Ghost

Μάλλον θα κάνει κάτι καλύτερα από την Χ pop starlet που μαζεύει λιγότερους όμως ε;

Φυσικά το τι μαζεύει κάνεις δεν είναι απόδειξη ποιότητας, αλλά όσο να ναι, για συγκρίσιμα μεγέθη είναι και αυτό ένας παράγοντας.

Φυσικά ούτε οι Gojira είναι συγκρίσιμο μέγεθος με τους Ghost.

3 Likes

Όπως το λες αυτό που κάνουν το κάνουν πολύ καλά και το πουλάνε πολύ καλά εκεί τους βγάζω το καπέλο.
Αλλά μην πάμε σε υπερβολές τύπου μπάντα της 10ετιας. Υπάρχουν εκεί έξω άλλες 100 καλύτερες νέες μπάντες.
Πάντα κατά την προσωπική γνώμη.

1 Like

Για σένα δεν είναι, για τον άλλο είναι. Για καλύτερη δεν ξέρω (είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό άλλωστε) αλλά από τις μεγαλύτερες/πιο επιτυχημένες είναι σίγουρα. Δυσκολεύομαι να σκεφτώ άλλη μπάντα που κυκλοφόρησε το ντεμπούτο της την τρέχουσα δεκαετία (το 2010 βγήκε το Opus Eponymous) και παίζει σε τέτοιους χώρους ή σηκώνει τόσο συζήτηση με κάθε της κυκλοφορία. Μιλάω για εύπεπτο ροκ/μεταλ, δεν πάω στους Gojira που εκ των πραγμάτων δε μπορούν να απευθυνθούν σε τόσο ευρύ κοινό.

2 Likes

Συμφωνώ απόλυτα για αυτό δεν μπορούμε να τους συγκρίνουμε με μεταλ μπάντες γιατί πολύ απλά δεν παίζουν μέταλ.

Απο την στιγμή που υπάρχουν οι Maiden εκεί έξω η συζήτηση για την καλύτερη μπάντα δεν έχει νόημα :laughing::laughing:

Έγραψες λανθασμένα το “χειρότερη από τις κλασικές μπάντες” απλά ήθελα να το ξέρεις.

Ον τοπικ, οι Ghost είναι η δεύτερη καλύτερη μπάντα της δεκαετίας στον ροκ/μέταλ ήχο μετά τους Leprous

Άψογοι μέχρι τωρα απλά

Έχω πετύχει σε άλλο φόρουμ σχόλιο που έχει τις λέξεις Πετρουτσι & χειρότερος κιθαρίστας εβερ στην ίδια πρόταση και δεν με ένοιαξε καν

Δεν με αγγίζει τίποτα πλέον

Οπότε γιατί όχι;; Οι Γκοστ είναι ο,τι καλύτερο έχει να προσφέρει η ανθρωπότητα και οι Μεηντεν είναι η χειρότερη μπάντα όχι μόνο από τις κλασικές αλλά γενικότερα

Μίλησα συγκεκριμένα για την δεκαετία μας.

Ο γιατρός είπε σε ότι λες να σου λέμε ναι

2 Likes

Ειπε ο τυπος που εγραψε αυτο, σε ασχετο με το αγαπημενο του συγκροτηματακι του τοπικ:

Δισκαρα το prequelle

Ρε σεις δεν ντρέπεστε να λέτε καλύτερη μπάντα της δεκαετίας τους ghost σε μια δεκαετία που έχουν παίξει τέτοια μπάλα οι imagine dragons?

3 Likes

Μάλλον είμαι ο μόνος που προτιμάει το Goat από την Mary ε?

Όχι κι εγώ το προτιμώ, το ρεφρεν του Mary On A Cross μου το χαλάει λιγάααακι

Πες τα ρε φιλαράκι…!!! Οι Imagine Dragons πατάνε κάτω τους Ghost. Είναι ΑΝΕΤΑ η μεγαλύτερη μπάντα της δεκαετίας που διανύουμε.

Μιλάμε για συγκρότημα που το 2014 έπαιζε στο Brixton Academy χωρητικότητας 5.000 ατόμων (είναι το ίδιο venue που παίζουν και οι Gojira) και 4 χρόνια αργότερα -το 2018- έπαιζαν στην Ο2 Arena του Λονδίνου!

Οι Ghost παίζουν στην Αγγλία σε αρένες των 10.000 ατόμων ενώ οι Imagine Dragons παίζουν στην O2 Arena στο Λονδίνο που χωράει 20.000 κόσμο, δηλαδή τη διπλάσια χωρητικότητα.

Ποια είναι μεγαλύτερη μπάντα λοιπόν από αυτές τις δύο? Εννοείται οι Imagine Dragons, οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους.

Ορίστε, κάνουμε σύγκριση Ghost με Imagine Dragons που είναι συγκρίσιμα μεγέθη (εύπεπτο ροκ παίζουν και οι δύο).

Να λάμψει η αλήθεια επιτέλους!

Προφανώς πλάκα κάνεις να πούμε όμως κάτι άλλο.

Άντιλαμβάνεστε ότι όσο εύπεπτο ροκ κι αν παίζουν οι Ghost, δεν απευθύνονται στο ίδιο κοινό με τους κάθε Imagine Dragons έτσι;
Δλδ μόνο λόγω των μασκών και του horror look, μόνο λόγω της λέξης Satanas, αυτομάτως ένα τεράστιο ποσοστό κοινού την κάνει, ακόμα κι αν έπαιζαν polka;

3 Likes

Εγώ κάνω πλάκα, δεν ξέρω για τον συνάδελφο :sweat_smile: … Αναγνωρίζω ποσο γαμάνε οι ghost και τους χαίρομαι άααπειρα, ακόμα και στον γάμο μου θα παίξει οπωσδήποτε το dance macabre για την καυλάντα, αλλάααα όχι καλύτερη μπάντα της δεκαετίας μωρέ γαμώτο, άλλοι το έχουν τερματίσει στα 10’s όπως π.χ. οι architects…

2 Likes

Ακόμη περιμένω από άλλη δήθεν εύπεπτη ροκ μπάντα της δεκαετίας να βγάλει κάτι τόσο ιδιαίτερο αισθητικά/πιασάρικο/πρόταση όπως το Infestissumam. Δεν ξέρω αν το εκτιμάτε το ίδιο όσο τα άλλα τρια, αλλά σκεφτείτε την διαφοροποίησή του και όσα γίνονται εκεί μέσα. Μέχρι και καθαρό ποπ. Απίστευτη αισθητική. Εκπληκτικά horror στίχοι, και όχι απλά κλισέ. Οι τύποι στον δεύτερο δίσκο τους, ενώ είχαν ντεμπούντο διαμάντι (πόσο δύσκολο για retro act της γενιάς μας;) με μνημονικά μέταλ και όχι μόνο τραγούδια, πήραν τέτοια τροπή/απόκλιση/ρίσκα. Και μετά το ξέγραψαν και το γυρίσανε σε πιο μεταλ. Και μετά το γυρίσανε σε πιο ροκ. Γιατί μπορούν. 4/4 διαφορετικοί δίσκοι.

Φυσικά δέχομαι προτάσεις δίσκων να ακούσω από άλλες μπάντες!

3 Likes