Genesis: Peter Gabriel or Phil Collins era?

Λοιπον? Προσωπικα γουσταρω και εκτιμω απιστευτα τον Collins αλλα μου αρεσει περισσοτερο η πιο prog era του Gabriel!

Δεν το είχα δει!Δεν συζητιέται καν!Gabriel βέβαια.Φοβερή θεατρικότητα επί σκηνής,απίστευτα μουσικά έπη,Θεός ο Hackett!Πιστεύω πως η φυγή του ήταν αυτή που έφερε τις μεγάλες αλλαγές στον ήχο της μπάντας(Trick of the Tail κυρίως και Wind & Wuthering πολύ καλά άλμπουμς).Δυστυχώς…

Gabriel δαγκωτό. Τα Nursery Cryme,Foxtrot,Selling England By The Poud και The Lamb Lies Down On Broadway είναι άνετα στα 10 καλύτερα προγκ άλμπουμς όλων των εποχών.

Ωραιος ο Phil Collins αλλα δεν συκρινεται με Τον Gabriel ουτε στο ελαχιστο.η θεατρικοτητα της φωνης του δεν εντοπιζεται στον αλλο.ειναι και οι δισκοι μεχρι το '74 καλυτεροι απο του επομενους.ειναι το οτι ακουγονται και μεγαλες δοσεις τρελας στην φωνη του.ειναι παρα πολλα βασικα.ο Γαβριηλ ‘‘παιζει’’ μονος του.

Που το ξεθαψατε τουτο ρε?

Ε ναι, ειπαμε Gabriel δαγκωτο. Εχει το χαρισμα να χρωματιζει την φωνη του με πολλους και διαφορετικους τροπους και αυτο κανει καθε κομματι μοναδικο. Απο τους πιο εκφραστικους τραγουδιστες που εχω ακουσει. Και σε συνδυασμο με τις μεγαλοπρεπεστατες συνθεσεις εκεινης της εποχης, το συγκροτημα επαιζε μπαλα σε αλλο επιπεδο!

Και εμένα η πρώτη περίοδος με γεμίζει περισσότερο

Προσοχή όμως γιατί κυκλοφορούν και τύποι που δεν σηκώνουν κουβέντα για τον Collins

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! Εντάξει, δε θα σηκώσω και τσεκούρι να σφάξω κόσμο, αλλά μου αρέσει περισσότερο η Collins - era, ίσως γιατί κατά τη διάρκειά της άλλαζαν ήχο και στυλ ως χαμαιλέοντες.
Σέβομαι Gabriel, έχω τους περισσότερους δίσκους του, θεωρώ το Selling England by the pound κορυφαίο δίσκο των Genesis, αλλά μου αρέσει πιο πολύ ο Φίλιππας!

Δε θα επιχειρηματολογήσω γιατί είναι αυτονόητο ότι οι Genesis θεωρούνται υπερσυγκρότημα με τον Gabriel, αλλά θα πρέπει να τονιστεί ότι με τον Collins έβγαλαν και δίσκους στα 80’ς, με ό,τι και αν συνεπάγεται αυτό…Βέβαια τότε απογειώθηκαν και εμπορικά. Αλλά ουσιαστικά δεν υφίστασται σύγκριση. Gabriel περίοδος έτη φωτός μπροστά και πάλι καλά που τον ψιλο-μιμήθηκε ο Phil και έβγαλαν δύο δισκάρες μετά το Lamb…

…κατα τ’άλλα, μέχρι και το Wind And Wuthering έγραψαν αριστουργήματα παγκόσμιας κληρονομιάς, αλλά σε αυτό συνέβαλε και η προσωπικότητα του μεγάλου Hackett έτσι; Και η απίστευτη χημεία με τον ιδιοφυή Banks.

Ε, άντε πες και το Duke είναι οκ, αλλά και πάλι.

Ξεκινάμε δυνατά το 23

4 Likes

λίγο αργοπορημένα αλλά δαγκωτο Hackett! για μένα η πιο μεγάλη απώλεια.

Μια χαρά είναι και ο Collins και ο Gabriel ως μουσικοί.

Δεν ήταν το πρόβλημα η φυγή του Gabriel όσο η μεγάλη αλλαγή στον ήχο.

Το αγαπημένο μου ειναι το selling England αλλά τα wind and wuthering και Duke τεράστια άλμπουμ.

αν συνέχιζαν σε αυτό το ύφος δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Επίσης σπουδαία άλμπουμ έβγαλε και ο χακετ μόνος του , καλύτερα απο όλους τους υπόλοιπους (σε σολο άλμπουμ).

3 Likes

Μεγάλη έκπληξη που υπάρχει τέτοιο τοπικ, αλλά βλέπω αναμενόμενα πολύ μικρή συμμετοχή για τους πολυαγαπημενους, κορυφαίους progsters!

Επί του θέματος τώρα εννοείται ότι αυτά που δημιούργησε η σύμπραξη της κλασικής σύνθεσης, αυτού του χρυσού blend, δεν συγκρίνεται με ότι ακολούθησε.
Είναι σαν να βάζεις δίπλα το ανάλαφρο “ψεύτικο” νεανικό στολίδι με το βαρύτιμο κόσμημα από την μπιζουτιερα της γιαγιάς!
Ο ευτελισμος όμως αυτός δεν ήταν αποκλειστικά έργο ενός ή συνέπεια αποχώρησης κάποιου. Η αλλαγή του ήχου προς το pop ήταν προφανώς κοινή συναινέσει οσων παρέμειναν.

Άλλωστε αυτή η ύπαρξη μιας “λαϊκής δημοκρατίας” εντός της μπάντας όπου κάθε ιδέα έπρεπε να πάρει την έγκριση των υπολοίπων ήταν μια από τις αιτίες της αποχώρησης του Gabriel, όπως αποκάλυψε και ο ίδιος.
Ίσως βέβαια να ήταν και ένας από τους λόγους που θριαμβευαν, όταν τους διακατειχε δημιουργική σύμπνοια

3 Likes

Πρέπει να είμαι από τους λίγους που όντως απολαμβάνουν την δεύτερη εποχή των Genesis ή τουλάχιστον έτσι νιώθω. Ξεπούλημα ή όχι, έγραψαν εξαιρετικά κομμάτια και δίσκους για το ύφος τους. Ναι, ελάχιστα πράγματα βάζω πάνω από τα 70ς classics τους (και μιλάω γενικά, είμαι μεγάλο fanboy Genesis) αλλά τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.

Ένα διαμάντι από τα 80ς λοιπόν:

4 Likes

Και μιας και αναφέρθηκε ο @Expresso στα solo του Hackett, να σιγοντάρω την άποψή του πως έβγαλε τους καλύτερους σόλο δίσκους από όλα τα μέλη των Genesis και να ποστάρω τούτο το φοβερό κομμάτι το οποίο πλαισιώνεται από την μοναδική φωνή του Richie Havens. Αυτό που λέμε στο χωριό “one of a kind”.

Σόρρυ για το double post, αλλά για κάτι τέτοια αξίζει.

1 Like