GnR European Tour 2017

μαζεψε λεφτα να παμε παρεα!
Και σου υποσχομαι οτι θα ερθω και στους Every Time I Die και οταν ουρλιαξει o Buckley (αν δεν εχει οικογενειακα θεματα βεβαια) “I can’t go back to what I was Metallica without the drugs” να κανω τετοιο Moshpit που θα γελασεις μεχρι δακρυων.

2 Likes

Μέσα, θα πάρω πρώτα την κιθάρα που έχω βάλει στο μάτι εδώ και καιρό, και μετά με αυτά που θα περισσέψουν θα πάμε να δούμε GnR! Slash/Duff έχω δει με Velvet Revolver, αλλά προφανώς δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα όταν στην παρέα προστίθεται και η πριμαντόνα.

Every time I die ήμουν στο moshpit σε όλο το live όπως έκανα όταν ήμουν νεανίας! Το The Coin has a say είναι ήδη κλασσικό κομμάτι και μόνο που έχει αυτόν το στίχο.

1 Like

offtopic : Πάντως επειδή στο Περιστέρι το '98 ήμουν μέσα, όντως οι SOAD πέρασαν αδιαφορα για τον κόσμο…Όχι ότι δεν ήταν καλοί - ίσα ίσα…Ωστόσο καταλαβαίνω κ την κ@υλα του λαού για τους Σφαγείς…
Μετά το απίστευτο 1ο live τους το '96 στον μώλο της Δραπετσώνας, δεν υπήρχε μεταλλάς στην Ελλάδα που δεν είχε την φαντασίωση να τους ξαναδεί σε έναν χώρο όπως αυτό του οπισθόφυλλου Decade of Aggression. E λοιπόν το κλειστό του Περιστερίου ήταν ο χώρος αυτός…Δεν θα ξεχάσω ποτέ το σκηνικό που λίγο πριν βγουν οι SOAD, βάζει από τα ηχεία ο dj το Angel of Death κ ΑΠΑΝΤΕΣ στο κλειστό χτυπιόντουσαν σαν τα χταπόδια…Όποιο κ να ήταν το support τότε θα είχε την ίδια κατάληξη.
ontopic : Thanks Αχιλλέα για το εκτενέστατο review σου, όντως το συγκεκριμένο tour είναι από τα τιμιότερα reunions ever, όλα δείχνουν να λειτουργούν στην εντέλεια (φτού-φτού μην το ματιάσω γιατί την άλλη Δευτέρα πετάω για Πράγα:airplane:), οι τύποι πλέον είναι παικταράδες χωρίς τρελά φρου φρου κ αρώματα, κ για μένα θα είναι κ ιστορικό (μουσικά πάντα) λάθος να μην μας δώσει το συγκεκριμένο lineup κ καινούργιο υλικό.

5 Likes

You are welcome Funnyboy :slight_smile:, περιμένουμε και το δικό σου review από το live της Πράγας! Εγώ ήμουν ανάμεσα σε Ανόβερο και Πράγα, αλλά διάλεξα το πρώτο επειδή έτσι βόλευαν οι ημερομηνίες. Φαντάζομαι στην Πράγα θα έχει και πράγματα να δεις αν προλάβεις.

Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με το νέο υλικό. Είναι ακόμα νέοι για να γίνουν απλώς touring band και πιστεύω ότι έχουν να δώσουν πράγματα καλλιτεχνικά. Ίσως η περιοδεία - εκτός από τα λεφτά που είναι ΠΟΛΛΑ - είναι και μία δοκιμή να δουν πώς τα πάνε μεταξύ τους πριν προχωρήσουν σε ηχογραφήσεις.

4 Likes

Ελοιπον ελοιπον…
Έχοντας ακόμα φρέσκα τα πράγματα στο μυαλό μου, ας γράψω κ εγώ μερικές από τις σκέψεις μου πάνω σε αυτό που έζησα την Τρίτη το βράδυ (αν αυτό που υπάρχει στην Τσεχία λέγεται βράδυ μιας κ ο ουρανός μαυρίζει το πολύ για κάνα 4ωρο! :sweat_smile:).
Ήταν η 5η φορά που έβλεπα το αγαπημένο μου συγκρότημα, κ η πρώτη από αυτές που δεν θα έβλεπα τον Izzy μαζί τους, μιας κ είχα την τύχη να είναι μαζί τους είτε σε όλο το σετ (Αθήνα '93), είτε ως guest (Αθήνα '06, κ δις Λονδίνο '12).
Ξεκινώντας ένα συναυλιακό ταξίδι μες στην γκαντεμιά μιας κατάφερα να φτάσω στο Βενιζέλος στο παρατσακ, μες στα νεύρα κ σε κατάσταση εμφραγματος, άρχισα να χαλαρώνω συνειδητοποιώντας ότι πάνω από την μισή πτήση ήταν συνοδοιπόροι του live σαν κ εμένα. Παιδιά μιλάμε ότι παίζει στο live να είμασταν πάνω από 500 Ελληνάρες - μπορεί να λέω κ λίγους.
Η Πράγα σαν πόλη πανέμορφη, από άλλη εποχή, δεν έχω λόγια !!! Τα περισσότερα από τα μαγαζάκια - μπαρ να βαράνε Guns ανελέητα, όπου κ αν κοίταζες δεν παίζει να μην έβλεπες άτομα με μπλούζες GnR κ γενικά όλη η πόλη σε ένα mood συναυλιακό…To βράδυ της Δευτέρας είχα την τύχη να πετύχω στην γέφυρα του Καρόλου, να φωτογραφηθώ και να έχω ένα εγκάρδιο ολιγόλεπτο τετ α τετ με τον πανμέγιστο Frank “Thunderchucker” Ferrer, o oποίος είναι μαμώ τα άτομα, θηρίο (κοντά 2μετρος), κ πολύ πιο αδύνατος από ότι δείχνει! Λίγο αργότερα βολτάροντας πέτυχα κ Dizzy με τον οποίο επίσης κατάφερα να βγάλω φώτο, αλλά ήταν λίγο πιο απόμακρος, αρκετά πιο δήθεν από τον Frank, και έμοιαζε λίγο κάπως…σαν να τον έχει πειράξει η ζάχαρη στον καφέ χαχαχαχ :dizzy_face:
Anyway αρκετά με τα πριν…στα του live τώρα…με μια λέξη : Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο !!!
Πρέπει να ήταν το μεγαλύτερο σε διάρκεια της περιοδείας (Ξεκίνησαν 19:10 και τελείωσαν 22:30 :astonished:). με μόλις ένα ολιγόλεπτο διάλειμμα…
Ο ήχος άψογος στα 10-15 μέτρα από την σκηνή που ήμουν, με αρκετό γρέζι στο μπάσο του Duff κ απίστευτη δόνηση που ανέβαζε παλμούς σε κάθε μποτιά του Frank. Για την παραγωγή τι να πω…τα πάντα προμελετημένα κ προσχεδιασμένα μέχρι κ την παραμικρή λεπτομέρεια. H μπάντα δεμένη άψογα , με εκτελέσεις παράδειγμα προς μίμηση για το πως πρέπει να παίζονται ζωντανά τα κομμάτια…Ήταν από τα ελάχιστα live που τελειώνοντας δεν ήρθε κατά διάνοια στο μυαλό μου έστω κ ένα κομμάτι που ήθελα να ακούσω κ δεν παίχτηκε…Όχι ότι έπαιξαν τα πάντα, αλλά παιδιά τόσο γεμάτος μετά από συναυλία λίγες φορές έχω αισθανθεί…
Καταρχήν όχι μόνο δεν άργησαν να βγουν (προγραμματισμενη ώρα έναρξης 19:15) - έσκασαν μύτη κ 5 λεπτά νωρίτερα. Τα κομμάτια διαδέχονταν απανωτά το ένα μετά το άλλο, δίχως εκπλήξεις όσον αφορά την σειρά τους μια κ το σετ είναι καθόλη την περιοδεία κατά 90% στάνταρ κ απλά εναλλάσσουν κάποια κομμάτια ανά live (εδώ ήταν η πρώτη φορά που παίχτηκαν τα ΠΑΝΤΑ:grin:). Η μπάντα σε τρελά κέφια, με τον Axl να κάνει το γνωστό - όχι κ τόσο πετυχημένο αμερικάνικο χαβαλέ στην κάθε ευκαιρία, μία με τον Slash, μια με τον Richard, μια με τον κόσμο, ο οποίος πρέπει να ήταν γύρω στις 60 χιλιάδες.
Για να μην μακρηγορώ κ γράφω ξεχωριστά για τον καθένα κ τελειώσω το ποστ μεθαύριο, απλά θα ξαναπώ ότι η μπάντα είναι πιο δεμένη από ποτέ…σαν να είναι πάνω σε ράγες !!! Η φωνή του Axl, που παρεμπιπτόντως έτρεχε στην κάθε ευκαιρία όπως έκανε πριν 25 χρόνια, σε ασυνήθιστα υψηλά στάνταρ μετά από τόσα live, δεν έχασε νότα - μέχρι και το Coma έβγαλε με σχετική ευκολία! Ο Duff larger than life, πιο cool πεθαίνεις ! Ειδική μνεία θα μπορούσα να κάνω μόνο για τους 2 κιθαρίστες οι οποίοι ήταν καταπληκτικοί !!! Οκ για τον Slash το ξέραμε, ωστόσο πλέον έχοντας κ ο Fortus δίπλα του ένα εξαιρετικό μουσικό με φοβερό αέρα στο σανίδι που δεν έχει να αποδείξει τπτ όπως είχαν να αποδείξουν οι προγενέστεροι αντικαταστάτες του, δείχνει κ ο ίδιος ξεκάθαρα πόσο σπουδαίος πραγματικά είναι! O Frank και αυτός άψογος με φοβερό groove δικαιολογεί απόλυτα την επιλογή της μπάντας να τον κρατήσει στο NIΤLT tour, κ κατά κύριο λόγο του Axl, που τον έχει πίσω από το drum kit τα τελευταία 11 χρόνια.
Σορρυ παιδιά αλλά δεν περιγράφω άλλο…δεν μπορώ. Ακόμα προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω…Όσοι τους είδατε φέτος με καταλαβαίνετε…Όσοι δεν τους είδατε , προγραμματίστε τα οικονομικά σας κ …βουρ στον πατσά!!!
Πραγματικά οι τύποι αν κ στα 50 τους, την παρούσα στιγμή είναι με διαφορά ότι καλύτερο κυκλοφορεί!!!
Εις το επανιδειν :gun:+:rose:

6 Likes

Το σετ της Πράγμας όντως το ζήλεψα. Κυρίως για το I Used To Love Her.

Άντε και του χρόνου.

3 Likes

Ευχαριστούμε πολύ αγαπητέ Funnyboy για την ανταπόκρισή σου! :+1:

Πραγματικά φοβερό σετ της Πράγας! Συγκριτικά με αυτό που είδα εγώ στο Ανόβερο έπαιξαν επιπλέον τα “Used to love her”, “Patience”, “Sorry” και “Yesterdays”!! Απίστευτα πράγματα…

2 Likes

Στο Παρίσι επίσης έπαιξαν 3ώρες και 20λεπτά.

1 Like
2 Likes

Ντιν Ντον Ντιν Ντον :fire::fire::fire::fire::fire::fire::fire::fire:

Ταξιδάκι πολωνία για guns και pj. 75 χιλιόμετρα διαφορά.

1 Like

Ανυπομονώ να τους ξαναδώ :smiley:

Φερτε τους ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε…

Δυνατό τουρ.

1 Like

ξερουμε πανω κατω τι τιμες εχουν τα εισιτηρια ;

Download είναι στα 175 το τριήμερο άνευ camping. Me Ozzy & A7X.

1 Like

Τα φεστιβάλ είναι για τους νέους, εγώ είμαι γέρος!

2 Likes

αν ξερει κανεις ποσο ειχαν στην περιοδεια που εκαναν τωρα . οχι σε φεστιβαλ . στα δικα τους.

Στη Λισαβόνα το δικό μου για golden cirle είχε 129. Τα πιο πίσω γύρω στα 80.
Πανω κατω παντού τοσο ηταν.

2 Likes

Dublin ήταν 90 γενική είσοδο και 150 τα golden circle. Μακάρι να κάτσει κάπου να τους ξαναδώ.

1 Like