Gojira

Αγαπητε Νικο οι Gojira ειναι μια νεα μπαντα,με 3 δισκους στο ενεργητικο τους.
Εχω ακουσει τους 2 τελευταιους The Link (2003) και From Mars To Sirius (2005).
Τον δευτερο δε τον αγορασα και αυθεντικο γιατι σπερνει τον πανικο και τον ολεθρο.
Μουσικα δεν μπορεις να τους καταταξεις σε ενα συγκεκριμενο ιδιωμα.
Η καλυτερη περιγραφη γιαυτους οπως εχει ξαναγραφτει και εδω ειναι
Meshuggah meets Morbid Angel.Ακουσες τους.Δεν χανεις και τιποτα.Ισως κερδισεις αλλη
μια αγαπημενη μπαντα.

Summoning :bow2: :bow2:

καπως ετσι. η καλυτερη περιγραφη ειναι progressive death metal, και στη σφαιρα του progressive περιλαμβανεται το μελωδικο τους στοιχειο που οχι μονο δε τους χαλα, αλλα τους απογειωνει. προτινομενο το From Mars To Sirius του 2005.

σιγουρα Progressive death metal ειναι ο ορος,απλα στο νου σου πανε ονοματα οπως atheist,death,nocturnus κλπ κλπ που δεν πολυμοιαζουν με τους gojira.
ειναι progressive απο θεμα οτι ειναι οντως προοδευτικοι και τεχνικοι σε σημεια και death γιατι εχουν στοιχεια που χαρακτηριζουν death metal μπαντες (βαρια φωνητικα,blastbeats,ριφς).αλλα βασιζονται και παρα πολυ πανω στο ρυθμο (οπως οι meshuggah),εχουν πολλα αργα και mid tempo σημεια (οπως τα κομματια gods of emptiness και blessed are the sick απο morbid angel) ατμοσφαιρες (σαν τους neurosis),αλλα και στοιχεια απο συγχρονες μπαντες (σημεια σαν το τελειωμα του davidian απο machine head).
επισης χρησιμοποιουνε και καθαρα φωνητικα σε σημεια και ηλεκτρικες κιθαρες χωρις παραμορφωση (δεν ξερω πως λεγεται ο ορος :p) και αρμονικες και και και γενικα γαμανε!!! :slight_smile:

οποιος δεν το χει δει εχουν βγαλει ενα βιντεο για το κομματι το sirius
το οποιο ειναι και φοβερο βιντεο

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες…θα βρω και θα ακουσω καποια κομματια τους για να δω…το βιντεακι το ειδα και καταλαβα πως ειναι μουσικο ακουσμα οτι πρεπει για να ξεσπασω οταν ειμαι θυμωμενος…λιγο brutal για εκτονωση δεν βλαπτει…
Νικος Summoning

φιλε μου ακουσα χθες ολο τον δισκο των cavalera conspiracy και ο joe duplantier κανει φωνητικα στο τραγούδι Dark Ark το οποιο ειναι τραγουδαρα…και πιστεψε με τα φωνητικα του ειναι αψογα !!!

Δε το χω ακουσει. Παρολα αυτα δεν εχω λογο να αμφιβαλλω για τα λεγομενα περι φωνητικων. Θα τσεκαρω οταν εχω καιρο (και δυστυχως δεν το βλεπω να γινεται συντομα).

στο myspace τους
στα βιντεο
εχουν ενα μικρο τιζερ απο το στουντιο οπου γραφουν το νεο αλμπουμ

http://www.youtube.com/watch?v=L2TtoQxld70

Το Sleeping Giant, πριν απ’ το Sleeping Giant…

Πρεπει να τους δουμε τωρα που ειναι στην ακμη τους γμτ.

ενταξει στα καθαρα φωνητικα, η φωνη του τυπου ειναι 100 % James Hetfield…γαμω…

μ’αρεσουν αρκετα αλλα δεν θα τους ελεγα και θεους, οποτε ουτε κρυο ουτε ζεστη…

στο myspace τους (http://www.myspace.com/gojira )

ανεβασανε διασκευη στο escape των metallica!!!

α ρε κολωφαρδοι γαλλοι
θα δειτε metallica με gojira!!!

:!:

Άντε να περιμένουμε 3 μήνες τώρα… (κάτι λιγότερο ίσως :stuck_out_tongue: )

13 Οκτωβρη ?!? Αργει πολυ!Πολυαναμενομενο αλμπουμ.

Άκουσα πριν από 2 εβδομάδες περίπου το From Mars To Sirius και πραγματικά έπεσα από τα σύννεφα. Εντάξει περίμενα να ακούσω ένα καλό Album έξυπνου Death Metal αλλά πραγματικά δεν περίμενα κάτι τόσο γαμηστερό. mid tempo riffing που εμένα μου έφερε στο μυαλό Lamb Of God(στα πιο καλπαστά, headbangίδικα, thrasharιστά σημεία), Morbid Angel(στα πιο λασπώδη) και Meshuggah(στα πιο “κουλά”), απότομα “απλωμένα” ξεσπάσματα που μου φέρναν πολύ σε Strapping Young Lad και ψυχεδελικές ατμόσφαιρες με κάτι από Neurosis. Τα φωνητικά συνήθως ημικαθαρά doomoaggressive(αν υπάρχει τέτοιος όρος) και αλλοπρόσαλα “συνεφιασμένα” καθαρά που στο μυαλό μου φέρναν tool(σαν vibe γιατί δεν έχουν και πολύ σχέση). Progressive με την έννοια του techno-death τύπου Cynic, Atheist δεν είναι μιας και ούτε τις άπειρες εναλλαγές μουσικών θεμάτων έχουμε, ούτε Math/Jazz/Fusion νοοτροπία. Οι καιροί έχουν αλλάξει και συγκροτήματα που παίζουν σαν τους προαναφερθέντες, όσο και αν μου αρέσει η φάση, δεν τα θεωρώ προοδευτικά τη σήμερον ημέρα, οι Gojira κοιτάζουν σε άλλα μουσικά τοπία και άλλα states of mind για να βρούν την πρόοδο. Ταπεινά προσκυνάω και περιμένω το νέο Album τους σε αναμμένα κάρβουνα.

Υ.Γ. Καλά μιας και αναφέρθηκαν, με την κωλοφυλλάδα δεν ασχολούμαι πλέον. Οι “ειδήμονες” έχουν κάνει και άλλα θεικά που με το πέρασμα του χρόνου, όταν διαψεύδονται τα καταπίνουν και ούτε μια αναφορά στη μαλ… που τους έδερνε. Δεν το θυμόμουν αλλά ένας φίλος μου, μου ανέφερε ότι και το “City” των Strapping Young Lad μια 3άρα είχε πάρει. Τα θυμούνται άραγε αυτά? Εμάς γιατί δε μας τα θυμίζουν?

French progressive-extreme metallers GOJIRA are currently in the studio putting the finishing touches on their fourth album, “The Way of all Flesh”. Randy Blythe of American metal kings LAMB OF GOD has kindly offered to guest on one song entitled “Adoration for None”.

ωραία πράγματα.

Αυτά είναι… περιμένουμε πώς και πώς

αυτα ειναι!!!
καυλωσαμε πρωινιατικα!!!

To εξωφυλλο του επερχομενου αλμπουμ των Γαλλων.

Ολοκληρη ειδηση και καποιες παραπανω πληροφοριες.

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=101599

Θα γαμάει. Σίγουρα.