Ghost

Οι Ghost εβγαλαν τετοια δισκαρα, και ειναι τοσο τεραστια μπανταρα, που μετα απο μερικα ασχετα τραγουδια στο youtube, μπηκε στο autoplay το Master Of Puppets, και με κουρασε τοσο πολυ που πατησα χωρις δευτερη σκεψη το Miasma στα related.

Λοιπόν, ήμουν κι εγώ στο live στο AFAS Live του Άμστερνταμ, συνδύασα ταξίδι με τη συναυλία.
Αρχικά βγήκαν οι Candlemass, τους οποίους δεν έχω ακούσει γενικά. Ξέρω ότι είναι παλιό γνωστό συγκρότημα, οκ κάτι έλεγαν, αλλά δε με κέρδισαν. Έπαιξαν 40 λεπτά με το ρολόι και μετά έπεσε το πανί.
Όταν αυτό σηκώθηκε πάλι, πάθαμε την πλάκα μας για τις υπόλοιπες δυόμιση ώρες.
Τρομερά επικοινωνιακός ο Cardinal Copia, ομιλητικός σε σημείο υπερβολής ειδικά όταν σύστησε τη μπάντα του (Please give it up for ghooouuuuuul για κάθε έναν ξεχωριστά). Αρκετά καλή διάθεση και χιούμορ.
Περνάμε όμως στα βασικά: Πολύ καλές εκτελέσεις των κομματιών, σχεδόν πιστές βέβαια στις στούντιο εκτελέσεις, ήταν όμως το σόου που τα συνόδευε αυτό που τα απογείωνε. Φώτα που έκαναν τον Cardinal να μοιάζει με σατανά στο Year Zero, φωτιές κλεμμένες από live των Rammstein, χαρτάκια στον αέρα και σκηνική παρουσία ανεπανάληπτη.
Το πράγμα είναι δουλεμένο από τον Tobias στο έπακρο, φαίνεται ότι είναι one-man show και το απολαμβάνει. Δεν ξέρω αν τα μέλη είναι απλά διεκπεραιωτικά ή αν θα έχουν παραπάνω σχέση με τη μπάντα, πάντως κάνουν κι αυτοί ωραία πράγματα τους στη σκηνή, δε μένουν στο παρασκήνιο.
Το μόνο κακό ήταν το κάπως ήσυχο κοινό του Άμστερνταμ, κάπως ψυχροί σε σχέση με συναυλίες που έχω δει σε ιταλικές πόλεις (SOAD, QOTSA) όπου ήταν αρκετά πιο εκδηλωτικοί.
Πραγματικά αξίζει να τους παρακολουθήσει κανείς, αν του αρέσει λίγο η μουσική τους, θα περάσει εξαιρετικά.

4 Likes

Η μπάντα παίζει σε τοπ επίπεδο εδώ και καιρό.Είναι το μεγαλύτερο live act στον σύγχρονο hard ήχο σήμερα, είτε αρέσει είτε όχι.Από τα πρώτα άλμπουμ είχε φανεί το ταλέντο αλλά από το Meliora και μετά φάνηκε ότι το πάνε για κυριαρχία.Με εκείνο το άλμπουμ και την ποιότητα των συνθέσεων του, έμεινε πολύ πίσω η κριτική για την προβοκατόρικη εμφάνιση, τους στοίχους κλπ.Ο Tobias έκανε τον ντόρο που ήθελε με αυτά και συνέχισε.Με την δικαίωση του στη διαμάχη με τα παλιά μέλη και την επιτυχία του Prequelle απέδειξε και ότι μιλάμε για one man show.

Οι Ghost τρώνε κράξιμο από αρκετούς οπαδούς πιο παραδοσιακών ακουσμάτων, επειδή οι οπαδοί αυτοί δεν μπορούν να δεχτούν πώς μια μπάντα με τόσο εμφανής ποπ επιρροές πέτυχε αυτό που δεκάδες άλλες δεν μπόρεσαν, πήγε μπροστά τον σκληρό ήχο δηλαδή.Το έκανε με ποπ παραγωγό , με ποπ δάνεια από συγκροτήματα τύπου ΑΒΒΑ (άλλο δάνεια άλλο copy paste ε) αλλά και με πολύ δουλειά και καινοτομίες.Πρέπει να είναι κάποιος πολύ στενόμυαλος για να μην αναγνωρίσει το ταλέντο σε μια σύνθεση όπως το Miasma (τραγούδι της χρονιάς για μένα πέρυσι).

Εννοείται δεν μιλάω για κόσμο που μπορεί απλά να μην του αρέσουν οκ αυτό συμβαίνει, αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω δήθεν εξυπνάδες και κακεντρεχής μαλακίες στα social από μεταλλοπατέρες της κακιάς ώρας.Δεν ξέρω αν είναι απλή παρελθοντολαγνεία ή δεν γουστάρει κάποιος να βλέπει νέα πράγματα σε κάτι που θεωρεί ‘μαγαζί του’ λες και μιλάμε για ποδοσφαιρικές ομάδες.

Οκ παιδιά τα λατρεύουμε τα Number of the beast και Master of Puppets , αλλά πάνε αυτά βγήκαν και δεν ξαναβγαίνουν.Μπάντες αναμασήματα τύπου Enforcer ή Black Trip, μπορεί να ακούγονται ευχάριστα αλλά είναι καταδικασμένες να μείνουν στάσιμες εμπορικά και γιαυτό μένουν.Ούτε το Hype φταίει ούτε το management ούτε τίποτα.Αντίθετα συγκροτήματα όπως οι Ghost ή οι Mastodon κοιτάνε μπροστά με σεβασμό ΠΑΝΤΑ στο παρελθόν και τις επιρροές τους , και προχωράνε.

Κατά τα άλλα ελπίζω να βγει dvd από το συγκεκριμένο θριαμβευτικό tour.Και αν έχουν σηκώσει μερικά πράγματα στο show τους από τους Maiden δεν πειράζει,και λογικό είναι κιόλας να μην μείνουν ανεπηρέαστοι αφού έχουν περιοδεύσει και μαζί.Το Ceremony and Devotion που είχαν βγάλει είναι ωραίο live αλλά φτωχό σε διάρκεια μπροστά σε αυτό τώρα.

7 Likes

ΤΟΣΟ μεγαλοι ειναι πλεον

[https://youtu.be/iFEKg0WaSQ8]

3 Likes

:joy::joy::joy:

1 Like

Ποίος σου είπε οτι είναι φτηνοί ΤΩΡΑ ?
Δεδομένου οτι την περασμένη φορά που είχαν έρθεί δεν πέρασαν σε εισητήρια, αυτά που κάνανε οι άλλοι μόνοι τους και του ποσού που ζητάνε, είναι λιγο χλωμό να τους φέρους. Diminishing returns.

Επειδή για κάποιο λόγο θεωρεί ότι σε λίγα χρόνια οι Ghost θα δίνουν συναυλίες μόνοι τους στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου. Έγραφε για next big thing σε προηγούμενα ποστ. Άρα σου λέει φέρτε τους τώρα που είναι φτηνοί γιατί όταν θα παίζουν σε 70.000 θεατές στο Μόναχο θα είναι ακριβοί.

Και στις 2 περιπτώσεις θα είναι ακριβοί. Γιατι αναλογικά 80.000 (χωρις 20.000 τσαμπέ) εδώ είχαν μόνο η μαντόνα και οι στοουνς. ο τζόβι είχε 60, αλλα δωσανε απειρα διπλά και μεσω χορηγού. Ac/dc 50.

Πάντως στις ΗΠΑ στις μεγάλες αγορές δίνουν live στους ίδιους χώρους που παίζουν άλλα τεράστια μεταλ ονόματα.
Όχι ότι στην Ευρώπη πάνε άσχημα, αρκεί να δεις τι χωρητικότητες είχαν τα venues που ξεπούλησαν.

Οπότε ένα δίκιο το έχει, όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο δύσκολο είναι να τους φέρει κανείς.


14.000 κόσμος χθες. Σουηδία

Πάντως σε συνέχεια των χθεσινών , πιστεύω ότι πιο εύκολα θα πάνε από τις αρένες στα στάδια παρά το αντίθετο . 1-2 μεγάλοι δίσκοι ακόμα είναι . Δεν λέω ότι είναι εύκολο αυτό , αλλά έχουν το μομεντουμ

Στην έδρα τους , αλλά και πάλι μεγάλη υπόθεση. Φοβάμαι ότι Ελλάδα θα τους δούμε ξανά όταν θα πάρουν την κάτω βόλτα, ποιος ξέρει πότε δηλαδή

Και σε Στουτγάρδη, Όσλο κλπ τόσο κόσμο είχαν. Όπου έπαιξαν σε χώρο 6-8000 (βλ Άμστερνταμ, Παρίσι κ.α) τα εισιτήρια ξεπούλησαν αμέσως.

Σε στάδια μπορεί να μην παίξουν ποτέ, πόσες τεράστιες μπάντες παίζουν άλλωστε;

σταδιο = 30-50.000 + (ημιυπαίθριο)
μπασκετ-αρένα κτλ 6000-25.000 (κλειστο)
Φεστιβάλ 5.000-35.000 με 3-4 στα 80.000-100.000. (ανοιχτό)

Να γίνουν οι ghost όσο γνωστοι όσο οι AC/DC και βάλε… τι να πω.
Ο χρόνος θα δείξει αν και έχω πολλές επιφυλάξεις.

@shadowking69 Ghost πολύ καλοί!! Πολύ δεμένη μπάντα. Σετλιστ φωτιά. Το 90% του κόσμου που ήταν την ώρα που έπαιζαν δεν είχαν ιδέα τι άκουγαν. Ξενερωτοι εντελώς.Αυτό με χάλασε κάπως. Full Show GHOST στην Ελλάδα οπωσδήποτε!!!

2 Likes

Από το στόμα σου… Εκτός αν κάνουν μόνοι τους περιοδεία και περάσουν από κάπου που συμφέρει να πάμε

1 Like

I like that! Ειδικά το τέλος του άρθρου χαχαχ :slight_smile:

1 Like

3 Likes

1 χρόνος από την κυκλοφορία της δισκάρας!!!
7 Likes

Καλύτερος δίσκος στο Kerrang σε ψηφοφορία, ήταν δίκαιο και έγινε πράξη

4 Likes