Ghost

Εγώ σε αυτή τη θέση θα έβαζα το Meliora πάντως, αν δεν τους πήγε αλλού αυτός ο δίσκος, και φυσικά το square hammer, τότε τι τους πήγε; Προφανώς για τον καθένα μπορεί άλλος δίσκος να είναι το σημείο αναφοράς του αλλά αυτό δείχνει και πόσο μεγάλη μπάντα είναι.

4 Likes

Και εγώ καταλήγω πως μάλλον το Meliora είναι το καλύτερο τους.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως η διαφοροποίηση από τον πρώτο στον δεύτερο δίσκο είναι χαόδης. Και δεν έμειναν καν εκεί. Αλλάξανε πάλι μετά. Το επιχείρημα για το Infestissumam το λέω για να αναδείξω τα ρίσκα και την καλλιτεχνική τους προσέγγιση. Τον θεωρώ τον πιο ζόρικο δίσκο τους και τον πιο risky, αν και έχει κομμάτια 2 ταχυτήτων. Δεν γίνονται κάθε μέρα αυτά από μπάντα που ξεκίνησε με τέτοιο ντεμπούντο.

Όσο και αν λατρεύω το Square Hammer πάντως, το σοκ του Year Zero το θυμάμαι ακόμη. Κάθε δευτερόλεπτο στοχευμένο να σοκάρει/εθίσει.

7 Likes

Συμφωνώ για όλα όσα λες για τους ghost και επαυξάνω, γουστάρω άπειρα με το να εξελίσσονται οι μπάντες, έχοντας σαν σταθερά τους τον στίχο τους… Ξέρεις ποια μπάντα το έχει κάνει εξίσου εξαιρετικά, αν όχι καλύτερα?? Δηλαδή από δίσκο σε δίσκο άλλαζε άρδην τη μουσική της, αλλά ο στίχος της παρέμενε φαρμάκι και από Club κατέληξε σε στάδια? Θα δώσω ένα hint deathcore - > metalcore - > metalcore w/ synth - > hard rock w/ synth -> synthpop / pop / rock

1 Like

Bring me the horizon μάλλον

2 Likes

Όχι εγώ σοβαρά μιλάω. Άλλωστε εδώ μιλάμε για νούμερα, όχι για υποκειμενικές απόψεις του πόσο ανατριχιάζουμε με την κάθε μπάντα. Κάποιοι γκαυλώνουν με κάποια τραγούδια των Ghost, κάποιοι άλλοι (πολύ περισσότεροι απλά δεν υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ) καυλώνουν με τραγούδια των Imagine Dragons. Ο καθένας γκαυλώνει με διαφορετικά πράγματα.

Απλώς επειδή πήγε κι έγραψε χτες κάποιος ότι οι Ghost με βάση τα νούμερα είναι η καλύτερη μπάντα της δεκαετίας, ε όχι δεν είναι η καλύτερη γιατί υπάρχουν οι Imagine Dragons. Που παίζουν σε μεγαλύτερους χώρους, πουλάνε περισσότερους δίσκους, έχουν views στο youtube που οι Ghost ούτε στα όνειρα τους δεν μπορούν να φτάσουν και κάνουν μεγαλύτερο ντόρο γενικότερα. Έχουν τραγούδια που έχουν 1,1 δισεκατομμύρια views στο youtube, τι συζητάμε τώρα.

Τώρα άμα οι Ghost επειδή έχουν στους στίχους τους τη λέξη Lucifer χάνουν οπαδούς από αυτό το πράγμα, ταυτόχρονα κερδίζουν μεταλλάδες όμως. Έχουν ένα metal image (μόνο το image βέβαια) για να πιάνουν κόσμο και από το μέταλ κοινό.

Οι Imagine Dragons είναι συγκρίσιμο μέγεθος με τους Ghost, μάλιστα. Και οι The Killers είναι συγκρίσιμο μέγεθος με τους Mastodon και οι Coldplay με τους Maiden. Ας τα βάλουμε όλα στο χωνευτήρι.

Ο “κάποιος” έγραψε ότι

απαντώντας σε επιχειρήματα του στυλ

Αν θέλουμε να μιλάμε για γούστο η συζήτηση τελειώνει στο “εμένα μου αρέσουν”. Εκεί μιλάμε για υποκειμενικά κριτήρια του στυλ “καλύτερη μπάντα” κλπ. Eμένα μου αρέσουν οι The Devil’s Blood πιο πολύ από τους Ghost και τους θεωρώ την καλύτερη μπάντα στο Occult Rock/Metal revival κίνημα από τα late 00’s και έπειτα. Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για το αντίθετο;

Υπάρχουν και κριτήρια πιο μετρήσιμα όπως το “πετυχημένη”, “μεγαλύτερη” με εμπορικά κριτήρια, “πιο επιδραστική” κοκ.

Στα μετρήσιμα μπορείς να συγκρίνεις τους Maiden με τον Ed Sheeran και τους Ghost με τους Imagine Dragons ή μπορείς να κάνεις πιο ουσιαστικές συγκρίσεις και να δεις αν η επιτυχία τους έχει βάση.

Εκτός και αν οι Ghost παίζουν indy pop/alt rock και πέφτω τόσο έξω.

2 Likes

Μετρια εως κακη ποιοτητα, αλλα ο Τομπιας δινει ρεστα για μια ακομα φορα.
Οκ εγω σιγουρα προτιμω το Mary On A Cross, αλλα και τα δυο μου αρεσουν τελικα.

2 Likes

το Γιδι τοχω ακουσει εκατο φορες απο το σαβ/κο. Παραλογισμος με το κομματι.

Το Mary On A Cross ειναι ωραιο, αλλα η αρχη του ρεφραιν ειναι ιδια με το Buddy Holly των Weezer και με βγαζει απο το βαημπ.

Κατα τ’αλλα οσο αφορα την προηγουμενη (σχετικα ανουσια) κουβεντα. Βλεπω και γω γενικα οτι οι Ghost εχουν ιδιαιτερη θεση στο mainstream (πχ σπανια βλεπω ατομα με μεταλ μπλουζες πλεον δω περα. Αλλα οταν δω, τις περισσοτερες φορες θαναι Ghost).

Tην γιγαντωση τους την εχασα εγω. Τους ειχα δει σαππορτ στους Alice In Chains σε μεσαιου μεγαθος venue και πηγαν λιγο ακλαφτοι (τοτε βγηκε η διασκευη If You Have Ghosts - που ειναι ο,τι καλυτερο εχουν κανει μεχρι τωρα) και ειδα πλεον οτι κανουν λαηβ στα ιδια μερη που κανουν περιοδεια οι Σλιπνο και επαθα ενα λιγο σοκ. Μπραβο στα παιδια. Μαζι τους ειμαι.

Πολλες μπαντες θα σκοτωναν να μπορουσαν να γραψουν ενα hook σαν αυτους και εκεινοι το εχουν κανει χομπι.

ps. η καλυτερη μπαντα της τελευταιας δεκαετιας ειναι οι touche amore και ειστε ολοι λαθος.

1 Like

Με τη λέξη “κάποιος” εννοούσα το παραπάνω σχόλιο που έκανα quote. Σε αυτό το σχόλιο απάντησα. Δεν εννοούσα εσένα. Δεν ξέρω πώς θεώρησες ότι εννοούσα εσένα.

H μεγαλύτερη μπάντα της τρέχουσας δεκαετίας με βάση τους αριθμούς είναι οι Imagine Dragons. Παρέθεσα τα στοιχεία πιο πάνω, μην τα ξαναγράφω. Δεν εξετάζουμε τι είδος μουσικής παίζει η κάθε μπάντα. Αν είναι alt rock, indie rock, pop rock, pop metal ή συμφωνικό black. Εξετάζουμε με εμπορικά κριτήρια ποια μπάντα είναι η μεγαλύτερη.

Αλλά έτσι από περιέργεια, ποια συγκροτήματα είναι συγκρίσιμα μεγέθη με Ghost? Ας μας πει κάποιος 3-4.

Οι Iron Maiden.

2 Likes

Κι εσύ τέκνον Βρούτε;;

1 Like

Παρεξήγησις λοιπόν, mea culpa.

Συγκρίσιμα ηχητικά και στιχουργικά για μένα είναι όλα τα Occult Rock/Metal συγκροτήματα που έχουν βάση στους Coven, Black Widow, Blue Oyster Cult, Jacula, mid-70s Sabbath αλλά και πιο catchy NWOBHM σχήματα σαν τους Angelwitch ή τους Demon.

Ενδεικτικά The Devil’s Blood (μπαντάρα), Blood Ceremony, Uncle Acid and the Deadbeats (το hype που είχαν αυτοί στο ντεμπούτο και το ντέμο τους σίγουρα το ζήλευαν οι Ghost στο ξεκίνημα), Purson, In Solitude, Noctum, Orchid, Kadavar, Year of the Goat, Sabbath Assembly, Lucifer, The Oath, Christian Mistress (μπαντάρα), Castle, Jess and the Ancient Ones.
Πιο εύκολα σκέφτομαι Ghost ακούγοντας πχ το Christ or Cocaine ή το I’ll be your Ghost παρά όταν ακούω Abba ή Echo and the Bunnymen. Όλες αυτές οι μπάντες δεν ακούγονται τόσο μέταλ -απλά οι περισσότερες δεν είχαν επιτυχία και γλιτώσαμε από τα debate. Κάποιοι από αυτούς είναι πιο doom, άλλοι πιο μελωδικοί, άλλοι πιο catchy κοκ. Εγώ προσωπικά εκεί κατατάσσω τους Ghost.

Άλλωστε ο ίδιος ο TF είχε πει παλιότερα ότι ήθελε να δημιουργήσει μία μπάντα που θα “sound like Angel Witch but look like Death SS”.

2 Likes

Είναι φοβερό πάντως που η κουβέντα για τους Ghost κάνει κύκλους και ανά διαστήματα επανέρχεται στα ίδια!

Προσπαθώντας να μην επαναλάβω κάτι που έχει ήδη ειπωθεί, και αναγνωρίζοντας ότι η όλη συζήτηση έγινε εξ αρχής για το… “μέγεθος”, ας σημειώσω ότι…

Συγκρίσιμοι σίγουρα, αλλά το ότι οι Ghost έγιναν (πολύ) μεγαλύτερο μέγεθος από όλους αυτούς (κι ακόμη περισσότερους ) “συνοδοιπόρους” τους, δεν σημαίνει τίποτε πέραν του εμπορικού status.

Διότι τι είχε να ζηλέψει π.χ. το “Legend” (όχι τυχαίο παράδειγμα) των Witchcraft από οποιονδήποτε δίσκο των Ghost;
Ή μήπως οι Blood Ceremony, οι The Devil’s Blood ή οι Jex Thoth, για να αναφέρω τους επιφανέστερους, υπολείπονται σε αξία επειδή δεν πούλησαν το ίδιο; Κάθε άλλο!

Κατ’ αναλογία, μήπως οι Def Leppard υπήρξαν ότι πιο υπέροχο έβγαλε το NWOBHM επειδή έκαναν τρελές πωλήσεις; Μπα, οι Maiden ήταν αυτοί που έγραψαν Ιστορία παίζοντας με τους δικούς τους όρους, στους Venom χρωστάνε την ύπαρξη τους ολόκληρα υποείδη και τους Angel Witch θυμούνται και “βαράνε προσοχές” οι νεώτεροι!

Τα παραπάνω βέβαια, χωρίς να αμφισβητώ την ικανότητα των Ghost να γράφουν εύπεπτα τραγούδια που φλερτάρουν ανενδοίαστα με την ποπ, και να πλασάρουν έντεχνα τον εαυτό τους με την trendy, αλλά καθόλου τρομακτική, σατανίλα – ναι, εννοείται ότι απαιτεί ικανότητες όλο αυτό!

3 Likes

Δε διαφωνώ ως προς την ποιότητα. Σίγουρα όμως οι Ghost έριξαν δουλειά και χρήμα. Από άλλους πχ έλειπε η θέληση να γίνουν μπάντα αρένας. Πχ οι The Devil’s Blood (πριν επιλέξει να αφήσει τα εγκόσμια ο Lemouchi) δεν είχαν την επιθυμία αυτή. Άλλες μπάντες δε δούλεψαν τόσο.
Αν κάτι έμαθα από τη δίκη για τα δικαιώματα των Ghost είναι πως ο TF επένδυε ότι έβγαζε σε μεγαλύτερα τουρ, ακριβότερα σκηνικά, περισσότερο promo.

Αντίστοιχα ας πούμε στα ντεμπούτα τους οι Maiden δεν απείχαν έτη φωτός από τους Angel Witch η τους Diamond Head. Οι άλλοι όμως δεν είχαν το work ethic (ελλείψει ακριβής μετάφρασης) του Harris, ούτε ήταν διατεθειμένοι να έχουν αυτό τον εξαντλητικό κύκλο περιοδείας-στούντιο.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως ναι μεν ο TF ήθελε η μπάντα του να είναι εμπορική και επιτυχημένη, έχει το ταλέντο να γράφει πιασαρικα τραγούδια, αλλά έριξε και πολύ δουλειά. Δεν είναι κανόνας αυτό.

Edit: σαν παράδειγμα άφησε στη μέση το ευρωπαϊκό headline Tour που του φέρνει πολλαπλάσια έσοδα για να supportαρει τους Metallica. Έκανε το ίδιο στις ΗΠΑ με τους Maiden. Θυσίασε έσοδα για να εκθέσει τη μπάντα του σε μεγαλύτερο κοινό. Δεν το κάνουν όλοι αυτό. Ειδικά όταν θα είχε αρένες 10.000 να τον περιμένουν.

7 Likes

H poiotita einai 100% ypokeimeniki outos i allos.

1 Like

ενώ σε άλλα θρεντ υφίστανται πρωτόγνωρες συζητήσεις για το εάν σε ένα δίσκο του 1988 το μπάσο ακούγεται ή οχι :thinking:

1000% σωστός. τα έχουμε ξαναπεί και αυτά αλλωστε

edit και οντοπικ: ΚΑΙ τα δυο καινούργια γαμάνε

2 Likes

haters αντιghostίτσες ακομα κλαιτε ρε ? Ψυχραιμια,θα μας τρωτε στη μαπα για πολλα πολλα χρονια ακομα :joy:

2 Likes

Στέρεψαν τα δάκρυα

1 Like
7 Likes

Ε? Θέλει και τα λέει ή του ξεφεύγουν ? Η άλλη είχε πεθάνει στα γέλια με τις ασυναρτησίες του.
Ταδε έφη, Ελλήν βουλευτής που πιθάνοτατα την έχει κάνει λάστιχο βλέποντας τσόντες με Αυστριακούς απο τα 80s σε VHS.