Get Your Kicks On Route 66

όλοι έχουμε ονειρευτεί να διασχίσουμε την route 66.για πολλούς είναι κάτι σαν συνώνυμο της ελευθερίας.να ξεκινήσουμε από το chicago, και να διασχίσουμε τις έρημες και ηλιόλουστες περιοχές του αμερικάνικου νότου για να φτάσουμε τελικά στην πόλη των αγγέλων.
για να φτάσουμε, θα διασχίσουμε το missouri, το kansas, την oklahoma, το texas, το new mexico και την arizona.

αυτό που ρωτάω είναι το εξής: ποιο θα είναι το ιδανικό soundtrack για αυτό το ταξίδι?

ξεκινάω, ποστάροντας τον ορισμό, και ένα από τα πιο πολυδιασκευασμένα κομμάτια ever σε μια από τις πρώτες και καλύτερες διασκευές:

Rolling Stones - Route 66

και στη συνέχεια:

Lynyrd Skynyrd - Free Bird
Spiritual Beggars - Angel Of Betrayal
The Stone Foxes - I Killed Robert Johnson
Raven - Can’t You See
Beach Boys - Pet Sounds

full Kyuss discografy + two bags of grass, seventy-five pellets of mescaline, five sheets of high-powered blotter acid, a saltshaker half-full of cocaine, and a whole galaxy of multi-colored uppers, downers, screamers, laughers… Also, a quart of tequila, a quart of rum, a case of beer, a pint of raw ether, and two dozen amyls. Not that we needed all that for the trip, but once you get into locked a serious drug collection, the tendency is to push it as far as you can. The only thing that really worried me was the ether. There is nothing in the world more helpless and irresponsible and depraved than a man in the depths of an ether binge, and I knew we’d get into that rotten stuff pretty soon…

σωστός.γιατί η διαδρομή θα είναι γεμάτη από φόβο και παράνοια. 8)

επίσης, για τις στιγμές που θα λες “εγώ και η ελευθερία μου, και ο υπόλοιπος κόσμος χώρια”:

…όταν θα διασχίζεις το texas:

και τέλος, για τις στιγμές που διασχίζεις τις ερήμους της arizona, αναλογιζόμενος το παρελθόν σου:

Γενικά δε ξέρω, δε μπορώ να φτιάξω λίστα για τέτοια περίσταση. Ίσως τα ακουσμάτα μου δε πολύ ταιριάζουν με κάτι τέτοιο…

Ομως [B][U]σίιιιιιιιγουρα [/U][/B]κάποια στιγμή θα έβαζα αυτό:

[B]http://www.youtube.com/watch?v=O1eJetiMMXg[/B]

[B]catharsis - desserts without mirages[/B]

Είναι η φάση στο ταξίδι, όπου αφού έχεις σκεφτεί τα πάντα για την ζωή σου, σκέφτεσαι την ανθρωπότητα και που οδεύει…

^
εννοείται.κόμματος!
οι στίχοι του κομματιού δανείζονται στοιχεία από το ‘the dead flag blues’ των gy!be.
και γενικά το “passion” (ο αγαπημένος μου δίσκος τους btw) βγάζει ένα desert feeling.

Eτσι σε θέλω:D

συμφωνώ:wink:

Εγώ ο ξενέρωτος βέβαια θα πω, ότι απ’ότι έχω διαβάσει η route 66 δεν χρησιμοποιείται πλέον…

Για να μείνω ον-τόπικ, νομίζω ότι Russian circles θα κόλαγαν αρκετά και βεβαίως το soundtrack του easy riders…

δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιος δρόμος. Ε θα έβαζα αυτό το άλμπουμ, που μάλλον είναι παράφραση του δρόμου:

Οποιονδήποτε desert rock δίσκο (kyuss, fu manhcu, unida, QOTSA κλπ)
Επίσης όπως αναφέρθηκε πιο πριν και οι Lynyrd Skynyrd είναι μια χαρα αλλα και οποιοδήποτε άλλο συγκρότημα southern rock (κυρίως οι Allman Brothers και οι θεοι ZZ TOP)
Όμως για extreme βλαχοκαταστάσεις (aka Texas) έχω να προτείνω [U][I]Maylene and the Sons of Disaster[/I][/U]

[SPOILER]nice thread:)[/SPOILER]

δε χρησιμοποιείται από το 1985, καθότι αντικαταστήθηκε από μια διαπολιτειακή λεωφόρο.και πάλι όμως, κομμάτια της route 66 παραμένουν ενεργά, και εν τέλει μένω περισσότερο σε αυτό που εκφράζει. :country:
και το soundtrack του easy riders που αναφέρεις είναι πραγματικά ο οριζμός…

δυνατό!
και λίγο bourbon στο αυτοκίνητο κρίνεται απαραίτητο για αυτές τις στιγμές. 8)

με αυτα και μερικα ακομη θα την περναγα φινα στο ταξιδι…:blues:

Εγώ και τ’ απαντα του [B]johnny cash[/B] θα έχωνα:)

…να και τα μερικα ακομη!!

…βρουμ βρουμ…:stuck_out_tongue:

αυτο φυσικα