Giallo/Italian Horror

Ελα τωρα μην μου πειτε ότι δεν το περιμενατε?Aπλα ξεκαθαριζω κατι,οτι oπως στη μουσικη heavy metal δει είναι μονο οι Maiden κ οι Μetallica,ετσι giallo δεν είναι μονο ο Αrgento και ο Fulci.Ξεκιναω με τον απολυτο master του Italian horror,τον δασκαλο Mario Βava.Δεν τα εχω δει όλα,είναι εξαλλου παρα πολλα,θα βαλω τα καλυτερα απ?οσα εχω δει.

1)??Blood And Black Lace??(1963)του Mario Bava
Η ταινια αυτή εχει επηρρεασει μια σκηνη ολοκληρη και το σινεμα τρομου εν γενει.Τα πλανα,τα χρωματα και η ατμοσφαιρα απλα δεν απιζονται!!!Δυσκολη επιλογη,αφηνω εξω το ??Black Sabbath??,αλλα τι να κανω?

2)??Deep Red??(1975)του Dario Argento
Ποιο δαχτυλο να μου κοψουν?Αριστερο η δεξι?Mε πονο καρδιας αφηνω εξω το ??Suspiria??.Τι να πω τωρα?Σκηνοθεσια?Moυσικαρα από Goblin?

3)??A Lizard On A Woman?s Skin??(1971)του Lucio Fulci
Για μενα η καλυτερη ταινια του Fulci.Αξεπεραστη κι από τον ιδιο,πραγματικα!!!
Η σκηνη στην εκκλησια φορος τιμης στον Hitchcock,η σκηνη με τα κρεμασμενα σκυλια απλα μνημειωδης!!!Τεραστια Florida Bolkan!!!

4) ??Hitch Hike?(1977)του Festa Campanile Pasquale
Aυτη η ταινιαρα με τον θεο Franco Nero και τον απιστευτο David Hess(Last House On The Left του Wes Craven/TAINIAPA!!!)επηρεασε το ¨¨The Hitcher??και είναι ένα πο τα καλυτερα road movies που εχω δει!!Αρρωστεια κι αιμα!!!

  1. ??The Strange Vice Of Mrs Wardh??(1971)του Sergio Martino
    Αφηνω εξω το ¨¨Αll The Colours Of The Dark?? και το ??Τhe Case Of The Scorpion?s Tail??του Μartino και βαζω τελικα αυτό.
    Παλι όπως και σε όλα τα gialli εχουμε τρομερες μουσικαρες και ατμοσφαιρα παρανοιας και σκοτους!!!Απο τα πολύ καλα!!!

    6)??The Case Of Blood Iris
    ?(1972)του Carnimeo Giuliano
    T-A-I-N-A-P-A!!!Παιζει η λατρεμενη μου Edwige Fenech ,αισθησιασμος και τρομος!!!
    7)‘The Case Of The Scorpions Tail’’(1974)του Sergio Martino
    ΤΑΙΝΙAΡΑ και αυτη με υποβλητικη ατμοσφαιρα και αναλογη μουσικη.Απο τα καλυτερα ialli!
    8 ??Cannibal Ferox??(1981)του Umberto Lenzi
    Στην Ιταλια υπηρχε ολοκληρο ειδος με ]καννιβαλους και να πω την αληθεια δεν γουσταρω.Αυτο επειδη είναι εντελως σοκαριστικο το βαζω εδώ γι αυτους που τους αρεσει η καφροσαπιλα του κερατα!!!
  2. ??Daughters Of Darkness??(1971)του Harry Kumel
    Δεν είναι Italian,αλλα βελγικο και ηθελα πολύ να σας το συστησω διοτι είναι μια από τις αγαπημενες μπυ ταινιες τρομου.Ενα gothic αριστουργημα γυρω από το μυθο της Countess Bathory.Aπλα καθιστε κι απολαυστε!!!

    10)??The Fifth Cord[/B]??(1971)του Luigi Bazzoni
    Για άλλη μια ταινιαρα κορυφαιος Franco Nero!!!!

Y.Γ.Πολυ ενημερωμενος στο ειδος,ισως και πιο πολυ απο εμενα ειναι ο χρηστης DeKay και τον περιμενουμε με προτασεις και σχολια!!!
Υ.Γ.Eχω αφησει πολλα εξω.Θα επανελθω και με αλλη λιστα κ προτασεις

Δύσκολο θέμα για θρεντ φίλε -[I]μόνο για πολύ ψαγμένους/“καμμένους” με το είδος που κάποτε ήταν στις δόξες του πίσω 70΄και 80’ς[/I] - ποιος θυμάται πια τους [B]Fulci, Bava, Argento[/B]και άλλους μεγάλους του είδους σήμερα; Και εννοώ πέρα από τους σινεκριτικούς/ιστορικούς και φανς των ταινιών αυτών… :frowning:

Tους θυμαμαι εγω,τους θυμασαι εσυ,τους θυμαται οπως ειπα ο DeKay,ο οποιος εχει δει μαλλον περισσοτερα απο εμενα.Αντε ας πει καποιος κατι,δεν θελω να βλεπω ενα τοσο αξιολογο κινηματογραφικο ειδος να βουλιαζει στον πατο!!:frowning:

Θυμάμαι κι εγώ, αλλά μόνο Argento (’‘Phenomena’’, ‘‘Suspiria’’ και ‘‘The Bird with the Crystal Plumage’’ συγκεκριμένα). Νταξ, αξιόλογα για την εποχή τους, αλλά δύσκολο να σε αγγίξουν αν μεγαλώνεις στη δική μας.

Μ’αρεσουν παρα πολυ οι Giallo ταινιες,αλλα δεν εχω δει αρκετες και εχω δει
μονο πολυ γνωστες.Εχω δει 5-6 του Argento και κανα δυο του Fulci.
Εχω κατεβασει και καποιες του Bava αλλα δεν τις εχω δει ακομα.

Το ειδος γενικοτερα μ’αρεσει παρα πολυ.Η ολη ατμοσφαιρα τους και η
αισθητικη τους ειναι οτι ακριβως θελω σε μια ταινια τρομου.

‘Η εβδομη πυλη της κολασεως’ του Fulci θεωρειται Giallo ?
Μεγαλη ταινια ε.

Suspiria γιατι ειναι η μονη ταινια που εχω φοβηθει. Απο κει και περα, The Beyond,House by the cemetary (Fulci), The church (Soavi). Τα περισσοτερα απο Argento,οπως και οι καννιβαλοι ειναι αδιαπραγματευτα:wink:
Στα προσεχως εχω το Don’t torture a duckling με Ειρηνη Παππα.

Φυσικά και είναι giallo, γιατί είναι ιταλικό horror της εποχής εκείνης… H ορολογία giallo χρησιμοπείται από τους Ιταλούς για οποιαδήποτε thriller ή horror ταινία και βγήκε διότι κάποια μυθιστορήματα της παλιάς εποχής που είχαν μυστήριο και τρόμο, έβγαιναν σε κίτρινο (giallo) εξώφυλλο φθηνής ποιότητας.

Ξεκινάω λοιπόν από το The Beyond (E tu vivrai nel terrore) (1981)

Αριστούργημα ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ εμβέλειας!!! Η ταινία που απογείωσε τον Fulci, αλλά που δυστυχώς τον εγκλώβισε στο να βγάζει μετριότητες από εκεί και πέρα.

Kill Baby Kill (Operazione paura) (1966)

Ο πρώτος των πρώτων!!! Ο Mario Bava είναι ο σκηνοθέτης στου οποίου τις ταινίες βασίστηκαν όλοι οι μετέπειτα γνωστοί του είδους. Εδώ, έχουμε μια ιστορία με φάντασμα που είναι και πολύ πρωτότυπη για την εποχή της.

The Sect (La setta) (1991)

Ο μέντορας του σκηνοθέτη Michele Soavi, Dario Argento, κάνει παραγωγή στην ταινιάρα αυτή, η οποία θυμίζει στο concept της, τις δολοφονίες των ακόλουθων του Charles Manson. Δείτε την οπωσδήποτε, για την ατμόσφαιρα και την ερμηνεία του μεγάλου Herbert Lom.

Four Flies On Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) (1971)

Δυστυχώς, η συγκεκριμένη ταινία είναι παραγνωρισμένη και είναι κρίμα γιατί πρόκειται για αραβούργημα!! Η τελευταία της λεγόμενης “Τριλογίας των ζώων” είναι μια ιστορία “who’s done it” και πραγματικά αξίζει να την δείτε και για την συμμετοχή του Bud Spencer!! Μεγάλος Dario Argento!

Demons (Demoni) (1985)

O γιος του Mario Βava, Lamberto, μας δίνει μια ταινία που το πρώτο της μισό είναι καθαρό horror με σκηνές φρίκης και το δεύτερο μέρος της γίνεται λίγο πιο “κωμικό”!
Σε μερικούς ίσως θυμίσει το from dusk till dawn ως προς την δομή της.

Οι παραπάνω ταινίες (και του Jiopa) προτείνονται σε όλους όσους θέλουν να ασχοληθούν με το είδος!!!

Στο Demons αν θυμαμαι καλα βαραει και μεταλ μεσα,κατι Accept κτλ :slight_smile:

Λοιπόν επειδή ο jiopas έχει παρααπογοητευτεί με την πορεία του thread (και δεν είναι ωραίο όταν χαλιέται ο jiopas), ας ποστάρω μερικές ταινιάρες του είδους μιας και είδη με έχει προσκαλέσει δις (λες και αλλιώς δε θα το 'κανα…).

Ο όρος giallo (κίτρινο στα ιταλικά) προήλθε από το χρώμα του φτηνού χαρτιού που χρησιμοποιούνταν στο εξώφυλλο των ιστοριών μυστηρίου που συνδύαζαν το αστυνομικό (who’s done it) στοιχείο με τον τρόμο (κυρίως στον λατρεμένα απεχθή τρόπο με τον οποίο γίνονταν οι φόνοι), το μυστήριο και το ερωτικό/σεξουαλικό στοιχείο. Οι ιστορίες ξεκίνησαν κατά τα τέλη των 1920s και το κιν/κό subgenre προέκυψε στα 60s και γνώρισε άνθιση την επόμενη δεκαετία. O Mario Bava ήταν ο πρωτοπόρος και πιθανότατα η πρώτη giallo ταινία ήταν το The Girl Who Knew Too Much [1963]. Το κοινό στοιχείο όλων σχεδόν των giallo ταινιών ήταν η shredding σκηνοθεσία, το μέτριο μοντάζ, χαρακτηριστικό της εποχής (το λατρεύω) και η υπέροχη μουσική επένδυση. Προσθέτω μερικά classics, όχι τόσο γνωστά. Έχουμε και λέμε:

What have you done to Solange? [1972]
του Massimo Dallamano. Φανταστική ατμόσφαιρα. Από τις πιο ποιητικές ταινίες του είδους.

Short Night of the Glass Dolls [1971]
του Aldo Lado. Καταπληκτική σκηνοθεσία. Ένας θρίαμβος του αποκρυφισμού.

Don’t torture a Duckling [1972]
του Lucio Fulci. Μία διατριβή στις προκαταλήψεις των ανθρώπων.

The House with Laughing Windows [1976]
του Pupi Avati. Ίσως η καλύτερη απεικόνιση της ιταλικής επαρχίας σε ένα αμιγώς ατμοσφαιρικό αποτέλεσμα.

Jiopa μην ανησυχείς. Θα ποστάρουμε εδώ μέχρι να βγούμε από την κρίση.:p:D

το έχουμε καταλάβει.! :bleh:

λοιπόν…επειδή δεν εχω δει ούτε μια(ταινία) απο αυτό το είδος, πείτε με ποια να ξεκινήσω.

Μπράβο ρε αελάρα, λοιπόν, θα σου έλεγα το “the beyond”… αλλά όποια κ να κατεβάσεις θα γουστάρεις!

A young woman inherits an old hotel in Louisiana where after a series of supernatural ‘accidents’, she learns that [B]the building was built over one of the entrances to Hell[/B].

ε nice…ευχαριστώ…

Εγώ προτείνω το Profondo Rosso (Deep Red) του Argento. Και το Beyond φοβερό, αλλά το άλλο είναι πιο τυπικό του είδους (και από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών κατά τον γράφοντα). :smiley:

Για μενα επισης σεφτε να κανει το τυρογαλο(:D) με ‘‘Deep Red’’!!

οκ…κερδίζει ο jiopas…αμα δεν μαρεσει, αυτός θα φταίει :stuck_out_tongue:

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει…προσοχή πολύ θέλει να δώσεις σε κάποια σημεία…αν διαπιστώσεις κάτι στην αρχή, δεν χρειάζεσαι το τέλος…

τι μου το χαλας? :stuck_out_tongue:

Όχι, απλά σε ενθαρρύνω να την δεις, σίγουρα!!!

Είσαι μέγας σποιλεράς.

Δηλωνω ασχετος με το θεμα και για αρχη θα κατεβασω μια πενταδα ποτπουρι ?γιαουρτλου προτασεις Jiopa-Moon!