God Save The Queen

Που λέτε, σήμερα άκουγα για 10η φορά ή κάτι τέτοιο το πανέμορφο Destroyer Of The Void των Blitzen Trapper (το οποίο ακούτε από ΕΔΩ) και μπαίνει η μάνα μου και με ρωτάει “Queen ακούς;”. Συνειδητοποίησα λοιπόν ότι δεν είναι η πρώτη φορά που μου κάνει αυτήν την ερώτηση. Το ίδιο έχει γίνει και άλλες φορές. Πχ με το United States Of Eurasia (ΕΔΩ) των Muse.

Οπότε, κάνοντας αυτήν την εκπληκτική διαπίστωση, έτρεξα περιχαρής (ΕΔΩ) στο ΡΟΚΙΝΤΖΙΑΡ να φτιάξω θρεντ για κομμάτια που κλέβουν ξεδιάντροπα κουήν και γουστάρουμε.

Άλλο ένα ανούσιο θρεντ δηλαδή. Για πείτε.

Κλασσικό παράδειγμα δανεισμού μουσικής από τους τιτανομεγιστοτεράστιους Queen είναι ο συμπαθής ολλανδός Valensia. Δείγμα μουσικής ΕΔΩ καθώς επίσης και οι μέγιστοι Liquid Tension Experiment δανείστηκαν την μελωδία του Love Of My Life δημιουργώντας το Hourglass

και για ποιο λόγο να μην ποστάρουμε κάτι στο “μεγαλύτερη κλεψιά σε ριφ ?”

Εννοεί να μοιάζουν με Queen σε αισθητική και ύφος, όχι καθαρά κλεψιά σε riffs και μελωδίες.
π.χ. οι Savatage μεσαίας περιόδου και μετά, έχουν πολύ Queen μέσα τους, χωρίς όμως να τους λες και κλέφτες

ε τότε να κάνουμε ένα θρεντ του ίδιου στυλ για κάθε μεγάλο συγκρότημα … #-o

όλο και κάτι θα έχουν δανειστεί τα “μικρότερα” …

Μη μου τα λες εμένα, μοντεράτορας το έκανε το θρεντ :p:p

δν τα λέω σε εσένα , απλά κράζω προς κάθε κατεύθυνση … :stuck_out_tongue:

Και για ποιο λόγο να κάνουμε πολλς για το αγαπημένο μας δίσκο για κάποια μπάντα; Αν είναι έτσι να το κάνουμε για όλες τις μπάντες που υπάρχουν :razz:

Blood Religion και The Silence απο Gamma Ray/Tie Your Mother Down και Somebody το Love(riff και intro αντιστοιχα…και στα 2 δανειστηκε το μισο “θεμα”=P)

ρισπεκτ στην μανα σου που ξερει τους queen,η δικια μου μονο τους bon jovi ξερει και αυτους συνηθως τους προφερει “μπον τζοναν” “μπόυ τζόι” και αλλα αστεια

Ε ο Kai αγαπάει Queen. Eξάλλου όταν έγραφε το Land Of The Free άκουγε μόνο το A Night At The Opera για βδομάδες όπως έχει δηλώσει. Και φαίνεται κάπως αν το παρατηρήσεις προσεκτικά