Gojira - L'enfant Sauvage

στειλτε κανα λινκ…!!!

Βιάζει ο δίσκος!
2 φορές το έχω ακούσει αλλά έχω εντυπωσιαστεί…

Κλαίω από συγκίνηση :cry:

Με μια γρήγορη ακρόαση νομίζω πως είναι πιο κοντά στο “from mars…” παρά στο “the way…” με τα Explosia, Gift of guilt, pain is a master και the fall να ξεχωρίζουν από την πρώτη ακρόαση. Μετά από το προβλεπόμενο λιώσιμο θα μιλήσουμε με σιγουριά :stuck_out_tongue:

ΑΚΡΙΒΩΣ…γιαυτό κλαίω και εγώ μαζί σου από χθές…και νόμιζα ότι η συγκίνηση που ένιωσα με το From Mars δεν θα επαναλαμβανόταν…εύγε στα παιδιά…πάω να κλάψω κι άλλο…

[B]Γ Α Μ Α Ε Ι Κ Ω Λ Ο Υ Σ[/B]

ειμαι στο 3ο τραγουδι και μου εχει τιναξει τα μυαλα8O8O8O

εντιτ ΒΑΡΑΩ ΜΠΟΥΝΙΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ

Στείλτε κ από εδώ ένα λίνκ!

Και εδώ ρε παιδιά αν μπορεί κάποιος. Δε βγάζω άκρη…:frowning:

Γενικά τους είχα πάρει με κακό μάτι αλλά με πίεσε φίλος να ακούσω το συγκεκριμενο το οποίο με σκάλωσε σε μεγάλο βαθμό. Διαφορά στον ήχο τους και πετάγονται παντου ενδιαφέροντα σημεία.

βγηκε?ωραια!!!

θα κανω μια ακροαση τωρα

Ωραια παραγωγη !

Ωραία παραγωγή πράγματι, δεν έχει το χιτ (πχ Oroborus), αλλά είναι πιό δεμένος δίσκος που (όπως όλοι οι Gojira δίσκοι) θέλει τις ακροάσεις του.
Αυτό που με εντυπωσιάζει για ακόμα μία φορά είναι το πόσο εκπληκτικός drummer είναι ο Duplantier.
Ίσως ο καλύτερος σύγχρονος metal drummer μαζί με τον Tomas Haake

Εντάξει για μένα είναι με διαφορά ότι καλύτερο έχω ακούσει μέσα στο 2012, δεν μπορώ να ξεκολλήσω, και η πλάκα είναι πως πάντα μου άρεσαν λίγα τραγούδια αλλά όχι ολόκληρος δίσκος τους.

Σοβαρή υποψηφιότητα για δίσκος της χρονιάς, αν δεν προκύψει κάτι εξαιρετικό τους επόμενους μήνες.

Νταξει,αυτος ο χωρος εχει να αναδειξει πολλους,αλλα σιγουρα μεσα σε αυτους ανηκει ο Chris Pennie και ο Jay Postones.
Πολυ καλος ο δισκος των Gojira,αν και θελει και αλλες ακροασεις.

Καλά γενικά είναι πάρα πολλοί, και ο Chris Adler και ο John Boecklin και μπορούμε να λέμε αρκετά ονόματα…

Ο Duplantier μ’ αρέσει γιατί όσο τεχνικό κ αν είναι το παίξιμο του, δεν ακούγεται επιτηδευμένο και δένει με τα κομμάτια, χωρίς να τα επισκιάζει.

Πάντως από χθές που το κατέβασα, δεν ακούω τίποτα άλλο :thumbup:

[SIZE=“5”]The Gift Of Guilt.-[/SIZE]

[I]These vultures from the past coming…[/I]

Είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά σαρώνει, το μόνο σίγουρο.

Ο δίσκος έχει πολύ ψωμί η αλήθεια είναι. Ριφάρες κτλ. Μου άρεσε πολύ περισσότερο απ’ότι περίμενα.Το Liquid Fire δεν λέει να ξεκολλήσει απο το μυαλό μου, ειδικά το ρεφρέν.
But again, λίγο καλύτερο εξώφυλλο να είχε :?

Το Liquid Fire είναι εντελώς Cynic και ναι είναι από τα καλύτερα μέσα.

Κατά τ’ άλλα, όπως είπες, “Ριφάρες κτλ.” \μ/

Gift of Guilt και τα μυαλά στα μπλέντερ. Νομίζω ότι πιο χέβι μετα από το ¨"heaviest matter…" (ναι, και το way of all flesh σαν αλμπουμ είχε εκπληκτικές ριφφαρες αλλά δεν ήταν τόσο ΧΕΒΙ)
Επίσης στο pain is a master εκεί που μπαίνει το ριφφ μετα την εισαγωγή είναι σαν να είναι παρμένο από τα σεσιον του Terra Incognita. τίγκα death metal

Όταν πρωτοκυκλοφόρησε το ομώνυμο κομμάτι το άκουσα 3 φορές συνεχόμενα. Η αλήθεια είναι ότι δεν με είχε εντυπωσιάσει όσο θα ήθελα. Ακούγοντας όμως το δίσκο, ήδη από την πρώτη φορά εντυπωσιάστηκα πάρα πολύ. Ο δίσκος είναι πολύ καλός. Η μπάντα είναι πολύ καλή. Τρομερή παραγωγή, και τέλειο πάντρεμα όλων των οργάνων. Ειδικά τα ντραμς είναι πολύ καλά όπως αναφέρατε.
Τι κομματάρα αυτό το Liquid Fire??? :stuck_out_tongue: Όπως μου τράβηξε την προσοχή ευχάριστα το Mouth of Kala.
52 λεπτά δίσκος αλλά προσωπικά δεν με κούρασε γιατί ένιωθα ότι κάθε κομμάτι έχει να δώσει και κάτι διαφορετικό. Δηλαδή ήθελα repeat στο τέλος κάθε κομματιού. Σπάνιο!
Η τεχνικούρα συμμαζεμένη και ακριβώς εκεί που πρέπει, γκρουβαριστός, με τέρμα πιασάρικα ριφς.
Μαζί με The Way of All Flesh στην κορυφή για μένα.