Glenn hughes

ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΤΑ 60. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ MISTREATED ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΓΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΕΤΣΙ Ο COVERDALE

Τεράστια φωνή!
Έφερε την soul επιρροή στους Deep Purple και στο hard rock γενικότερα.

Η σόλο καριέρα του αν και άνιση αξίζει ψάξιμο.

Τα 2 live που έχει παίξει στην Αθήνα (το ένα ως htp) ήταν και τα δύο πολύ καλά. Μακάρι να μας ξανάρθει.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΣΟΛΟ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΔΙΣΚΟΥΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΕ GARY MOORE ΜΕ VOODO HILL ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ WILD SEDD OF MOTHER EARTH ΕΝΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ! ΤΕΛΟΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ IOMMI ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟ FUSED

τι να πει κανεις για αυτη τη φωναρα…σορρυ…ΤΗΝ ΦΩΝΑΡΑ!!!
τεραστιος απλα…
τα προσωπικα του αλμπουμ θελουνε πραγματικα πολυ ψαξιμο διοτι περιεχουνε παρα πολυ ωραια πραμματα…

θεος!
η αγαπημενη μου ροκ φωνη!
το εχω δει 3φορες κ θα τον δω αλλες 100000000000000

οντως τα προσωπικα του ειναι περιεργα αλλα αξιζουν μερικα κοματια!

Θεος θεος αλλα ρε παιδια οσες φορες ηρθε στην ελλαδιτσα μας ηταν 3 και ο κουκος,να τα λεμε και αυτα ετσι.

Eχει συνεργαστει αρκετες φορες με τον iommi αλλες φορες με καλα αποτελεσματα και αλλες πιο αδιαφορα.

Παντως ενα κομματι τους που γουσταρω ειναι το Ιommi Glenn Hughes What Youre Living For

Σωστό!

ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΜΠΟΥΜ ΜΕ IOMMI. AΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΨΑΞΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ VOODO HILL WILD SEED OF MOTHER EARTH

Τεραστιος μουσικος, απο τις creme de la creme του τζαζ-ροκ και ενα απο τα καλυτερα λαρυγγια ολων των εποχων…ειναι ιεροσυλια να συγκρινεται με τον ασχετο σκυλα coverdale, που κατα τυχη εγινε φιρμα χωρις φωνη…αλλα και ο Γκλεν απο την αλλη δεν ηταν και ο καλυτερος χαρακτηρας…

Αγαπητοι εν Hughes αδερφοι χαιρομαι που ο αγαπητος Ιωαννης ανοιξε thread για τον πολυλατρεμενο μας Glenn…αν και λιγοι οντως οσοι ειχαμε παει στις συναυλιες του σε αθηνα,γιαννενα κλπ ευελπιστουμε να ξαναρθει…τωρα τελευταια εχει ξεκινησει κατι ενδιαφερουσες συνεργασιες με διαφορους μουσικους σε κατι φεστιβαλ που παει και παιζει οπως π.χ. me Jimmy Barnes και Nathalie Lorichs…αξιζει να τα ακουσετε πιστευω…

κορυφαίος αν και τα φάνκικά του δεν τα πολυακούω

εε.τεραστιο ρισπεκτ και θεος και φωναρα ο χιουζ,αλλα οχι και σκυλα τον coverdale.τουλααχιστον μεχρι το 1987.λιγα λογια για μια απο τις κορυφαιες φωνες στη ροκ(καποτε) για να μη γινουμε απο δυο χωρια,χωριατες:p:p.

Γουστα ειναι αυτα αγαπητε και παντα σεβαστα…η γνωμη μου ομως ειναι και θα παραμεινει η ιδια: ο κοβερντειλ ειναι ο καρρας του ροκ…ουτως η αλλως σαν βρωμογερος ορκισμενος θιασωτης αυτης της μουσικης που ειμαι δεν περιμενα να ακουσω ροκ μουσικη απο τον κοβερντειλ τη στιγμη που το ροκ πεθανε καπου στα 1975…τα υπολοιπα ειναι αναμασηματα,μεχρι και σημερα…αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση…

αποψεις ειναι αυτες.
αλλα με το τελευταιο,ειλικρινα δεν συμφωνω καθολου

Kαλός βοκαλίστας, τον ξέρω περισσότερο για την δουλειά του με τον μουστάκια παρά από την σόλο πορεία του. Η σύγκρισή του με τον Τέρνερ μου φαίνεται ανούσια πάντως. Και οι 2 είναι καλοί με διαφορετικό τρόπο.

οποτε το ακουω μου σηκωνετε η τριχα…
δεν υπαρχει αυτη η φωνη…

ποποπο…το χεις ξαναποσταρει …ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!! και μενα η τριχα καγγελο οταν το χα πρωτοδει…και γενικως οταν το βλεπω ειναι απο αλλο πλανητη ο τυπος…

Τι λες τώρα; Απίστευτος. Καλά, έτσι κι αλλιώς τον είχα σε μεγάλη εκτίμηση, αλλά αυτό παραπάει…

A, μάλιστα. Το βίντεο το λαμβάνω ως απόδειξη όσων έχουν ειπωθεί εδώ για τον μεγάλο αυτό τραγουδιστή. Φαίνεται έπεσα κάπως έξω. Είναι πολύ καλύτερος από όσο νόμιζα.

έχω τρεις ερωτήσεις που θα ήθελα αν γίνεται να αναπτύξεις .

γιατί ο κοβερντεηλ είναι σκυλάς, γιατί είναι τζαζ-ροκ ο χιουζ και γιατί θεωρείς πως το ροκ πέθανε το 75;