Godfather .-

Δεν ξέρετε από μπάλα εδώ μέσα μου φαίνεται.Τόσο καιρό και δεν υπάρχει ένα τόπικ για το νονό , την καλύτερη ταινία όλων των εποχών.
Άσχετοι.

Ου ου άσχετοι 666 ου ου
Πες τους τα :stuck_out_tongue:

Αντρίκος :pink:

απλα το 1 και το 2 αριστουργηματα…απιστευτες ταινιες…8) το 3 το εχω δει και αυτο αλλα υπολειπεται πολυ των 2 πρωτων…

στο 1 ρεσιταλ ερμηνειας απο μαρλον μπραντο…πολυ καλος ο αλ πατσινο…κατ εμε η ερμηνεια του μαρλον μπραντο σ αυτη τη ταινια ειναι η κορυφαια στην ιστορια του σινεμα απο οποιοδηποτε ηθοποιο…

στο 2 ρεσιταλ ερμηνειας απο πατσινο και ντε νιρο…ειδικα ο ντε νιρο απιστευτος εχει το ρολο του ντον κορλεονε νεο και δινει ρεστα…

απο δω ξεκινησαν ουσιαστικα την μεγαλη καριερα τους πατσινο και ντε νιρο…η σκηνοθεσια απο κοπολα αριστουργηματικη…

αξιζει να δειτε αυτες τις δυο ταινιες…αν εχετε ορεξη αφιερωστε ενα 8 ωρο και δειτε τις τη μια μετα απο την αλλη…:smiley: απο τα κορυφαια εργα τεχνης του 20 αιωνα…

Τι να λέμε τώρα ταινιάρες από τις λίγες. Όποιος έχει φτάσει στα 20 και δεν έχει δει ακόμα αυτές τις ταινίες καλύτερα να σταματήσει να δηλώνει κινηματογραφόφιλος (χωρίς υπερβολή). Διαφωνώ με τον starstruck. Θεωρώ και το 3 ισάξιο με τα άλλα δύο. Γουστάρω πολύ που ο Μάικλ Κορλεόνε (Αλ Πατσίνο) έχει γίνει πλέον ώριμος και σοφός, ότι δηλαδή ήταν ο πατέρας του στο νούμερο 1. Σαν να κλείνει έτσι για τα καλά ο κύκλος.

ενταξει η ταινια που με σημαδεψε ηταν ο Νονος
συμφωνω με το ιμδβ που την εχει 1η ολων των εποχων
αξεπεραστες ερμηνειες , πανω απόλα η θρυλικη μορφη του Βιτο
δεν ειναι απλα μια γκαγκαστερικη ταινια , ειναι κατι πολυ παραπανω απ’αυτο

το αγαπημενο μου ειναι το 2ο μερος , που ειναι τουλαχιστον ισαξιο με το 1ο , επειδη ο Μαικλ ειναι μια τρομακτικη φιγουρα
πιστευω οτι ο πατερας του ποτε δεν ηταν ετσι , παρολο που εφτασε στην κορυφη
θεωρω απανθρωπο την δηλοφονια του Φρεντο παντως

το 3ο μερος ειναι και αυτο εξαιρετικο αλλα δεν φτανει τα μεγαλεια των 2 πρωτων
σου φερνει μια μελαγχολια παντως , ο Μαικλ γερος και αδυναμος(να ειναι εγκληματιας) , ολοι εχουν γερασει…

πρεπει να την εχουν δει ολοι οσοι θελουν να αποκαλουνται σινεφιλ
ποτε δεν ειναι αργα να δεις μια τετοια ταινια

Έχει διαβάσει κανείς το πανέμορφο βλιβλίο;

μπαααα…δεν ξερω να το διαβασω???ουτως η αλλως ο συγγραφεας ηταν και σεναριογραφος μαζι με τον Κοπολα

Ρε μαλεα και εμενα μου ειπες οτι ειχες χτυπησει και σου εμεινε σημαδι! Βρε ουστ!:stuck_out_tongue:

ναι πιθανοτατα η κορυφαιοτερη ταινια ολων των εποχων

οτι και να ειπωθει ειναι λιγο απλα

οσοι δεν εχετε τσεκαρει το μπονους υλικο που κυκλοφορησε στις ειδικες εκδοσεις τρεξτε
εχει απιστευτα πραγματα
τεραστιος ο κοπολα!!!

Χρειάζεται σχόλιο όταν αναφερόμαστε στο Νονό? Αρκεί το δέος.