Gazpacho - Missa Atropos

  1. Mass For Atropos I [01:43]
  2. Defense Mechanism [06:29]
  3. I Was Never Here [03:09]
  4. Snail [03:35]
  5. River [05:36]
  6. Mass For Atropos II [02:37]
  7. Missa Atropos [08:25]
  8. She´s Awake [03:41]
  9. Vera [07:22]
  10. Will to Live [ 03:06]
  11. Mass for Atropos III [01:39]
  12. Splendid Isolation [08:33]
  13. An Audience [02:53]

ΝΑΙ.
Μετά από ένα Night και ένα Tick, Tock… η συνέχεια προβλέπεται εξίσου μοναδική.

Ωωωωω αυτά είναι νέα κύριε DyingFreedom!

Περίεργος τίτλος! Μετά το μαγευτικό Tick Τοck περιμένουμε τα καλύτερα!

(μεταξύ μας, ακόμη να το βαρεθούμε έστω και λίγο το τελευταίο δισκίο:D)

Ρε γαμώτο το Tick tock άργησα λίγο να το ακούσω και τούτο δω βγήκε πολύ νωρίς.

Το ακουω τωρα :slight_smile:

Και? Καθαρό και ανόθευτο Gazpacho?:stuck_out_tongue:

Μονο το Tick Tock εχω ακουσει.
Ανοθευτο φαινεται ναι. :stuck_out_tongue:

ακου και το night.

το τσεκαρα λοιπον χτες και ειναι ιδια φαρα με τα προηγουμενα, θα το μαθουμε κι αυτο. παντα αγαπημενο το night ομως.

μην ριχνετε τα υπολοιπα!
μια χαρα δισκαρες ειναι και το Firebird και το When Earth Lets Go και το Bravo.
διαφορετικα μεν, ωραιοτατα δε…8)

συμφωνω με τον νορβηγο απο πανω!!! (κουραγιο στον πλαταμωνα…)

και το bravo ιδιαιτερα
μια ομορφια

πρώτη ακρόαση απολύτως θετική.καλύτερο του δίσκου μου φάνηκε το “vera”.

ΥΓ: πάντως μέσα στο 2009 είχα ακούσει πάνω κάτω την ίδια χρονική περίοδο τους δίσκους που κυκλοφόρησαν τότε οι gazpacho και οι crippled black phoenix, και τώρα βγάζουν ίδια περίοδο νέο δίσκο και οι δύο.και φαίνονται εξαιρετικά και τα δύο…

To Night το’χα κατεβάσει σε κάποια φάση αλλά δεν το άκουσα ποτέ. Μάλλον πρέπει να επανορθώσω.

Πρώτες ακροάσεις στο καινούριο, ήδη το ομώνυμο, το Vera και το Splendid Isolation αρχίζουν να ξεχωρίζουν. Δεν ξέρω αν θα με κολλήσει όσο το τικ-τοκ, το τικ-τοκ το’χω ακόμα “φρέσκο”, δεν το βαριέμαι ποτέ, και το ακούω ένα χρόνο σερί, δισκάρα μεγάλη.
Για να δούμε πώς θα πάει και το νέο.
Προς το παρόν πατάμε ριπίτ. :slight_smile:

δεν αγγίζει καν τικ τοκ στις πρώτες ακροάσεις, ξεχωρίζουν κάποια τραγούδια, αλλά επειδή είναι 13 και όχι_η_πιο_εύκολη_μπάντα_έβερ, πάμε σε άλλες 5 ακροάσεις και βλέπουμε.

καλό είναι (ειδικά το vera είναι έπος), αλλά είχε την ατυχία να πέσει πάνω στο νέο crippled black phoenix που πραγματικά σαρώνει.με τον καιρό πάντως θα τις πάρει σίγουρα τις ακροάσεις του…

βασικά αυτό, το τικ-τοκ με είχε πιάσει απ’τη μούρη στο πρώτο άκουσμα, τώρα έριξα 3-4 ακροάσεις μέχρι να ξεχωρίσω τα πράματα στο μυαλό μου.
Θα πάρει κι άλλο χρόνο πάντως.

Αυτό.

πήρε.

Splendid Isolation και στα καπάκια πανέμορφος επίλογος με An Audience.
Από κει και πέρα εγώ βαρέθηκα αρκετά πάντως.
Κρατάω αυτά και επιστρέφω στο Τικ-Τοκ.

Μάλλον βιαστικός δίσκος. =\

Kαι γω λίγο στα γρήγορα που τον άκουσα, δε με γράπωσε όπως το Tick Tock, βαρέθηκα ευκολα και κατέληξα να ακούω άλλα (παρόλο που φαίνεται ποιοτικός δίσκος τουλάχιστον). Θα δείξει, μάλλον θέλει τις ακροάσεις του.

Ξέρει κανείς που έχει ξαναπαίξει το σαμπλάκι που παίζει στο “Mass for atropos 2 - You’re Going To Die Up There” με τους αριθμούς;
Το έχω ξανακούσει στάνταρ κάπου και έχω φάει τρελό σκάλωμα τώρα… Μάλλον Porcupine Tree αλλά δεν είμαι σίγουρος…

Mέσα στο μυαλό μου είσαι…Μόλις το είχα ακούσει σκέφτηκα ότι οι Gazpacho δεν πρέπει να έχουν ακούσει πολύ Porcupine Tree.

Για την ιστορία είναι στο Even Less.