GnR European Tour 2017

Ε μετα θα επρεπε να κανει reunion και με gilby και αλλους .

Βλέποντας τα 3 θηρία μαζί, νομίζω είναι λίγο ακυρο να συζητάμε για adler κτλ
Αν και συμφωνώ ότι αν ο συγκεκριμένος μπορούσε να βγάλει 2μιση-3 ώρες σετ, θα ήταν μέσα…
Για Πράγα είναι κανένας?

Θα 'μαι εγώ Λονδίνο και Παρασκευή και Σάββατο !!! :sunglasses:

Μαζευόμαστε λαός βλέπω για τη Λόνδρα…!! :smiley: :wink:

1 Like

Που να επαιζε και ο izzy στις συναυλιες,εδω 3 original ειναι και σπερνουν στα live.

3 Likes

φετος δεν το εχω ψαξει καθολου για να τους δω. Αλλα του χρονου να ειμαστε καλα ,αν κανουν και αυτοι παλι εμφανισεις στην ευρωπη, θα το κυνηγησω για τα καλα.

1 Like

GnFnR …16 & 17 Ιουνίου 2017… Ότι και να πω είναι λίγο…Απλά Θεοί…Απίστευτο σόου και τις δύο βραδιές…Το όνειρο μου έγινε πραγματικότητα…Είδα λάιβ το αγαπημένο μου συγκρότημα τρείς φορές…:heart_eyes: Μέχρι την επόμενη φορά :sunglasses:

9 Likes

Λοιπόν, τους είδα κι εγώ προχτές στο Ανόβερο κι έχω να πω ότι τώρα είναι η εποχή να τους δείτε! Θεωρώ ότι είναι στην καλύτερή τους φάση live από τη μακρινή εποχή 1987-1989 (βλέπε “live at the Ritz”) που ήταν “the most dangerous band in rock ‘n’ roll” όπως πολύ σωστά λέγανε τότε. Άλλη μπάντα όμως τότε, εκείνο το φαινόμενο δεν μπορεί να αναβιώσει.

Τους έχω δει 4 φορές και η προχτεσινή ήταν η καλύτερη, παρόλο που το 1993 στο ΟΑΚΑ ήταν το πρώτο live που είδα στη ζωή μου και θα έπρεπε να μου έχει μείνει περισσότερο χαραγμένο στη μνήμη. Τις άλλες δύο φορές που τους είδα (2006, 2010) τις έχω ξεχάσει ήδη, γιατί είναι ξεκάθαρο ότι… no Slash, no Gn’R. Όλοι οι άλλοι είναι οδοντόκρεμες.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Χάθηκαν δεκαετίες, αλλά μάλλον έπρεπε να γίνει έτσι για να φτάσουμε εδώ. Ο Axl δεν είναι πια η ντίβα που αργεί 2 ώρες να βγει στη σκηνή, η φυσική του κατάσταση είναι εξαιρετική (πρέπει να έχει χάσει καμιά 10αριά κιλά) και δεν κωλώνει στα δύσκολα (π.χ. να βγάλει το “Coma” χωρίς ανάσα). Βέβαια, είναι και 55 χρονών και το “Coma” τον ζόρισε, αλλά το “This I love” που είναι επίσης πολύ ψηλά αλλά αργό, το κάρφωσε με άνεση. Επίσης είναι cool και επικοινωνιακός στη σκηνή, δε φοβάσαι ότι θα πετάξει κανένα μικρόφωνο και θα φύγει.

Έπαιξαν σχεδόν 3 ώρες!!! Ξεκίνησαν γύρω στις 20:30, σταμάτησαν μετά από 3 κομμάτια (“It’s so easy”, “Mr. Brownstone”, “Chinese democracy”), πάνω που ο Slash έριχνε κάτι αρχικές πενιές για το “Welcome to the jungle”, γιατί άρχισε να ρίχνει καρέκλες. Τους μάζεψε ο διοργανωτής και προειδοποίησε τον κόσμο να χωθεί σε κάτι κτίρια που είχαν ανοικτά για αυτό το λόγο. Όσο μαλάκες και να είναι οι Γερμανοί, σε κάτι τέτοια τους παραδέχεσαι. Μιλάμε για 30-40 χιλιάδες κόσμο και δεν άνοιξε μύτη. Μέχρι να τελειώσει ο χαμός, να καθαριστεί η σκηνή και να ξαναβγούν πήγε 22:30, αλλά μετά έπαιξαν μέχρι λίγο μετά τη 1:00. Καμία έκπτωση σε χρόνο και ποιότητα, αν και λογικά ο κόσμος κουράστηκε προς το τέλος.

Έκπληξη της βραδιάς: λέει κάπου ο Axl “we have a friend here to play with us”, σκέφτομαι Izzy ή Steven, αλλά τελικά ήταν ο Angus Young! Από την άλλη μπάντα του Axl :stuck_out_tongue_winking_eye: Με κανονικά ρούχα όμως, βγήκε και έπαιξαν το “Whole lotta Rosie” και το “Riff raff”! Κάποια στιγμή στάθηκε δίπλα στον Duff που είναι 1.90 και έπρεπε να είχα βγάλει φωτογραφία…

Τα κομμάτια του Appetite (8 στα 12 έπαιξαν - “My Michelle” αντί για “Outta get me” σε σύγκριση με προηγούμενα live αυτής της περιοδείας) ήταν προφανώς ΟΚ, αν κι εκεί η κλασική πεντάδα θα ακουγόταν αλλιώς. Αλλά τι να λέμε τώρα, ήταν εκεί ο Slash κι ο Duff :slight_smile:
Μου άρεσε ιδιαίτερα το “Rocket queen” που το τραβάνε κανένα δεκάλεπτο και το παίζουν με λίγο διαφορετικό ρυθμό, σαν πιο “χορευτικό” / “πουτανιάρικο”. Λίγο σα να το έχουν ανακατέψει με το “Locomotive”.

Επίσης, τα 3 κομμάτια του “Chinese democracy” ενσωματώνονται πολύ καλά στο set και ακούγονται σαν κλασικά Guns n’ Roses - σε αυτά σολάρει και ο Fortus. Γενικά ο Fortus σολάρει εδώ κι εκεί και δίνει μία παραπάνω διάσταση, αν και ο Izzy είναι Izzy - για κάποιο λόγο ήταν ανέκαθεν το αγαπημένο μου μέλος. Η γκομενίτσα με τα μπλε μαλλιά έχει πλάκα επίσης, κάνει backing vocals με τον Duff, παίζει με τα Mac της και κάνει συνεχώς headbanging :grinning:

Τι άλλο… Φοβερή εκτέλεση “Estranged” / “Civil War” / “Live and let die” / “November rain”. Παίζουν προφανώς και αρκετά άλλα από τα Illusions, γενικά δε μένει κανείς παραπονεμένος, εκτός αν π.χ. περιμένει να ακούσει το “Don’t damn me” ή το “Back off bitch”. Η παραγωγή πλούσια, ήχος / εφέ όλα larger than life. Γενικά βλέπεις τη μεγαλύτερη rock μπάντα εν ζωή (εντάξει, υπάρχουν και οι Rolling Stones αλλά δεν παίζουν 3 ώρες…), αλλά ώριμη να χειριστεί το όνομά της. Τα 100 ευρώ που έδωσα - για τη γενική είσοδο, υπάρχουν προφανώς και ακριβότερα - τα αξίζουν μέχρι τελευταίας δεκάρας.

Και να τελειώσω με τον Slash. Δεν ξέρω τι του δίνουν, αν είναι κανονικός ή ολόγραμμα. Ο τύπος παίζει να έπαιξε 1 εκατομμύριο νότες σε 3 ώρες. Σολάρει και ξεχνάει να σταματήσει, τρέχουν ιδρώτες αλλά ποτέ δε θα σκουπίσει τη φάτσα του, παίζει αλάνθαστα, αυτοσχεδιάζει κλπ κλπ. Είναι άνθρωπος, είναι μηχανή; :joy: Τέλος πάντων, να είναι καλά. Είμαι πολύ χαρούμενος που τους είδα σε αυτή τη φάση.

7 Likes

Υπέροχος . Αντε και στα δικά μας κάποια στιγμή .

2 Likes

Ευχαριστώ :slight_smile:. Άντε και στα δικά σας και σύντομα ελπίζω!

Σκεφτόμουν τώρα ότι ο Steven Adler είναι κάτι σαν τον Bill Ward (και δεν αναφέρομαι στα ναρκωτικά). Ο Sorum κι ο Ferrer είναι πιθανότατα τεχνικά καλύτεροι drummers, αλλά αυτό το συναίσθημα (ή “groove”) στα κομμάτια του Appetite μπορεί να το δώσει μόνο ο Stevie. Όπως και ο Μπιλάρας - που λένε ότι το χάνει κάπως ή παίζει και λίγο “άχρονα” - είναι αυτός που κάνει τα κομμάτια των Sabbath να ρολάρουν. Και στις δύο περιπτώσεις, οι drummers-μετρονόμοι αποτυγχάνουν.

Δεν είμαι drummer, απλώς λέω… Απόδειξη το “Rocket queen” που ακουγόταν γαμάτο προχτές γιατί το “διασκεύασαν” έτσι που να του αλλάξουν το ρυθμό.

2 Likes

Για το 2017 δεν προλαβαίνω. Αλλά είναι μεγάλος στόχος για του χρόνου .

Θα συμφωνήσω για τον ward, δεν ξέρω αν ο Adler θα άντεχε να βγάλει ένα κανονικό show , γουστάρω με τα χίλια τον Sorum.

1 Like
3 Likes

Έτσι ρε Stevie! Δε θα έβγαζε ένα κανονικό show, αλλά δε θα χρειαζόταν. Κι ούτε ταιριάζει στα κομμάτια των Illusions / Chinese Democracy. Αλλά να είναι κανονικά στην περιοδεία και να παίζει 5-6 κομμάτια από το Appetite θα ήταν γαμώ τη φάση!

Το θέμα είναι ότι 95 στους 100 που θα πάνε σε κάποια συναυλία Gn’R ούτε θα καταλάβουν τη διαφορά (στα κομμάτια του Appetite) ούτε τους ενδιαφέρει ποιος κάθεται στα drums. Αν δούνε τον κοκκινομάλλη μαζί με τον τύπο με το καπέλο είναι εντάξει. Για εμάς τους υπόλοιπους 5 στους 100 χέστηκαν κιόλας.

Σε κάθε περίπτωση, αυτή η περιοδεία είναι not to miss. Φέτος ή του χρόνου. Α, έπαιξαν (το έχουν βάλει πλέον κανονικά στο set) και το “Black hole sun”.

4 Likes

Στο μεταξύ πόσο άδικο και για τις μπάντες αλλά και για το κοινό που όντως θέλει τα μεγάλα live , να κωλοβαρανε από εδώ και από εκεί για διάφορους λόγους βλέπε Guns, SOAD .

Λίγες είναι αυτές οι μπάντες που γεμίζουν αρένες και είναι και διαχρονικές . Γιατί να το “γαμανε” έτσι ;

Γιατι ετσι γουσταρουνε ρε. Δεν μπορεις να πεις οτι ειναι “αδικο”. Μπορεις να το πεις γιαβτους Πινκ Φλουντ ας πουμε; Γιατι ειναι α"αδικο", επειδη θελουμε εμεις να τους δουμε;

1 Like

Τρώγανε μπουκάλια στο κεφάλι oι SOAD τότε που είχαν έρθει Ελλάδα.

“Να σημειωθεί μιλάμε για εποχές πρωτόγονες, που ο μέσος Ελλην μεταλλάς ήταν τόσο «κολλημένος» με το τι είναι ΑΛΗΘΙΝΟ ΜΕΤΑΛ, που έβγαζε φλύκταινες ακούγοντας το πειραματικό για την εποχή του Roots Bloody Roots των Sepultura”.

Η πλειοψηφία έτσι είναι ακόμα, μη νομίζεις. Αντιδρούν πιο ευγενικά όμως πλέον.

2 Likes

To πιστεύω. Έβλεπα τι γράφανε όταν ήρθε ο Max με τον Iggor για να παίξουν το Roots. Δεν πάω έγραφαν κάποιοι επειδή παίζουν το Roots. Άμα έπαιζαν το Arise ή το Beneath θα πήγαινα !!! :astonished:

Το άδικο να το βάλω σε εισαγωγικά . Μην μπούμε στην λογική της απάντησης γιατί έτσι γουστάρουν γιατί τοτε θα λέμε ότι έτσι γουστάρουμε να " γκρινιάζουμε" και ούτω καθεξής.

Οι Floyd δεν γύρισαν πίσω να κάνουν ολόκληρο τουρ. Αυτά τα κάνει ο waters που νομίζει ότι ήταν και μόνος του στο συγκρότημα . Επίσης οι Floyd κάποια στιγμή το διέλυσαν σε αντίθεση με τους Guns που ουσιαστικά έμεναν ενεργοί μέχρι και σήμερα έστω και με διαφορετική σύνθεση .
Οι SOAD έβαλαν το γκρουπ στο ψυγείο , δεν διέλυσαν και καλλιτεχνικά ήταν ο καθένας σχετικά ενεργός .

Επίσης το άδικο το λέω γιατί ο κόσμος “διψάει” για τέτοιες συναυλίες και τέτοια γκρουπ , τα έχει και " ανάγκη ". αυτοί τώρα παίζουν και γαμω και είναι 100% επαγγελματιες και στα “καλά” τους χρόνια είχαν αναλωθει στους εγωισμούς τους .

Δεν μου αρέσουν τα απόλυτα ακόμα και από άτομα που συμπαθώ όσο δεν πάει . Εσύ ο ίδιος έλεγες να μην κάνουν άλλο live οι Zeps γιατί δεν σου κολλάει με την ιδιοσυγκρασια της μπάντας και ειδικά στην περσονα του Plant, όμως η απάντηση δεν θα ήταν και πολύ ωραία αν λέγαμε γιατί έτσι γουστάρουν .
Το άδικο πάει στο ότι αδικησαν και οι ίδιοι τους εαυτούς τους , αφού στα “γεράματα” σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό σκέψου ( βασικά ήδη ξέρεις ) πόσα παραπάνω θα είχαν να δώσουν όταν ήταν στις “καυλες” τους .

1 Like

Ρε οκ αυτό, αν ξέρεις ότι οι άλλοι θα παίξουν ένα δίσκο που δε σου αρέσει, δεν πηγαίνεις. Αλλά γενικά είμαστε ακόμα πολύύύ πίσω σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο. Εδώ ακόμα μιλάμε π.χ. για τους Savatage (καλοί χρυσοί, αλλά οκ). Οι System of a Down όταν έκαναν το μπαμ έξω δεν αντιμετωπίζονταν ως κάτι παράξενο. Αντιμετωπίστηκαν ως κάτι καινούριο, αλλά όχι παράξενο. Έξω δεν τρομάζουν τόσο εύκολα, εμείς εδώ ακόμα κρατάμε Θερμοπύλες. Και όχι μόνο εμείς, υπάρχει αυτή η αίσθηση και σε άλλες λιγότερο αναπτυγμένες χώρες, στις οποίες όμως θα ακούσεις ατάκα του στυλ “Οι Avenged γαμάνε, αλλά δεν είναι metal, μη σε ακούσω να λες ότι είναι metal”. Αντιμετωπίζουμε τo metal ως κάτι ιερό, ενώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Και ευτυχώς τώρα λόγω της παγκόσμιας κρίσης, τα συγκροτήματα κάνουν εμφανές ότι “ξέρετε παιδιά, αυτή είναι η δουλειά μας, από αυτό πρέπει να βγάλουμε λεφτά για να ζήσουμε”, οπότε νομίζω σιγά σιγά θα κοπάσει η ιεροποίηση του και θα μπορούμε να το απολαμβάνουμε απλά χωρίς ενοχές ως μουσική.

Και πόσοι από αυτούς που πέταξαν μπουκάλια τότε, τώρα θα λένε “ρε μαλάκα σε εμένα λες για SOAD? Εγώ ήμουν μέσα το 1998 και γάμησαν, για αυτούς είχα πάει, οι Slayer δεν είχαν βγάλει καλό δίσκο τότε…”.

Τεσπα, οι Guns n Roses είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες γενικά, θα ήθελα πολύ να τους δω με τα σημερινά δεδομένα (και με τα παλιά δεδομένα, αλλά 'νταξ…) και να ακούσω ένα Enstranged και ένα It’s so easy, αλλά δυστυχώς το βλέπω δύσκολο, έως απίθανο…

2 Likes