Gay

πολυ σχετικα με το θεμα ολα αυτα

Ετσι ληξαν το θεμα.
Υπαρχουν ποιο σοβαρα θεματα απο τους Γκευ. Και για τον μεσο-Ελληνα που ανελησε ο awake δεν συμφωνώ αν ειναι να γυρναμε την πλατη στην χωρα μας και να λεμε κοιταξτε μας πωπω τι μαλακες ημαστε παμε σε αλλη χωρα εδω ειναι σκατα εκει ειναι προχω εχουμε τα καλα μας και τα κακα μας το να τρεχουμε σαν κοτες αλλου και να λεμε fuck that ειναι γκευ καθιστε εδω αλλαξτε τον τοπο αν δεν σας αρεσει μην γυρνατε την πλατη ελεος.

Aχ, σοβαρά? Μπλέξαμε τους κοινωνικο-οικονομικούς σχηματισμούς στους οποίους ζουν-έζησαν και διαμορφώθηκαν οι άνθρωποι για να εξηγήσουμε τις διάφορες πλευρές ενός ζητήματος? Αχ, δεν το πιστεύω.

Την επόμενη φορά θα φροντίσω να μπλέξω

Το τριπάρισμα

Το χασίσι

Το ελεζντί

Την πρέζα

Την αποποινικοποίηση

Το άμστερνταμ

το χάσιμο

το κάψιμο

για να με καταλαβεις καλύτερα.

Ανυπομονώ να έρθει η στιγμή που όλοι οι Γ.τ.π-κουλτούρα τύποι, που στην πραγματικότητα είναι παιχνίδια του συστήματος, θα φάνε μπούμεραγκ όλες τις παπαριές που υποστηρίζουν.


Έλα ρε γίνονται αυτά; Μα τι καθήκια αυτοί οι γονείς. Καλά να πάθουν που παθαίνουν εγκεφαλικά και καρδιακά.

8O Εμείς στο Ελλάντα γιατί δεν έχουμε τέτοιους;;;;; ;-(

Τέσπα δεν συνεχίζω γιατί λείπει ο awake και δεν είναι σωστό…

καμια φορα αν δεν εχεις τιποτα σοβαρο να πεις καλυτερα να σκας.

?

Είσαι γενικά τόσο ευγενικός με όλους;

μονο με τους βλακες

Καταρχάς φιλαράκι δεν με ξέρεις για να μου μιλάς έτσι.

Κατα δευτερον αν έχεις αντίθετη άποψη μπορείς να την τεκμηριώσεις ελεύθερα, εγώ στον awake απευθήνθηκα στο 1ο reply και στο 2ο μισό του άλλου με τον οποιό στο κάτω κάτω έχω πεί και δύο λόγια ιδιαιτέρως.

Εσύ τι δουλειά έχεις να πετάγεσε και να με προσβάλεις δεν καταλαβαίνω.

Οπότε είτε μιλάμε σοβαρά όπως είπες έιτε πάς και εσυ και εγώ για νάνι…

αντιθετη αποψη ως προς τι? το μονο που ειπες ως τωρα ειναι κατι παπαριες για κουλτουριαρηδες, για το συστημα και γενικα ασυναρτησιες. πες ξεκαθαρα την αποψη σου και μετα βλεπουμε.

Μπορείς ίσως να κάνεις και scroll up και να μην κρατάς αυτά που σε ιντριγκάρουν… Και θα δείς την αποψη μου…

Το να πω οτι δεν με ενδιαφέρει τι κανει ο άλλος στο κρεβάτι του και το γνωστό ποιηματάκι είναι το πλεόν εύκολο για μένα να γράψω σε 2 αράδες.

Όσο αναφορά το σύστημα ξέρω πολύ καλά για ποιό πράγμα μιλάω και ο μόνος λόγος που δεν θέλεις να μπείς στην διαδικασία να το σκεφτείς είναι ο αρνητισμός σου περί τις αντίθετης γνώμης. Αυτό φάνηκε και από την 1η στιγμή που ανέρεσες τα λεγόμενα μου ώς “άσχετα”…

Και μιά συμβουλή, δεν ξέρω πόσο χρόνων είσαι αλλά ίσως θα έπρεπε να είσαι λιγότερο προκατελειμένος με τους άλλους.

και μετα βλεπουμε.

η αποψη σου ειναι οτι υπαρχουν πιο σοβαρα θεματα? ναι αλλα το θεμα μας σε αυτο το θρεντ ειναι αυτο τι να κανουμε τωρα. αφου ξερεις για ποιο πραγμα μιλας για αναλυσε το να γινει κουβεντα. δεν ειμαι μαντης να σκεφτω τι θες να πεις. επισης τσεκαρε ξανα την εννοια της προκαταληψης. εξακολουθεις να μην λες τιποτα επι του θεματος.

Φυσιολογικό δεν είναι. Μερικές φορές είναι αναπόφευκτο όμως καθώς κάποιοι μπορεί να γεννιούνται με τάσεις ομοφυλοφιλίας. Όπως φυσιολογικό δεν είναι να γεννηθεί κάποιος ανάπηρος. Αλλά γεννιέται και πρέπει να τον δεχτούμε. Με τον ανάπηρο υπάρχουν όμως περισσότερα ταμπου που δεν ωθούν και πολύ κόσμο στο να τον κράξει (το αντίθετο)

Δε θεωρώ βέβαια πως είναι το ίδιο ατυχές να γεννηθεί κάποιος γκεϊ ή ανάπηρος, αλλά όσο να ναι παρεκκλίνει πολύ από το φυσιολογικό, καθώς η αναπαραγωγή για παράδειγμα βασίζεται στη συνουσία των αντίθετων φύλων. Προσωπικά δε με ενοχλεί ιδιαίτερα να δω δύο γκεϊ χέρι-χέρι. Άμα τους δω να φιλιούνται θα ψιλοσιχαθώ, μόνο και μόνο επειδή ο ίδιος σιχαίνομαι να φιλήσω άντρα. Λογικό δεν είναι; Δεν είναι θέμα ηθικής αλλά ζήτημα σωματικής αντίδρασης. Δεν είναι σωστό να ξεράσεις την ώρα του φαγητού αλλά άμα σκεφτείς μια σκατούλα στο κεφάλι σου την ώρα που βάζεις ένα κεμπαπ στο στόμα οι πιθανότητες είναι πολλές. Εννοείται ότι δε θα τους πω τίποτα, απλά θα νιώσω μέσα μου κάααπως. Όχι τίποτα εμετούς και ω τι κάνουν οι πουστάρες και τέτοια, αλλά θα σκαλώσει για μια στιγμή το βλέμμα μου όπως θα σκάλωνε με κάτι που δεν το βλέπεις κάθε μέρα. Και να επισημανω κι εδώ ότι δεν τα συγκρίνω σαν μέτρα αηδίας.

Επίσης δε μπορώ να κατηγορήσω τους γονείς που δε θέλουν το παιδί τους να βγει γκεϊ, γιατί όπως προείπα δεν το θεωρώ και το πιο φυσιολογικό πράμα. Επίσης εμφανίζεται πάλι το θέμα “σιχαίνομαι να σκέφτομαι τον γιό μου με τον τάδε” κλπ. Και επιπλέον είναι και το θέμα των εγγονιών (οκ τώρα λογικό κανείς να μην τρελαίνεται στην ιδέα αλλά τότε μόνο αυτό παίζει να δίνει νόημα στην υπόλοιπη ζωή σου :P).
Προσωπικά θα πάθαινα ταράκουλο και θα στενοχωριόμουν αν ο γιός μου μου λεγε μπαμπά είμαι γκεϊ. Δε θα τον σούταρα απ’ το σπίτι ούτε θα τον έκανα να νιώσει ιδιαίτερα άσχημα, θα προσπαθούσα απλά να καταλάβω γιατί οδηγήθηκε εκεί (γιατί από γονίδια ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑI :P:P:P:P)

Τέλος υπάρχει φυσικά και το φαινόμενο της ομοφυλοφιλίας όχι εκ γεννετής αλλά επικτητης. Ψυχολογικά τραύματα, κομπλεξ, βιασμός σε κρίσιμη ηλικία μπλα μπλα. Εκεί μπλέκεται ψυχολογία/ιατρική (ψυχολογία κυρίως) και πολλά που δεν τα ξέρω

Γενικότερα θεωρώ λάθος το να προσποιούμαστε ότι δε θα χαμε πρόβλημα το παιδί μας να ταν γκεϊ ή ότι δε νιώθουμε παράξενα όταν βλέπουμε δύο γκεϊ να φιλιούνται. Αυτό δείχνει ή ότι ντε και καλά θέλουμε να ξεχωρίσουμε απ’ την μάζα ή ότι είμαστε γκεϊ :stuck_out_tongue:

Επαναλαμβάνω βέβαια πως δε με εξοργίζουν/μου τη σπάνε και ότι δεν τους διαγράφω σαν προσωπικότητες. Απλά δεν το θεωρώ φυσικό και αν και μπορώ να το κατανοήσω 100% σε ένα άτομο που δεν το επιδεικνύει σαν τους τύπους στα μεσημεριανά δε θα γούσταρα παρόλ’ αυτά να εμφανιστεί στην οικογένειά μου. Καλύτερα βέβαια ο δηθενισμός όπου τους γκεί τους δεχόμαστε σαν σουπερ ντουπερ φυσιολογικούς παρά το αντίθετο, γιατί τότε πληγώνονται/δέρνονται/σκοτώνονται άνθρωποι.

edit: κάπου είδα ότι και καλά είναι λάθος να μη μπορούν να φιληθούν οι γκεϊ μπροστά σε μικρά παιδιά. Πρέπει να γράψω άλλα τόσα για να τεκμηριώσω το γιατί πιστεύω πως ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν είναι 100% σωστό αλλά είναι 6.20 το πρωί και βαριέμαι, μακάρι να το κάνει κάποιος για μένα και να συμφωνώ μαζί του (όχι φάση ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΚΕΙ ΚΑΙ ΒΡΩΜΙΑΡΗΔΕΣ :P)

το θεμα του τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι σηκωνει πολυ αναλυση και υπαρχουν διαφορετικες περιπτωσεις τις οποιες πρεπει να δουμε ξεχωριστα. οταν ενας ανθρωπος γενιεται σε ενα σωμα που το νοιωθει ξενο, προφανως και δεν ειναι “φυσιολογικο” απο την αποψη οτι μια τετοια κατασταση μπορει να του σακατεψει τη ζωη. απο την αλλη η ελξη απλα προς ατομα του ιδιου φυλου δεν μπορω να καταλαβω με τι κριτηρια θεωρειται “μη φυσιολογικη” απο την στιγμη που ουτε την αναπαραγωγικη διαδικασια μπορει να εμποδισει ουτε δημιουργει καποιο προβλημα (τουλαχιστον που να μην εχει να κανει με κοινωνικους παραγωντες) στο ατομο.

για τους γονεις τωρα εννοειτε πως ειναι απολυτα λογικο να ανησυχουν για θεματα οπως αν το παιδι τους θα κανει οικογενεια, αν θα δουν εγγονια, τι πιθανοτητες θα εχει να ευτυχησει στη ζωη του κτλ. δεν νομιζω να υπαρχει κανενας που να το θεωρει περιεργο.

και για το θεμα τις αισθητικης εννοειτε επισης οτι στο καθενα μπορει να φαινεται αντιαισθητικο η να μην εχει προβλημα με κατι τετοιο και δεν χρειαζεται να δωσει και λογαριασμο σε κανεναν. ομως κατα ποσο μπορουμε να εχουμε την απαιτηση οτι γουσταρει ο καθενας να το κραταει σπιτι του? γιατι αν βαλουμε την αισθητικη σαν κριτηριο μπορει να παρει πολλες ομαδες ατομων η μπαλα.

Να στο κάνω ποιό λιανά λοιπόν για να μην θεωρηθώ troll…

Μπήκα στο thread κυρίως για να αντιδράσω στο ποστ του awake, με τον οποίον δεν είχα ποτέ αντιμαχία. αντιθέτως… Και απάντησα τελικά στο ίδιο ύφος.

Με έπιασες απευθείας από τα μούτρα λοιπόν εσύ και εγώ πρέπει τώρα να απολογούμαι…(:wink: και να εξηγώ… Sorry αλλά έτσι θέλησα να “εισβάλω” στην συζήτηση η οποία από την φύση της σηκώνει ελαφρό τρόλιγκ. Ειδικά εσύ με τα 3k+ posts θα το ξέρεις αυτό.


Η ομοφυλοφυλία είναι πολύ ευαίσθητο θέμα και παρόλο που ήθελα να το αποφύγω θα σου πω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα για το τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του.
Ναί έχω πρόβλημα να ανάγουμε την ομοφυλοφυλία ως ένα θέμα το οποίο χρήζει λύσεως.
Δεν κατάλαβα;; Τι λύση χρειάζεται ακριβώς; Μήπως είναι το πρόβλημα ο γάμος μεταξύ τους, μήπως είναι πρόβλημα η δημόσια εκδήλωση gay συναισθημάτων;
Και πάνω απ’όλα τι ρόλο παίζουμε εμείς σε όλα αυτά; Είμαστε τιμητές η απλά φοβόμαστε;

Σαφώς δεν μπορείς να απαγορέυσεις στα παιδιά που είχα δει κάποια μέρα στο γκάζι να κάνουν γλωσσοφυλο, θα ήταν φασιστικό, αλλά εδώ κοντέυουμε να απαγορευσουμε στους υπολοίπους να αποστρέφονται(το γλωσσόφυλο) από αυτό το οποίο είναι τουλάχιστον ανθρώπινο(το να αποστρέφεσαι).
Καταλαβαίνεις φίλε βαγγέλη πως, όπως και σε όλα τα ζητήματα, είναι θέμα αλληλοκατανόησης μεταξύ ανθρώπων ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού.

Και το άλλο: Δεν άκουσα, τουλάχιστον στην χώρα που (δυστυχώς ζώ, συμφωνώ με awake) να δεχτεί λιτζάρισμα έστω και φραστικά κάποιος gay.
Από προσωπική εμπειρία , και στο σχολέιο έιχαμε και ΄τως που είμαι φαντάρος εχω δεί ΠΟΛΟΟΟΟΟΟΥΣ. Ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα…

Άρα τι λέμε…;

Όσο αναφορά την γάμο κοινωνία(δεν εννοώ την τελετή) λέω ναι. Μόνο και μόνο γιατί κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να επωφεληθεί από το κράτος πρόνειας(όπου υπαρχει) και από αυτά που προσφέρει στα έγγαμα ζευγάρια.

Η μεγάλη πληγή όμως κατά την ταπεινή μου άποψη είναι τα πρότυπα που εκπέμπονται κυρίως από την τηλεόραση. Δεν με ενδιαφέρει ρε παιδάκι μου τι κάνει ο τάδε υπουργος αλλού και αυτή η έιδηση φτάνει στα αυτιά μου, δεν μπορώ ουτε καν να υποψιαστώ οτί 9/10 μεσιμεριανούς-κουτσομπολο-δημοσιογράφους πρέπει να μιλάνε κάπως Η οι κωμμοτές, η οι σχεδιαστές μόδας, τι είδους στερεότυπα είναι αυτά;
Αυτοί ξέρουν πως είμαι εγώ στην προσωπική μου ζωή;
Κλείσε την Tv θα μου πείς. Και θα έχεις και δίκιο. Το έχω κάνει εδώ και χρόνια, όταν αυτοί κακοποιούσαν κατάφορα το δικαιωμά μου στην διαμόρφωση στρογγυλής άποψης περί πλεοψηφίας εγώ βγήκα στον πραγματικό κόσμο και γνώρισα κάποιες στιγμες παιδιά ομοφολόφυλους που θα γελούσαν με αυτά που γράφουμε εμείς εδω.

Καταλήγοντας, συγνώμη για το τρόλιγκ, είναι ένα αρκετά ανούσιο thread που πότε δεν καταλλήγει πουθενά αφού για άλλη μια φορά ο άνθρωπος από μόνος τους μετατρέπει ανθρωπινες ανάγκες σε ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ. Good luck with that.

Το να γεννηθείς με ένα ανενεργό τρίτο αυτί δε δημιουργεί παρά μόνο κοινωνικά προβλήματα. Είναι φυσιολογικό;
Θα το αναλύσω (όσο μπορώ) άλλη στιγμή είμαι πτώμα

ναι αλλα ενας ομοφυλοφιλος δεν γεννιεται με καποια δυσλειτουργια. αν το επιλεξει μπορει να κανει και οικογενεια και παιδια πραγμα το οποιο δεν κανουν και λιγοι.

Ωραία επειδή ένα τρίτο αυτί μπορεί όντως να σε εμποδίζει να κάνεις μπάνιο ξερώ γω ας πάρουμε πιο απλά και ρεαλιστικά πράγματα. Τα σημάδια γεννήσεως, μπορούν να θεωρηθούν “φυσιολογικά”; Πχ ένα μέρος του κρανίου να μην έχει μαλλιά ή κάποια σημάδια στο σώμα κλπ. Δεν υποστηρίζω ότι είναι σε ακραίο επίπεδο αφύσικα, αλλά φυσιολογικά δεν είναι. Παρόλ’ αυτά μόνο σε κοινωνικό επίπεδο μπορεί να έχουν επίδραση.
Τώρα αν τα θεωρείς απολύτως φυσιολογικά τότε ορίζουμε διαφορετικά το φυσιολογικό. Λέγοντας φυσικά “εε νταξει, φυσιολογικά είναι” δε δέχεσαι ότι είναι 100% φυσιολογικά.

Επίσης επειδή το θέμα είναι πολύ ταμπου να ΞΑΝΑΠΩ (:P) ότι η ισοδυναμία αφύσικο=>κακό δεν ισχύει πάντα.
“Κακό” θεωρώ το να πληθαίνουν όλο και περισσότερο οι γκεϊ όχι επειδή γεννήθηκαν έτσι αλλά επειδή στην εποχή μας μία ψιλο-της-μόδας επιλογή για να ξεσπάνε τα πολύ καταπιεσμένα για διάφορους λόγους άτομα είναι να στρέφονται στην ομοφυλοφιλία. Δε λέω ότι είναι επιδημία, απλά διακρίνω μια τάση αύξησης της αναλογίας των γκεϊ έναντι των στρεϊτ. (αν κάποτε ήταν 99.9-0.01 τώρα είναι 99.6-0.04 ή κάτι τέτοιο). Δε θεωρώ κακό όμως το να είναι κάποιος γκεϊ. Δεν ξέρω αν με πιάνεις.
Από κει και πέρα έχει να κάνει με το πώς το αντιμετωπίζει ο ίδιος. Με λίγα λόγια η όχι κακή καραμέλα του “μου τη σπάει εξίσου ο γαμιάς της γειτονιάς”.

ναι οκ δεν ειπα κατι τετοιο. παμε τωρα απ την αρχη. οπως ειπα το να ζει καποιος σε ενα σωμα το οποιο θεωρει ξενο δεν ειναι φυσιολογικο. ειναι προβλημα για τον ιδιο. ενας ομοφυλοφιλος/η που δεν εχει τετοιο προβλημα δεν κανει κατι το μη φυσιολογικο. δεν τον εμποδιζει με καποιο τροπο η φυση του απο το να εχει επαφη με ατομα του ιδιου φυλου. το ιδιο συμβαινει και στα ζωα. στα ζωα βεβαια ειναι καθαρα βιολογικη αναγκη για αυτο και δεν υπαχουν "γκει"¨ζωα και γι αυτο ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι μπαι, γιατι παιζουν κι αλλοι παραγοντες. λειτουργικα ομως δεν υπαρχει κατι το μη φυσιολογικο. δεν ειναι καποιο λαθος της φυσης, κατι που πηγε στραβα οπως το να γεννηθεις με τρια αυτια που λες.

οσο για το αλλα, δεν νομιζω πως μπορει να γινει καποιος γκει λογω “μοδας” (εκτος ισως αν μιλαμε για μπαι). ο σεξουαλικος προσανατολισμος ειναι κατι πολυ δυνατο για να καθοριστει απο τετοιους παραγοντες. δεν γινεται εκει που σου σηκωνεται με τις γκομενες να πεις “θα το γυρισω” επειδη ειναι της μοδας. ουτε πιστευω πως οι γκευ πληθαινουν. απλα ειναι καπως καλυτερες οι συνθηκες για να μπρουν να ζησουν χωρις να το κρυβουν. σκεψου ομως πως ηταν τα πραγματα πριν απο 50 (και πολλα βαζω) χρονια οχι μονο στην Ελλαδα αλλα γενικα.

Καθως βαριεμαι να γραφω κατεβατα, μεσες ακρες Γρακχος. wretch, Κρισπ και Εβανγκελος με καλυπτουν…

απλα γελαω αρκετα με τους σημαιοφορους της ομοφοβιας που εμφανιστηκαν εδω μεσα. Γελαω γιατι, φανταζομαι θα εχουν στανταρ μαλακιστει με λεσβιακη τσοντα και φανταζομαι θα εχουν κουβαλανε στανταρ τη κλασικη αντρικη φαντασιωση του Threesome. :smiley:

Το προβλημα τους λοιπον δεν ειναι η υπαρξη των ομοφυλοφιλων ως τετοιων, αλλα ο υποσυνειδητος φοβος μη ξυπνησουν καμια μερα με καμια ψωλη στο κωλο και τους αρεσει. :wink:

Bασικά, αυτό που σηκώνει συζήτηση είναι το αν είναι “φυσιολογικό”.

Άμα το δεις βιολογικά, τότε είναι φυσιολογικό, μιας και είναι μέσα στα στατιστικά όρια ενός είδους κάποια άτομα να γεννιούνται με τάση για ομοφυλοφιλία, άλλα για γιγαντισμό, λιποσαρκία κλπ κλπ.

Κοινωνιολογικά, ναι εδώ είναι πέρα από τα όρια του φυσιολογικού, μιας και οι δυτικές κοινωνίες -καλώς ή κακώς- είναι χτισμένες σε ένα μοτίβο που τους αποκλείει.

Από κει και πέρα είναι στην κρίση του καθενός ποια οπτική θα διαλέξει.

Και όσο αφορά το σωστό παράδειγμα “άμα δεις δυο άντρες να φιλιούνται πώς αντιδράς?”, ναι έχω ξενερώσει βλέποντας τέτοιο θέαμα, αλλά αυτό δεν το κάνει “μη φυσιολογικό”.
Δηλαδή έχω ξενερώσει χειρότερα από αυτό όταν είδα τον κολλητό μου να χέζει ή μια χοντρή να αλλάζει μαγιώ, καταστάσεις απόλυτα φυσιολογικές, απλά πολύ μακριά από την προσωπική μου αισθητική.