Goth Rock / Post-Punk Κυκλοφορίες (+Μπάντες)

Θα γίνω λίγο κακός, τους είδα μαζί με τους (αγαπημένους) 2L8, πραγματικά πιστεύω οτι δεν έχουν αποφασίσει τι μουσική παίζουν.
Με βάση τα τραγούδια που έπαιξαν live βέβαια, δεν έχω ακούσει τον δίσκο.

οι Infidelity ειναι αρκετά καλοι, δεν έχουν πολύ σχέση με το συγκεκριμένο θρεντ βέβαια, αλλα όπως είπε και ο Isis περισσότερο σε κιθαριστική ποπ πάει το θέμα. Αλλά παρ’όλα αυτα είναι πολύ ωραίοι, με βάση τα λίγα που έχω ακούσει.

10 λόγοι για τους οποίους οι Infidelity δεν θα γίνουν ποτέ διάσημοι:

ένα πολύ ωραίο άρθρο που είχα διαβάσει για αυτούς

Τα λέει λίγο “σκληρά” ομολογώ. :stuck_out_tongue: Αλλά μάλλον έτσι είναι, τι μάλλον δλδ, σίγουρα.

http://rocking.gr/article6574.php

Ο χώρος του goth rock είναι φτωχότερος. Η δεκατία τελειώνει και πήρε μαζί της τον frontman ενός από τα καλύτερα goth rock σχήματα που εμφανίστηκαν κατά την διάρκεια της…

circle never ends

και από την πρόσφατη συνεργασία του με “τους δικούς μας” Illusion Fades (ένα από τα καλυτέρα φετινά τραγούδια στον χώρο, απλώς)

:frowning:

RIP Jan Kenneth Barkved.

Μεγαλη απωλεια οντως:(.

Είναι απο τα συγκροτήματα που δεν έχω ασχοληθεί ως τώρα, το όνομα τους όμως μου είναι γνωστό απο πσλιά…

R.I.P. :frowning:

Πόσο δισκάρα μπορεί να είναι το The Scream των Siouxsie & The Banshees! Μια φωνή που φαινομενικά φαλτσάρει αλλά είναι τόσο μα τόσο εκφραστική και απελπισμένη…

(Ξεκαρφωτος)

Ενδιαφερεται κανεις για το Scream Silence - Saviourine υπογεγραμμενο?

Part V του τιτανοgoth αφιερώματος με darkwave, κάποια synthpop και λοιπές electro goth προτάσεις στο blog μου. 8)

πραγματικα το αφιαιρωμα ειναι πολυ αξιολογο και αρκετα καλος οδοιγος=D>!

περιμενουμε το επομενο part mister:wink:!

Κατεβασα ενα βεστ οφ απο echo and the bunnymen και μ αρεσε πολυ…Καποιος πιο εμπειρος να προτεινει δισκο παρακαλω…

Επισης αγορασα το phantasmagoria των damned που τα σπαει.
Επισης στο rhythm δεν ειχε τιποτα απο The sound εκτος απο κατι bbc recordings:(…Θελω τον δισκο του αβαταρ μου οπωσδηποτε.

εγω θα σου προτεινα τα παρακατω:

(1980) Crocodiles
(1981) Heaven Up Here
(1983) Porcupine
(1984) Ocean Rain
(1987) Echo & the Bunnymen
(1997) Evergreen

καλες ακροασεις.

τελευταια ανακάλυψα αυτούς εδώ στο youtube

λεγονται Das Kabinette, υπάρχουν από το 81, το τραγούδι αυτό είναι του 83… πολύ μπροστά ε

νέο single από Diorama

γενικώς, είναι στα μονοπάτια του τελευταίου άλμπουμ, λίγο πιο ποππυ από ό,τι θα ήθελα αλλά ας είναι, μιας και πρόκειται για πολύ καλό κομμάτι. Το επερχόμενο 6ο άλμπουμ των Diorama θα κυκλοφορήσει τον Μαρτη και θα έχει τίτλο Cubed.

Στα ίδια χωράφια, αναμένεται (επιτέλους) και ο διάδοχος του Skyshaper των Covenant.

Λοιπόν να εγκαινιάσω και αυτό το τόπικ!

Πριν κάποιους μήνες είχα ακούσει μια πάρα πολύ ωραία μπάντα, τους The Estranged, από το Portland του Oregon…Tην μπάντα αυτή την ανακάλυψα επειδή μέλη τους έχουν παίξει σε πολύ αγαπημένες μου crust μπάντες αυτής της πολιτείας και μη, όπως είναι οι remains of the day, οι Hellshock και οι From Ashes Rise…Aλλιώς δεν νομίζω να τους ανακάλυπτα μιας και δεν είμαι και υπέρμετρος φαν του είδους…Ωστόσο η μπάντα αυτή με πόρωσε ολίγον.

Τους γνωρίζετε?

Για τσεκάρετε εδώ: http://www.myspace.com/theestrangedpdxhotmailcom

πρώτη φορά τους βλέπω αυτούς, αλλά μου αρέσει πολύ αυτό που ακούω από myspace. πολύ πολύ wiper-ικοί οι τύποι.

Ναι ρε συ και μένα αυτό μου θύμισαν κατευθείαν! Και αυτό το στυλ των wipers το γουστάρω πολύ…

Πάρα πολύ καλοί

Aπίστευτό άλμπουμ είναι το Static Thoughts… (θα τσεκάρω βέβαια περαιτέρω)

Tσεκάρε το!

κατέβασα κι αυτό κι ένα περσινό με τίτλο singles και η πρώτη εντύπωσή μου είναι ότι ΓΑΜΑΝΕ. πρωτοτυπία μηδέν, αλλά οι συνθέσεις χώνουν. απλότητα, μελωδία, δύναμη και πάθος. αν μπορούσαμε με κάποιον τρόπο να βρούμε και στίχους θα ήταν ακόμα καλύτερα. επίσης, το εξώφυλλο φέρνει στο μυαλό αυτό

the cure

joy division

sisters of mercy

the black angels(σε οσους αρεσουν οι o joy division)

άκουσα enstranged και εγώ απο το myspace τους. ΓΑΜΑΝΕ!

κατά τα άλλα, credits στον somnambulist για τους The Mob…(ένα ακόμα συγκρότημα που μάθαμε μέσω της Σαλονικιώτικης LAZY DOG RECORDS, όπως και τους Zounds κλπ…)