George Kollias (NILE) drum clinic stin Thessaloniki

George Kollias (NILE) drum clinic stin Thessaloniki

Savato 3 Iouniou stis 7 to apogevma sto club Ichor (Piso apo ti Vilka)

Eisodos 5 euro

Extreme metal drum techniques kai oxi mono

Osoi pistoi proselthete :stuck_out_tongue:

http://www.georgekollias.com

Παραθέτω quote από έναν στην Ολλανδία που παρακολούθησε το drum clinic πριν καμια δεκαρια μέρες:

“It was fucking awesome! His tot speed was somewhere around 270 BPM at 16th notes.”

Εγώ που τον είχα δει live με τους Nile στην Αθήνα (και χωρίς να είμαι ειδήμον στο όργανο) μπορώ να πω ότι είναι απλά καταπληκτικός!

__Ελληνας είναι;!! ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!! Μου τον έβαλε παλιά ένας φίλος σε δυο δίσκους του και τον άκουσα… Εχω τρέλα με τα τύμπανα (αν και δεν παίζω) και ο τύπος είναι απλά ΘΕΟΣ. Μου θύμισε πολύ έντονα τον μέγιστο Lombardo (και αυτό είναι και γαμώ τα κομπλιμέντα). Σε ταχύτητα (ΑΠΙΑΣΤΟΣ), σε εναλαγγές, σε φαντασία…

__ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ!! Εγώ δε θα είμαι δυστυχώς Θεσσαλονίκη, αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να μην πάω… Τι λέμε τώρα; Και με είσοδο 5 ευρώ;!! Πάτε και θα πάθετε πλάκα, αξίζει 1000%. 8)

Υ.Γ. Θέλουμε οπωσδήποτε εντυπώσεις απ’ όποιον πάει!!

Ενας φιλος μου που κανει μαθηματα με τον κολλιαμου λεει οτι τα σπαει.Απιατευτη ταχυτητα στο διμποτο που ειναι το μεγαλο του ατου αλλα εχει πολυ καλα και τα λατιν και τη jazz.Δειτε τον.Αξιζει.

Kala milame o anthrwpos einai h exelixh tou organou twn drums. F-OV-E-R-O-S. Svinei tin palia genia,Lombardo kai loipous. Poly taxythta alla kai fantasia sta gyrismata tou. Tyxeros o filos pou kanei mathimata me ton Kollia!

Ο Κόλλιας ήταν ντραμερ των Nightfall πριν την κάνει με ελαφρά.Στους Nile παίζει μόνο στο τελευταίο τους Annihilation Of The Wicked και πραγματικά τα σπάει.Απίστευτες ταχύτητες

__Φίλε Up the Irons, έχω ακούσει δύο, δεν ξέρω ποια δύο των Nile… πάντως, πρώτον μιας και ταιριάζουν οι περιγραφές μας, σίγουρα στο ένα θα ήταν αυτός και δεύτερον, για να τον πάρουν πάει να πει ότι θα μπορεί να παίζει τα παλιά τους το ίδιο καλά και καλύτερα με τον προηγούμενο ντράμερ. :wink: Αλήθεια γιατί αλλάξαν ντράμερ;

Tο ότι τα παίζει καλά είναι σίγουρο … σιγουρότατο. Το “καλύτερα” είναι τρομερά σχετικό και εξαρτάται. Μην ξεχνάς πως διαδέχτηκε τους Derek Roddy και Tony Laureano. Δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο αυτό. Ειδικά το όνομα του Derek Roddy είναι υπερβολικά βαρύ πλέον.

Το ότι ταιριάζουν οι περιγραφές δε λέει κάτι γιατι αν κάτσεις να περιγράψεις τους drummer των Nile ουσιαστικά τα ίδια πράγματα θα πεις.Απλά ο Κόλλιας κάνει τη διαφορά γιατί 1)είναι από την Ελλάδα,κάτι το οποίο μας εκπλήσει όλους και πορωνόμαστε όλοι(φάνηκε και στο πρώτο σου μνμ)2)Είναι απείρως καλύτερος από τους προηγούμενους(για τα δικά μου γούστα)και πιο εντυπωσιακός.Άσε που τους βοηθάει και στην σύνθεση των κομματιών(πράγμα που σημαίνει οτι το παλικάρι πρέπει να ξέρει και καλή κιθάρα,καθώς οι Nile παίζουν αρκετά τεχνικά)
Α,ναι το Annihilation Of The Wicked βγήκε πέρσι(ή φέτος στις αρχές της χρονιάς) οπότε αν βοηθάει βγάλε συμπέρασμα.
Πάντως γενικά το κύριο στοιχείο στους Nile είναι τα drums και τώρα με αυτόν εκεί θα ανεβούν επίπεδα οι τύποι

Το ότι ταιριάζουν οι περιγραφές δε λέει κάτι γιατι αν κάτσεις να περιγράψεις τους drummer των Nile ουσιαστικά τα ίδια πράγματα θα πεις.Απλά ο Κόλλιας κάνει τη διαφορά γιατί 1)είναι από την Ελλάδα,κάτι το οποίο μας εκπλήσει όλους και πορωνόμαστε όλοι(φάνηκε και στο πρώτο σου μνμ)2)Είναι απείρως καλύτερος από τους προηγούμενους(για τα δικά μου γούστα)και πιο εντυπωσιακός.Άσε που τους βοηθάει και στην σύνθεση των κομματιών(πράγμα που σημαίνει οτι το παλικάρι πρέπει να ξέρει και καλή κιθάρα,καθώς οι Nile παίζουν αρκετά τεχνικά)
Α,ναι το Annihilation Of The Wicked βγήκε πέρσι(ή φέτος στις αρχές της χρονιάς) οπότε αν βοηθάει βγάλε συμπέρασμα.
Πάντως γενικά το κύριο στοιχείο στους Nile είναι τα drums και τώρα με αυτόν εκεί θα ανεβούν επίπεδα οι τύποι[/quote]

Βασικά καλό θα ταν να μην μιλάς για πραγματα τα οποία δεν κατέχεις.
Οι drummer των Nile δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους άρα δεν μπορείς να πεις τα ίδια πράγματα γι αυτούς.
Ότι ο τύπος είναι Έλληνας είναι όντως ένα εντυπωσιακό στοιχείο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι “απείρως καλύτερος” από τους Derek Roddy και Tony Laureano. Αν το εννοείς αυτό που λες και δεν το γραψες πάνω στον ενθουσιασμό σου, μάλλον δεν έχεις ακούσει άλλες δουλείες των παραπάνω τυπάδων.
Το πόσο τεχνικός και πόσο καλός συνθέτης είναι ο Κόλλιας δεν μπορώ να το κρίνω γιατί δεν έχει δωσει ακόμα πολλά δείγματα γραφής.
Το να λες επίσης ότι οι Nile είναι “αρκετα τεχνικοί” και το κυριο στοιχείο τους είναι τα drums δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις τι ακούς, αν έχεις ακούσει ποτέ σου Nile και death metal γενικά. Και σίγουρα δεν περιμέναν τον Κόλλια για να ανέβουν επίπεδο.

O φίλος Nihilist, αν και λίγο απότομος και εντελώς χύμα στο μήνυμά του χαχαχαχα, πιστεύω ότι έχει απόλυτο δίκιο. Ουδείς αμφισβητεί τη δουλειά που κάνει ο νέος drummer των Nile, ωστόσο για να συγκριθεί ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ με τον Derek Roddy ΕΙΔΙΚΑ είναι λιγάκι δύσκολο. Μην νομίζεις όμως ότι κι ο Derek Roddy ξεκίνησε και ήταν καταιγιστικός … του πήρε μερικά χρόνια και έπαιξε σε άπειρα άλμπουμς για να φτάσει εδώ που είναι. Έχει ξεφύγει όμως και σου μιλάω ειλικρινά. Σήμερα πάιζει απίστευτα και έχει εξελιχθεί ΙΣΩΣ στον κορυφαίο extreme metal drummer. Ο Tony Laureano είναι επίσης κανονική μηχανή. Αν και μεγάλος fan του Dave Curloss, χαίρομαι που θα παίζει στο νέο Malevolent Creation (“Doomsday X”).

Το ότι ταιριάζουν οι περιγραφές δε λέει κάτι γιατι αν κάτσεις να περιγράψεις τους drummer των Nile ουσιαστικά τα ίδια πράγματα θα πεις.Απλά ο Κόλλιας κάνει τη διαφορά γιατί 1)είναι από την Ελλάδα,κάτι το οποίο μας εκπλήσει όλους και πορωνόμαστε όλοι(φάνηκε και στο πρώτο σου μνμ)2)Είναι απείρως καλύτερος από τους προηγούμενους(για τα δικά μου γούστα)και πιο εντυπωσιακός.Άσε που τους βοηθάει και στην σύνθεση των κομματιών(πράγμα που σημαίνει οτι το παλικάρι πρέπει να ξέρει και καλή κιθάρα,καθώς οι Nile παίζουν αρκετά τεχνικά)
Α,ναι το Annihilation Of The Wicked βγήκε πέρσι(ή φέτος στις αρχές της χρονιάς) οπότε αν βοηθάει βγάλε συμπέρασμα.
Πάντως γενικά το κύριο στοιχείο στους Nile είναι τα drums και τώρα με αυτόν εκεί θα ανεβούν επίπεδα οι τύποι[/quote]

Βασικά καλό θα ταν να μην μιλάς για πραγματα τα οποία δεν κατέχεις.
Οι drummer των Nile δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους άρα δεν μπορείς να πεις τα ίδια πράγματα γι αυτούς.
Ότι ο τύπος είναι Έλληνας είναι όντως ένα εντυπωσιακό στοιχείο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι “απείρως καλύτερος” από τους Derek Roddy και Tony Laureano. Αν το εννοείς αυτό που λες και δεν το γραψες πάνω στον ενθουσιασμό σου, μάλλον δεν έχεις ακούσει άλλες δουλείες των παραπάνω τυπάδων.
Το πόσο τεχνικός και πόσο καλός συνθέτης είναι ο Κόλλιας δεν μπορώ να το κρίνω γιατί δεν έχει δωσει ακόμα πολλά δείγματα γραφής.
Το να λες επίσης ότι οι Nile είναι “αρκετα τεχνικοί” και το κυριο στοιχείο τους είναι τα drums δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις τι ακούς, αν έχεις ακούσει ποτέ σου Nile και death metal γενικά. Και σίγουρα δεν περιμέναν τον Κόλλια για να ανέβουν επίπεδο.[/quote]

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ειδήμων στους Nile αλλά έχω ακούσει αρκετά με τους προηγούμενους drummer και αν και δεν είναι το όργανό μου τα drums,έχω ακούσει πολλές συζητήσεις μεταξύ drummer(και όταν λέω drummer δεν εννοώ τυπάδες που επειδή ο άλλος έχει ταχύτητα πορώνονται,αλλά τύπους που αναλύουν τεχνικές)και έχω αναπτύξει κάποια “εμπειρία” στο όργανο.Όντας κιθαρίστας δίνω περισσότερη βάση στις κιθάρες όπου το εν λόγω συγκρότημα παίζει αρκετά τεχνικά.Δεν θεωρώ το κύριο στοιχείο τους τα drums αλλά γενικά όλοι αυτό θεωρούν,γι’αυτό και το έθεσα έτσι.
Δεν είπα ότι είναι καλός συνθέτης αλλά για να παίξεις ένα riff των nile θα πρέπει να έχεις μια Χ τεχνική στο δεξί.
Για τα drums των Nile τα ίδια πράγματα θα πεις σε γενικές γραμμές σε κάθε δίσκο,γιατί είναι εντυπωσιακά σε όλους(κοίτα το μνμ του Shadowcaster και πες μου αν δεν ανταποκρίνεται η περιγραφή του drummer που άκουσε με όλους).Τώρα αν δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους ας το αναλύσει κάποιος άλλος γιατί ξεφεύγουμε από τις γνώσεις μου.
Αυτά που είπα τα είπα έχοντας ακούσει μερικά διάσπαρτα Nile με παλιούς και έχοντας δει αρκετά βιντεάκια Κόλλια(στα οποία παίζει και jazz-οκαταστάσεις,οπότε ανεβαίνει επίπεδο στα μάτια μου) και έχοντας ακούσει πολλά γι’αυτόν.Προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο το τελευταίο τους από τα άλλα που είχα ακούσει,και αυτό κυρίως λόγω Κόλλια.Γι’αυτό αναφέρθηκα σε επίπεδα.Και το “απείρως καλύτερος” έχει δίπλα του ένα “για τα δικά μου γούστα” οπότε μάλλον αδικαιολόγητη η επίθεση.
Α,και μια που το έθιξες και αυτό,έχω άμεση σχέση με death(κυρίως σουηδικό είναι η αλήθεια)μιας και είναι το είδος που ακούω περισσότερο.
Αυτά

To pios einai kaluteros drummer den exei kai tosi simasia. Kai o Kollias k o Roddie einai apisteftoi.
Oi meres gia to drum clinic stin thessaloniki plisiazoun opote get ready!

Δεν χρειάζεται να έχει άγχος κανείς.
Ο Κώστας Αναστασιάδης πόσο συχνά παίζει στη Θεσσαλονίκη;;; Δεν είδα κανένα post για αυτόν. Αυτός είναι Ο ντράμερ, χωρίς να μειώνω την προσπάθεια και τα κατορθώματα του Κόλλια σε καμία περίπτωση.

Ε εντάξει, ο Αναστασιάδης όμως είναι τζαζίστας ενώ ο Κόλλιας μεταλλάς… Άλλα πράγματα είναι το φόρτε του Αναστασιάδη, άλλα του Κόλλια. Τώρα από αυτά που θα μάθεις και από τους δύο είναι υποκειμενικό ποια θα είναι πιο χρήσιμα…

Τι θα πει τζαζίστας;;; Έχεις ακούσει τον Αναστασιάδη να παίζει rock/metal; Sorry, αλλά τον έχεις δει ζωντανά; Μόνο σαν τζαζίστας δεν παίζει. Κι ο Virgil Donati είναι τότε τζαζίστας και παίζει standard πιο σκληρά, επιθετικά και βίαια από τον Kόλλια, τον Nick Barker και κάθε άλλο ντράμερ. Ο Αναστασιάδης είναι καλλιτέχνης μουσικός. Παίζει τα πάντα με την ίδια ευκολία και επιτυχία.

  1. Διάβαζε πιο προσεκτικά και μη βγάζεις μόνος σου συμπεράσματα που δεν έχουν ειπωθεί
    ΔΕΝ είπα ότι ο Αναστασιάδης δεν παίζει καλά ροκ ή μέταλ
    ΔΕΝ είπα ότι δεν είναι καλλιτέχνης μουσικός
    ΔΕΝ είπα ότι δεν μπορεί να παίξει τα πάντα με την ίδια ευκολία
  2. Ο τζαζίστας δεν καθορίζεται από το πόσο βαράει τα ντραμς. Αν πιστεύεις ότι το πόσο βίαια παίζει καθορίζει το αν είναι τζαζίστας ή όχι απλά κάνεις λάθος :lol:
  3. Ο ένας είναι μεταλλάς και ο άλλος τζαζίστας=όταν τους βάλεις ένα κάφρικο ριφ για παράδειγμα ο ένας θα βάλει κάτι που να ταιριάζει πιο πολύ και θα είναι πιο πορωτικό (αφού και ο ίδιος θα πορώνεται) ενώ ο άλλος θα σου βάλει κάτι τυπικό. Ίσως βέβαια αυτό το τυπικό να είναι πιο “δύσκολο” και πιο “τεχνικούρα” από το πρώτο, εκείνο όμως του μεταλλά θα ταιριάζει καλύτερα.
    Ο Κόλλιας επίσης θα σου δείξει μια λεπτομέρεια π.χ. που αφορά τα blastbeats ενώ ο Αναστασιάδης θα σου δείξει άλλα πράγματα - μάλλον πιο χρήσιμα για τον μέσο ντράμερ. Γι αυτό είπα το τι θεωρεί ο καθένας χρήσιμο από αυτά που θα του δείξει ο κάθε “δάσκαλος” είναι υποκειμενικό.

Gia auto to logo oi perissoteroi ellhnes drummers einai asxetoi.
Sorry file, alla den me pei8eis.

Για ποιο λόγο;

Α, βασικά για ποιο πράγμα υποτίθεται ότι προσπαθώ να σε πείσω;;

Όλα είναι υποκειμενικά.
Βασικά ποτέ δεν μού άρεσαν οι metal drummers, οπότε κι εκεί ίσως είναι η βασική μας διαφωνία. Πάντα ήθελα να ο drummer να είναι progressiv-ας ή ακόμη και fusion-ας. Για εμένα δίνει άλλο χρώμα στη μουσική και την κάνει πιο ενδιαφέρουσα. Όπως και να έχει … αν ήμουν Θεσσαλονίκη, δεν θα έχανα το drum clinic του Κόλλια, γιατί με ενδιαφέρουν τρομερά κάτι τέτοια, ο καθένας έχει κάτι να μάθει και θα ήθελα να δω τι θα δείξει και τι θα πει σχετικά με τις εμπειρίες του. Αυτά.