Ghost

Αγγούρια.
Το NWOBHM είχε 10-15 καλά γκρούπ.
Είχε και 200 απο μέτρια εώς σαβούρες.
Ακριβές συλλέκτικές σαβούρες, αλλά σαβούρες.
Τα άλλα δεν γίνανε μεγαλύτερα, κυρίως γιατι τα κεντρικά πρόσωπα είχαν θέματα, είτε μεταξύ τους, είτε με τα νακρωτικά. Επίσης το μεγαλύτερο γκρουπ που ίσως βγήκε και όχι τόσο απο το κίνημα, αλλα εκείνη την εποχή και δεν επαίζε κάν metal - άλλα hard rock ήταν οι Def Leppard. Καλή Όρεξη.

δημογέροντες ειδικά όταν φοράει ο πάτερ το μεικάπ.

Καταλαβαίνω πολύ καλά το σκεπτικό σου, όμως έχω μια τεράστια ένσταση.

Το καλό songwriting δεν μπορεί ποτέ να είναι φούσκα.

Πιστεύω πως οι Ghost, όσα άλλα και να λέμε ότι είναι κλισέ, σπρώχνονται, αντίγραφουν κλπ, ξεχωρίζουν γιατί ξέρουν να συνθέτουν καλή μουσική. Και αυτή, και το αυτί μας, δεν πολύ καταλαβαίνει από κλισέ, όταν η σύνθεση είναι καλή. Και δεν είναι μόνο τα χιτακια. Το Meliora και το Prequelle έχουν μόνο καλές συνθέσεις. Εκεί ακριβώς που υστερούν πολλές μπάντες του underground ή και πιο γνωστές π.χ. Mastodon, μπάντες που γουστάρεις να ακούς, αλλά αναρωτιέσαι γιατί η μουσική τους δεν έχει repetitional value, ενώ στα τραγούδια των Ghost εθίζεσαι.

Όπως είδες δεν αντιλέγω οτι ο τύπος δεν γράφει ασχημά, (αν και εμπνέεται ΠΟΛΥ απο άλλους) οποτε περι ορέξεως, κολοκυθοσπορός. Απλά όλα αυτά, τα υπερκαλύτεροτέρο αριστούργημα, δίσκος του χρόνου (μόλις βγήκε και πρίν κλείσει ο χρόνος) τα ακούω βερεσέ. Κι αν βγάζανε κι οι μετάλλικα ? Θα είχαν μεγάλο διλλήμα τα μέλη της φαμιλιάς.
Το αν υπάρχουν άλλα γκρούπ αξιολογά ? ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, απλά ο κόσμος γενικά δεν ασχολείται αν δεν γινει κάτι που να προκαλέσει σουσουρό. Στην περιπτωσή μας, το να βάλεις κάποιον με μισή ρανίδα ταλέντο, πλησιον των μετάλλικα, δουλεύει. Αν έβαζες τη στικούδη ξερω γω, μουσικά δεν θα είχε και πολυ περάση, αλλα δεν πειράζει, θα είχε eye candy η υπόθεση. Τώρα με εκεινη την ιμπερέιτορ θα τη βγάλουμε.

Θα σου πω κατι το οποιο μαλλον δεν καταλαβαινεις. Ο καθε ανθρωπος εχει χ χρονο να αφιερωσε στη μουσική μεσα σε ολα τα υπολοιπα που κανει. Το 95% του κοσμου δεν τον ενδιαφερει αν ο μουσικος της πιο γαματης μπαντας που δεν εγινε ποτε ατσαλικα παιρνει την αναγνώριση που του αξιζει, οπως ακριβως δεν τον νοιαζει το μουσικο της πιο γαματης μπαντας που δεν εγινε ποτε ατσαλικα αν εγω δε θα παρω τη δουλεια που αξιζω περισσοτερο απο καποιον αλλον. Αν εσυ εχεις χρονο και διαθεση, συγχαρητήρια φανταζομαι θες να ακουσεις. Οι υπολοιποι ανθρωποι ακουμε αυτο που μας κανει κλικ, δινουμε τα λεφτά μας σε αυτους που θέλουμε εμεις, ειτε το αξιζουν ειτε οχι και συνεχιζουμε να ζουμε τις ζωες μας

1 Like

Ωραίοι οι Sword, πρόσφατα τους ανακάλυψα κι εγώ, 2 δισκάκια αλλά πολύ καλό αγνό heavy metal.
Συνεχίστε…

Δουλεύω 8ώρο + κάποιες φορές εκτακτά.
Απλά έχω απαιτήσεις απο αυτό που ακούω. Το δεν έχω χρόνο να αφιέρωσω, γι’αυτό ακούω Χ,Ψ,Ω που είναι ο δίσκος που διάβασα στο καθε “περιοδικό/site” κτλ. μου ακούγεται ακριβώς αυτό που λέμε. Οτι τα μέσα καθιερώνουν και μπορούν να “ρίξουν” κόσμο. Σε διάφορα ντοκυμονταίρ για Queen θα δείς άτομα απο το NME να λένε οτι απλά θάβανε οτι δεν ήταν μοδάτο, πχ, όταν το πάνκ έγινε μόδα, αν τολμούσες να είσαι παλιάκος,έτρωγες θαψιμό ότι και να έκανες. Κατι άρθρα/κριτικές τύπου αν οι Uriah Heep κανουν καριέρα εγώ θα πάω να γινω καλόγρια κτλ …
Οπώς και εσύ έτσι κι εγώ, δινω τα λεφτά μου όπου νιώθω. Θα γελάσεις, αν σου πώ οτι τα έχω τα ghost. έχω και τα ep. Ειμαι κρυφοπαπαδίτσα / κατα το κρυφορουβίτσα. Το live δεν έχω γιατι δεν το είδα ποτέ και βασικά μπροστά μου και δεν θα τρελαθώ κιόλα για μια μπάντα που μ αρέσουν λίγα κομμάτια (κυρίως ο 2ος δίσκος).
Ας συνεχίσουμε τις ζωές μας, με κόσμια ανταλλαγή αποψέων και ειρήνη.

2 Likes

5 Likes

Λόγος να αντιπαθήσει κάποιος τους Ghost, κάτω τα ξερά σου ρε πρεζάκι! :stuck_out_tongue:

2 Likes

Τώρα που άνοιξε όμως η “πράσινη” αγορά με αυτό το ποστ, δε θα τους χαλάσει που θα ανέβουν οι πωλήσεις… Εν τω μεταξύ, πως νομίζεις ότι έβγαλε ο πρόεδρος τα λεφτά για την πρόσληψη Πιτίνο;

video ειναι παιδια.Η εικονα ειναι μονο Γκοστ. Το κομματι progressive house

1 Like

Καλά τα λέμε λοιπόν ότι δεν είναι metal!

1 Like

Τα σπασε… κριμα που αρεσει στο σιχαμενο πρεζακι

2 Likes

Τους είδα πρώτη φορά στο Άμστερνταμ τις προάλλες και ήταν έκπληκτικοί.

Αρχικά παίζουν πολύ ωραία live. Πολύ πολύ δεμένοι, πιστοί στις στούντιο εκτελέσεις αλλά με τσαχπινιές. Ήθελα λίγο πιο βαρύ τον ήχο, λίγο πιο metal, αλλά κινούνται προς το πιο pop - allaround κομμάτι και φυσικά τους πάει απίστευτα. Η φωνή του Tobias επίσης είναι σχετικά μέτρια στα live, είναι κάπως πιο ψηλή, στριγκή, του βγαίνει λίγο δύσκολα, σε κάποια τραγούδια κυρίως.

Ο τύπος όμως έχει πιάσει το νόημα και από την γενιά μου είναι ένας άνθρωπος που θαυμάζω και ζηλεύω πάρα πολύ. Όλο αυτό που κάνει θα μπορούσε να ξεφύγει, να είναι τσίρκο. Κι όμως καταφέρνει να πετύχει αυτό που θέλει και αυτό που πρέπει να είναι μια ροκ συναυλία : show. Σε καμία περίπτωση η μουσική δεν είναι στο παρασκήνιο, έχει γράψει τραγουδάρες που το κοινό έκανε συνέχεια sing along και πωρωνόταν. Χωρίς τις τραγουδάρες δε θα πήγαινε πουθενά. Χωρίς το show θα ήταν πάλι πολύ ψηλά πιστεύω. Αλλά ο συνδυασμός αυτών των δύο τους πάνε καρφί για την κορυφή. Πάρα πάρα πολύ ωραίο show, προσεκτικά και με μέτρο εφέ, χαβαλές, σέξι ατμόσφαιρα ανά στιγμές, λίγα κομιξάδικα occult περάσματα, hail satan και τα σχετικά. Μας θυμιάτισε επίσης για τα καλά, μύρισε όλη η αρένα θυμιατό! Ότι θα ζούσα mosh pits σε live των Ghost δεν θα το περίμενα ούτε στην Ελλάδα, πόσο μάλλον στην Ολλανδία!

Και πάνω απ’ όλα έβλεπες ότι το κοινό ήταν 50% μεταλάδες και 50% άλλοι. Σημαντικό στοιχείο για να κατακτήσει μια μπάντα την κορυφή. Η αδερφή μου, η οποία αν και μεταλού γενικά (όχι φανατική) δεν γούσταρε τους Ghost, πέρασε τέλεια. Όπως μου είπε, και το αναφέρω γιατί θεωρώ ότι πέτυχε το ζουμί της υπόθεσης, τα τραγούδια είναι ωραία και σε συνδυασμό με όλη αυτήν την ατμόσφαιρα είναι εντελώς value for money και εθιστική φάση.

Προσωπικά, παρακολουθώ μια μπάντα να τα κάνει σχεδόν όλα σωστά. Κάθε άλμπουμ της είναι καλύτερο από το προηγούμενο, γράφει ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ (κάτι σπάνιο στις μέρες μας), τραγούδια των οποίων το repetitive value είναι τεράστιο. Επηρεάστηκε από παντού αλλά αυτό που γράφει και προσφέρει είναι πάρα πολύ αυθεντικό και πρωτότυπο, προσφέρει immersion σε ένα σύμπαν που έχει φτιάξει η ίδια και προσφέρει ένα τρομερό show στα live της. I’m excited :smile:

8 Likes

Είδα την επόμενη συναυλία απ’ αυτή που είδες, δηλαδή της Αμβέρσας την Τετάρτη που πέρασε :smiley:

Μιας και έκανες την αρχή, να πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου.

Καλά τα λες, έχουν πολύ καλό σόου και σίγουρα αξίζει να το δει κάποιος. Καλά σκηνικά, πολλά κουστούμια (ο Tobias), φωτιές, χαρτάκια και σκόπιμα awkward χιούμορ από Tobias μεταξύ των κομματιών.

Πολύ καλοί οι οργανοπαίχτες του, ειδικά ο Ghoul με τη λευκή κιθάρα στα δεξιά της σκηνής (όπως τη βλέπουμε). Ο ήχος καλός αλλά όχι οδοστρωτήρας, θα ήθελα κάτι πιο δυνατό αλλά καταλαβαίνω ότι απευθύνονται σε πιο ροκ κοινό, οπότε πάσο.

Δίκιο έχεις και για τα κομμάτια. Έχουν ωραίο songwriting, προοδεύουν συνεχώς και γενικά έχουν (έχει) όραμα.

Αλλά να πούμε και τα αρνητικά: Το συζητούσα και με κάποια παιδιά εδώ μέσα, ο Tobias είναι ακόμα πιο μέτριος φωνητικά στο live απ ότι στο δίσκο (που τώρα παρατηρώ ότι όλα του τα φωνητικά, ειδικά στα ρεφραίν έχουν διπλά και τριπλά φωνητικά του ιδίου).
Το πρώτο πράγμα που τους είπα όταν ξεκίνησε η συναυλία ήταν “ρε παιδιά η φωνή είναι πολύ διαφορετική” και χαίρομαι που το παρατήρησες κι εσύ. Πιο ένρινη, πιο (λίγο βαρύ αυτό που θα πω αλλά δε βρίσκω κατάλληλη έκφραση) “γκαρίζουσα”.
Τελοσπάντων, δε χάνει πολύ απ’ αυτό, το σόου, ειδικά αν έχεις πάει για να περάσεις καλά με τα φοβερά τραγούδια τους, αλλά αυτό το στοιχείο, μαζί με το δεύτερο αρνητικό που τους προσάπτω που είναι ότι ως performers δε με μαγνήτιζαν με τη σκηνική παρουσία τους, πιστεύω ότι θα τους στερήσει το πολύ ψηλό ταβάνι (σε σύγκριση με τα παλιά ιερά τέρατα).

5 Likes

το hype ειναι στα υψη, σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα θα τους δω για τεταρτη φορα.

3 Likes

Οταν θα παρετε αποφαση να τους φερετε Ελλαδα,παλι δεν θα τους φερετε γιατι θα ειναι ακριβοι τοτε…<—προς Ελληνες promoters !
Ευτυχως μας εκατσε καλα η Βαρκελωνη αρχες Μαιου support στους Metallica !!

4 Likes

Απίστευτη συναυλία. Οτι και να πω είναι λιγο

8 Likes