Gorguts

Ειναι αδικια να μην υπαρχει θρεντ για αυτη τη τεραστια μπανταρα!!

4 κυκλοφοριες=4 αλμπουμαρες. Considered Dead, The Erosion of Sanity, Obscura και From Wisdom To Hate.

Λιγο παραπανω αγαπημενο το Obscura, το οποιο θεωρω τελειο, τοσο μουσικα οσο και στιχουργικα.

Εχει ακουσει κανεις το Live που κυκλοφορησαν το 2006?

Αυτός είναι ένας καλός δίσκος.

Οι επιρροές από Morbid Angel στα σόλο είναι εμφανείς.:stuck_out_tongue:

Εγω εχω ακουσει αρκετα τα Considered Dead, The Erosion of Sanity και δεν ειχα ακουσει το Obscura μεχρι προσφατα.
Τεραστια μπαντα αλλα υπερβολικα “μικρη” σε ονομα.

Eιναι ταπεινοι :Ρ

Ρε συ σκουρτζε, μαζι τα βγαλαν. Ιδια εποχη.

Χαλαρα απο τις 2-3 αγαπημενες μου Death μπαντες,ακομα και αν ειχαν βγαλει μονο το Obscura.Τρελλο κολλημα τον τελευταιο καιρο.Ευτυχως ξαναπαιζουν και κατι διαβασα για καινουργιο αλμπουμ αρχες 2011

καινουργιο κομματι για οποιον ενδιαφερεται

http://www.youtube.com/watch?v=ER3OXJIQCzk

κι αλλο ενα

http://www.youtube.com/watch?v=WGdNFxbCUTE&feature=related

επισης μια γαματη συνεντευξη

http://www.youtube.com/watch?v=sGrwNM5ROBc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=_wG3GmaIgQ0&feature=related

Από τις αγαπημένες μου μπάντες με τέσσερις απίστευτους δίσκους !!! Και έγω έχω ακούσει πως θα κυκλοφορήσουν καινούργιο άλμπουμ και το περιμένω πως και πως…Άντε να τους δούμε και live (ειδικά με τον John Longstreth στα drums!!! ο τύπος είναι από τους πιο τεχνικούς drummer που έχω ακούσει και έχω δεί live!)

Tεραστια Υπεργκρουπαρα, να μην λεω κι εγω τα ιδια τελως παντων…
Tα Considered Dead και Erosion of Sanity ειναι καρακλασικα και για μενα δεν νοειται death metal οπαδος να μην εχει ακουσει/εχει original στη δισκοθικη του αυτα τα αλμπουμς. Eιδικα κομματια οπως τα Disincarnated, Waste of Mortality, Inoculated Life(με ενα απ τα καλυτερα σολος που εχει γραψει ποτε ο James Murphy :D), Condemned To Obscurity, A Path beyond Premonition κι αλλα πολλα … Τι να λεμε τωρα !!!

Το ιδιο και το Obscura αν και για να πω την αμαρτια μου το Wisdom to Hate μ αρεσει λιγο παραπανω (Στο Obscura κατι με χαλαγε στη μιξη/παραγωγη παντα, υπερβολικα μπροστα το μπασο ).

:offtopic: φιλε Scap ο Longstreth ειναι πλεον ενας απο τους μεγαλυτερους απατεωνες που εχω δει live (με Οrigin)… Πριν 10 χρονια ηταν φοβερος οταν ηχογραφουσε το Exterminate αλλα πλεον εδω και πολλα χρονια που τα ποδια του εχουν σακατευτει μονο διπλες/διπλες και παλι διπλες παιζει… Αλλα αυτο ειναι θεμα προς συζητηση για αλλο θρεντ κι οχι εδω μεσα.

ΠΘα ήθελα κι εγώ να ασχοληθώ με αυτή την μπάντα. Πείτε πιο δισκίον είναι το πιο “φεύγα” και με τον πιο,προσωπικό και ιδιαίτερο,ας πούμε, ήχο\συνθέσεις, να ρίξω αυτιές.

Ότι και να ακούσεις δε θα χάσεις αλλά το πιο φεύγα είναι άνετα το Obsura

Edit:

@ Inhuman Guitar

Διαφωνώ για τη μίξη του Obscura παρεπιπτόντως. Το μπάσο έχει σχεδόν πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτό το δίσκο, οι μπασογραμμές του θα έπρεπε να ακούγονται πεντακάθαρα

Οκεικ, thanks

:offtopic: Τι να σου πω, εγώ όταν τον είχα δεί με τους Origin το 2001, και σταθερός ήταν και δεν έχανε στα πόδια…(ήμουν backstage και είχα κολλήσει για να τον παρατήρω…).Τώρα βέβαια ήταν και 10 χρόνια πρίν…Αν τον δώ τώρα ίσως να αλλάξω γνώμη…

Δεν ειναι μονο τα ποδια το θεμα.
τα περισσοτερα κομματια των Origin των 2 τελευταιων αλμπουμς παιζονται στα 255-265 bpm μετρονομημενα. Ο Longstreth περα απο το γεγονος οτι ποτε του δεν πατησε σε τετοιες ταχυτητες (οne foot 230ρια το πολυ) κι επειδη τα τυμπανα του Echoeς τα χε γραψει ο James King που ηταν ντραμερακλα, παιζει διαρκως διπλες οπου ειναι μια ευκολη λυση για τους ντραμερς οταν θελουν να πιασουν ταχυτητες και δεν μπορουν. Κατι σαν τα δαχτυλακια που βλεπω πολλους που αναβαζουν βιντεακια στο youtube και λενε οτι παιζουν 250-270, ενω στη πραγματικοτητα αν τους βαλεις να παιξουν ενα απλο Suffo-blast στα 220 θα χασουν τη μπαλα γιατι δεν εχουν μαθει να παιζουν με καρπους οπως οι σωστοι επαγγελματιες death metal ντραμερς.

συν της αλλης ο Longstreth παιζει με διπεταλο κι οχι με δικαση πολυ πιο ευκολο.

Μπορεί να μην εκφράστηκα πλήρως, καθώς αναφέρθηκα μόνο στα πόδια του, αλλά όταν τον είχα δεί δεν έχανε,αλλά ναι διπλές παίζει στάνταρ!Ο James King είναι κλάσεις ανώτερος τεχνικά, αλλά να παίζει κάποιος διπλές (εφόσον είναι σταθερός) δεν το βρίσκω και τόσο κακό…
Πάντως αύτο που λες για το διπέταλο δεν με βρίσκει σύμφωνο, καθώς δεν βρίσκω και τόση διαφόρα μετάξυ διπέταλου και δίκασης…Παίζει ρόλο το πετάλι και στις δύο περιπτώσεις, αυτό που έχει διαφορά είναι ο καθαρότερος ήχος καθώς ακούγονται πιο καθαρά οι δυναμικές που παίζεις ενώ στο διπέταλο αυτό ‘‘χάνει’’…
Τέλος για τα δακτυλάκια και εγώ συμφωνώ ότι είναι μόνο για φιγούρα και όχι για ουσιαστικό παίξιμο…

Πρόγραμμα - φίλτρο - εξάτμιση, και θα σου πω πως θα πάει από τα 220 στα 270 bps.:!:

Δεν πάτε καλά ε, να το ξέρετε αυτό.

Κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια για Gorguts, ίσως πρέπει να τσεκάρω κάποια στιγμή αυτό που είπε ο νταρθ.

Υπερμπαντάρα, επίσης αγαπημένος το Obscura…!

[QUOTE=Scaphism;973254]Μπορεί να μην εκφράστηκα πλήρως, καθώς αναφέρθηκα μόνο στα πόδια του, αλλά όταν τον είχα δεί δεν έχανε,αλλά ναι διπλές παίζει στάνταρ!Ο James King είναι κλάσεις ανώτερος τεχνικά, αλλά να παίζει κάποιος διπλές (εφόσον είναι σταθερός) δεν το βρίσκω και τόσο κακό…
QUOTE]

Δεν ειπα οτι ειναι κακο… ειναι ομως απατεωνια, γιατι οταν το κομματι απαιτει blast κι ο αλλος παιζει διπλες κλεβει… πριν απο 4-5 χρονια στο forum του Derek Roddy που ειναι ο μεγαλυτερος ντραμερ στο extreme εδω και μια 10ετια γινονταν πολλες τετοιου ειδους συζητησεις και γενικα πλεον στους κυκλους (βλεπε Αμερικα) ο Longstreth θεωρειται (και ειναι επι της ουσιας) καμμενος.

Υ.Γ. Red Rum δεν καταλαβαινω τι εννοεις αν θες γινε λιγο πιο σαφης.

Τι εννοώ? Μιλάς για ένα ντράμερ που παίζει με το ένα πόδι στους 230 χτύπους το λεπτό σα να είναι άχρηστος. Λες και δεν κάνει τίποτα.

Ντεθάδες, τι να πει κανείς.:dunno:

Eιμαστε special breed τι να το κανουμε ? 8)

Καιρο εχω να ακουσω Gorguts και λεω να ξεθαψω τιποτα.

Πρωτα πρωτα δεν ειπα παιζει ειπα επαιζε (κι αυτο οταν ηταν στο peek του) αν διαβασες σωστα και δευτερον δεν τον αποκαλεσα αχρηστο αλλα καμμενο. Και πως να μην ειναι καμμενος οταν υποφερει απο τενοντιτιδες κι εχει καταστρεψει τα ποδια του εδω και καμποσα χρονακια.

Ειπα οτι για Origin πλεον δεν κανει.Το death metal drumming ειναι με ημερομηνια ληξης για ολους οσους ασχολουνται χρονια μ αυτο.Η καταπονηση ειναι τεραστια και γι αυτο σε μπαντες υψηλου επιπεδου οι αλλαγες στη θεση αυτη ειναι πολλες (βλεπε Hate Eternal).