Ghost

Βρε πουλί μου κι εσύ, αυτό δεν αναιρεί ότι έφτιαξαν το heavy metal …

Αυτό σας πείραξε όχι ότι παίζουν πιο χέβι από Σαβατατζ :disappointed_relieved:

Aυτό είναι το θλιβερό, πραγματικά. Και από τα δύο στρατόπεδα. Και οι μεταλλάδες ακόμη να επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια και οι μασωνάρες επιτροπές σωτηρίας να χέζουν στον τάφο του χέβυμέταλ γιατί οι Γκοστ είναι η Αλήθεια. Σπουδαίες πλάκες πράγματι.

Μια ζωή το ίδιο πράμα, αυτή η ηλίθια εντύπωση ότι μας ψηλώνουν σαν προσωπικότητες τα ακούσματά μας.

4 Likes

βρε εγω δεν εχω θεμα … απλα ΟΚ οταν τρολλαρουμε , να τρολλαρουμε ολ δε γουεϊ.

(ο ιδιος ο Iommi , που ειναι ο πατερας του HM , δεν θεωρει οτι επαιζε ΗΜ , ο Lemmy που ειναι ο νονος του HM , θεωρουσε οτι επαιζε rock n’ roll κτλ).

3 Likes

Μεγάλη συζήτηση αυτή γιατί κάποιος μπορεί να θεωρήσει και τους Zeppelin και τους Purple μεταλ μπάντες πράγμα που δεν ισχύει. Η Wikipedia όμως τις θεωρεί μεταλ μπάντες

Σωστό και μέχρι ενός σημείου έχουν τα δικιά τους. Τουλάχιστον για Σαμπαθ γιατί με Dio & Martin δεν μου έρχεται άλλος όρος να τους χαρακτηρίσω

1 Like

Btw το Miasma αφήνει σε κανένα άλλο μια Boston/Toto αίσθηση;

Witch και Pro Memoria φοβερές μελωδίες, το δεύτερο instrumental μου αρέσει επίσης.
Μέσα στην αμεσότητα του, έχει κομμάτια που είναι grower.

Τείνω να το κατατάξω στο 8αρι (aka pretty damn good).

1 Like

αυτα τα 8αρια που ειναι growers , γαμανε απιστευτα !
Με τα χρονια τα εκτιμας ολο και περισσοτερο.

1 Like

Και τι έγινε που δεν είναι metal μωρέ? Δισκάρα είναι , στα ίδια επίπεδα με το Meliora αν και είναι νωρίς ακόμα.Μπράβο στον Tobias πάντως γιατί με τις αλλαγές και τα νομικά προβλήματα , είχα φοβηθεί ότι ο δίσκος θα πήγαινε για πισωγύρισμα.

Όσο αναφορά το image και το artwork νομίζω είναι ξεκάθαρα επηρεασμένο από Ιταλικές horror ταινίες σχολής Dario Argento κλπ.

YΓ 10 χρόνια μπροστά τουλάχιστον η Lady Gaga σαν pop καλλιτέχνης.

5 Likes

Αναφορικά με την κουβέντα που κάναμε πριν, εκανα μια βόλτα από το reddit, βλέπεις σχόλια απο “Might have to start checking out Opeth” μέχρι αναφορές στα άλμπουμ του Ihsahn και του Devin Townsend.

Επίσης, απ όσο είδα τις ημερομηνίες στη Σουηδία μιλάμε για 2019 οπότε μάλλον θα κάνουμε λίγο υπομονή μέχρι να τους δούμε στην Ευρώπη.

Χωρίς κανένα όνειδος θα πω ότι το Helvetesfönster είναι το αγαπημένο μου κομμάτι του δίσκου. Κι ας είναι instrumental. Είναι σαν δεκαπέντε κομμάτια μέσα σε ένα κομμάτι, σαν να σου λέει “πρόσεχε φλώρε που με κράζεις για τα χιτάκια, σε ένα κομμάτι μπορώ να σου δείξω ότι μπορώ να βάλω μέσα δεκαπέντε ιδέες που η καθεμιά θα μπορούσε να είναι αυτόνομο κομμάτι”. Δεν είναι πολύυυ πρωτότυπο μεν, αλλά είναι από τα πιο μεστά songwriting που έχω ακούσει ποτέ σε instrumental.

1 Like

Νομίζω έχει από αρκετά κομμάτια τους σημεία

1 Like

Ναι, ναι, ναι!!!

1 Like

Ναι και στο fb που είδα τις ημερομηνίες λέει για ευρωπαϊκό τουρ το 2019 , ας ανακοινωθούν και ας είναι και του χρόνου

1 Like

Είναι λίγο περίεργο να teasαρουν από τώρα για του χρόνου

Πιστεύω θα έρθουν σύντομα. Μέχρι Σεπτέμβρη κι ας εκτεθώ για την πρόβλεψη μου

Και επειδή με κλασατε την προηγούμενη φορά και ασχολείστε μόνο για τα αρνητικά που γράφω, να ξαναπώ ότι στο σαητ τους βλέπω ότι έχουν κάποια μεγάλα φεστιβάλ στη Ευρώπη

Πρόκειται για έναν πάρα πολύ δίσκο. Αρκετά μελωδικό δίσκο, πλην όμως απευθύνεται κατά βάση σε rock/metal κοινό και αυτό λόγο λόγω image / στίχων αλλά και επειδή έχει πολλά hard rock/metal στοιχεία τα οποία σε εναν κλασσικό ποπ δίσκο απλά δεν θα υπήρχαν. Το κυριότερο όμως είναι ότι δεν κυριαρχεί απόλυτα καμία επιρροή πάνω από την άλλη για αυτό και έχουν φτιάξει κάτι ας το πούμε πιο …προσωπικό .
Θα διαφωνήσω πάντως ότι το μεταλ δεν χρειάζεται κάποιους νέους μετάλλικα. Σαφώς και χρειάζεται. Για πολλούς λόγους δεν μπορούμε να το αναλύσουμε εδω. Εάν θα είναι οι γκοστ αυτοί (σε επίπεδο εμπορικότητας πάντοτε!) μένει να το δούμε

2 Likes

Εγώ πάλι δεν το βρίσκω και τόσο περίεργο να ανακοινώσουν κάποια συναυλία για τον Φεβρουάριο λόγου χάρη από τώρα . Μπήκαμε Ιούνιο μην ξεχνάς. Και οι Metallica θα ανακοινώσουν περιοδεία τον Σεπτέμβριο για το καλοκαίρι. Θα δούμε.

Πολυ καλος δισκος.Δεν σκιπαρω σε κανενα σημειο.

Η αλήθεια είναι ότι τον χειμώνα δεν τον σκεφηκα καν. Ωραία θα ναι και τότε

Εγώ πάντως με power and the passion και powerslave πήγα 1,87 :stuck_out_tongue:

Ο άλλος έλεγε ότι το αγαπημένο του κομμάτι του δίσκου είναι το Its a Sin, μη μασάς :face_with_raised_eyebrow:

1 Like