Gay

Ο χήρος είναι ο φυσικός πατέρας και είναι τελείως διαφορετικό το να τον αποχωριστεί, μην τα μπλέκουμε.

Επίσης, μπορεί ο παππούς και η γιαγιά να αναθρέψουν το εγγόνι τους, αν σκοτώθηκαν οι γονείς του σε δυστύχημα, και δεν μπορεί ένα γκέι ζευγάρι; κ.ο.κ.

Μην μπερδεύουμε τη βούρτσα με την πούτσα…

Ας το κάνουμε νιανιά λοιπόν.
Εμένα δε με ενδιαφέρει το αν οι ομοφυλόφιλοι ως διακριτή “ομάδα” μέσα στην κοινωνία θα είναι “ισότιμοι” με τους ετεροφυλόφιλους. Εξ ου και το σχόλιο περί τάξης και σεξουαλικότητας, το οποίο σε σχέση με τη σεξουαλικότητα ήταν μια εξειδίκευση και θα μπορούσε να αφορά γενικότερα σε οποιαδήποτε άλλη “γραμμή” διάκρισης και (αυτο- ή ετερο-)προσδιορισμού.

Δεν ξέρω αν πρέπει να το ζωγραφίσω μπας και το χωρέσουν κάποια φιλελέ μυαλά εδώ πέρα.

Aσφαλώς, όμως, ο καθένας τα παρουσιάζει από τη δική του πλευρά. Νομίζω ότι αν ήσουν ομοφυλόφιλος θα απαιτούσες τα ίδια δικαιώματα και ισότιμη συμπεριφορά/μεταχείριση.
Επειδή κ’ εγώ έχω βρεθεί κατά κάποιον τρόπο σ’ αυτή τη θέση και έχω υποτιμηθεί από κάποιους - για άλλο λόγο αλλά δεν παύει να έχει συμβεί -, προσπαθώ να δω τα πράγματα και από τη δική τους πλευρά. Το ότι συναναστρέφομαι άτομα με τέτοιες προτιμήσεις ένας λόγος παραπάνω.

Βασικά το quote πήγαινε στο << Σομν, έχεις δίκιο >> και το υποκρισία σίγουρα δεν πήγαινε σε σένα αλλά συμπληρωματικά και προσαυξητικά στο ηθικολογία. Οπότε διαγράφω το GRACCHUS BABEUF’s από το quote και ελπίζω να λήγει εκεί το θέμα.

Μήπως είναι καλύτεροι οι ομοφυλόφιλοι από τους φανατικούς παλαιοημερολογίτες παππού και γιαγιά που θα παίρνουν σβάρνα τα μοναστήρια τις λειτουργίες και τους εσπερινούς και θα το σέρνουν και αυτό μαζί τους ταράζοντας το στην νηστεία;

Τελικά τι είναι αυτό που πραγματικά απασχολεί και για το οποίο γίνεται η όλη συζήτηση. Το αν πρόβλημα είναι η μη σωστή για το παιδί ανατροφή του από ζευγάρι ομοφυλόφιλων ή το πρόβλημα είναι αυτή καθεαυτή η ανατροφή του παιδιού από ζευγάρι ομοφυλόφιλων.

Αν τα όποια επιχειρήματα κάνουν κάποιους να αποκλείουν τους ομοφυλόφιλους από την ανατροφή ενός παιδιού αν τα ίδια αυτά αφορούσαν και άλλες ομάδες θα ήταν άραγε το ίδιο απόλυτοι στην απόρριψη και αυτών των ομάδων;

Και εν τέλει πέρα από τις αιτιάσεις περί φυσικότητας και άλλα μεταφυσικά ποια είναι αυτά τα στοιχεία που κάνουν τους ομοφυλόφιλους κακούς γονείς και γιατί δεν έχουν αναφερθεί;

Στο παράδειγμα με τον χήρο πατέρα η έλλειψη της παρουσίας του προτύπου της μητέρας εξακολουθεί να παραμένει ένα αντικειμενικό γεγονός παρά την αιτία που το προκάλεσε. Επομένως τι είναι αυτό που διαφοροποιεί τις δυο περιπτώσεις.
Και μπορεί εγώ ή ο vedder να το θεωρεί διαφορετικό μεν αποδεκτό δε, κάποιος άλλος όμως λίγο περισσότερο προσκολλημένος στα περί <<φυσικότητας>> και <<φυσιολογικότητας>> μπορεί να το θεωρήσει εξίσου αφύσικο. Και που θα φτάσει αν έχει την δύναμη επιβάλει την άποψη του;

Μήπως τελικά το ζητούμενο είναι απλά να μην καταλήξει το παιδί ομοφυλόφιλος αλλά ντρεπόμαστε να το πούμε γιατί κατά με τους ομοφυλόφιλους δεν έχουμε θέμα.

Και επειδή ούτε εγώ δεν έχω τόσο καλές γνώσεις ψυχολογίας και σαφή συμπεράσματα ως προς τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει στην ψυχική υγεία του παιδιού δεν υπάρχουν ακόμη και τέλος ο σομν τα έχει πει καλύτερα θα πω απλά ότι το πρόβλημα της ανατροφής παραείναι σημαντικό για μένα για να πετάξω ελαφρά τη καρδία και με τόση βεβαιότητα απλά ένα δεν είναι στην φύση τους να μεγαλώνουν <<έτσι>> τα παιδιά και να ξεμπερδέψω.
Αν με ρωτούσατε αν θα ήθελα τα εγγόνια μου να ανατραφούν από ένα ζευγάρι ετεροφυλόφιλων όντας και εγώ ετεροφυλόφιλος η προφανής απάντηση θα ήταν ναι χωρίς όμως να επικαλεστώ επιχειρήματα του επιπέδου αυτό είναι το φυσιολογικό ή οτιδήποτε άλλο μεταφυσικό.
Από την άλλη όμως σαφέστατα αν καλούμουν να επιλέξω θα προτιμούσα να ανατρέφονταν, ή έστω να είχαν την δυνατότητα να ανατραφούν, από ένα ομοφυλοφιλικό ζευγάρι παρά από ένα μέθυσο ζευγάρι ή έναν μισάνθρωπο φασίστα/στρια ή για να το χοντρύνω έστω από γονείς που απλά θα το παρατούσαν μπροστά στην τηλεόραση ή σε ένα Playstation.
Στο ερώτημα βέβαια ποιος θα τους δημιουργούσε τα περισσότερα ψυχολογικά, οι ομοφυλόφιλοι γονείς ή η ο κοινωνικός περίγυρος…τα ευκόλως ευνοούμενα παραλείπονται όπως έλεγε και μια καθηγήτρια φυσικής στο γυμνάσιο.

Από αυτή την απόφαση το μόνο που καταλαβαίνουμε είναι ότι αγαπάνε τον εαυτό τους.

Πολλές φορές συμβαίνουν ταυτόχρονα αυτά. Άντρες δηλαδή, μπορεί να τρελλαίνονται για αγοράκια. Αυτοί είναι και παιδόφιλοι, και ομοφιλόφιλοι. Αυτό δε θα πρέπει να αποτελεί λόγο δαιμονοποίησης της ομοφιλοφυλίας, όμως σίγουρα παίζει τον ρόλο του.

Έτσι.

Ούτε σε 15-25 χρόνια. Μη σου πω άμα πεθάνουν οι υιοθετημένοι. Σοβαρότατα μιλάω.

Μια απλοϊκή απορία που μου δημιουργείται: στο ζωϊκό βασίλειο, ο ρόλος της μάνας στην ανατροφή των μικρών είναι συνήθως κρίσιμος. Γίνεται ένα μικρό να μεγαλώσει χωρίς μάνα; Έχουμε δει ομοφιλόφυλους γάτους ή ομοφιλόφυλους σκύλους να φροντίζουν νεογέννητα; Δεν το ξέρω. Επαναλαμβάνω, απλοϊκή απορία, όμως ακολουθεί τη δική σου απλούστευση. Το θέμα ΦΥΣΙΚΑ και δεν είναι η αντιμετώπιση που θα έχει από τον περίγυρό του, υπάρχουν δεκάδες πολύ πιο σημαντικά θέματα που προηγούνται χρονικά της εμφάνισης του θέματος της αντιμετώπισης από τον περίγυρο.

Για να βγει συμπέρασμα για το σε ποιον βαθμό (γιατί για το αν επηρεάζει δεν τίθεται ερώτημα) επηρεάζει η ανατροφή ενός παιδιού από ομοφυλόφιλους γονείς την προσωπικότητά του, θα πρέπει να γίνουν [U]επαναλαμβανόμενες[/U] μελέτες επί μελετών σε [U]χιλιάδες[/U] δείγματα [U]επί σειρά ετών[/U]. Όσο δεν υπάρχει αυτό, όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς γνώμες. Σεβαστή η κάθε μια τους, αλλά γνώμες. Τίποτα παραπάνω. Και το να υπάρξουν τέτοιες μελέτες θα πάρει δεκαετίες.

Τα 2 σέντσια μου.

Φρεσκια ειδηση:
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=257165&catid=7

εχει ασχοληθει κανεις με την κοντρα Χατζηστεφανου - Κορτω?

Την παρακολουθω,γιατι γενικα τσεκαρω το προφιλ του Χατζηστεφανου.Για εμενα ο Χατζηστεφανου παντως,εν αντιθεσει με την πρωτη εντυπωση που δινει,ειναι εξαιρετικα σοβαρος ανθρωπος και πανεξυπνος,με εξαιρετικα οξυμενη κριτικη σκεψη και ευφυια και συνειδητοποιημενος.

μπορεις να με διαφωτισεις?
αδυνατω να καταλαβω τι ειναι αυτο που πειραξε τον χατζηστεφανου σε αυτο που ειπε ο Κορτω?

Σε γενικες γραμμες(γιατι το κουρασαν και αυτοι λιγο)ηταν οτι βγηκε και υποστηριξε πως το βιβλιο του Κουφοντινα ειναι ανεπιτρεπτο που εκδοθηκε και δεν επρεπε να πωλειται και οτι μετα απαντησε σε ενα σχολιο του βερυκιου για εκεινον.Αυτο που τον πειραξε αρχικα ειναι το οτι ενω ειναι συγγραφεας,ουσιαστικα στεκεται διπλα στους επικρατες της ελευθερης σκεψης και της λογοκρισιας και υποστηριζει εμμεσα ενα ναζιστικο-οπως λεει ο χατζηστεφανου-κρατος,προκειμενου να διατηρηθει αυτος στην επιφανεια,πουλωντας παραλληλα την ομοφυλοφιλια του και την αυτοκτονια(:wink: της μητερας του.

Με τον Κορτώ ήρθα σε επαφή τυχαία όταν πρίν αρκετά χρόνια πρωτοδιάβασα το “αυτοκτονώντας ασύστολα”.Από τότε τον παρακολουθούσα,έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα από αυτόν,με τον “δαιμονιστή” να είναι μάλλον το αγαπημένο μου.
Όχι το καλύτερο του βιβλίο,αλλά το αγαπημένο μου,για καθαρά προσωπικούς λόγους.
Ποτέ δεν ήταν "πρόκληση για την πρόκληση’’ και γενικά μέχρι τώρα είχε κρατήσει ένα χαμηλό προφίλ.Δεν έκρυβε τις προτιμήσεις του,αλλά ούτε στις φώναζε στα μούτρα όπως άλλοι “στρατευμένοι” της lgbt κοινότητας.
Δεν ξέρω τι φλασιά έφαγαν όλοι εναντίον του,επειδή δήλωσε κάτι τόσο απλό και αυτονόητο,αλλά δεν μου αρέσει καθόλου.
Για τον Χατζηστεφάνου μην το ανοίξω,ανήκει σε μια κατα φαντασίαν ιντελιγκέντσια και απλά κράζει κόσμο για να διατηρηθεί στην επικαιρότητα μέσω social media,με τρόπο μάλιστα τόσο μνησίκακο,που χάνει το όποιο δίκιο θα μπορούσε να έχει.

[SPOILER]Αυτός χρειάζεται μια βόλτα σε dark room οπως και δηποτε μπας και ηρεμήσουν λίγο τα νεύρα του και το λέω αυτό κυριολεκτικά [/SPOILER]

Χθεσινη ειδηση.

ποια η γνωμη σας για τον/την Conchita Wurst?

Ότι αντιγράφει Αρκά με 30 χρόνια καθυστέρηση,

Και εγώ δεν περίμενα να δικαιωθεί τόσα χρόνια μετά η Θέκλα!

μη ξεχναμε επισης τους army of lovers και το βιντεο των Queen με τον Mercury και το μουστακι του ντυμενο γυναικα…

και μια ενδιαφερον αποψη
http://www.andro.gr/apopsi/poia-conchitta/

arage poso exoun allaksei ta myala mas apo to 2007 pou anoikse to thread?

(sorry gia ta greeklish)

Μάλλον όχι τόσο αρκετά ώστε απλά να κλείσει το thread.

Δυστυχως

Και απο σχολια που διαβασα σε αυτο το θρεντ
αλλα και απο σχολια που διαβαζω σε οτι νεο εχει να κανει σχετικα με τους ομοφυλοφιλους,
ειναι να απογοητευεσαι.
Θα μου πεις στην Ελλαδα της υποκρισιας, της ΧΑ και της εκκλησιας μην περιμενεις και πολλα…