Ghost-PREQUELLE

Εγώ πάντως το άκουσα πάλι χθες μετά από καιρό, νόμιζα ότι θα έχει ξεφουσκώσει, ναι καλά, δίσκος της χρονιάς. Εύκολα.

2 Likes

Ούτε 30αδα?? Εγινε primal. Ότι πεις δικέ μου. Νο2 της χρονιάς για μένα το Prequelle. Τιμητικό Νο1 το Firepower για το λόγο ότι 65+ άνθρωποι μπορούν και βγάζουν ακόμα τέτοιας ποιότητας μέταλ!!!

1 Like

Σωστός! Και για να κλείσει το καρέ, βάλε και Monster Magnet και Audrey Horne. :wink:

Τουλάχιστον για τα δικά μου γερασμένα αυτιά… Άκουσα καμια 20αριά φετινές κυκλοφορίες, αγόρασα Ghost, Judas Priest, Monster Magnet και Audrey Horne, το σκέφτομαι για 2-3 ακόμα και τα υπόλοιπα delete. Για τα δικά μου γούστα, μια χαρά ήταν το 2018!

2 Likes

Monster Magnet δεν άκουσα αλλά στα άλλα 3 συμφωνώ, και βάζω πρώτο το Ghost, παρόλο που το Firepower γάμησε, γιατί είναι κάτι πιο φρέσκο και προφανώς έκανε μεγαλύτερο ντόρο

1 Like

Για κάποιον που ακούει metal χαλαρά, το ghost εύκολα πιάνει τόπ. Έχει quality πως να το κάνουμε τώρα. Όπως και να χει προσωπικά είναι τα τόπ, μη τρελαίνεσαι ρε primal, και εγώ ούτε κάν στο τόπ 30 δεν θα το έβαζα γιατί δεν μου λέει κάτι πέρα από ένα ευχάριστο μουσικό ποπ διάλειμμα με metal χαρακτήρα. Αλλά εγώ είμαι και βλαμμένος με death κλπ και την δόση μου από πιο classic metal την πήρα από Priest που επισκίασε σχεδόν τα πάντα. Αλλά σκέψου πόσους ανθρώπους πλησίασαν οι ghost που δεν έχουν ιδέα από metal, κάτι σαν το black album ένα πράμα μετά από σχεδόν 30 χρόνια. Και είναι ο δεύτερος δίσκος που το κάνουν αυτό. Innovation Zero αλλά Metal Charisma τείνει στο άπειρο…

3 Likes

Πάντως Prequelle με Black Album ηχητικά καμία σχέση.

Όντως το Firepower των Judas Priest επισκίασε τα πάντα φέτος.

1 Like

εεε ναι σκεψου ποσοι θα το λενε βλακελ , οπως λεμε βλακ αλμπουμ. :sunglasses:

Οντως καμια σχεση ηχητικα το Prequelle με το Black album.

στα Top τα δικα μου , AIC, Monster Magnet, Audrey Horne, A Perfect Circle, Firepower (για αλλους λογους) ,Graveyard Και Godsmack . Γενικως ομως φετος δεν προλαβα να ακουσω πολλες νεες κυκλοφοριες (ουτε και παλιες). Απο κοντα και η "τσιχλοφουσκα"των Five Finger Death Punch.
Κλεινω 10αδα με Black Label Society Και Parkway Drive. Bonus οι Bullet for my Valentine.

Θα παω να γραψω στις καλυτερες κυκλοφορίες του 18 ενα κατεβατο.

1 Like

Άσχετο αλλά δεν είπα ότι ηχητικά έχει σχέση, γιατί το αναφέρατε και οι δύο? Απλά ώς διαπίστωση?

Κάποιοι ακόμα κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου και συνεχίζουν να μιλάνε για μπάντα ανέκδοτο, που θα ξεφουσκώσει σε λίγο καιρό κλπ κλπ. Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε την “μπάντα ανέκδοτο” να δίνει ένα ταπεινό σόου με μέτρια παραγωγή, μπροστά σε κάποιους -μετρημένους στα δάκτυλα του ενός χεριού- οπαδούς.

Έχω μια απορία. Αυτοί που μιλάνε περί κατασκευάσματος των πολυεθνικών (για τα περι μασονισμού δεν το σχολιάζω καν) αλήθεια πιστεύουν πως μπορεί να γίνει μια μπάντα τόσο μεγάλη μόνο κ μόνο από το σπρώξιμο; (ρητορική ερώτηση είναι βασικά)

Α…και εννοείται νούμερο ούνο και για εμένα φέτος το Prequelle

4 Likes

To εγραψα οταν πρωτοβγηκε το Prequelle οτι θα ειναι το Black Album της εποχης μας…και ξαναεξηγω. Καποιος που δεν ακουει μεταλ,ειναι πολυ πιο ευκολο να πιαστει απο καποιο χιτακι Γκοστ,και να μπει στη συνεχεια στα βαθια !Οπως ακριβως εγινε και με το μπλακ. Εβαλε το μεταλ στα σπιτια ολου του πλανητη.Προφανως και δεν συγκρινω αλμπουμ ε. Συγκρινω καταστασεις !!Και οι Γκοστ ειναι σιγουρα το nextbestthing για τον σκληρο ηχο !!! Tobias σε παρακαλω μη τα σκατωσεις και συνεχισε να μας δινεις μουσικαρες( Miasma μαλακες,τι δωρο στην ανθρωποτητα αυτο το κομματι !!!)

2 Likes

χαίρομαι που άρεσε και σε κάποιον άλλον αυτό το αλμπουμάκι, γιατί σχολιάστηκε ελάχιστα . Και όταν πόσταρα την 3αδα μου ξέχασα το graveyard ρε . Τι ωραίο δίσκο κυκλοφόρησαν. Τελικά κάτι άκουσα φέτος . Μένει να ακούσω architects που το βάλανε αρκετοί ψηλά

απορίες ον τοπικ

  1. τι πωλήσεις έκανε παγκοσμίως το prequelle
  2. πιστεύετε ότι το μεταλ βγήκε απ τα σπίτια του κόσμου και ξαναμπήκε με το prequelle ;;; Να σταθείτε στο βγήκε απ τα σπίτια, αυτό ρωτάω

Για μένα μεγάλο κρίμα που μεγάλες και διάσημες μπάντες επισκιάζουν άλλες κυκλοφορίες , όχι ότι δεν ήταν δισκάρα το firepower αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν ανώτερα διαμάντια εκεί έξω . Ακόμα “ευχαριστώ” αυτόν που πόσταρε τους Messa

Πέρα από το μικρόκοσμο του rocking, οι Ghost είναι μια πολύ αμφιλεγόμενη μπάντα. Αρέσει ή όχι, είναι η πραγματικότητα. Αν δείτε δηλαδή τι σχόλια αφήνει ο κόσμος σε πολύ δημοφιλή sites στο ίντερνετ (στο Metal Injection για παράδειγμα) σε κάθε είδηση που αφορά τους Ghost.

Στη χτεσινή είδηση ότι οι Ghost έβγαλαν το Faith βίντεο υπήρχαν σχόλια όπως (βάζω λίγα μόνο και τα πιο κόσμια):

  • Kiss 2.0 with a mix of Nickelback
  • No one asked for this
  • Ergh. More pretend metal from this boring pop act. No thanks
  • I don’t believe in ghosts
  • Goddamit, Metal Injection
  • Man, fuck Ghost
  • I’ve never heard horse with no name sound so…gay

Επίσης η παρακάτω επική φωτογραφία!

Τεσπα ο καθένας μπορεί να θεωρεί δισκάρες και συγκροτηματάρες αυτά που του αρέσουν. Άλλωστε everyone have their own taste. Πάντως σχόλια του τύπου next big thing και μπάντα που είναι στο πάνθεον τα θεωρώ εκτός πραγματικότητας για ένα τόσο αμφιλεγόμενο σχήμα. Για μένα είναι μια καλή μπάντα, μεσαιομεγάλη, με κάποια ωραία hits αλλά μέχρι εκεί.

2 Likes

Είτε το θες είτε όχι, συμβαίνει. Δεν μπήκαν με 2 δίσκους οι Ghost σε κανένα πάνθεον, αλλά εμπορικά έχουν μεγαλώσει πάρα πολύ. Το Next big thing δεν ξέρω πως το εννοείς, αλλά υπό την έννοια της εμπορικότητας και της παρείσφρησης σε κάζουαλ ακροατήριο που θα πάει σε 5 ξερωγω συναυλίες το χρόνο θεωρώ πως μπορούν να γίνουν δυνητικά (αν δεν είναι ήδη)

Αυτό με τα σχόλια μίσους δεν έχει να κάνει με κανένα μικρόκοσμο του ρόκινγκ που έτυχε να αρέσουν στους περισσότερους (αν το εννοείς έτσι). Η έκφραση haters gonna hate δεν είναι τυχαία. Ό,τι είναι λαοπρόβλητο ΠΑΝΤΑ σέρνει από πίσω και άτομα που γουστάρουν να τους κράζουν, είτε γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν τον ντόρο γύρω από το όνομά τους είτε επειδή έχουν οπαδικό μεντάλιτι και για τη μουσική όπως και στα αθλητικά και γουστάρουν να κράζουν τους “αντιπάλους” (τσεκ όλσο θρεντ παοκ). Και επειδή οι Ghost είναι μπάντα με γενικά σοφτ ακροατήριο δεν θα δεις και κανένα να μπαίνει στη διαδικασία να τους υπερασπιστεί και να αρχίσει στις χριστοπαναγίες τους αλλόθρησκους. Γνώμη μου…

5 Likes

Haters,ότι ώρα θέλετε σεντρα ρε νιαμου :grin::grin:

Μπορείς να δεις αντίστοιχα τι σχόλια υπάρχουν για τους Metallica, Maiden, Ozzy κοκ σε αντίστοιχα άρθρα;

Αν αφορούν μικρόκοσμο ή όχι πάντως φαίνεται από το που παίζουν. Το βίντεο του Faith πχ που αναφέρεις γυρίστηκε στο sold out Barclays Center της ΝΥ.

1 Like

Στο οποιο δε μπορεσα να παω λογω αλλων υποχρεωσεων… και χτυπουσα το κεφαλι μου στον τοιχο οταν ειδα το setlist:

https://www.setlist.fm/setlist/ghost/2018/barclays-center-brooklyn-ny-13949529.html

Δεν υπαρχει ουτε ΕΝΑ must-see τραγουδι των Ghost που να λειπει απο το σετλιστ. Ugh αυτο πραγματικα πονεσε, ειναι η μοναδικη συναυλια στο 2018 που εχασα και ετσουξε πολυ.

Αφηστε τους ασχετους να λενε οτι ειναι ενας διαττοντας αστερας που εβγαλε 2-3 ποπ μεταλ αλμπουμακια… κανουν την ολη φαση πιο διασκεδαστικη.

1 Like

:metal:t2: :metal:t2: :metal:t2: :metal:t2: :metal:t2:

Αυτη ειναι η live φωνη που σε χαλασε @plex27 ?

1 Like

Live in the studio είναι αυτά.

Ναι και? Κάνει επίτηδες την φωνή του καλύτερη ε?

εννοώ ενα πυκνωτικό είναι καλύτερο απο δυναμικό.