God Is An Astronaut - [5/2/2011]@Θεσσαλονίκη, [6/2/2011]@Αθήνα

Ανοίγω θρεντ γιατί θα ήταν άδικο να μην καταγραφεί στο φόρουμ μια τέτοια συναυλιάρα όπως η χθεσινή στο 8μπολ. Μιλάμε ότι μπήκα τουρίστας και βγήκα οπαδός!8O
Πολλές οι ευχάριστες εκπλήξεις:

α) Δε ξέρω τι ήταν παλιά οι GIAA πάντως τώρα που μιλάμε είναι μια καθαρά ROCK μπάντα που παίζει ατμοσφαιρικό ινστρουμένταλ ROCK (πάλι με κεφαλαία) με στοιχεία post αλλά και metal, tουλάχιστον στα live. Σε δυο κομμάτια είχαμε μέχρι και δίκασες :!:. Άλλα πήγα να ακούσω -με αυτά τα ελάχιστα που γνωριζα για αυτούς- και άλλα άκουσα. Πολύ καλύτερα τα δεύτερα βέβαια :roll:

β) Το headbanging πήγαινε σύννεφο από το γκρουπ, εξάλλου κολλούσε με τη δυνατή ένταση και το up tempo των κομματιών. Ειδικά ο μπασίστας λίγο corpsepaint ήθελε για να νομίζεις ότι παίζει ξερωγω στους Immortal. Εκεί που περίμενα ανύπαρκτη σκηνική παρουσία οι τύποι τα έδωσαν όλα.

γ) Περίμενα να είμαστε τρεις κι ο κούκος και το μέρος ήταν τίγκα. Παίζει να έγινε και κανα sold out. Κυρίως indie κοινό και γι αυτό ψιλοξενέρωτοι :p. Παρά το γεγονός αυτό οι GIAA αντιλήφθηκαν ότι περνάμε υπεργαμάτα και βγήκαν και για δεύτερο απρογραμμάτιστο encore. Και πόσο γαμάτο είναι όταν συμβαίνει αυτό ε;

Στο merchindise έχει φθηνά cd των 10 ευρω αλλά όχι βινύλια και έτσι πήρα μπλουζάκι (τα βινύλια αναγκαστικά από το ιντερνετ). Στο stand εξυπηρετούν δύο ευγενικότατοι κύριοι προχωρημένης ηλικίας, πιθανότατα πατεράδες ή θείοι του γκρουπ.
Τρελο-ιρλανδοί τί περιμένεις;

Πολύ πολύ καλύτεροι απο ότι τα στούντιο άλμπουμ τους. Δεν αμπιετοφέρνουν τόσο πολύ, και τα ντραμς έχουν πιο πρωταγωνιστικό ρόλο. Πολύ καλή η συναυλία όπως είπε και ο επικ.

Ανυπομονώ για το τι θα δω σήμερα με όλα αυτά που λετε
Αναμένεται μια υπέροχη συναυλία!
Λιγες ώρες ακόμη διαβασμα και μετά ομορφιες :slight_smile:

Εχω κι αλλη μια ερώτηση
Θεσσαλονικη ήταν οι Absent without leave? Αν ναι πως ήταν?

Ναι ήταν και Σαλόνικα. Προσωπικά δεν με ξετρέλανε (ένας είναι) αλλά δεν με άφησε και αδιάφορο. Όπως και να έχει στο τέλος το τσίμπησα το δισκίο του ενα 10ρικο. Στηρίζουμε τα εγχώρια προιόντα. :stuck_out_tongue:

Ωραία, άρχισε να ανεβαίνει η διάθεση γιατί μην έχοντας δει ποτέ τη μπάντα live είχα έναν ενδοιασμό.

Αν είναι όλα όπως τα περιγράφει ο epic, παίζει απόψε να κερδίσουν άλλον ένα οπαδό!

Εγω παντως τους ειδα την πρωτη φορα που ηρθαν για συναυλια.
Στο ΑΝ ειχαν παιξει τοτε.Τα τραγουδια τους ζωντανα ειναι πιο ζωηρα,πιο
βαρια αν και δεν χανουν καθολου σε συναισθημα.

Συμφωνώ με ντεθστερ, κι εγώ σε 'κείνο το λαηβ ήμουν κι έφυγα εκστασιαμένη!

Χαίρομαι για όσα ακούω! Τελικα όντως οι absent είναι one man band,καπου το ειχα ακουσει αλλα δεν το χα ψάξει περισσότερο.

Διπλο ποστ αλλα μόλις γύρισα, απίστευτη ατμόσφαιρα, απίστευτοι τύποι, αγαπω τις πυγολαμπιδες, (μονο που ειχε πολυ τσιγαρο και η κολλητη μου κοντεψε να πεθανει) θελω να τους ξαναδω, λεπτομέρειες αύριο :slight_smile:

ηταν στο προγραμμα αυτο το live και το εχασα καθαρα απο ατυχεις συγκυριες και κοντευω να σκασω!! ελπιζω να μας ξανατιμησουν για να τους τιμησω!!

περίεργο λάηβ.

δε τους θεωρώ τόσο καλή μπάντα, τα ήρεμα σημεία τους είναι ότι πιο ανέμπνευστο έχει να επιδείξει το ποστροκ, στα πιο δυνατά χώνουν άπειρα όμως.
γαμάτος ήχος παραδόξως, ο κόσμος υποφερτός παραδόξως, ήταν εκεί για να δουν/ακούσουν και όχι για να πιάσουν κουβέντα, μου φάνηκε περίεργο.
καλό, για κάποιον που είναι φανμπόης σίγουρα άξιζε τα λεφτά του. εγώ δεν έχω βρει ποτέ τον εαυτό μου σε φάση θέλω_να_ακούσω_GIAA, άρα σταματάω κάπου δω να μιλήσουν οι πορωμένοι.

Ρε παιδια το απολυτο ξενερωμα δεν προλαβα να τους δω γιατι δεν βρηκα το κυτταρο. Κατεβηκα σταθμο λαρισης μπλεχτηκα σε κατι στενα,κανενας δεν μιλαγε ελληνικα να μου πει που ειναι κ σε κανενα δρομο δεν υπηρχε ταμπελα να λεει πια οδος ειναι.

Φίλε μου πάρε μια γεύση του τι έχασες…

τωρα ξερεις … Καρατζαφερης :smiley:

τα βιζουαλς τι ελεγαν ?

εκτός αν πετυχαινες δίπλα σου 3 τύπους που σχολιάζαν τα πάντα και νομιζες ότι μιλάει όλο το κυτταρο.

Γι αυτό αν εχεις ενα κλαμπ χωμένο μέσα στην αθηνα πας και το βρίσκεις ή κοιτάς σε κανα χάρτη, συμβουλή εξ εμπειριας μιας κι ειμαι μικρη και χάνομαι εύκολα. :stuck_out_tongue:

Υπέροχο αν και από κοντά… αλλιώς :slight_smile:

Τα βιζουαλς εφτιαχναν πολύ την ατμοσφαιρα. Σκηνές από κλασσικες ταινίες επιστημονικης φαντασίας, καθώς και απο τα βιντεό τους, και άλλες που δεν αναγνώρισα.

Είχε πολύ κόσμο πάντως, εγώ δεν περιμενα τοοοσο πολύ. Επί σκηνής είναι σταλήθεια πολύ πιο δυναμικοί απότι όταν τους ακούς σε δίσκο. Και ο ήχος καλός μονο που έτριζε το ένα ηχείο πάρα πολύ. Λίγο να κλείνες τα μάτια σου όμως ταξίδευες… και αυτό έχει σημασία σε τέτοια λάιβ. :slight_smile:
Και χάρηκα τόσο με το from dust to the beyond (και το zodiac :vibrate: )
Να μας ξαναρθουν for sure :roll: