God Of Emptiness

Λοιπόν είμαι πωρωμένος Morbid Angel-άκιας (εκτός από Deathakias),αλλά το God Of Emptiness που θεωρείται το καλύτερό τους τραγούδι το θεωρώ μεγάλη πατάτα. Νομίζω ότι όποιος ακούει Morbid Angel τους ακούει για την ταχύτητά τους,τη μπασίλα,τα brutal φωνητικα,το χεντμπάτζιγκ που σε υποχρεώνουν να κάνεις και όλα αυτα που αυτό το τραγούδι δεν τα χει.Αν κάποιος ακούει heavy metal μπορεί να του αρέσει, αλλά όχι στους deathμεταλλάδες. Αυτό πιστεύω εγώ. Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα διαφωνήσετε,πολλοί θα με βρίσετε, αλλά αν υπάρχει κάποιος οπαδός τους που το θεωρεί μαλακία ας το γράψει για να δω αν είμαι ο μοναδικός στον κόσμο ή όχι. Κι αν σας αρέσει εννοείται γράψτε και πείτε και τι του βρίσκετε αν θέλετε.

Χμ, εγώ το λατρεύω αυτό το κομμάτι. Και γενικώς το death metal σε καμία περίπτωση δεν είναι τέρμα ταχύτητα, headbanging κλπ. Αντιθέτως, θα έλεγα ότι μάλλον προτιμώ τα αργόσυρτα ή mid- tempo πράγματα στο death metal.

Το ‘‘God of emptiness’’ ξεχωρίζει από το δίσκο σαν σύνθεση. Είναι εντελώς βαλτοειδές και διαβολικό.

Εντάξει, δεν έχω εντρυφήσει ιδιαίτερα στους Morbid Angel (ό,τι άκουσα στη Μαλακάσα ξέρω). Το συγκεκριμένο κομμάτι όμως, κάθε φορά που το ακούω, νιώθω μια ανατριχίλα… Μ’ αρέσει που είναι σαν να περνάει από πάνω σου οδοστρωτήρας.
Κι όπως είπε και ο φίλτατος Leper Jesus, το death metal μπορεί να έχει κι άλλες ταχύτητες…

Είναι από τα πολύ αγαπημένα μου τραγούδια της μπάντας.
Σίγουρα στο τοπ-5 μου.
Δεν ξέρω πως θα το είχαν πάρει οι τότε οπαδοί της μπάντας αλλά εγώ το θεώρησα κανονικότατο μέρος του album (βασικά το θεϊκό Angel Of Disease δεν πολυκολλάει λόγω ύφους , αλλά οκ).
Αμέσως με το που άκουσα μου είχε κολλήσει.
Έχει πολύ κολλητικό τέλος (μπάου το μι φεεεεεέιθφουλυ , μπάου του μι σπρεεεέντιγκλυ…:p) και γενικώς με πορώνει περισσότερο που έχει αργό ρυθμό σε συνδυασμό με τον ρυθμό του Trey.
Σαν τους Nile , δηλαδή , έχουν και τα απίστευτα γρήγορα κομμάτια αλλά και τα πολύ αργά που σε κάνουν να τα σπάσεις όλα.
Ότι είπε και ο Leper.
Α έχει και ωραίο videoclip.:wink:

Το αγαπημενο μου κομματι από τον νοσηρό άγγελο…

Από τα καλύτερα videoclips ever θα έλεγα.

Μαλιστα.

Ρε τι θρεντ ειναι αυτα ρε !
Δεν υπαρχει κακο τραγουδι απο τους ΜΑ. 8)

Για τόσο πωρωμένος οπαδός δεν πρέπει να τους έχεις πολυκαταλάβει, μάλλον τα απέξω-απέξω έπιασες μόνο

Αν υπάρχει στα σίγουρα δεν είναι αυτό.

Αμάν ρε Deathster. Μια ζωή αντίδραση είσαι!

Δεν ειμαι αντιδραστικος τυπος γενικα.
Αλλα το God Of Emptiness ειναι τραγουδι υμνος.
Εχει αυτο το χαρακτηριστικο λασπωδες ριφ που πρεπει να εχει ενα τραγουδι απο ΜΑ.
Και δεν νομιζω να το θεωρει κανενας το καλυτερο τους τραγουδι.

Έλα ρε και στη Μαλακάσα έγινε χαμός μόλις το παίξανε και στο youtube έχει παρα πολλά views (καλά αυτό δε λέει και πολλά πράγματα) και γενικά απ’ αυτά που ακούω κι απ’ τους φίλους μου κι από σας τώρα,αρέσει πολύ. Εγώ οταν άκουσα το Covenant μου φάνηκε καλό σαν επίλογος του δίσκου,αλλά όχι και να θεωρείται το καλύτερό τους ή έστω μέσα στα 5-10 καλύτερά τους. Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό. Τέλος πάντων. Μάλλον είμαι ο μοναδικός στον κόσμο απ’ ότι φαίνεται. Πάντως τους έχω μελετήσει καλά τους Morbid. Μην έχετε αμφιβολίες γι’ αυτό.

εχει μελετησει τους μορμπιντ αρκετα+το επιβεβαιωνω αυτο!παντως καλο ειναι να μη μας ενδιαφερει ενα μονο πραγμα στη μουσικη(βλ.headbanging)αλλη στιγμη κανουμε χεντμπανγκιν,αλλη συγκινουμαστε κλπ.
ον τοπικ,και εγω το θεωρω αρκετα υπερτιμημενο κομματι τους!

Για πες κανένα καλό αργό από Nile γιατί κι απ’αυτούς περισσότερο τα γρήγορα μ’ αρέσουν.

προσωπικα εχω τα hellspawn the rebirth,dominate ,immortal rites και damnation ως κομματια παραδειγμα των MA. απο κει και περα το συγκεκριμενο κομματι θεωρω πως ειναι πολυ ιδιαιτερο διοτι ηταν η πρωτη τους αποπειρα να κανουν κατι τετοιο, απλα live ειναι αρκετα βαρετο για καποιον που θελει απολα να κοπανηθει.

σιγουρα αν καποιος θελει να βρει ψεγαδι στoυς ΜΑ γι’ αυτο υπαρxει και η πατατα ονοματι Gateways To Annihilation.:thumbdown:

Πατάτα το Gateways To Annihilation… το ακούσαμε και αυτό. Είμαι περίεργος για το πως θα χαρακτήριζες το Heretic.

Κομματάρα ασυζητιτί…
Μόνο και μόνο την όλη υποβλητική ατμόσφαιρα που δημιουργεί να σκεφτεί κανείς…

πρεπει να αναθεωρησω για αυτο το τραγουδι,ειναι οντως σπουδαιο!για εμενα αρκει οτι δειχνει τη μελωδια και την ατμοσφαιρα που μπορει να εχει ενα death metal κομματι(σε αντιθεση με αλλα που ειναι απλα ενας διαγωνισμος καφριλας)

ναι πατατα και επιπλεον θα το χαρακτηριζα ως το πλεον ανευρο album των ΜΑ μιας και μου θυμιζει καρδιογραφο σε ασθενη που μολις τα εχει τιναξει … flat line με λιγα λογια.

δεν ειναι τυχαιο οτι τα τελευταια χρονια πριν επιστεψει ο Vincent οι ΜΑ δεν επαιζαν τιποτα απ αυτο το album live. το Ηeretic δεν ειναι μαπα αλλα δεν ειναι αυτη η δισκαρα που και καλα ολοι παραμιλαγαν οταν κυκλοφορησε (γνωμη μου καθαρα),ειχε τα κλασσικα δυστροπα ΜΑ riffs, ειχε εξαιρετικη δομη απλα δεν ηταν αυτο που λεμε κλωτσια στο στομαχι.

βεβαια για τις περισσοτερες μπαντες του χωρου το να δημιουργησουν ενα album οπως το Heretic φανταζει ονειρο απατηλο και αυτο λεει πολλα,απλα για μενα δεν ηταν αυτο που περιμενα.

προσωπικα θεωρω το Formulas το κορυφαιο album της εποχης Τucker.

To Gateways σιγουρα ειναι απο τους καλυτερους death metal δισκους απο παντα,

με εικονες απο τα τρισβαθα του σατανικου χαους ,

μαλλον το πιο οδοστρωτορικο-μπετονε-ογκολιθικο-κθουλουθικο album των M.A.