Ghost

8 Likes

το προμο σε άλλο επίπεδο :+1:

Εν προκειμενω δεν ειδα κανεναν να προσπαθει να μειωσει κανεναν αλλον για το μουσικο του γουστο, τι να σου πω. Μια διαφωνια ειχαμε για ταμπελες, και τη χρηση αυτων. Εμενα προσωπικα συνεχιζει να μου φαινεται αστειο το να υπαρχει τετοιος ψυχαναγκασμος με το τι ειναι μεταλ και το τι δεν ειναι μεταλ, γιατι εδω και πανω απο 20 χρονια εχω σταματησει να ενδιαφερομαι για το αν κατι ειναι μεταλ ή οχι. Απλα ακουω κατι, κι αν μου αρεσει, καλως. Αν δε μου αρεσει, απλα δεν το ξανακουω.

Στο παρον τοπικ περισσοτερα απο τα μισα ποστς δεν εχουν να κανουν με την μουσικη, αλλα με το τι ειδος ειναι οι Ghost. Και εχεις τον @Vic μετα να χρησιμοποιει τη λεξη στρατοπεδα, ημαρτον. Λες και ειμαστε οι αποδω κι οι αποκει, και καποιοι πρεπει να γαμανε καποιους, ειτε οι αποδω ειτε οι αποκει.

Ο @Rebel προσβληθηκε επειδη του ειπαμε οτι οι Ghost ειναι πιο χεβι στο Prequelle απο οτι οι Savatage στα μισα τους αλμπουμς. Λες και ειναι καποιο μετρο ποιοτητας ας πουμε το ποσο χεβι ειναι κατι.

Οκ ο @disconnect εσπευσε να μου θυμισει οτι οι Black Sabbath ορισαν το χεβι μεταλ, λες και αυτο αλλαζει καπως το point που πηγα να κανω, και μετα αφου εχασε το αρχικο μου point (το οποιο ειναι για οποιον δεν το βρισκει ακομα προφανες, το οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛ ΟΙ ΓΚΟΣΤ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΡΩΝΕ ΤΟ ΜΕΤΑΛ ΦΑΓΗΤΟ) βαζει κι αυτο:

1pymhv

Πραγματικα, οταν πεφτει η λεξη “μεταλ” και μονο στο τραπεζι, καθε λογικη χανεται εδω μεσα. Ταμπελες και τιποτα αλλο ρε.

Ε λοιπον το Prequelle ειναι υπεροχος δισκος για τους φανς του ειδους, οτι ταμπελα και να του βαλετε. Για μενα ειναι ο πιο πληρης δισκος τους, και ο δισκος τους που με κανει να θελω να τον ακουσω περισσοτερο απο καθε αλλον.

@vagalex εχει πιασει πληρως το νοημα, μονο respect για ολα τα ποστς του και εδω και σε αλλα νηματα.

5 Likes

Πόσο δίκιο έχει ο Quintom ευχαριστηθηκε μουσική ρε εσείς.

ναι ρε προσβλήθηκα :joy:
ακόμα να με μάθεις τόσο καιρό ;; Τα ξεπεράσαμε αυτά :slight_smile::kissing_heart:

Το ότι δεν είναι μεταλ εγώ το έγραψα και μετά ακολούθησε κρεμαλα . Δεν το είπα για κακό απλά το είπα

περισσότερο κράτησε το να λέμε “σκατά στο μεταλ” και “δεν μας νοιάζει αν είναι μεταλ”. Κανείς άλλος (μάλλον )δεν έγραψε για το τι είδος παίζουν mea culpa λοιπόν . Περισσότερο πείραξε αυτούς που γουστάρουν τους Γκοστ ότι εγώ δεν τους θεωρώ μεταλ παρά ασχολήθηκαν αυτοί που απλά δεν τους αρέσει η μουσική τους

πάντως πετάω αυτό και δεν ξανασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα . Περισσότερο μόδα είναι η αντι-χατζημεταλλίαση και η επιτροπή σωτηρίας ( υπάρχει σε σελίδα fb ) aka κράξιμο στο μεταλ παρά το αντίθετο , ε ;;

Εντιτ : Άντε ένα ακόμα. Τέλος, βλέπω άπειρα αρθρα - reviews που κράζουν μεταλάδες επειδή δεν γουστάρουν Γκοστ παρά άρθρα που actually κράζουν τους Γκοστ. Τι φάση άραγε(ς) ;;:roll_eyes:

Μικρή παρένθεση από τα αμιγώς μουσικά :
Αφού πλέον είναι δεδομένο ότι θα έρθουν, συνειδητοποιείτε τι έχει να γίνει; Όλα αυτά τα κομμάτια live, ακριβώς επειδή είναι καραhitάκια, κάνουν πανικό! Θαρρώ θα γίνει μία από τις πιο καυτές και γηπεδικές συναυλίες έβερ και θα είμαστε πολύ τυχεροί που θα τους δούμε τώρα, στα απόλυτα ντουζένια τους!

1 Like

Δεν είχα τόσο το φόρουμ εδώ στο νου μου, αλλά πράγματα που έτυχε να δω στα social media. Νομίζω το ίδιο κι ο Vic.

Πάντως κι εσύ συχνά είσαι του provoking και του polarizing, ελπίζω να μην το αρνείσαι.

1 Like

Ολα με καλες προθεσεις παντοτε, και οχι εσκεμμενα :kissing_heart:
Προτιμω να το σκεφτομαι ως thought provoking

Καλημέρα σε όλους! Ξεκατινιασματος συνέχεια…Παααααααμε! :grin:

2 Likes

%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%20%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82

2 Likes

Νταξει πόσο γαμάει το see the light. Repeat, καρδούλες κτλπ.

3 Likes

Ε ναι! Σηκώθηκα το πρωί και τραγούδαγα e-ve-ry day that you feed me with hate i grow strongeeer!!!
Είναι νωρίς ακόμα αλλά έχω ενθουσιαστεί περισσότερο ακόμα και από το Meliora το οποίο βάζω τώρα να παίξει…

3 Likes

Αν ειναι ετσι διθυραμβικα οπως τα λετε,θα το ακουσει και ο kerry king υποθετω.:sweat_smile:

Αποκλείεται, είναι ακόμα πιο soft τώρα …

επανέρχομαι, και λέω πως το Meliora είναι ένα κλικ καλύτερο, βασικά το Deus In Absentia είναι επικό φινάλε δίσκου. Το Life Eternal από την άλλη δεν είναι στο ίδιο επίπεδο.

Μουσικά είναι διασκεδαστικό, γενικά όμως πολύ κακό για το τίποτα. Πραγματικά ποιος χέστηκε αν θα σωθεί το metal από τους Ghost? Τι είναι το metal δηλαδή? Μια καλοδουλεμένη μπίζνα είναι. Τεσπα, δεν ακούω κάτι που δεν έχω ξανακούσει, ούτε μου άνοιξε τα μάτια (ή αυτιά). Έχουν κάποια ωραία hitάκια, τα οποία όμως όταν έπαιζαν (και παίζουν) οι Bon Jovi, μερικοί τους έλεγαν αδερφές. Ο δίσκος έχει κορυφαία παραγωγή, έχει μερικά hits που αρκούν για να ακουστεί το όνομά τους ακόμα περισσότερο, αλλά σε γενικές γραμμές θεωρώ το Meliora πιο κοντά στα γούστα μου. Η φωνή του Πάπα/Καρδινάλιου είναι ανυπόφορα άχρωμη και μέτρια δυστυχώς, αν μπορέσει να τη φτιάξει τότε θα μιλάμε για ακόμα καλύτερα πράγματα.

Παρόλαυτά, το προωθητικό πλασάρισμα που έχουν κάνει όλα αυτά τα χρόνια είναι υποδειγματικό και για αυτό και μόνο τους βγάζω το καπέλο. Το έχουν χτίσει υπέροχα το hype που τους ακολουθεί, και συνεχίζουν να το κάνουν πολύ σωστά και καλαίσθητα.

1 Like

Και τι ξερουν αυτοι μωρε;

1 Like

Όταν έχεις δύο μεριές οι οποίες βρίζουν η μία την άλλη και κανονικά το έχουν κάνει θέμα, ναι, για στρατόπεδα μιλάμε. Και προφανώς δεν το λέω για καλό, χρησιμοποιώ την λέξη ακριβώς για να δείξω την μαλάκυνση στον εγκέφαλο.

Και είναι κάπως να αναφωνείς εσύ ήμαρτον όταν προσπαθείς συνέχεια να μπριζώνεις τους μεταλλάδες με τα “σκατά στο μέταλ” και τα “ο μεταλλάς είναι ο χειρότερος οπαδός του κόσμου” στο παρελθόν. Αν αυτό εσύ το θεωρείς τακτική για να προάγεις την σκέψη να σε πληροφορήσω ότι δεν λειτουργεί. Θα συμφωνήσουν αυτοί που συμφωνούν μαζί σου έτσι κι αλλιώς. Circle jerking λέγεται αυτό. Κατά τα άλλα χειρότερα τα κάνεις, αν σε ενδιέφερε δηλαδή να βελτιώσεις την κατάσταση. Μπορείς να κάνεις like στην Επιτροπη Σωτηρίας Χατζημεταλλάδων, να δεις και το άλλο στρατόπεδο. Και αυτοί και καλά για να στηλιτεύσουν και να ανοίξουν τα μυαλά των κολλημένων το κάνουν (αν τους ρωτήσεις), στην πραγματικότητα βέβαια απλώς σπάνε την πλάκα τους και γίνονται χοντρά προσβλητικοί σε σημείο να τους λες απλώς “μαλάκες”. Και μιλάω για άτομα που ξέρω τώρα, κατά τα άλλα θαυμάσια - αλλά όταν έρχεται η ώρα σε αυτά, καλός κόσμος γίνεται μαλάκας γιατί “σιγά μωρέ, μέταλ και μεταλλάδες, χαχαχα.”

Αγνοείτε αμφότεροι βολικά ότι αυτοί οι άνθρωποι μεγάλωσαν σε ένα κόσμο που δεν υπήρχε η ταμπέλα χέβυ μέταλ, βασικά δεν υπήρχε καν το ροκ. Προφανώς δεν περιμένεις από αυτούς να υπερασπίζονται τον όρο. Αλλά και οι δύο αποδέχτηκαν κανονικότατα την θέση τους στο χέβυ μέταλ, διαβάστε τα βιβλία τους (ο Λέμμυ ορθότατα αποκαλεί το χέβυ μέταλ τη γνήσια συνέχεια του ροκ των 80ς), δείτε συνεντεύξεις (ή παραλαβές βραβείων) και διαβάστε και για τον Ritchie Blackmore (στο τελευταίο Χάμερ!) που τον ρωτάνε πώς αισθάνεται που τους αποκαλούν “χέβυ μέταλ” (ΤΟΤΕ, στα 70ς) και απαντάει “καλύτερα από το να μας λένε πανκ” (λολ) και “μου αρέσει η περιγραφή και μας ταιριάζει”.

4 Likes

Και τι σημαίνει αυτό δηλαδή ότι δεν είναι heavy metal οι Black Sabbath?

Kαι οι Motorhead δεν παίζουν metal μουσική επειδή ο Lemmy δήλωνε ότι παίζουν rock n’ roll. Μάλιστα… Άρα οι Motorhead μουσικά είναι κάτι σαν τους Tomicks. Αφού rock n’ roll παίζουν και οι δύο μπάντες.

Ακούστε λιγάκι το Dare - Out of The Silence δσικο. Απλά για να ακούσετε τα αντιγραμμένα hooks παιγμένα ΠΟΛΫ καλύτερα. κρυφ-αοριστές.

Προσωπικά, είναι το τραγούδι που μου αρέσει λιγότερο. Από την άλλη, όποια κριτική/σχόλια χρηστών κι αν διαβάσεις βλέπεις διαφορετικές προτιμήσεις. Θα έλεγα πως αυτό είναι γενικότερα καλό για το συνολικό αποτέλεσμα.

Για εμένα η αποκάλυψη του δίσκου είναι το Helvetesfonster.

Το Μiasma από την άλλη μου αφήνει μία έντονη αίσθηση ότι βλέπω ταινία του Carpenter. Ειδικά το μπάσιμο στην αρχή με τα synth είναι τόσο 80s, σα να είναι βγαλμένο από το score του Escape from NY ένα πράγμα.

Τέλος, νομίζω πως αυτός ο δίσκος μας βοηθά να συνειδητοποιήσουμε πόσο μεγάλο άλμπουμ είναι το Meliora.

1 Like