Gary Moore

Δεν βρήκα κάτι στην αναζήτηση, και είναι έγκλημα να μην υπάρχει ένα θρεντ για τον Gary Moore, έναν από τους μεγαλύτερους κιθαρίστες που πέρασαν ποτέ από τη ροκ και πραγματικό χαμαιλέοντα. Προσωπικό αγαπημένο μου άλμπουμ το Victims of the Future.

Γνώμες.

TI?δεν υπαρχει τοπικ για τον γκαρι μουρ?σα δεν ντρεπεστε.
τι να λεμε [B]ΘΕΟΣ[/B].απο τους λιγους που εκανε την κιθαρα να κλαει!

Ειμαι σχεδόν βέβαιος πως υπάρχει…

Θυμάμαι και έναν μεγάλο φανμπόη να κάνει πολλά ποστς πριν 3 χρόνια τον καιρό της συναυλίας του…

Αλλά δεν είμαι και σίγουρος αν ήταν θρεντ για τη συναυλία ειδικά ή για τον Gary Moore γενικά.

Επίσης είχε γράψει και ένα καλό αφιέρωμα τον καιρό της συναυλίας ο Κώστας ο Σακκαλής, αναζήτησε το μέσω της κεντρικής σελίδας.

yparxei kai auto edw

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=19519&highlight=Gary+Moore

alla einai gia ton thanato tou

kai gia tin sinaulia tou uparxei opws leei o mule.

Καλά, και για Ιρλανδούς μουσικούς υπάρχει, αλλά είναι σαν να μην φτιάχναμε θρέντι Deep Purple επειδή υπάρχει για καλύτερες 70’s μπάντες. Οπότε δεν υπάρχει θέμα σωστής ή μη ύπαρξης του θρεντ.

Τεραστια αγαπη ο Gary. Τρομερος κιθαριστας, την ενιωθε την κιθαρα. Φυσικα, πολλα credits για συμμετοχες με Thin Lizzy αλλα και για παρε δωσε που ειχε με τον Lynott (Out In The Fields π.χ.).

Απ’οσους δισκους εχω ακουσει ολοκληρους, μαλλον στο Corridors Of Power τεινω.

Μιλάμε για έναν απο τους μεγαλύτερους και επιδραστικότερους κιθαρίστες!
Empty rooms το αγαπημένο μου κομμάτι, όπως και γενικότερα όλος ο δίσκος απο τους αγαπημένους μου

Θεος,ευτυχως τον ειδα live οταν ηρθε Αθηνα.
Αγαπημενο μου album του το ‘‘Dirty Fingers’’.

Από Victims ή από Run For Cover; :naughty::twisted:

Σωστότατη ερώτηση. Απο το victims of the future :wink:

Α βάλτε και κανα πολλ

Μπήκε και το πολλ. Περιορίστηκα βέβαια περισσότερο στα solo του άλμπουμ, έχοντας αφήσει εκτός πιθανώς μεγάλα πράγματα όπως τις δουλειές του με τους Colosseum II(δεν έχω ασχοληθεί καθόλου).

Ομως το Black Rose ειναι δισκος των Thin Lizzy!

Που είναι η διαφωνία; Το Black Rose είναι δίσκος των Lizzy όπου έχει παίξει ο Moore. Δεν μίλησα μόνο για solo δίσκους.

Παρεξηγησις τοτε.

Μου τον θυμήσατε ρε μόρτες και τώρα ακούω το φοβερό Victims of the Future.
Πολύς κόσμος εδώ στην Ελλάδα τον γνώρισε και τον αγάπησε από το Still got the blues αλλά ο Gary δεν ήταν μόνον blues. Πολύ περισσότερο ήταν hard rock.
Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι τον οδήγησε στη blues στροφή στα 90’s.

2 σελίδες ΜΟΝΟ;;;; ασύλληπτο…

Anyway στο παρακάτω link αν θέλετε μπορείτε να διαβάσετε ένα αφιέρωμα που έκανα στον τεράστιο Moore με αφορμή την συμπλήρωση ενός έτους από το θάνατό του (αύριο)

http://rockoverdose.gr/news_details.php?id=9166

Πολύ ωραίο αφιέρωμα! Αλλά πάντα είχα την απορία, γιατί δεν έκατσε ποτέ να μείνει ο Moore στους Lizzy; Φοβόταν μην χαλάσουν οι σχέσεις του με τον Phil;

Είχαν πολύ καλές σχέσεις με τον Phil αλλά δε του άρεσε η κατάσταση στους Lizzy. Ήταν αρκετά χύμα τα πράγματα με τα ναρκωτικά και το αλκοόλ. Ήθελε κάτι με πιο πολύ έλεγχο!

Η ειρωνία είναι πως την επόμενη δεκαετία είχε μεγάλο πρόβλημα με το αλκοόλ.

Εξαιρετικό αφιέρωμα Απόστολε

Όσο για το:

Ο Μοοre πάντα λοξοκοιτούσε τα blues κι αν θυμάμαι καλά στο τελευταίο Hard Rock Album του (After the war), είχε ένα ή δύο κομμάτια σε ανάλογο ύφος.