυτα:)

Αφου θυμηθηκα τον Ινδιανο ας ακουσουμε και τους Lowercase παιζουν Noise Rock,Slowcore,Post-Punk με φωνητικα πιο alternative.(τους αναφερω εδω λογω του Imaad Wasif μιας και δεν εχουν σχεση με Psychedelic)

Για όσους γοητεύτηκαν από το Voice of the seven thunders και δεν είχαν ασχοληθεί με το βασικό σχήμα του Tomlinson, “τους” Voice of the seven woods, λιγότερο ηλεκτρικοί και φαζαριστοί, αλλά εξίσου ωραία ψυχεδελικοί, κυρίως στο ομώνυμο αλμπουμ τους, καθώς στο “Journey” που βγήκε το 07 είναι σαφώς πιο φολκ.

Φίλε ο ΄τυπος τα σπαέι και πραγματικά δεν τον έχω ξανακούσει σε ευχαριστώ που τον έμαθες!!!
Απίστευτη ενέργεια!!!
ΥΓ
Ρίχτε μια ματιά σε αυτό το link
http://sometime-world.blogspot.com/2009/10/imaad-wasif.html

έχω ανοίξει και σχετικό θρεντ στις συναυλίες, και μιας και πλησιάζει…

Mαντέφτε ποιοι θα ειναι οι σπεσιαλ γκεστς και κερδίστε ένα καλαμπόκι.