Godspeed you! Black Emperor

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=15756

δεν το ειχα παρατηρησει…:smiley:
ευχαριστω:)

ώπα!

[U]http://pitchfork.com/news/42658-reunited-post-rock-titans-godspeed-you-black-emperor-currently-working-on-new-music/[/U]

Κυριολεκτικά … ΚΑΛΑ ΝΕΑ !!!

Σαφώς, και περιμέναμε κάτι καινούριο τους, αλλά και το έχει ανάγκη η νεα 10ετία!

για μενα ισως η πιο επιδραστικη και ωραια μπαντα στη 2η γενια της ποστ ροκ! το λιφτ γιορ σκινυ φιστς ειναι ενα αριστουργημα ισως ιμχο μετα το μπρακετς απο σιγκουρ ρος το καλυτερο ποστ ροκ αλμπουμ που χει βγει ποτε.
και qft κανουν τα καλυτερα λαιβ του κοσμου :stuck_out_tongue:

[B]Statement from Godspeed You! Black Emperor on Polaris[/B]

 A FEW WORDS REGARDING THIS POLARIS PRIZE THING
hello kanada.
hello kanadian music-writers.
thanks for the nomination thanks for the prize- it feels nice to be acknowledged by the Troubled Motherland when we so often feel orphaned here. and much respect for all y?all who write about local bands, who blow that horn loudly- because that trumpeting is crucial and necessary and important.
and much respect to the freelancers especially, because freelancing is a hard fucking gig, and almost all of us are freelancers now, right? falling and scrambling and hustling through these difficult times?
so yes, we are grateful, and yes we are humble and we are shy to complain when we?ve been acknowledged thusly- BUT HOLY SHIT AND HOLY COW- we?ve been plowing our field on the margins of weird culture for almost 20 years now, and ?this scene is pretty cool but what it really fucking needs is an awards show? is not a thought that?s ever crossed our minds.
3 quick bullet-points that almost anybody could agree on maybe=
-holding a gala during a time of austerity and normalized decline is a weird thing to do.
-organizing a gala just so musicians can compete against each other for a novelty-sized cheque doesn?t serve the cause of righteous music at all.
-asking the toyota motor company to help cover the tab for that gala, during a summer where the melting northern ice caps are live-streaming on the internet, IS FUCKING INSANE, and comes across as tone-deaf to the current horrifying malaise.
these are hard times for everybody. and musicians? blues are pretty low on the list of things in need of urgent correction BUT AND BUT if the point of this prize and party is acknowledging music-labor performed in the name of something other than quick money, well then maybe the next celebration should happen in a cruddier hall, without the corporate banners and culture overlords. and maybe a party thusly is long overdue- it would be truly nice to enjoy that hang, somewhere sometime where the point wasn?t just lazy money patting itself on the back.
give the money to the kids let ?em put on their own goddamn parties, give the money to the olds and let them try to write opuses in spite of, but let the muchmusic videostars fight it out in the inconsequential middle, without gov?t. culture-money in their pockets.
us we?re gonna use the money to try to set up a program so that prisoners in quebec have musical instruments if they need them?
amen and amen.
apologies for being such bores,
we love you so much / our country is fucked,
xoxoxox
godspeed you! black emperor

θεοι.

[B]Private[/B], δε θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα.

Τι μπαντάρα είναι αυτή ρε;! Πετάς όλη τη δισκογραφία στο mp3 και ταξιδεύεις. Αν η αδερφή μου δεν ήταν τόσο ευαίσθητη και δεν έκλαιγε με ένα σπίρτο που καίγεται, θα τους έβαζα και στο αμάξι να τους ακούμε…

Σενάρια γράφουν στα κομμάτια τους οι τύποι!=D>=D> Τι πράγματα είναι αυτά δηλαδή!!

Παρότι το Lift ήταν το πρώτο post rock-οειδές album που άκουσα ποτέ μου και το αγαπώ βαθιά, το έφ σαρπ έη σάρπ είναι τρομακτικό και αξεπέραστο.

Νεκρανάσταση ενός αρχαίου thread, ίσως δεν είμαστε πολλοί φίλοι αυτής της μπαντάρας εδώ;

Την γνώμη μου την κατέθεσα ήδη:

Το άλμπουμ βγαίνει την Παρασκευή αλλά υπάρχει ήδη όλο στο YouTube:

5 Likes

Πολύ ωραίο κείμενο, όπως πάντα! Με λίγες ακροάσεις, στα αυτιά μου ακούγεται πιο «γήινο» , πιο «ζεστό» και γενικότερα πιο προσβάσιμο.

Το τελευταίο διάστημα περιμένοντας να ακούσω τον δίσκο, έκανα μια γύρα ξανά σε όλο τον κύκλο τους. Τα προσωπικά του Efrim Manuel Menuck (καταπληκτικά και τα τρία), Silver Mt Zion, Hrsta και Set Fire to Flames. Ένας θησαυρός μουσικής δηλαδή.

3 Likes

το νεο Godspeed ειναι εκει εξω

2 Likes

Το εντυπωσιακότερο imho είναι ότι από την επιστροφή τους και μετά, κάθε δίσκος μου μοιάζει καλύτερος από τον προηγούμενο. Χτίζουν ένα ακατόρθωτο σερί. Το καινούριο δύσκολα δεν θα βρεθεί στο top 5 μου για φέτος…

Περιμένω εναγωνίως δημόσια τοποθετηση από @Ktn και @apostolisza8!

3 Likes

Ειλικρινά δεν ξέρω τι παραπάνω περιμένεις να πω από όσα εύστοχα έγραψες στην κριτική του δίσκου, με την οποία με έπιασα σε μερικά σημεία να συμφωνώ ακόμη και στις τελείες, αλλά ας προσπαθήσω :stuck_out_tongue:

Καλό είναι, όσο και το προηγούμενο με το οποίο είχα ξετρελαθεί.

Σοβαρά όμως, δεν ξέρω αν το σερί είναι ανοδικό, αλλά όντως από την επιστροφή τους και μετά δίνουν σταθερά αξιόλογα δείγματα.

Ο νέος δίσκος όντως τους βρίσκει (αυτό φαίνεται και από το “Government Came”) να εξερευνούν μια πιο φωτεινή και ίσως αισιόδοξη (ή και προσβάσιμη που λέει ο @Kostas_L) πλευρά και μάλιστα πετυχημένα, άλλο αν εμένα δεν μου κάνει τόσο. Κάτι τέτοιο όμως δεν μειώνει στο ελάχιστο το πόσο εύστοχα είναι δομημένος ο δίσκος.

Ο τρόπος που τα δύο 6λεπτα κομμάτια αλλάζουν συναισθηματικά την κατάσταση από τα φινάλε των 2 επών (με το εναρκτήριο να είναι συγκλονιστικό κατ’ εμέ) είναι σχεδόν κινηματογραφικός. Μάλιστα, το κλείσιμο με το θεοσκότεινο “Our Side Has To Win” μπορεί να μην είναι τόσο επικό, όσο εκείνο το ανατριχιαστικό “Anthem For No State” (συμφωνώ για τη μελωδία και την αύρα του στην εκκίνηση του άλμπουμ) αλλά συγκεντρώνει τόσους προβληματισμούς.

Τίποτα από όλα αυτά δεν είναι πρωτόγνωρο βέβαια για τους GY!BE. Είναι όμως μοναδικό, το πως κάθε φορά, θα βρίσκεις στιγμές μεγαλείου να ταυτίζεσαι μαζί τους και να τις κρατάς, και να πορεύεσαι με αυτές ως (υποτιθέμενο) soundtrack.

3 Likes

Τι μουσικάρες έγραψαν πάλι!

6 Likes

Με τι ξεκινάω από αυτούς? Παίζει να έχω ακούσει κάνα 2 κομμάτια αλλά ούτε θυμάμαι τι κ πότε.

Γιατί να μην ξεκινήσεις με την παρούσα κυκλοφορία; Ευκαιρία δεν είναι να ακούσεις που βρίσκεται σήμερα η μπάντα και αν σε αφορά, να οπισθοδρομήσεις; Νομίζω έτσι θα έπραττα. Οι κυκλοφορίες τους είναι όλες σε υψηλό έως αριστουργηματικό επίπεδο πάνω κάτω και μάλιστα όπως έγραψε ο Απόστολος (εντιτ, πρώτα ο Κώστας), μετά το ριγιουνιον νομίζω είναι κάπως πιο προσβάσιμοι. Απο κει και πέρα, αν θες ντε και καλά να ακούσεις το θεωρούμενο “κλασσικό” τους, ε άκου το Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven

3 Likes

Υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ της τωρινής κυκλοφορίας κ των πρώτων άλμπουμ? Ή δεν έχει τόσο σημασία με τι θα ξεκινήσω?

Αν έχεις ακούσει 2 κομμάτια, παίζει να άκουσες πάνω από μισή ώρα μουσική τους :stuck_out_tongue_winking_eye:

Πέρα από το κακόγουστο αστείο μου και εγώ έτσι θα έπραττα, δηλαδή ότι έγραψε ο kbil.

Έχει προλάβει να το αγοράσει κάποιος/α; Συνήθως κυκλοφορίες που τις θέλω άμεσα, κοιτάω προς αμαζον μεριά, όμως δεν το έχει σαν πραϊμ και γράφει παράδοση μετά τις 11 του Απρίλη.

3 Likes

https://www.offtherecord.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=30429

1 Like