Ghost

Ε ναι, αφού και αυτοί πιο πολύ για τους GHOST μιλάνε παρά για το δίσκο τους! :lol:

Τελικά η συζήτηση εδώ για τους Ghost έχει προχωρήσει για τα καλά.

Το μεγάλο πρόβλημα με αυτή την μπάντα βασικά δεν είναι πως απλά μοιάζουν με τους Mercyful Fate αλλά το ότι μοιάζουν με μια πολύ συγκεκριμένη περίοδο τους. Από τις πρώτες νότες του Opus Eponymous είναι αδύνατον να μην σου έρθει στο μυαλό το Melissa (και το don’t break the oath λιγάκι) ειδικά αν έχεις λιώσει το δεύτερο όσο εγώ :stuck_out_tongue: Οι Portait για παράδειγμα θυμίζουν γενικότερα Mercyful fate (και ολίγον King Diamond βασικά, λόγω φωνής και πιο metal πορείας) και όχι κάποιον συγκεκριμένο δίσκο η έστω συγκεκριμένη περίοδο τους. Για τους Hell ούτε κουβέντα, είναι μεν επηρεασμένοι αλλά κάνουν κάτι δικό τους χωρίς αμφιβολία, έχουν ταυτότητα οι τύποι.

Τώρα οκ αν ακούσεις το άλμπουμ των Ghost καμία 20αριά φορές θα βρεις και τις διαφορές όπως π.χ. τα όσα ανέφερε ο GRACCHUS. Εγώ το έχω ακούσει καμία 3-4 φορές και λόγω της κουβέντας το έβαλα και πάλι για μια ακόμα. Είναι καλό άλμπουμ μουσικά, αν παραβλέψεις όπως έχω ξαναπεί τις ομοιότητες με το melissa η μουσική είναι πολύ καλή, ξέρουν να γράφουν καλά τραγούδια, αλλά για μένα τουλάχιστον είναι δύσκολο να παραβλέψω τις ομοιότητες που βγάζουν… αυτί. Ίσως αν το ακούσω αρκετές φορές αφοσιωθώ λίγο παραπάνω να “δω” τα δικά τους στοιχεία να τους εκτιμήσω περισσότερο.

Το όλο θέμα με το ποιοι κρύβονται από πίσω με αφήνει παγερά αδιάφορο, γενικά πότε δεν με επηρέασε το όλο θέμα με το κρυφτούλι που παίζουν διάφορες μπάντες κατά καιρούς. Αλλά και εμένα μου κάνει εντύπωση που πολλοί μουσικοί και πολύ γνωστοί μάλιστα μιλάνε με τόσο κολακευτικά λόγια για αυτούς. Άσε που το να φωτογραφηθεί μουσικός με t-shirt τους πλέον έχει καταντήσει το μεγαλύτερο κλισέ τελευταία.

Σου απαντάω με τα λόγια του Angmar

@Achamian και όχι μόνο… Το έχω πεί 4-5 φορές το λέω και άλλη μια μπας και το καταλάβετε , δικαίωμα σου να σου αρέσει ή όχι οτιδήποτε, προφανώς και δεν διαφωνώ ώς προς το αν σου αρέσει ή όχι, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΛΕΜΕ…
Το πρόβλημα είναι ότι και εσύ και ο άλλος με το review του Satan’s host (και πόσοι άλλοι αναρωτιέμαι τώρα…) ΔΕΝ ΓΡΑΨΑΤΕ review απλά μεταφέρατε σε κείμενο ένα συνοθύλευμα αρνητικών σκέψεων ποτισμένων με εμπάθεια, πασπαλισμένο με παπαρολογίες και σχεδόν καθόλου ουσιαστική αναφορά στην μουσική και μας το σερβίρετε σαν review μιας κυκλοφορίας μέσω της πρώτης σελίδας του rocking…αυτό είναι το πρόβλημα μου…το ότι δεν σέβεστε αυτούς τους 100 μαλάκες που θα αφιερώσουν τον υπερπολύτιμο χρόνο τους ώστε να διαβάσουν μια χρήσιμη και εμπεριστατωμένη γνώμη, αρνητική ή θετική δεν έχει σημασία… αντιλαβού μεσιέ?

Δεν εγραψα εγω το ριβιου. Ακουσα το δισκο και τον βρηκα μετριοτατο. Τυχαινει να συμφωνω με αυτον που εγραψε το ριβιου. Οι κριτικες δισκων μπορει να ειναι χρησιμες ουσες γραμμενες με εναλλακτικο τροπο. Ελπιζω να αντιλαβου τωρα ολοι μαζι.

Εγώ, εγώ το 'γραψα το ρηβγιού ρε αγαπημένε matia. Μην κράζεις άλλους ντε…

…και παραπέμπω από το κείμενο, έτσι για να πιούμε ούλοι μαζί μιά μπύρα στην υγειά των Ghost:

[…][I]οι Ghost αρέσκονται κι έχουν ως βάση το [B]ελαφρολαϊκό© hard rock των '70s[/B], με ολίγη από [B]horror αισθητική[/B], κι εν συνεχεία αναλώνονται σε αόρατες guest συμμετοχές. Όχι, δε με ενοχλεί που το “Elizabeth” είναι στυγνή αντιγραφή από [B]Mercyful Fate[/B], που το riff του “Stand By Him” παραπέμπει σε [B]Wishbone Ash[/B], που η εισαγωγή του “Prime Mover” θυμίζει [B]Opeth[/B] (βρε λέτε;) και που σε ανύποπτο χρόνο σκάει κι ένα riff made in [B]Slayer.[/B] [B]Μερικές φορές υποστηρίζουν μια χαρά την άποψή τους περί μουσικής, κάποιες άλλες στιγμές όμως μένουν σκόρπιες στιγμές κι όχι ακέραιες ιδέες, ενώ η Πανσατανικότατη αισθητική τους δε βοηθείται καθόλου από την πέραν του δέοντος καλογυαλισμένη παραγωγή[/B], που σαφώς και δε φέρνει εικόνες από occult horror movies του παρελθόντος, εκτός…[/I].[…]

…ε, μια αναφορά στο μουσικό μέρος του δίσκου έγινε, δεν έγινε;;;

Στην υγειά σας ωρέ…

Εγώ λέω πάντως ότι έχει πιο πολλή πλάκα, αντί να τσακωνόμαστε για τα ριβιού, να προσπαθούμε να μαντέψουμε ποιοι είναι τελικά.

Κουίζ:

Ποιας ανερχόμενης χεβιμέταλ μπάντας αποχώρησε εντελώς ξαφνικά στις αρχές της χρονιάς ο κιθαρίστας? :smiley:

όταν λέμε αρχές, εννοούμε μαρτιο? :smiley:

λες για τον enforcer e?
παντως ο μπασιστας τους , κατα 90% ειναι αυτος των in solitude

Και βρίσκοντας την κοινή συνισταμένη και των δύο αυτών, πετύχαμε μάλλον και τον τραγουδιστή.

Ε?
Καλά τα λέω?

βασικα παιζετε ενα παραξενο παιχνιδι. Ο τραγουδιαρης των ghost ακουγεται οτι ειναι αυτος των Repugnant (σουηδικο death).

Απο την αλλη λενε , οτι μονο αυτος ειναι το μόνιμο μέλος και οτι ολοι οι άλλοι αλλαζουν. δεν το πολυπιστευω βεβαια , αλλα πλακα θα ειχε σαν σκεψη

To πρώτο ισχύει 99%.

Το δεύτερο είναι μια αιωρούμενη φήμη, αλλά ο Zaars την έκανε από ENFORCER λίγο πριν ξεκινήσουν οι εκτεταμένες περιοδείες για GHOST (επίσης σε λίγες μέρες στο Hell’s Pleasure παίζουν και GHOST και TRIBULATION και ENFORCER).

Oυσιαστικά για το tour είναι μάλλον οι REPUGNANΤ (δεν ξέρω αν συμμετέχει και ο drummer), τώρα το ποιοι ηχογράφησαν είναι άγνωστο.

συμφωνω μαζι σου. κανε τη κριτικη σου αλλαστασου σε ουσιαστικα πραγματα.μην εισαι προκατελλειμενος οταν προκειται να κριτικαρεις κατι, καλυτερα να μην το κανεις τοτε γιατι δινεις λαθος εντυπωση στον αναγνωστη/επισκεπτη και αυτο ειναι λαθος που το κανουν ερκετοι.οπως δεν μου αρεσει που πολοι προωθουν ή θαβουν μια μπαντα μονο και μονο επειδη εχουν προσωπικο συμφερον πχ τους τα εχει σκασει η δισκογραφικη να παρει καλη κριτικη ή τους τα εχει δωσει η ανταγνηστρια για να τους σαμποταρει επειδη εχει παρεμφερη μπαντα στην κατοχη της.κατι τετοια ειναι που μου την σπανε. για κριτικες αντικειμενικες εχω ανακαλυψει ενα αλλο site. το rockway.gr εκει γραφουν αντικειμενικα απο οσο μπορω να διαπιστωσω κ απο τα δικα μου γουστα κ ο φωτης κ ο γιωργος κ ο πανος. αν εξαιρεσεις ιγο καποιον ανδρεα ανδρεου που υπογραφει εκει κ γινεται κατι παραπανω απο φλυαρος κ οχι ουσιαστικος, τα παιδια τα λενε μια χαρα εκει!

Προσωπικά, το ‘‘Opus Eponymous’’ μου άρεσε πάρα πολύ και αδιαφορώ παντελώς αν οι στίχοι των τραγουδιών μιλάνε για Σατανισμό! Η μουσική μου αρέσει και εφόσον εμένα μου ακούγονται καλά, τους ακούω χωρίς να δίνω βάση σε όσα γράφονται περί Σατανισμού! Μάλιστα, πιο πίσω αναφέρθηκε κάτι και για κάποια άλλα αγαπημένα συγκροτήματα, τους Blood Ceremony, Sabbath Assembly και The Devil’s Blood, που έχουν κυκλοφορήσει ΥΠΕΡδισκάρες -με όλη τη σημασία της λέξης- καθώς επίσης και ότι είναι ‘‘satanic retro φάση’’. Πέραν από αυτό, δε μου θυμίζουν σε κάτι τους Ghost! Οι μεν παίζουν doom-occult με γυναικεία φωνητικά, οι δε ψυχεδελική μουσική. Οι Ghost δεν ξέρω, αλλά δε με νοιάζει και πολύ… πάντως κοινό δε βρίσκω ανάμεσα σε αυτές και τους Ghost (ίσως πέραν από τη θεματολογία των στίχων). Και οι τρεις μπάντες είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό (μαζί με αυτό των Jex Thoth). Τους Ghost τους θεωρώ εξίσου μία πολύ καλή μπάντα, που έχει να δώσει πολλά ακόμη… Τί κι αν έχουν επηρεαστεί από τους Mercyful Fate (αν όντως ισχύει) ; Όλες οι μπάντες λίγο-πολύ δε δεχονται επιρροές από άλλες μπάντες ; Μην τους καταδικάζουμε για αυτό! Άλλωστε, αν δεν απατώμαι, ξεκίνησαν το 2008 και πέρσι κυκλοφόρησαν το πρώτο τους στούντιο άλμπουμ… λογικό είναι εν μέρει να ψάχνουν να βρουν τον ήχο που τους ταιριάζει… θα τον βρουν το δρόμο τους ! Τέλος στα του δίσκου, προσωπικές αδυναμίες μέχρι στιγμής τα Elizabeth και Ritual…

WTF!!! 8O

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως επιρροές από τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ Mercyful Fate μόνο καταδικαστέες δεν είναι! Τί λες Αντιγόνη; ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ! #-o

Δημήτρη δεν είπα ότι πρέπει να τους ‘καταδικάσουμε’, κάθε άλλο… Είπα ότι αν όντως έχουν επιρροές από τους Mercyful Fate (ναι, δεν τους έχω πολύ ψάξει και δε μπορώ να εκφέρω γνώμη σ’ αυτό) δεν είναι κακό, μεμπτό όπως θες πες το… ξαναδιάβασε λίγο την πρόταση και θα το διαπιστώσεις…:slight_smile:

Α, επί τη ευκαιρία θα 'θελα να σταθώ και σε κάτι άλλο που σχολιάστηκε, στο image τους. Καλά ούτε εμένα μαρέσει αυτό το ‘θεατριλίκι’, αλλά γούστα είναι αυτά… Καλύτερα να ασχολούμαστε με τα της μουσικής τους. Και μουσικά είναι αρκετά καλοί και έχουν να δώσουν ‘πράγματα’…αν κρίνουμε από τον [U]πρώτο τους δίσκο[/U] που αν μη τί άλλο είναι αξιοπρεπής !

Αν εννοούσες αυτό Ok

Συμβουλή πάντως:

[COLOR=“White”]…[/COLOR]/awake mode

Ψάξε κ λίγο τους Mercyful Fate! Ψάχνετε κ κανένα σημαντικό group πριν ασχοληθείτε με τους Ghost κ κάθε ghost!

[COLOR=“White”]…[/COLOR]/awake mode off

Σιγά καλέ!:slight_smile:

Οκ, οκ θα τους ψάξουμε!8) Μία φορά, άλλωστε, που τους είχα ακούσει πριν καιρό μ’άρεσαν… μετά όμως δεν ασχολήθηκα τέλος πάντων… :confused:

Ghost ειδικα δεν ακουω αλλα συμφωνω απειρα με τον Δημητρη.
Ειναι κριμα να ξερουν ολοι τους Ghost και τους καθε Ghost και να
μην ακουνε/γνωριζουν την κυρια επιρροη τους.

Ghost ειδικα δεν ακουω αλλα συμφωνω απειρα με τον Δημητρη.
Ειναι κριμα να ξερουν ολοι τους Ghost και τους καθε Ghost και να
μην ακουνε/γνωριζουν την κυρια επιρροη τους.

+1 !

Silent Winter, πετα τωρα (ΤΩΡΑ!) απο τα χερια σου το Ghost (που συμφωνω οτι ειναι δισκαρα) και ψαξε οτι μπορεις να βρεις απο Mercyful Fate / King Diamond ΤΩΡΑ λεμε !

παρε δυο bigger-than-life-classics για να σου ανοιξουν την ορεξη :

θα διαπιστωσεις και μονη σου απο που ερχεται το ολο feeling και vibe των Ghost 8)