Gorgoroth, Vader, Valkyrja @ 8Ball 3/12/2011 και Gagarin205 4/12

Πιστευω θα εχει κοσμο!οπως κ να εχει παρασκευη παω να τσιμπησω τικετο!

Μακαρι φιλε…αλλα με 70 tickets που εχει κανει μεχρι τωρα δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα…:?

μην αγχώνεστε… η προπώληση με ίδια τιμή δεν έχει μεγάλη σημασία…
στο 8ball τουλάχιστον!

Ειδα το πακετο στη Πραγα τη Κυριακη που μας περασε…Για [B]Vader[/B] δεν μπορω να κρινω εμφανιση καθως δεν δηλωνω και οπαδος τους,αν και τους ειχα ξαναδει και παντα τους εβρισκα συμπαθητικους αλλα απ’οτι καταλαβα πρεπει να ικανοποιησαν.[B]Gorgoroth[/B] ηθελα να δω αλλα και παλι τι καταλαβα?Οτι και να βλεπα απο βιντεακια ηθελα να πιστευω πως απο κοντα θα μου κανουν το κατι τις αλλα δεν…Αληθεια,δεν μπορω να παρω την εμφανιση τους στα σοβαρα,μου κανουν σαν περιοδευων θιασος.Και φτανουμε στην αποκαλυψη της βραδιας,που αν και εμφανιστηκαν πρωτοι απλα τα εσπασαν,κι ας μην ειχαν τη βοηθεια του κοινου,τα εδωσαν ολα.Και φυσικα αναφερομαι στους [B]Valkyrja[/B]!Ηθελα να τους δω το ιδιο με [B]Gorgoroth[/B] αλλα για μενα ηταν η μερα με τη νυχτα.[B]Valkyrja[/B] ρε λεμε!!

Πρωινή ερώτηση.
Το εισητήριό μου λέει ότι το event ξεκινάει 18.30. Η αφίσα όμως της συναυλίας λέει 20.00. (την ώρα αυτή αναφέρει και το πρόγραμμα συναυλιών του rocking).
Να υποθέσω ότι ισχύει η δεύτερη ώρα? Για τη συναυλία της Αθήνας μιλάω.

Λογικά, 18.30 ανοίγουν οι πόρτες, 20.00 αρχίζει το λάηβ.

7 για την ακρίβεια μάγκες και 8 βγαίνουν οι Valkyrja. Επίσης σημαντική πληροφορία το τηλέφωνο του Gagarin πλέον είναι 2155400888 και δεν το χουν αλλάξει πάνω στο εισιτήριο

Ποσο κοσμο παιρνει το Eightball και ποιοι θα δωσετε το παρον σημερα στη Θεσ/νικη?

Πολύ καλό το live χτες. Valkyrja εξαιρετικοί, μην τους χάσετε, και οι Vader απίστευτοι πραγματικά. Όσο για Gorgoroth, συγκίνηση, τίποτα λιγότερο, αλλά ρε γαμώτο ούτε μια ώρα δεν παίξανε.

Συμφωνω,οι Valkyrja εβγαλαν ματια!Vader=The Beast και Gorgoroth [B][U]ΠΟΡΩΣΗ[/U][/B]!!!Θα επρεπε να παιξουν λιγο παραπανω αλλα ακουσα τα περισσοτερα απο αυτα που ηθελα να ακουσω,οποτε ολα OK.

Λεπον,

Valkyrja πολυ Watain σκηνικη παρουσια, αλλα τους πηγαινει πιστευω και σου βγαζουν οτι το νοιωθουν. ΑΡΙΣΤΟΙ συνολικα και καλυτεροι απ τους Gorgoroth σαν συνολο (αν ειχαν καλυτερο ηχο θα ειχαν ξεχωρισει εμφανως πιστευω). Gorgoroth, PEST. Μια μπαντα μονος του κι εχει ακομα τη Φωνη, πολυ επιβλητικος επι σκηνης και δεν το λεω για τα 500 κιλα αλουμινιο που φορουσε/κουβαλουσε. Πολυ καλοι συνολικα, δεν τρελαθηκα, ουτε εμεινα αδιαφορος. Vader, οι αρχοντες της βραδιας. Ο ηχος ηταν καπως χαλια στην αρχη αλλα οταν εφτιαξε η μπαντα απογειωθηκε. Ο γερος το 'χει ακομα και με το παραπανω.

Αυτο ειναι που με χαλαει + οτι πρεπει να του πει καποιος οτι πλεον πρεπει να κουρευτει :stuck_out_tongue:

Ισχυει για το μαλλι ;p αλλα ο τυπος βγηκε τελειως κουρελι στο θεμα και γι αυτο που θελουν να παρουσιασουν οι Gorgoroth γουσταρα.

Επισης να διωξουν και το χοντρο πιθηκι που εχουν στην αλλη κιθαρα γιατι δε κολλαει καθολου…

Οχι ρε,μια χαρα παρταλος ειναι ο Pest,προσκυνησα την καραφλοχαιτη του!Ετσι,κουρελια μετρανε!Ο Infernus ηταν συγκεντρωμενος στην κιθαρα του για να μην χασει καμια νοτα,ουτε ποζες ουτε τιποτα,σωστος ο θειος!
Στη Θεσσαλονικη οι Valkyrja ειχαν τον πιο καλο ηχο και πηραν κεφαλια.Βασικα και οι 3 μπαντες επιαξαν πολυ καλα.

Συνοπτικά:

[B][U]VALKYRJA:[/U][/B] Πάρα πολύ καλοί, τους αδίκησε ο ήχος ειδικά μέχρι τη μέση. Φαίνεται όμως ότι είναι μπάντα στα ντουζένια της με φιλοδοξίες και πάνω απ’ όλα στιβαρές συνθέσεις. Να κόψει μόνο ο τραγουδιστής κάτι πόζες και φιγούρες με τα χέρια που κάνει και όλα καλά.

[B][U]VADER:[/U][/B] Αντικειμενικά μάλλον οι καλύτεροι της βραδιάς, ειδικά όταν έστρωσε και ο ήχος. Απλά αυτό που παίζουν εγώ προσωπικά το βαριέμαι κάπως.

[B][U]GORGOROTH:[/U][/B] Καλύτεροι απ’ ότι περίμενα, volume που πήρε κεφάλια, σέτλιστ ικανοποιητικό (ξέραμε ότι δίνουν βάση στο “Under The Sign…” λόγω επανακυκλοφορίας). Pest μορφάρα και Infernus αφανής ήρωας.

Ωραία βραδιά γενικά.

Πολύ καλοί οι Vader, με ικανοποίησαν, αν και πιστεύω ότι θα μπορούσαν να δώσουν λιιιιγο παραπάνω (ίσως όμως και να μαι άδικος, μετά το όργιο που έκαναν οι Sodom στο An). Έξοχο το setlist τους, ήταν όλα τα κομμάτια ένα κ ένα και υποστήριξαν και την φετινή καλή τους κυκλοφορία. Ο Peter μετά από τόσα χρόνια εξακολουθεί και βγάζει κομματάρες, δείχνει ότι ακόμα έχει ιδέες.

Για τους άλλους δύο δεν έχω γνώμη, μια κ δεν ασχολούμαι με το συγκεκριμένο είδος.
Ρίξαμε τρελά γέλια με τον μεθυσμένο Ρουμάνο που κάτι έλεγε συνέχεια στη γλώσσα του, πολύ καμένος γενικά.

Χαιρετισμούς σε Angmar, τα λέμε τώρα Coroner.

Γαμηστερό ακραίο metal live εχθές! Πάμε:

[B]Valkyrja:[/B] Όταν σκάσαμε μύτη με τη παρέα μου μόλις είχαν ξεκινήσει. Ήταν από τις μπάντες που ήθελα πολύ να δώ και δε με απογοήτευσαν. Και ναι ήμουν ο τρελός που φώναζε στην αρχή The VIGIL μέχρι να το παίξουν:D Ευφημος μνεία στον απίστευτο drummer. Τους καταχάρηκα και τσίμπησα και αλμπουμάκι για να τους στηρίξω:wink:

[B]Vader:[/B] Αρχοντική και αρχιδάτη εμφάνιση από μια μπάντα εγγύηση στα live. Return To The Morbid Reich, Wings, Carnal, Come And See My Sacrifice, I Am Who Feasts Upon Your Soul, Decapitated Saints, Sothis, Devilizer, Never Say My Name, Silent Empire, Kingdom και για φιναλε η τριάδα Helleluyah (God Is Dead)/This Is The War/Lead Us! Τρελός χαμός στο πιτ το οποίο αν και μικρό ήταν θανατηφόρο.

[B]Gorgoroth:[/B] Δεν τους άκουγα αλλά τους είδα ευχάριστα, ωραίος perfomer ο Pest και πολύ γαμάτη σκηνική παρουσία από όλους στη μπάντα. Δε συγκράτησα και πολλά καθότι δεν ήμουν οπαδός τους. Έχουν το σεβασμό μου όμως ακόμη και για τη μια ώρα που παίξανε.

Αρνητικά της βραδιάς:

  • Οι τιμές των CD: Gorgoroth 30, Vader 25 και Valkyrja 12. Μπορεί κάποιος χριστιανός, μουσουλμάνος, κομφουκιανός, σατανιστής, μάρτυρας του Ιεχωβά ή οτιδήποτε να μου εξηγήσει ΓΙΑΤΙ (για τα 2 πρώτα προφανώς)?

  • Ένας μεθυσμένος Πολωνός παπάρας που έκανε μαλακίες και πιάστηκε στα χέρια με κάποιον μετά τους Vader.

  • Κάτι κλειδιά που βρήκαμε με τη παρέα μου στο πιτ. Ευτυχώς τα πήγαμε στο μπαρ

Cheers σε kaiser που ήμουν από πίσω του σε όλο το live (μπλούζα Merciless) και κάπου στα αριστερά της σκηνής πρέπει να πήρε το μάτι μου τον ChrisP

ENNOEITAI! :bow: καραφλοχαιτη και μπιχλοβρωμια for the win! να δουνε φωτο οι μαναδες και να κρυβουν τα παιδια τους απο το σιχαμερο ουρουκι!

( και ο townsend ηταν μορφαρα που χε τα καραφλοραστα και τωρα που τα ξυρισε και σοβαρεψε δεν ξεχωριζει απο τον γιαπη της διπλανης πορτας :ρ )

valkyrjia = watainιά με το μάτι να γυαλίζει
vader = :lightsabre: φοβερος ο πιτερ, ανετος βετερανος, ειχα φανταστει απο τα βιντεο κλπ οτι ειναι κλασσικο πολωνικο βουνο απο κρεας, ειχε πλακα που ειναι στο μποϊ του danzig :slight_smile:
gorgoroth = σαπιλα και παρακμη (και με την καλη εννοια και με την κακη εννοια) αλλες στιγμες επαιρναν κεφαλια, αλλες στιγμες που ανεβαζαν πολυ στροφες δεν καταλαβαινες τι ακουγοταν, ηχητικος ορυμαγδος και αιμορραγια στα αυτια :blow:

Συνολικά καλά περάσαμε ήταν ενδιαφέρον όλο αυτό που είδαμε και μπορώ να πω, πως το εισιτήριο ήταν κοντά σε όσα μας προσέφεραν οι μπάντες. Αστείο βέβαια το γεγονός ότι όλα τα album στο merchandise είχαν από 20 ευρώ και πάνω με αποκορύφωμα τα Gorgoroth που είχαν 30, για τα μπλουζάκια των 60 δεν έχω λόγια, μέχρι και ο άνθρωπος εκεί ντρεπόταν να μου πει τις τιμές και μου τις έδειχνε με το δάχτυλο. Έχω μεγάλη απορία αν αγόρασε έστω και ένας κάτι.

Αρχικά οι Valkyrja μου είπαν λιγότερα από όσο περίμενα, βέβαια με είχε προκαταβάλει πολύ θετικά ο Προσαταν και ίσως περίμενα κάτι άλλο. Δεν λέω βέβαια είναι νέοι παίζουν καλά, δεμένο σύνολο αλλά είναι πολύ άκακο για Black Metal. Αν με το πέρασμα του χρόνου μεγαλώσουν μπορεί να δημιουργήσουν μια δική τους προσωπικότητα αρκετά μακριά από το image Watain και τα πολλά metal κλισέ στις κιθάρες. Για το Death Metal των Vader δεν έχω γνώσεις, όσο είδα δεν με χάλασε καθόλου απλά βαριέμαι αυτή την μουσική μετά από λίγη ώρα. Είναι όμως αλήθεια πως η εμφάνισή τους ήταν πολύ δυνατή και πραγματικά σέβομαι αυτό τον τύπο, είναι 46 χρονών και έχει ακόμη ενέργεια, το πανό από πίσω πρέπει να ήταν το εξώφυλλο του τελευταίου album (διορθώστε με αν κάνω λάθος) που μέτρησε πολύ, μεγαλεπήβολα κτίρια και death metal πάνε όσο τα σκοτεινά μέγαρα και το black metal. Οι Gorgoroth έκαναν αυτό που περιμέναμε να κάνουν δηλαδή απίστευτη φασαρία. Έχω την εντύπωση ότι ακούσαμε όλους τους τρόπους του Blast μέσα σε μια ώρα ενώ τολμώ να πω ότι δεν ήταν για παραπάνω. Οι δυο session γλόμποι ήταν ρολίστες, ο drummer βομβάρδιζε το Gagarin και ο Infernus απλά έκανε το καθήκον του (πρέπει να τον κοιτούσα την μισή ώρα του set και μπορώ να πω ότι ήταν σχεδόν ακούνητος). O Pest ήταν ότι καλύτερο είδαμε και προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου το look που έχει. Εδώ είναι Black Metal τι να τα κάνουμε τα καλοχτενισμένα αγοράκια των Valkyrja?