Gia to arthro ths synaulias "fiasko" twn stripes

Epitrepste mou na diafwnisw sta perissotera legomena tou Loukianou Korobesh… Den eiani dynaton na kathgoroume mono mia etairia enw megalo meridio authynhs sthn olh katastash exoun kai oi stripes, 'h toulaxiston to management tous…
Xthes hmoun ki egw sthn synaulia kai exw na pw merika pragmata. Katarxhn den eixe gemisei asfyktika o xwros… Mhn leme oti theloume… Se sxesh me posa atoma epraipe na eixan paei efoswn einai kai h prwth emfanish enos tetoiou sygrotimatos se ellhniko xwro ta 4000 eisithria den einai tipota…
Kala gia to mos pou anagkase ton kosmo na metakinhthei gia na swthei, entaxy mhn to sxoliasw :stuck_out_tongue: Epishs xwris na amfibalw gia to poso kaloi htan oi stripes ta 30 lepta pou epaixan, pisteuw oloi katalaban ta lathou toso fwnhtika oso kai kitharistika… Bebaia otan pas na deis mia synaulia enos tetoiou sygrothmatos auto einai to ligotero pou se noiazei… Alliws kathese kai to akous spiti sou se cd…
Yperbolikh einai kai to gegonos “oti ta hxeia talanteuontan epikindyna”. Mhn leme kai edw oti theloume… Aeras yphrxe… Alla oxi ki etsi… wste na tlanteuonte epikindyna ta hxeia kai h orofh na einai etoimh na katareysei… Tetoies dhlwseis einia to ligotero yperbolikes…
Epishs prin poun oti h synaulia akyrwnete kanenas ma kanenas den arxhse na feygei… Pws allwste otan perimeneis ena tetoio sygrothma sthn skhnh kai exeis dwsei 45 eyrw gia na to deis… Edw mexri kai meta thn stigmh pou eipan oti akyrwnete h synaulia kaneis den arxise na feygei amesws…
Katakrinontas ki egw thn thn ripsh mpoukaliwn, mhn leme oti perasi kai xysta apo to kefali tou jack…
Tespa gia na kleisw. Opws anakoinwthike shmera sthn pragmatikothta o tour manager twn stripes eixe problhma me thn skhnh kai den ekane kan to kon kopo na akousei tous texnikous ths astra gia to kata poso einai asfalhs h skhnh… Thewrise oti den einai, phran ta pragmata tous kai efygan… Kai se alles synaulies kata thn diarkeis tou gfest eixe tetoio aera (ontws siga ta mpofor) alla den egine tipota…

Το γεγονός είναι ότι από τον αέρα κουνιόντουσαν τόσο τα ηχεία όσο και τα φώτα. Αυτό δεν έπρεπε να συμβεί, ή κάνω λάθος; Από εκεί ξεκίνησαν όλα. Ευχαρίστως να ανακαλέσουμε τα όσα έχουμε γράψει (για την ακρίβεια ο Λουκιανός), όταν όμως έχουμε μια επίσημη δήλωση με όλη τη σημασία της λέξεως η οποία και θα εξηγεί πως ακριβώς είχαν τα πράγματα, και όχι ένα κείμενο που απλά προσπαθεί να αποσύρει τις ευθύνες από τη διοργανώτρια.

Καλήσπέρα και απο μένα παιδιά,

Ημουνα κι εγώ ενας από τους “άτυχους” που πήγαν να δουν χθες τους Stripes. Αυτό που εχω να πω εγώ ειναι ότι με απαγοήτευσαν πολύ οι Stripes και θα εξηγήσω αμέσως τον λόγο. Άρχισα ν’ ακούω Stripes πριν από κανα 3μηνο περιπου και πραγματικά κολλησα μαζι τους κυρίως ομως με τα παλιότερα albums. Που ήταν χτες αυτά τα τραγούδια ('οπως το i dont know what to do with myself η το ball and biscuit η το κλασσικό seven nation army). Είμαι σίγουρος ότι πάρα πολλα ατομα ηρθαν μόνο και μόνο για ν’ακουσουν το 7 nation army, πλήρωσαν 45 ευρω και τελικα αυτο που πηραν ηταν απο τα 3 το μεγαλυτερο.

Από την αλλή λενε οτι to stage δεν ηταν ασφαλες εξαιτίας του αέρα. Ρε παιδια, μην τρελλαθουμε κιόλας. Στο Glastonbury που ήταν headliners oi Stripes μόνο χαλάζι δεν έριχνε εκείνη την ημέρα και παρολ’αυτα τελειωσαν το set τους ολόκληρο. Προφανώς δεν συγκρίνονται τα 2 festival μιας και το G Fest αποδειχτηκε οτι ειναι ακομα σε νηπιακο σταδιο ( πως θες να το κανεις θεσμό οταν βγάζεις το πανό από πίσω και ξενερώνεις βλέποντας τα Containers). Για μια στιγμη πιστεψα πως θα είχαν βαλει αλλα 4 drums πίσω απο το πανό και με το που έπεφτε θα χώνανε to 7 nation… μα τι λέω κι εγώ…γίνονται στην Ελλαδα τετοια πράγματα.

Ξενέρωσα γιατί δεν νομίζω οτ δεν το πήραν στα σοβαρα οι stripes. και αν κάποιος απο το crew τους τραυματίστηκε… ε τότε να μην έκανε τον Ταρζαν πάνω στις σκαλωσιές και να το άφηνε στους τεχνικούς της διοργανώτριας εταιρίας. Θεωρω πως η δικαιολογια είναι αστεία κι ειδικά απο την στιγμή που και οι ιδιοi οι Stripes έλεγαν οτι αγαπουν την ελλαδα και θα δωσουν τον καλυτερο εαυτο τους. Α ρε το marketing τι κάνει. Θα έπρεπε πριν πάρουν τέτοια απόφαση να το ζυγίσουν καλά το θέμα και να ρωτήσουν τους εαυτούς τους πότε θα έχουν ξανα την ευκαιρία να έρθουν στην Ελλαδα (ειδικά μετα απο αυτά που εγιναν οταν ανακοινωθηκε η ακυρωση οπου καν δεν τα σχολιαζω).

Για να τελείωνω, δεν μας βλέπω να παίρνουμε δεκαρα πίσω (παρολο που το εισητήριο γράφει White Stripes + Special Guests και απο την στιγμή που δεν μου προσφέρεις ολοκληρωμένους τους Stripes γιατι να πληρωσω εγω). Οπως ειπα και παραπανω πληρωσα 45 για ν’ακουσω κυρίως τα πρώτα κομματια τους και κανενα δεν ακουστηκε (εχτος απο black math που ηταν και γαμω τις εκτελεσεις).

Εύχομαι να βρεθει μια λυση στο θεμα για να μεινουμε ολοι ικανοποιημενοι αν και το βλέπω εξαιρετικα χλωμο να γίνει κατι τετοιο.

Pros kourou:

Pros kourou:
Pisteuw oti OLOI osoi phgainoume tosa xronia se sunaulies exoume dei arketes fores na talanteuonte etsi ta hxeia enw exei kapoio aeraki… Auto pote den apotelese problhma… Antitheta me xthes.
Den mporw na katalabw giati pisteuete oti osoi diafwnoun me to keimeno sas einai me to meros ths diorganwtriaa… Ama einai etsi tote ki emeis pepei na pisteuoume oti ethelotyflhte pisteuontas apolyta oti oi stripes exoun to dikio…
Se kamia periptwsh den eimai me thn etairia pou ontws tha mporouse na eixe kalyterh organwsh se sxesh me osa xrhmata eygale apo tis synaulies tou gfest. Omws kapoia pragmata prepei na ta leme opws exoun…

Pros stokarfi:
Xthes den oloklhrwsan o set tous kai gi’auto kai den paixan ta kommatia pou eipes… Einai sigouro pws tha ta eixan sto setlist…

auto akrivws lew.diladi figan tin kaliteri xroniki stigmi (kata thn gnwmi mou) kai enw akoma eprepe, ap’oti lene na paiksoun akoma 13 kommatia.

Thn plhrwmh tous apo thn synaulia pou paixan (?!) tha thn paroun. Opote den nomizw na tous enoiaxe poly. Mallon perissotero noiazei ta atoma pou dwsame 45e gia na tous doume…

Δε νομίζω να σε κατηγόρησε κανείς για κάτι τέτοιο. Καλά κάνεις και γράφεις όσα γράφεις, απλά για μένα (και πολλούς άλλους) το ότι ένα συγκρότημα θεώρησε σωστό να διακόψει μια συναυλία επειδή πάνω από το κεφάλι του κουνιόντουσαν τα φώτα και υπήρχε πιθανότητα (έστω και 1%) να πέσουν, ήταν σωστή και δικαιολογημένη κίνηση. Και προφανώς για να έγινε ότι έγινε δε σημαίνει ότι κουνιόντουσαν μία φορά το 20λεπτο αλλά με κάποια συχνότητα. Εντάξει δε μιλάμε και για τα τρελά μποφόρ, αλλά πάνω απ’ όλα έπρεπε να μπει η ασφάλεια του συγκροτήματος. Γιατί το κοινό δεν είχε κάποιο πρόβλημα, ήταν βολεμένο, αυτοί που κινδύνευαν ήταν οι Stripes.

Sigouro einai pws kai thn paramikrh epibaibewmenh ypopsia na eixan oti tha prokllhthei atyxhma, dikaiwma tous htan na diakopsoun thn sunaulia… Den diafwnw se kati tetoio mias kai den “paizoun” me tetoia pragmata.

Apla opws exei anaferthei kai allou. se alles periptwseis exoun paixei me xalazi. Edw, pou den elaban opws fenetai kai apanthsh apo thn diorganwtria oti ontws einaii epikindyna nomizw pws symperiferthikan yperbolika…

Anyway xamenos o theaths bghke… As elpisoume oti tha ginei kati me ta eisishria…

Πιστεύω πως περισσότερο κινήθηκαν ως “άνθρωποι” και λιγότερο ως “μουσικοί” και δεν τους κατηγορώ γι’ αυτό. Ακόμα και διαβεβαίωση να είχες ότι η σκηνή δεν πρόκειται να πάθει κάτι, θα το διακινδύνευες εάν βλέπεις τα φώτα να πηγαίνουν πέρα δόθε; Εγώ σίγουρα όχι.

Δυστυχώς φοβάμαι ότι με τα χρήματα δε θα γίνει τίποτα. Στην ουσία, το να γίνει κάτι φαντάζει άτοπο. Από τη στιγμή που (λογικά) τα συγκροτήματα έχουν πληρωθεί, δε μπορεί ο διοργανωτής να επιστρέψει τα χρήματα από την τσέπη του, άσχετο αν έτσι θα έπρεπε να γίνει.

Τέλος, μικρής φυσικά σημασίας, αλλά τι έγινε η Sunny Μπαλτζή; Μήπως διαισθάνθηκε από νωρίς τους ανέμους; :lol:

Basika o rock fm eipe oti logw “texnikwn problhmatwn” den bghkan… Alloi lene oti kati epaixe me tous stripes… poios xerei… Etsi ki alliws they suck ta palhkaria kai h sunny (an exairesoume fysika ta swmatika ths xarismata :stuck_out_tongue: )… Pragmatika einai elehnoi kai den kanw plaka… :roll:

ayti tin fasi me ton aera den tin proevlepsan apo to soundcheck??? egw vasika tha erxomoun gia tous coral an eixa mathei egerws oti tha paixoun!!! itan kaloi oi coral? gia white stripes tha kathomoun vevaia alla den eimai kai o megaluteros fan…

Συμφωνώ και εγώ ότι ο λόγος διακοπής της συναυλίας ήταν υπερβολικός. Δεν μπορείτε καλοί μου, να έρχεστε να τα τσεπώνετε και να μην λογαριάζετε το κοινό! Επίσης κυρία Astra,που είναι το Plan B? Αφού διοργανώνεις συναυλίες, πρέπει να περιμένεις και την στραβή. Ούτε ανακοίνωνση, ούτε τίποτα. Ψάχνω δύο ημέρες στο internet για ανακοίνωση και ούτε το site τους δεν μπορώ να βρω!
Μήπως ξέρει κανείς την διεύθυνση του site?

Topless! Το must του καλοκαιριού!

Μετά τον καταστροφικό τυφώνα “εφύσυξε την ανθισμένη μυγδαλιά…” - τέτοιο που στο Ντητρόιτ έχουν να ιδούν από την εποχή του μπούφου-αλλού-μπιλ - κάτι αμερικανάκια ήρθαν να μας πουλήσουν ερυθρόλευκα σκηνικά και ωραίο μέηκ-απ υπό του μποτοτάμπουρου της αδελφής του αδελφού στην προνομιακή τιμή των 45-50?. Αστείο ποσό αν αναλογιστεί κανείς ότι κάποιοι (αγράμματοι και λαϊκοί) δουλεύουν δυο μέρες να τα βγάλουν. Ελπίζω την επόμενη φορά που θα έρθουν τα παιδιά να είναι τα γενέθλιά τους και να βγουν με μια τούρτα στη σκηνή και οι θυελλώδεις αιγαιοπελαγίτικοι άνεμοι να σβήσουν τα κεράκια!

…κι εσύ μικρέ και ανόητε της ελληνικής μπανανίας να νοιώθεις ένοχος που τα 45 σου εβρά δεν κατάφεραν να κρατήσουν στη θέση της την οροφή!

…όταν το Rock το κόβει ο άνεμος…

Ωραία τα παραμύθια περί αέρα.Αλήθεια αναρωτηθήκατε γιατί δεν έπαιξαν καλά?Πρόσεξε κανείς την Μεγκ σε τί κατάσταση ήταν?Οι τύποι δεν στέκονταν στα πόδια τους να παίξουν.Βρήκαν δικαιολογία τον αέρα για να καλυφθεί νομικά η εταιρεία και να μη δώσουν φράγκο πίσω.Όλοι ευχαριστημένοι.Μόνο τα ζώα που δουλέυανε δυο μέρες να βγάλουν τα 50 και δεν είδαν και συναυλία.Να πω μόνο ότι στη Μαδρίτη όταν καθυστέρησε το live 3 ώρες ο κόσμος τα έσπασε όλα(και καλά έκανε).Όπως καλά έκαναν όσοι πέταγαν μπουκάλια προχθές.

Το ποιός φταίει είναι πάντα θέμα οπτικής. Δεν κατηγορώ μόνο την Άστρα. Απλά πιστεύω πως αν είχαν “δέσει” κάπως καλύτερα το stage, η συναυλία θα είχε γίνει κανονικά, και όλοι θα ήμασταν ευχαριστημένοι.

Σαφώς τα εισιτήρια δεν είναι πολλά, αλλά πιστέύω πως το γεγονός ότι οι Stripes μάζεψαν (την συγκεκριμένη περίοδο) περισσότερο κόσμο από Theater, Megadeth, Patti Smith, Kansas, QOTSA, λέει κάτι αναφορικά με το αν ήταν επιτυχημένη ή όχι. Επειδή ήμουν και στους Theater και τους Megadeth, τόσο έντονο στριμωξίδι μπροστά από την σκηνή, μόνο στους Stripes υπήρχε. Χαρακτηριστικό είναι δε το γεγονός ότι δεν είχε γεμίσει μόνο ο χώρος μπροστά από την σκηνή, αλλά και στα πλάγια (πέρασα σε μια φάση και από τις κερκίδες και είχα πλήρη εποπτεία). Ο αριθμός 4000 δεν είναι μεγάλος με απόλυτα μέτρα, αλλά πιστεύω πως κάνει την συγκεκριμένη συναυλία επιτυχημένη. Στην συναυλία ήμουν στην αρένα, αριστερά και επικρατούσε τέτοιος χαμός που δεν μπορούσα να κουνηθώ καθόλου. Δεν ξέρω αν σε άλλα σημεία ήταν πιο άνετα, αλλά επειδή μετακινήθηκα και κάπως, η προσωπικά μου αίσθηση ήταν ότι ο χώρος μπροστά από την σκηνή (και γενικότερα στην αρένα και όχι στις κερκίδες) είχε γεμίσει ασφυκτικά. Φυσικά δεν μπορούσα να είμαι σε πέντε σημεία ταυτόχρονα για να μπορώ να εκτιμήσω την πυκνότητα του κόσμου, αλλά στο review μετέφερα την προσωπική μου αίσθηση.

Ο αέρας δεν ήταν υπερβολικός (το γράφω και στο review). Τα ηχεία και το stage ταλαντεύονταν όμως έντονα, και πιστεύω πως ήταν δικαίωμα του συγκροτήματος να μην θέλει να ρισκάρει την ακεραιότητά του. Μα καλά, δεν μπορούσαν να τα στηρίξουν καλύτερα ? Θέλει φαντασία ότι σε ένα ανοιχτό χώρο, υπάρχει περίπτωση να φυσάει ; Τώρα κατηγορούμε τους Stripes ως δειλούς, αλλά θα ήθελα να έβλεπα ποίος θα έπαιρνε την ευθύνη αν η οροφή ή τα ηχεία κατέρρεαν και κάποιος χτυπούσε. Είναι πολύ εύκολο να κρίνεις τον άλλο, όταν η δική σου ακεραιότητα είναι εξασφαλισμένη…

Και εδώ θα διαφωνήσω… Καθόμουν αριστερά (όπως κοιτας προς την σκηνή) και με το που διακόπηκε για δεύτερη φορά η συναυλία, και πριν την οποιαδήποτε ανακοίνωση, πολλοί άρχισαν να κατευθύνονται προς την έξοδο, βρίζοντας τους πάντες. Και αυτό το έγραψα, γιατί καθόμουν προς εκείνη την πλευρά έτσι ώστει όποιοι και να έφευγαν, πέρναγαν από δίπλα μου. Δεν ξέρω αν το κοινό στην δεξιά πλευρά της αρένας αντέδρασε με τον ίδιο τρόπο, αλλά στην δικία μου πλευρά, πολλοί το έκαναν.

Πάλι θέμα θέσης και οπτικής επαφής με το συμβάν. Αν δέχεσαι ότι το μπουκάλι τον έβρεξε, πως είναι δυνατόν να μην πέρασε ξυστά, ή έστω πολύ κοντά του ;

Φιλικά, Λουκιανός Κοροβέσης, monte@rocking.gr