Garfield

[SIZE=“5”]ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ THREAD ΓΙΑ ΜΕΝΑΑΑ;;!![/SIZE]

Ειναι ο Garfield!:smiley:
Δημιουργος του ειναι ο Jim Davis.Ο Garfield γεννηθηκε το 1978.Οι περισσοτεροι τον ξερουμε απο μικρα παιδια.Μας τον αγοραζαν οι γονεις μας απτα περιπτερα καθε μηνα κι εμεις τρεχαμε να τον ξεφυλλισουμε με μανια στο κρεβατι και ανυπομονουσαμε για το επομενο τευχος.Καυστικο χιουμορ και ανεπαναληπτες ατακες απο εναν υπναρα,φαγανο και αθεραπευτα πειραχτηρη γατο που χομπι του ειναι να μη κανει τιποτα,να τρωει,να αραζει και να κανει τη ζωη του Τζον (του αφεντικου του) δυσκολη…καθως και του Οντι,του χαζου μα αξιαγαπητου σκυλου.

Ποπο,απορω που δεν το ειχα ανοιξει εγω τοσο καιρο:p

Απο το ελληνικο περιοδικο που κυκλοφορουσε,πρεπει να εχω καμια 70αρα τευχη,βασικα ολα μαλλον,μιας και το αγοραζα απο το 1ο μεχρι που σταματησε…οποιες χρονικες περιοδους παρελειψαν,τις μαζεψα αργοτερα,αγοραζοντας καποιες αμερικανικες συλλογες…οπωτε μαλλον,μπορω να πω πως τα εχω διαβασει ολα πιθανοτατα:p

Nταξ,τι να λεμε,το χιουμορ του Γκαρφιλντ σπαει κοκκαλα πραγματικα…η μεγαλη αποτγοητευση της σειρας,ειναι οτι βγηκε μετα το 93-94 περιπου(του χαριζω τα πρωτα χρονια των 90ς,μιας και ειχα ν αρκετες εμπνευσμενες στιγμες ακομα),οπου ο Γκαρφιλντ μαλακωσε,το χιουμορ εγινε πιο παιδικο και λιγοτερο καυστικο,ενω παραλληλα αρχισαν τα κουκλακια,οι καρτες,τα βιντεογκεημς κτλ,και πρακτικα,μεχρι και σημερα,ο Γκαρφιλντ καταντησε ενα προιον μαρκετινγκ(εφταιξε και η αλλαγη εκδοτικης τοτε)…αλλα ιδιεταιρα στα 80ς,καπου στο '87-'90.οπου και το σκιτσο ειχε σταθεροποιηθει σε αυτο που ξερουν οι περισσοτεροι σημερα,σκοτωνε…

Ειχα μια τρελα ανεκαθεν με τον Τζον,ιδιαιτερα στους διαλογους που ειχε με υποψηφιες γυναικες για ραντεβου στο τηλεφωνο…το τι ατακες εφευγαν και ερχοντουσαν,δεν λεγονταν:lol:…επισης στα ρεντεβου του,επος,loser μεχρι τελικης πτωσης…

Επικ στιγμς,για οποιον το ειχε προλαβει,ηταν οταν Γκαρφιλντ και Οντι,το εσκασαν και πηγαν να δουλεψουν για πολυ λιο στο τσιρκο και τελικα καταντησαν σε pet shop,με τον Τζον να τους ξαναβρισκει τελικα και να παζαρευει τη τιμη αγορας τους…

Γενικα,ο Γκαρφιλντ εσπερνε,οι ατακες του σκοτωναν,ειχαν τρελο δηλητηριο μεσα…

:lol3: κι εψαχνα μια ωρα εικονιτσα που να λεει ‘‘feed me’’ :bow2:

lol,ειναι το πρωτο καρε εβερ αυτο βσκ,19 ιουνιου 1978…

Καιρός να άνοιγε θρεντ για τον Garfield! Tι να λέμε τώρα για ένα απο τα απόλυτα cartoon animals. Και γω μεγάλωσα μ’ αυτόν, αγόραζα και τα ελληνικά τεύχη (μέχρι που πήγα και τα πούλησα ο βλάκας για να μαζέψω λεφτά για videogames, κάπου στο γυμνάσιο/λύκειο αυτό :PPP). Oι προλαλήσαντες τα είπατε όλα βασικά. Οι ατάκες σκοτώνουν, χιούμορ που απολαμβάνει εξίσου ένα παιδί και ένας ενήλικας. Συμφωνώ και με τα περί μάρκετινγκ, αυτή καθεαυτή η σειρά του Jim Davis πάντως ήταν το κάτι άλλο.

Να πω επίσης πως με πιάνει μια τρέλα κάθε φορά που βλέπω τα άπαντα του Garfield που έχουν εκδοθεί, με τη χρονολογική τους σειρά… Και είναι και πολλά τα άτιμα. Που θα πάει, θα έρθει η μέρα που θα τα μαζέψω… (χμ, αν και δεν έχω σκεφτεί το σενάριο μήπως τα έβρισκα φτηνότερα απο εξωτερικό, χμμμ)

Και μια που συγκινήθηκα, πάρ’τε και κάποια σκαν που μόλις έκανα, απο βιβλίο Garfield που είχα αγοράσει σε μια απ’τις πρώτες (αν όχι στην πρώτη) εκθέσεις βιβλίου που είχα πάει ποτέ, γύρω στην πέμπτη δημοτικού. Φαίνονται τα δάκρυα μου σχεδόν πάνω στις σκαναρισμένες σελίδες (οκ, υπερβάλλω λίγο).

Γιατί είσαι άμπαλος, απλό είναι. :p:D

τεραστιος ο γκαρφιλντ,καταπληκτικη σειρα και ο jim davis πολυ ευφανταστος.οι ταινιες που εχουν βγει πως σας φανηκαν?εμενα μονο η πρωτη μου αρεσε,μετρια η επομενη.:slight_smile:

Πο ρε,αμα ειχα και γω μαζι μου τιποτα,θα το σκαναρα μπαμ μπαμ γαμωτο…εγω επειδη ειχα γενικα θεμα με γκαρφιλντ,την πρωτη ταινια την ειδα μεχρι κανα 20λεπτο μεχρι το τελος,και την δευτερη καθολου:p…ε,μαλλον παραειμαι σκληροπυρηνικος και δεν αντεξα,δεν μου αρεσε καθολου και με εκνευρισε κιολας…

Αμα θελει κανεις,ας ψαξει ταινια Γκαρφιλντ σε καρτουν,παλια,οπως το Garfield: His 9 Lives πχ,που ηταν παρα πολυ καλες και ειχαν καλο γελιο…

εδω είχα πρωτογνωρίσει σαν παιδακι τον garfield…:cry::cry::cry::cry:

[SIZE=“4”][SIZE=“5”]ΒΑΒΟΥΡΑ ΡΕΕΕΕ!!![/SIZE][/SIZE]

Πω ρε, Βαβούρα! Αυτό θα πει καλτίλα! :metal:

ωχ…ΒΑΒΟΥΡΑ.:!::!:

παρεπιπτοντως,τσεκαρετε στο φνακ που εχει τα απαντα.εγω πηρα με 13 ευρω σημερα,εναν τομο που περιλαμβανει συνολικα τρεις τομους μαζι και γενικα εχει αλλους τευχη απο τα απαντα.οριστε ο τομος για να παρετε μια εικονα περιπου

Έχω κρατήσει μερικά και με την πρώτη ευκαιρία θα σκανάρω τις αγαπημένες μου στιγμές. ΧΕΧΕΧΕΧΕ!
Τρελό γέλιο ειδικά η 80s εποχή του που ο Γκάρφιλντ απλά ήταν κάφρος! Κρίμα που μαλάκωσε μετά…

Χεχεχε έψαξα και βρήκα μερικά τεύχη, άς πάρουμε μια γεύση από τον τεμπελαρά Garfield:



Garfield - Θεός… Από τους πιο αγαπημένους χαρακτήρες ever. Θυμάμαι τον ανακάλυψα τυχαία κάπου 6-7 χρονών σε ένα μικρό βιβλιοπωλείο-περίπτερο και μετά έγινα φανατικός, αν και δύσκολα έβρισκα τα τεύχη. Μιλώντας για τέυχη πάντως, είχα κατεβάσει παλιότερα μια συλλογή με όλα τα τεύχη από την αρχή μέχρι το 2009 στην αγγλική έκδοση.