Goth Rock / Post-Punk Κυκλοφορίες (+Μπάντες)

Εδω λεμε ποιες μπαντες γουσταρουμε απο το συγκεκριμενο ιδιωμα… Μιλαμε για goth-rock κι οχι goth-metal…

Προσωπικη αδυναμια οι τρισμεγιστοι Fields Of The Nephilim, οποιος εχει δει το DVD τους καταλαβαινει… Ειδικα αυτο το Last Exit For The Lost, ΕΠΟΣ!! Οι νεοτεροι Tiamat τους χρωστανε αρκετα…

Επισης θωρω τεραστιες και πρωτοπορες μπαντες τους Bauhaus και Joy Division… Ειναι τα συγκροτηματα που κινηθηκαν στο μεταιχμιο του post-punk και τους goth-rock…

Αντε προτεινετε και σεις (οποιοι γουσταρετε τελος παντων)…

Tis αγαπημένες μου μπάντες τις έχω αναφέρει σε ένα άλλο thread που λέγεται gothic likes dislikes μου φαίνεται. ντάξει οι Fields είναι θεοί, bauhaus ακόμα περισσότερο, και Joy Division respect.

Εγώ θα αναφέρω προς το παρόν μία μπάντα που ανακάλυψα σχετικά πρόσφατα, τους The Breath Of Life, με τους οποίους έχω σαπίσει τελευταία . Γυναικεία φωνητικά, απίστευτοι! Περισσότερα από αύριο πάω να την πέσω τώρα…

Αν μπεις στον κόπο να τους ψάξεις άκου το κομμάτι Nasty Cloud.

Sisters Of Mercy, The Cure, Bauhaus, Christian Death, 45 Grave, Joy Division, Siouxsie And The Banshees μπλα μπλα μπλα, αλλά πάνω από όλα…

Λοιπόν, μιας και ανοίχτηκε το ωραίο αυτό thread, ας κάνω μία αναφορά στους Diary Οf Dreams.

[CENTER][/CENTER]

Το Γερμανικό συγκρότημα υπάρχει δισκογραφικά από το 1994 και έχει κυκλοφορήσει 10 LP’s, το ένα καλύτερο από το άλλο! Στα πρώτα άλμπουμ κινούνται σε πιο darkwave μονοπάτια, ενώ σταδιακά ψαχτήκαν σε πιο electro κατευθύνσεις, πάντα όμως με την κιθάρα σε διακριτικό και συνάμα πρωταγωνιστικό ρόλο.

Προσωπικά πιστεύω ότι πλέον είναι η απόλυτη μπάντα στον ευρύτερο χώρο του gothic rock. . Δώσανε μία νέα πνοή στην φάση, και απλώς όσο επιδραστικοί ήταν στα 80’ς οι Sisters και οι Cure, τόσο είναι στα 90’ς και 00’ς οι Diary (Βλέπε πχ Diorama, που είναι άλλη μία μπάντα από τις καλύτερες).

Σίγουρα, για αυτούς που θα έρθουν σε πρώτη επαφή μαζί τους, δεν θα τους δοθούν αμέσως. Οι συνθέσεις τους είναι αρκετά εγκεφαλικές, και χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής και αφοσίωσης. Μόνο έτσι θα ανακαλύψετε την χαρισματική συνθετική ικανότητα του Hates. Βέβαια δεν λείπουν και τα “hits” τους, τα οποία είναι ότι πρέπει για μία πρώτη γεύση: Amok, Ο’ Brother Sleep, Psychologic, Soul Stripper, The Curse, You (Das) , Giftraum, είναι κάποια από αυτά.

My favourites:

The Cure
Siouxsie And The Banshees
Sisters Of Mercy
Bauhaus
Joy Division

Dead Can Dance
Nick Cave (και με Birthday Party και μετά με Bad Seeds)

:slight_smile: 8)

Dead Can Dance επισης θεοι… Δεν τους λες goth-rock βεβαια, αλλα σιγουρα βγαζουν ενα αυθεντικο συναισθημα οποτε καλως αναφερθηκαν… Και οσοι τους γουσταρετε τσιμπηστε και το διπλο tribute που ειχε κυκλοφορησει απο την Black Lotus… Περιεχει πολυ ενδιαφερουσες συμμετοχες (Gathering, D. Cavanagh, Nightfall, Ulver κ.α.)

Θα τους ψαξω!! :thumbup:

Diary of dreams,Love like blood (για ακούστε το Enslaved and comdemned(LP) και τα λέμε,Dreadful shadows,Μeridian,Fading colours,Cure,Fields,Garden of delight και αλλα πολλά…

The Sisters of Mercy (μακράν)
The Cure (με έχουν συντροφεύσει σε πολλές στιγμές της ζωής μου)
Bauhaus (αρκετά καλοί θα έλεγα)
Joy Division (:respect:)
Fields of the Nephilim (NOT The Nefilim :wink: )

Αν και γενικά το θέμα αυτό θα μπορούσε να συμπληρώνεται από τη λέξη post punk. :wink:

Ντάξει κορυφαίοι οι Fields Of Nephilim από τα παραπάνω που αναφέρθησαν, αλλά το καλύτερο άλμπουμ το κυκλοφόρησαν ως Nefilim με τον τίτλο Zoon.

Επίσης δεν έχουν αναφερθεί οι The Mission, οι οποίοι μόλις κυκλοφόρησαν και νέο άλμπουμ. Και είναι συμπαθητικό.

Το θέμα των Mission και του νέου άλμπουμ τους το είχαμε αναλύσει αρκετά σε ένα άλλο thread με τον Ulver! Είναι από τις μεγαλύτερες old school μπάντες στον χώρο. Και το τελευταίο είναι cool δισκάκι ( τα καταφέραν μετά από καιρό ).

Garden Of Delight! Groupara!
Και οι Dreadful Shadows, αλλά αυτόι είναι λίγο πιο goth metal.

Τους Love Like Blood , δεν τους έχω πολύ ψάξει, θυμάμαι δύο κομματάρες τους όμως , το Pale Sky και το Shed Your Skin! Θα δω τι θα κάνω με αυτό το θέμα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΡΝΤ ΑΠΟ ΓΚΟΤΘΙΚ ΕΙΜΑΙ ΤΥΦΛΗ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΤΙΣ ΜΠΑΝΤΕΣ

ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΝΑΒΛΕΨΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ

Εληφθη και εσυμπληρωθη…

Οποτε αφου ομιλουμε περι post-punk καποιες πολυ αγαπημενες μπαντες ειναι οι Gang Of Four και οι Jesus And Mary Chain…

Παρεμπιπτοντως, κι επειδη αναφερθηκαν οι Mission, εχω το Children αλλα δεν ξετρελαινομαι… Καμια αλλη προταση απο τους γνωστες του συγκροτηματος?

Επισης ξεχασα να αναφερω ενα ακομα ωραιο γκρουπακι, τους House Of Usher… Κινουνται σε πιο underground επιπεδο εδω και καμποσα χρονια…

God’s own Medicine. Αν δεν σου αρέσει και αυτό, απλά μην ασχοληθείς περαιτέρω μαζί τους.

Sum and Substance.!!!

Cheers mates!! :wink:

Από Μission όντως λέει πολύ το πρώτο τους άλμπουμ Gods Own Medicine (1987), επίσης το First Chapter (1987), που αποτελεί συλλογή από τα πρώτα τους singles, καθώς και το Carved In Sand του 1990.
(Και φυσικά και το Children του 1988.) 8) 8) 8)

Βασικά δεν ξέρω αν αντιλαμβάνομαι σωστά την λέξη post punk. Φαντάζομαι ότι εννοείται μπάντες όπως New Model Army, και Die Arzte. Αν είμαι σωστός τότε, να πω ότι για τους New Model Army έχω πει την γνώμη μου στο thread “δισκάρες που προτείνουμε…”.

Να κάνω επίσης μία αναφορά, στον δίσκο Phantasmagoria των The Damned, οι οποίοι ήταν ένα από τα καλύτερα punk groups του τέλους του 70, αλλά με τον συγκεκριμένο δίσκο του 1985, νομίζω ότι βγάλανε έναν από τους καλύτερους δίσκους του gothic rock/ post punk πείτε το όπως θέλετε!

Ναι αυτο πανω κατω εχω αντιληφθει κι εγω ως post-punk…

Οντως φοβερο συγκροτημα οι The Damned και κριμα που ειναι πολυ λιγοτερο γνωστοι απο τους Sex Pistols…

Ναι ρε συ , είναι από τα groups που ακούς ξέρω 'γω στο Decadance και γουστάρεις πολύ, χωρίς να ξέρεις τι είναι, εγώ τουλάχιστον κάπως έτσι τους ανακάλυψα. Ντάξ, και από την διασκευή των GNR!