Ghost

Moυ αρεσουν πολυ οι Ghost ,αλλα το ‘‘Secular Haze’’ δεν το βρηκα κατι το ιδιαιτερο.
Θα δειξει…

Ghost will release a second full length album, entitled ?INFESTISSUMAM?, in the spring of 2013.

Track listing:

  1. INFESTISSUMAM

  2. PER ASPERA AD INFERI

  3. SECULAR HAZE

  4. JIGOLO HAR MEGIDDO

  5. GHULEH / ZOMBIE QUEEN

  6. YEAR ZERO

  7. IDOLATRINE

  8. BODY AND BLOOD

  9. DEPTH OF SATAN?S EYES

  10. MONSTRANCE CLOCK

Καλό

Απολαυστικοί όπως πάντα.

Όχι τόσο όμως όσο τα κορυφαία - για την ώρα - σχόλια από κάτω:

anyone who considers themselves a Heavy Metal fan and does NOT like this band simply because they’re ‘hype’ is a fuckin’ POSER. this band rules. fuck you if you don’t agree, you’re a chump ‘kult nerd’.

και κυρίως

Ghost is exactly what real Metal fans needed to smoke out all the posers that have infiltrated our cult over the years.

Πόσο για τον πούτσο μυαλό έχουνε αυτά τα παλικάρια; Δηλαδή το προκεχωρημένο φυλάκιο του ΜΕΤΑΛ εν έτει 2013 είναι οι… Ghost; Αυτές τις μαλακίες προωθούν διάφοροι τα τελευταία χρόνια και δυσφημούν τους Ghost, οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με το “μέλλον του μέταλ” και άλλα τέτοια που πάνε να τους κοτσάρουν σαν ιδιότητες-κράχτες. Μια ποπ μπάντα είναι που απλά βάζει και παραμορφωμένες κιθάρες στην κατσαρόλα. Μπορεί να γράφουν απίστευτα ποπ κομμάτια, αλλά παραμένουν αυτό ακριβώς - ποπ. Οι άλλοι ας ψάξουν αλλού για τους σωτήρες της μέταλ καθαρότητας (για όσους θεωρούν ότι τη χρειάζονται).

Indeed, οι ghost σοδομίζουν σύμπαντα αλλά δεν τους θεωρώ μεταλ. Δηλαδή ακόμα και σε θέμα ήχου δεν έχουν καμία σχέση. Occult rock θα τους κατέταζα γενικότερα. Αλλά δεν περιμένω κάτι καλύτερο απο τα σχόλια του youtube.

Θ συμφωνησω απολυτα και με τους 2. Αυτα τα σχολια ειναι εντελως ακυρα, να πεις κατι τετοιο για τους Enforcer παει στο διαολο, αλλα για τους Ghost? Οντως εδω προκειται για μια μπαντα που γραφει πιασαρικα ποπ τραγουδια και απλα παιζει με το σατανικο-εμπορικο στιχο και image… Αλλα οχι και το μελλον του metal ή σωτηρες του metal οι Ghost…

Το Year Zero από τον επερχόμενο δίσκο, ακούγεται [U]εδώ [/U]και αφού ψηφίσετε τον Papa Emeritus για νέο Πάπα στο Βατικανό.
Ωραίο το μάρκετινγκ, το κομμάτι έτσι κι έτσι.

To κομμάτι μου φάνηκε χίλιες φορές καλύτερο από το παντελώς αδιάφορο Secular Haze.

Σαν σκοτεινοί ABBA με μια πρέζα Trans-Siberian orchestra μου ακούστηκε (!). Καλό, δεν σκίζω και τα ρούχα μου αλλά ωραίο.

Οι Ghost* πρεπει να διδάσκονται σαν case study μουσικού μάρκετινγκ.
Χωρίς αυτό να αφαιρεί κάτι από τις δεδομένες ικανότητες τους.
Ο πρώτος δίσκος τους μου αρεσε παρά πολύ, περιμενω να ακούσω κ τον καινούργιο.
Νομίζω πως στο ύφος τους ειναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί.

*όπως κ μερικές ακομα -πολύ καλές- μπάντες όπως οι uncle acid

Καλό το [U]Year Zero[/U]… καλύτερο από το Secular Haze κατά την γνώμη μου.

Δεν μπορώ να πώ ότι το κομμάτι είναι άσχημο, αλλά δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο

Σίγουρα καλύτερο από το secular haze αλλά πάλι κάτι λείπει…

Προφανώς ο νέος δίσκος θα είναι πιο πολύ ‘Pop’ από τον νέο.
Αυτό που λείπει είναι το μέταλ κατά την γνώμη μου…

Καλά ούτε ο πρώτος ειχε ιδιαίτερο μέταλ μέσα…

Σε μία συνέντευξη είπαν ότι επέλεξαν επίτηδες να έχουν ‘pop’ ήχο ώστε να προσελκύσουν περισσότερες ακροάσεις έτσι ώστε το διαδώσουν το μήνυμά τους για τον σατανισμό ευκολότερα. Εγώ προσωπικά πιστεύω το κάναμε για τα γιούρα αλλά τέλος πάντων, καλή μουσική είναι.

Ghost [B]Year Zero[/B] : http://www.youtube.com/watch?v=vXbfoFkx7fc

…καλό, όχι κάτι ιδιαίτερο, αλλά καλό…στην αρχή θυμίζει μουσική επένδυση του ‘‘Omen’’:):!:

Βγάλανε video clip για το Year Zero…

στους ρωσσους!

Πολύ καλό το νέο Ghost! Σίγουρα θα παίξει περισσότερο απ’το πρώτο.