Ghost

Xε χε χε… άκουσα τα τραγούδια και τώρα ακούω το Time από Mercyful Fate…

Ωραίο τραγούδι… αχ…

Πάντως, δε διαφωνώ με όσα λέτε… Και ναι, θα πρεπε καταρχάς να ασχοληθώ με αυτούς που αποτέλεσαν την κύρια πηγή έμπνευσης για τους Ghost και τους κάθε Ghost !

Σε ευχαριστώ πολύ, θα τους ψάξω και θα τους ακούσω (ειδικά τους MF) πιο προσεκτικά…!!

Καλύτερα βέβαια να μιλήσουμε για αυτούς στο αντίστοιχο θρεντ…

Εσείς οι προηγούμενοι, στην πίσω σελίδα, νιώστε λίγο, έχετε χάσει την ουσία. Η νεολαία χρωστάει πολλά στους “Ghost και τους κάθε Ghost”. Απ’ αυτούς θα μάθει τους Mercyful Fate. Απ’ αυτούς, τους Portrait, τους In Solitude κτλ.
Τί νομίζατε δηλαδή;

Silent μην το πετάξεις το Ghost ρε.

μια μπάντα με σκοπό την ποιοτική αναβάθμιση της δισκοθήκης του μεταλλά… πόσο αλτρουιστικό :stuck_out_tongue: τι είναι αυτά που λες βρε γράκχε; η νεολαία χρωστάει μόνο στη φιλομαθοπεριέργειά της και στην εφορία.

Όχι Γράκχε δεν το πετάω το Ghost ! :lol:

Σοβαρά, σε αυτό που λέει ο Γράκχος έχει δίκιο. Καλό να γνωρίζει κανείς την κύρια επιρροή των Ghost -και όχι μόνο- αλλά για κάποιον, που δεν έχει ασχοληθεί, οι ‘‘Ghost και οι κάθε Ghost’’ του δίνουν την ευκαιρία να ψαχτεί. Άμα δεν ήταν οι Ghost π.χ. θα χα μπει στον κόπο να ψάξω, να ακούσω, να μάθω για τους Mercyful Fate/King Diamond; Ε, δεν το νομίζω… Κάποιος άλλος μπορεί να έχει αντίθετη γνώμη -απλώς έφερα ως παράδειγμα εμένα(:lol:) Σμφωνώ πάντως ότι γενικά θα πρέπει κανείς πριν ασχοληθεί με ένα ‘‘είδος’’ να χει ασχοληθεί προηγουμένως με αυτούς που το ‘‘εφυήραν’’ ή έθεσαν τις βάσεις ώστε να εξελιχθεί σ’ αυτό που είναι σήμερα. Ή ακόμη και με τα ‘‘κλασσικά’’ ! Ποτέ όμως δεν είναι αργά…

Μαν δεν ξέρω με ποιόν σκοπό δημιουργήθηκαν οι Ghost, γιατί στο μυαλό τους δεν είμαι, αλλά μία από τις βασικότερες “υπηρεσίες” τους, είτε το ξέρουν οι ίδιοι είτε όχι, είναι αυτή. :smiley:

Η νεολαία χρωστάει στη φιλομαθοπεριέργειά της στη βάση της πυροδότησης της τελευταίας από ερεθίσματα όπως οι Ghost και οι κάθε Ghost. Στη φιλομαθοπεριέργειά τους αυτή καθεαυτή, δηλαδή από μόνοι τους, χρωστάνε μόνο κάτι καϊδια σαν κι εσένα!

ωπα ρε ποιος ειπε οτι το Ghost ειναι για πεταμα ?? ουτε καν, μια χαρα δισκαρος ειναι, αλλα οπως κ ναχει, πρεπει να μαθουν οι νεοτεροι τις πηγες. οπως κ εμεις οταν ειμασταν πιτσιρικοτεροι, καποιος μου ειπε καλο αυτο το Edguy και το Kamelot που ακους (τιγκα παουερακος εγω τοτε) αλλα ακου και αυτους τους Heavy Load και τους Stormwitch… ε, τον ευγνωμονω απο τοτε… :slight_smile:

[SPOILER]σωστα το εγραψα το ευγνωμονω ? ευγνο… ευγνω… ευγνομω… α στα διαλα πρωι πρωι[/SPOILER]

Σωστά το έγραψες μαν, μην αγχώνεσαι. :lol:

Οι γνωστοί ξερο-λάκηδες που το παίζουν original μέταλλοι με ιδέες του στύλ “ότι βγήκε μέχρι το 85 μας καλύπτει για τα επόμενα 25 χρόνια”…τα έπαιξαν όλα τα riff οι Sabbath…μας χόρτασαν σατανίλα οι Fate…όλα τα άλλα είναι αντιγραφές…πετάξτε ότι έχετε και βάλτε Sabbath και Fate…αρκούν…

και δε τους κανουμε ολους αυτους ban ?? :stuck_out_tongue:

Συνήθως αυτοί σε κάνουν ban:D

Ειπα εγω οτι ειναι για τον πουτσο οι Ghost ?
Γιατι δεν μπορω να θυμηθω να το εγραψα…

Κανείς από μας που το ξέρουμε δεν το πε, μην κοιτάς που ναι καλοκαίρι και έχουμε διακοπές και στο φλέημ.

Τα φαντάσματα θα κάνουν ευρωπαϊκή περιοδεία ως support σε In Flames και Trivium το χειμώνα που σημαίνει ότι κάνει καλή δουλειά το marketing τους.

Τη μοναδική headline συναυλία θα τη δώσουν στο Βερολίνο 24/11 με support τους In Solitude. Κάποιος/οι θα βγάλει/ουν διπλό νυχτοκάματο εκείνο το βράδυ…

το λοιπον.
δε θυμαμαι να εχω ξαναποσταρει εδω και για να μην θυμαμαι,μαλλον δεν το εχω κανει!
δε με εχουν παρει δα και τα χρονια!
η μπαντα αυτη ειναι ΑΔΙΑΦΟΡΗ.
αυτο το λεω γειωνοντας οποιαδηποτε αποψη περι θετικων στοιχειων της εν λογω χλιαραδας, περα ισως της προτρεπτικοτητας να τσεκαρει καποιος τις μπαντες που τους επηρέασαν.
Και λεω αδιαφορη λοιπον μιας και δεν προσφερουν κατι καινουργιο πλην της προαναφερθησας πιθανοτητας.Δε λεω οτι θα επρεπε, δε ψαχνω για οασεις παρθενογενεσεων!Ειμαι αρκετα κυνικος και ρεαλιστης για να ξερω οτι τετοια θεματα ειναι πλεον πολυ δυσκολα στο χωρο της μουσικης.
το αλμπουμ το ακουω εναμιση με δυο μηνες πλεον (νομιζω) και ΚΑΘΕ φορα που το ακουω μου θυμιζει 2 πραγματα.Δεν θα πω ποια ειναι μιας και τα ξερετε ,υποθετω
.Η μπαντα αυτη,παει να μπει στο Γκινες για το αλμπουμ με τις περισσοτερες αναφορες στη λεξη του Σατανεως
.Οκ?οχι?
δε ξερω,εμενα ετσι μου φαινεται σε καθε ακροαση.
ΝΑΙ, δεν θα κρυφτω, ειναι ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ σαν ακουσμα!Αλλα μεχρι εκει ρε Φανμποϋδες!
Ειναι σαν να ειπε καποιος [I]“Θα συνεχισουμε στο δρομο των 2 αυτων (στην ουσια περιπου μια!) μπαντωνε”![/I]
Και τοτε του απαντησε καποιος απο τη μπαντα
[I]¨Ναι ρε μαλακα αλλα θα τραγουδησεις ετσι?θα μας κραξουν και δεν θα πουλησουμε…"[/I]
και ο τραγουδιαρης του απαντησε:
[I]“ΜΑ ΤΟ ΚΑΥΛΙΤΣΕΚΙ ΤΟΥ ΚΑΘΙΣΤΟΥ ΜΑΥΡΟΥ ΣΚΥΛΟΥ MΠATMAN!ΤΟ ΒΡΗΚΑ!
θα το κανουμε πιο ελαφρυ (αλα ελαφρολαϊκο) και ετσι και δεν θα εκτεθω αλλα και θα αρεσουμε σε πιο ευρυ κοινο”’![/I]
δεν ξερω για εσας αλλα εμενα μου φαινεται πως το πετυχαν
.Ελαφρολαϊκιστικη διαθεση με heavily tinted occult background, “θελεις τραλαλα,θελω τραλαλω” και βουρ για την κατακτηση του κοσμου.
Αν η μπαντα αυτη ειχε γινει για να παιξει σε fundraiser για την εγχειρηση ανοιχτης καρδιας του “πατερα” τους, τοτε θα τους επαιρνα πιο χαλαρα.Αλλα δε μου φαινεται κατι τετοιο.
Σαν ψιλο προχειρατζα παντως μου κανει.
ΠΟΛΛΕΣ ιδιες λεξεις,ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ στα ιδια ριφφοακκορντα, μελισταλαχτα φωνητικα και μαλακιες στην τελικη αναλυση.
Οπως ειχα πει και σε κατι φιλους, ειναι μουσικη για μαυρες βαριες κουρτινες,κερια, γλυκο κοκκινο βαρυ κρασι και ενα barelly legal γκομενακι το οποιο θα κανει τα παντα υπο αυτες τις μελωδιες, μιας και την καυλωνει το ολο μυστηριο αλλα δεν της αρεσουν τα πολυ “σκληρα”…τραγουδια.
Αφηστε που το satan prayer μου θυμιζει το σημα καποιου παλιου κινουμενου σχεδιου…παει να σπασει το κεφαλι μου.αν το θυμηθω το λεω!
Αυτα!
παντως το ακουω στα πεταχτα, randomly, πριν βαλω κατι αλλο ΠΙΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ να ακουσω!
θα δουμε την πορεια τους.

Κατά βάθος τους γουστάρεις

πολυ βάθος και ΞΕΣ το γιατι.
ισως κρυφοπαρακαλαω υποσυνειδητα να εσκαγε ενα τετοιο (οχι και ολοϊδιο) απο τους προπατορες.

και αυτό!
:stuck_out_tongue:

Στις φωνές παίζει να 'ναι το παληκάρι από In Solitude;

Tσου.Τραγουδιστης των Repugnant.