Ghost

Μιας και αναφέρθηκε, μακάρι να βγάλουν κανένα δίσκο οι Repugnant στο μέλλον εφόσον επαναδραστηριοποιήθηκαν. Αν και με τόσο διαφοροποιημένο line up δεν ξέρω τι θα περίμενα…

Heavy metal :stuck_out_tongue:

New Ghost Album In The Works!

The Nameless Ghoul: Most of the material has been written already. Throughout the production and writing, we?ve been using the word ?divine? a lot. Whereas with the first album, the sound was slightly ?wooden,? we want the new album to be stone and golden in terms of being lavished and divine. So we are trying to paint an even more solemn religion and there?s all sorts of dramatic steps forward. The first album is about the arrival of the anti-Christ, about a coming darkness. The new album will about a current darkness, the presence of the devil, how it relates to divinity and how it?s futile you grasp whatever is divine.

Καλα ειμαι σίγουρος πως οι στίχοι θα ειναι για αλλη μια φορά καραβλαμμενιάρηδες αλλα αν εχει τη μουσικαρα του πρωτου δεν πα να γράφει και για το μικρό μου πονι!!!

Ένα αργοπορημένο review του Epus Eponymous:

Πολλά άτομα εδώ κρίνανε λάθος τους Ghost και τους σύγκριναν με mercyful fate ή με μπάντες του σατανιστικού theme αλλά διαφέρουν εξ ολοκλήρου από όλα αυτά.

Οι Ghost έχουν καθαρά δικό τους στυλ δεν τους ενδιαφέρει να εντυπωσιάσουν φωνητικά ή ορχηστρικά αλλά να προσφέρουν στο κοινό κάτι σαν μελοποιημένη σατανική ποίηση με την σωστή υπόκρουση χωρίς πολλές φανφάρες όπως λαούτα και λοιπά όργανα καθώς θέλουν να έχουν καθαρό ήχο και αυτό φαίνεται από τις επιλογές των cabinets compressors που χρησιμοποιούν.

Οπότε όσοι είχαν βάλει να ακούσουν τον δίσκο σαν άλλο ένα μουσικό δίσκο να τον ξανακούσουν σαν ποίηση αυτή την φορά και να δώσουν έμφαση στους στίχους αυτά είχα να πω.

Τελευταια εχω παθει πλακα με τους [B]Ghost[/B] και επισης να προσθεσω οτι αδιαφορω για τους σατανιστικης ιδεολογιας στιχους,οπως και για τις εμφανεις επιρροες απο [B]Mercyful Fate[/B].
Θεωρω επισης οτι ο συντακτης που εκανε κριτικη στο δισκο οταν βγηκε,το ψιλοεθαψε/αδικησε χωρις λογο,αλλα αποψεις ειναι αυτες και ειναι ολες σεβαστες.

Μου αρεσει που μοιαζουν και με[B] Blue Oyster Cult [/B]και εχουν κομματια τα οποια ειναι πραγματικα εξαιρετικα,οπως τα ‘’[B]Ritual[/B]’’,’’[B]Elisabeth[/B]’’,’’[B]Satan’s Prayer[/B]’’ και ‘’[B]Genesis[/B]’’!!

ξεχασες ρε συ το πιο b.o.c. τραγουδι, το stand by him!

A A A A

γουσταρα πολυ το Opus eponymous, αλλα το καινουριο κομματι ειναι μια μαλακια και μιση. πολυ υποδεεστερο απο τα κομματια του πρωτου. πολυ “soft” μου ακουγεται και καπως αψυχο. ελπιζω τα υπολοιπα να ειναι καλυτερα

^^ πολύ ωραίο. :slight_smile:

αρκετά ενδιαφέρον το νέο κομμάτι αν και εν μέρει συμφωνώ με τον νιρ…μου φάνηκε και μένα λίγο “σοφτ” :-k

True, αλλά είναι καλό

Εριξα μια ακρόαση στον δίσκο τους να δω γιατί γίνεται τόση φασαρία και μου κίνησε το ενδιαφέρον μπορώ να πω. Θα επανέλθω.

Ενώ η μουσική τους είναι ωραία ρε φίλε, τα φωνητικά με χαλάνε πολύ προσπαθούν να σαγηνέψουν αλλά καταλήγουν να σε ξενερώνουν και να καθιστούν την όλη σοβαρή προσπάθεια για ωραίο κλασσικό Heavy metal κάτι άχρωμο. Δε συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σας για τη μπάντα αυτή, ακόμη κι αν άκουσα ένα κομμάτι όλο κι όλο (Elizabeth) δε με τραβάει να ακούσω ολόκληρο δίσκο.

imperium, to elizabeth ειναι κατα τη γνωμη μου το χειροτερο του δισκου. οχι οτι ειναι κακο κομματι αλλα τα αλλα ειναι ανωτερα. ακου stand by him

Mια χαρα το κομματι. Πιο πληκτρατο και ψυχεδελικο. Δε με χαλαει να το γυρισουν και προς τα κει το υφος τους.

Το elizabeth γαμάει. Το stand by him γαμάει. Αλλά είπαμε. Ρίτσουαλ. Ή και όχι. Δε μπορώ να διαλέξω. Ολο το άλμπουμ γαμάει. Σταμάτα.

σε χαλαει αλλα δεν το ξερεις ακομα. ειναι υπουλοι αυτοι…

Xαχα, λες ε? Οχι ακουω ψυχεδελειες τελευταια θα την παλεψω 8)

χαχαχα. Ακριβώς αυτό.