Ghost

Αυτό εδώ το album, τί λες; Το άκουσε ο τρισάθλιος χριστιανός συντάκτης;

[B]http://www.rocking.gr/reviews/album/The_Devils_Blood_-Come_Reap%28ep%29/2227/[/B]

Οι Ghost θα γινουν μεγαλη μπαντα και θα το δειτε. Δεν ειναι τυχαιοι και θα το αποκαλυψουν στη φαση ακριβως που θα αρχισει να ξεφουσκωνει το πραγμα. Για μενα παντως η αληθεια βρισκεται στη μεση, καποια πραγματα μου φαινονται τραγικα υπερβολικα για μια μπαντα ‘‘κατασκευασμα’’ (το πιο αστειο ειναι η ξεδιαντροπη περιοδεια ως σαππορτ στους Paradise Lost, ε λολ, καμια επαφη το κοινο των μεν με των δε) αλλα σε αυτο που κανουν, μουσικα, ειναι πραγματικα καλοι και μου αρεσει πολυ το συναισθημα μου βγαζουν. Μεχρι εκει ομως, μια πραγματικα καλη μπαντα. Αυτα που εβλεπα με το 7ρι τους να βαραει 220ρες στο ιμπεη, ε γελα μεχρι κι η παρδαλη κατσικα.

O ένας σίγουρα δεν είναι τυχαίος, οι άλλοι δεν ξέρω, έχουμε καμιά καινούρια πληροφορία?

Tους ειδα στο Roadburn. Εχω τις υποψιες μου επειδη δεν ειναι οτι θυμαμαι και καρμπον τις φατσες, πρεπει να κατσω να συγκρινω tourdates κλπ.

Ναι οκ και τι ζητάς τώρα? Άφεση αμαρτιών? Ξαναλέω ότι δεν έχω πρόβλημα, όπως και οι πιο πολλοί, για το άν αρέσει ένα άλμπουμ ή όχι στον κάθε συντάκτη, δικαίωμά τουουουου, αλλά εδώ μιλάμε για ΚΟΡΟΙΔΙΑ review, έκτρωμα του γραπτού λόγου και ΚΑΘΟΛΟΥ σεβασμό στον αναγνώστη που αφιερώνει ΟΤΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ έχει, τον χρόνο του, στο να διαβάσει 5 γραμμές που να έχουν κάποια μαμημένη αξία. Επειδή δεν το άρεσε το hype του κυρίου έβγαλε συμπέρασμα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ τον δίσκο, αυτό με πείραξε, επειδή νομίζει ότι είναι ο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ και ο πιο ξύπνιος που δε μασάει από hype και με τον ποιό γελοίο τρόπο τιμωρεί την μουσική…σώπα ρε μαγκάκο ποιός είσαι? Ο Hypunisher? Τα αυτιά σου θέλουμε να είναι παρόν στο review όχι την λανθασμένη αντίληψη σου…

η μουσική τους για εμένα είναι εμπνευσμένη. μπορεί να ακούγονται σαν μερσιφουλ φεϊτ στο χαλαρό τυος, αλλα αυτό ειναι που με προσελκύει πολύ σε αυτούς. ίσως επειδή μου αρέσουν οι φεϊτ πολύ και δεν είναι για όλη την ώρα, οι γκοστ να αποτελούν την εναλακτική τους.μουσικά τους βρήκα πολύ ενδιαφέρον γιατί έχονυ και μελωδία και μεσαίες κιθάρες και γενικά νομίζω ότι είναι ένα γκροπ που έχει αστέρι και σε τραβάει.

Αισθητικά, το εξώφυλλο ειναι πολύ μυστηριώδες κ προσεγμένο. Κάνει τη διαφορά απο τα συνηθισμένα βίρτουαλ εξώφυλλα που φαντάζουν όλο και ποιο σύγχρονα. επίσησς μου θύμισε παλιές ταινίες αν δεν κάνω λάθος η ταινία πρέπει να είναι το 13 ghosts ή το poltergeist (το γράφω σωστά;)

η εμφάνιση της μπάντας πάλι, δεν είναι κάτι πρωτότυπο όσον αφορά τις μάσκες τους γιατί τα έχουν κάνει άλλοι πολύ πριν απο αυτούς πχ crimson glory, kiss, slipknot, death ss κλπ. οι στολές όμως που μεταφέρουν μια αύρα μυστηρίου είναι που σε μαγεύουν κ επίσης κάνουν τη διαφορά για εμένα σε σχέση με άλλα συγκροτήματα. μπορεί να μην είναι προσεγμένες σε σχέση με άλλους ή δε ξέρω κ εγώ τι άλλο, όμως τις θεωρώ πιο ‘‘επικύνδινες’’. ίσως αυτό που λέμε όσο πιο απλό τόσο πιο ωραίο.δε ξέρω. πάντως το ντύσιμο μαρέσει

η μυστικότητα που υπάρχει γύρω απ οτα ονόματα, ίσως να είναι ένας λόγος που γίνεται ντόρος γύρω απο το όνομά τους καθώς το άγνωστο, πάντα τράβαγε κ΄πσμο πάνω του.

τα στανατιστικά μυνήματα. δεν είναι κάτι που διαφέρουν γιατί λίγο πολύ οι περισσότερες μπλακ κ ντεθ μέταλ μπάντες( κ θράς καμιά φορά), καταπιάνονται με αυτά τα στοιχεία. η περίπτωσή τους όμως δεν είναι κάποια τέτοια μπάντα κ αυτό προκαλεί γιατί μπάντες που δεν είναι σε αυτό το στυλ και είναι σε πιο καθαρό ροκ ήχο, σπάνια πιάνονται με τέτοια θεματολογία.

για εμένα το συνολο όλων αυτών των παραπάνω, σε συνδιασμό με την φοβερή - για εμένα πάντα- μουσική τους δηλώνουν πως πρόκειται για μια μπάντα που αργότερα ίσως κ νακαταστεί στην ελίτ, γιατί μου δείχνουν ότι έχουν όλα τα φόντα να κάνουν κάτι τέτοιο κ για ντεμπούτο άλμπουμ, κάθε άλλο παρα δυνατό δίσκο το λές. ίσως στο μέλλον επιφυλλάσουν άτι καλύτερο.ο καιρός θα δείξει…

η ταινία που ψάχνετε είναι αυτή:

εμένα περισσότερο μου κάνει εντύπωση η “κινητοποίηση” μεγάλων μουσικών για τους Ghost, παρά οτιδήποτε άλλο.

Είχε γράψει για αυτούς ο Lee Dorrian στο Classic Rock (χμμ…), μετά είδα με τα μάτια μου τον Anselmo να φοράει t-shirt τους στο Download Festival παίζοντας με τους Down και να τους βγάζει στο τέλος του show επί σκηνής (όσοι είχαν δει εδώ το αντίστοιχο που είχαν κάνει με τους Mastodon) και στο τέλος να προσπαθεί (χωρίς αποτέλεσμα) να βάλει τον κόσμο να φωνάξει ρυθμικά το όνομα των Ghost, λέγοντας “we’re all fans”. Τέλος, έχουμε τις δηλώσεις του Hetfield που πάλι φοράει t-shirt και από τη μια λέει ότι του θυμίζουν 70’s από την άλλη ότι είναι ανανεωτικοί.

Καλά κάνουν όλοι αυτοί, αλλά νομίζω πως έχουμε ακούσει και πολύ πιο εντυπωσιακά πράγματα από τους Ghost, των οποίων το άλμπουμ μου φάνηκε συμπαθητικά αδιάφορο, κυρίως λόγω του ότι όπως έχουν πει πολλοί πατάει ίσως λίγο παραπάνω από όσο θα ήθελα στους Mercyful Fate.

Ένα τελευταίο θέμα περί του όλου κινήματος που πουλάει. Οι μπάντες καλά κάνουν και εγώ είμαι μαζί τους και μπορεί να είχαν πάντα αυτή την αισθητική ή τις αντιλήψεις ή οτιδήποτε, που εννοείται πως καθόλου δεν ενοχλούν ή απασχολούν ή έχουν να κάνουν με το πόσο καλό είναι ένα άλμπουμ. Για όσους έχουν μια αντίληψη του πως δουλεύει η μουσική βιομηχανία, το ότι το θέμα τραβάει είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να το εκμεταλλευτούν, χωρίς αυτό να αποτελεί μομφή για το πόσο true (evil) είναι.

Καλοί στο live oι Ghost, περισσότερο μου άρεσαν, τόσο μουσικά, όσο και σε live οι Hell.

Έχετε σαλέψει μου φαίνεται εδώ μέσα με αυτόν τον δίσκο. Εκτιμήστε και τις γνώμες καποιων που ακούνε (έστω)70s ροκ λίγο παραπάνω και μπορούν να σας πουν και μία άλλη οπτική. Ντε και καλά να πρέπει να αρέσει ο δίσκος σε όλους ειδάλλως είμαστε και εμπαθείς. Λες και τους ξέρουμε κι από χθες τους κυρίους.

Ακόμα και το όνομά τους έχει αλλού αναφορές. Είναι αντίστοιχη περίπτωση των Phantom (phantom - ghost, το 'πιασες;) πού ήταν ένα συγκρότημα-μυστήριο (και καλά) που κανείς δεν ήξερε ποιοι παίζουν και κάποιοι θεωρούσαν ότι κρύβεται o Jim Morrison από πίσω (που υποτίθεται δεν είχε πεθάνει).

Y.Γ. Στου Dorian τη δισκογραφική είναι, κάτι θα έλεγε για αυτούς ούτως η άλλως Chris

O Lee Dorrian τους κυκλοφορεί, πώς είναι δυνατόν να μην γράψει γι’ αυτούς?

Επίσης έχουν αποσπάσει πολύ θετικά σχόλια από Nemtheanga.

[SPOILER]

[/SPOILER]

Κατα τ’αλλα το αλμπουμ ειναι εντυπωσιακα καλο. Τωρα για το ολο hype τι να πω, ισως τα celebs που το στιριζουν ανικουν στο ιδιο cult με αυτους και τους ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ να τους υποστιριξουν…

…just saying…:-k

Ίσως όμως και να απαρτίζονται από πολύ ντρανταχτά celebs, τα οποιά θα βγαίνουν αργότερα στη φόρα σε φάση είναι- δεν είναι. Συμφώνω με άποψη Bleedin History και Outshined και ο χρήστης matia χανεί το δίκιο του καθώς ειναι υπερβολικός και το πιο απλό πράμα, δεν γίνεται να γράφεις σε τρίτο ενίκο μετα από το ποστ του potofgold.

Γιατί όχι σε τρίτο ενικό? Ο Potofgold το έγραψε το review? Δεν έχω το μυστικό χαρτάκι με τις αντιστοιχίες nicknames/real names.
Όντως είμαι λίγο υπερβολικός γιατί με αυτά που βλέπω και διαβάζω τρελαίνομαι και δεν βλέπω καμία λογική οπότε παραλογίζομαι και εγώ, έχει και ζέστη δεν θές και πολύ. Αν εσύ τα βλέπεις με πιο καθαρό μυαλό ευχαρίστως να εκφράσεις τη γνώμη σου πιο ήπια.

Ritual κομματαρα…Γενικα παντως δεν με τρελαινουν.Εχει φαση το “μυστηριο” με τις μασκες κλπ αλλα δεν μπορω τον τραγουδιστη.Αυτη η απαθεια δεν μου αρεσει,ασχετα αν δεν τραγουδαει απο την μερια του πρωταγωνιστη αλλα του σκηνοθετη,οπως ειπε καποιος,δεν θυμαμαι.

Αν εκανες το ριβιου,μαλλον θα το αποθεωνες=εμενα που δε μου αρεσει θα πρεπε να στα χωσω συμφωνα με τα ποστ σου. Υπαρχει σπρωξιμο στην μπαντα ειναι ολοφανερο αλλα στην τελικη αυτο που μετραει ειναι το γουστο του καθενος. Ο δισκος,για μενα παντα,εχει καποιες καλες στιγμες και μεχρι εκει. Και ειναι παντελως ακυρο να ισχυριζεσαι οτι καποιος,αφου δεν του αρεσει ο δισκος,σημαινει οτι δεν τον ακουσε. Τον ακουσα αρκετες φορες και παλι τον θεωρω λιγο ανω του μετριου. Ειναι τοσο απλα τα πραγματα και στην τελικη αφηστε να δουμε που θα παει το πραγμα με δαυτους.

Αντικειμενικά δεν παίζουν άσχημα. Απλά είναι μια μπάντα από τις πολλές που εδώ και λίγα χρόνια έκαναν βουτιά στα 70’ς, στην ομπσκιουρίλα και στους Mercyful Fate και τις πρώιμες μεταλιές. Σίγουρα τα διάφορα παρελκόμενα της μουσικής τους βοηθάνε στο τρελό σπρώξιμο, αλλά οκ. Ντεμπούτο είναι, καθίστε να δείτε πώς θα συνεχίσουν και κατά πόσο θα αντέξουν την πίεση να τους θεωρούν “μια γαμάτη μπάντα”. Σαν σύνολο πάντως ο δίσκος έχει 2-3 καλά κομμάτια και από κει και πέρα, απλώς ΟΚ. Εκεί μάλλον έγκειται και ο προβληματισμός πολλών.

Τώρα για το κατα πόσο γαμάνε επειδή τους προτείνει ο ένας και ο άλλος, εκεί παίζει καθαρά το υποκειμενικό στοιχείο. Και ο Ριβάλντο είχε χρίσει τον Λεοζίνιο…διαδοχό του!

Μου φαίνεται πολύ παράξενο να λέει ο Hetfield καλά λόγια για μεταλ μπάντα.

Επί του θέματος, μετρια μπάντα. Το μόνο που τους κάνει να ξεχωρίζουν λίγο είναι το ντύσιμο επί σκηνής.
Δεν μου θυμίζουν και τόσο πολύ 70’s αλλά nwobhm με σουηδικές επιρροές.

Νομιζω πως εχεις υποτιμησει λιγο το μεγεθος της επιτυχιας τους. Ανεξαρτητως ποιοτητας, που εγω πιστευω οτι ειναι μια απλα πολυ καλη μπαντα, οι Ghost θα κανουν ονομα χαρη σε διαφορους αλλους παραγοντες. Στην Ευρωπη επαιζαν μαζι με τους Paradise Lost, τωρα φευγουν σε Αμερικανικη περιοδεια και θα παιζουν κατω απ τους Enslaved. Δεν ειναι δλδ οτι στην Ελλαδα εχουν κανει εντυπωση, ισα ισα πιστευω οτι εδω ειχαν το μικροτερο αντικτυπο απ οπουδηποτε αλλου.

Επίσης, όσον αφορά τους Mercyful Fate, οι Portrait έβγαλαν ακόμα πιο Fate αλμπουμ, αλλά δε γίνεται ο ίδιος ντόρος!

Ο ντορος δεν γινεται λογω υφους / ποιοτητας, ουτε λογω εμφανισης. Απλα οι περισσοτεροι που κραζουν βγαζουν εμπαθεια λογω του απροκαλυπτα επιτηδευμενου χαρακτηρα, ενω οσοι γουσταρουν ‘‘πεισμωνουν’’ ολιγον τι επειδη στο τελος της μερας η μουσικη ειναι αυτη που μετρα. Και δεν εχουν αδικο στο συγκεκριμενο.