Goth Rock / Post-Punk Κυκλοφορίες (+Μπάντες)

Επισης, πολυ ενδιαφερουσα post-punk μπαντα ειναι και οι Magazine (του H. Devoto των Buzzcocks αν δεν κανω λαθος)…

Στο τραγουδι τους The Light Pours Out Of Me μαλιστα, εχουν κανει μια πολυ ωραια διασκευη οι Ministry…

πλάκα κάνεις έτσι? Καταρχήν το Ζοοn δεν έχει σχέση με το gothic rock, metal είναι και κατά δεύτερον Elizium Elizium Elizium… α και Dawnrazor Dawnrazor Dawnrazor…εξάλλου το Ζοοn το έβγαλε ο McCoy με άλλους μουσικούς και όχι με τους υπόλοιπους Fields

To να βλεπεις τον McCoy να ερνηνευει “Dawnrazor’s falling… Brush Your Skin!!!” ειναι πραγματικα μοναδικο!!! Μια απο τις μπαντες που θα ηθελα να εχω δει live…

Το Mourning Sun τι λεει? 1-2 κομματια ακουσα στα πεταχτα στο mySpace αλλα δεν με τραβηξαν πολυ…

Το Mourning Sun μου άρεσε πάρα πολύ, θεωρώ ότι ήταν άξιο να βγει κάτω από το όνομα των Fields Of The Nephilim. Θέλει πιστεύω κάποια ακούσματα, και κάτω ύπο τις κατάλληλες συνθήκες για να το νιώσεις όπως πρέπει. Με έμενα δλδ έτσι λειτούργησε και στο τέλος κόλλησα άσχημα και το ακούω κανά 10άρι φορές στο καπάκι…
Αν και νταξ, αυτό που κάνει τώρα ο McCoy δεν ξέρω γιατί το κάνει. Χτες το βράδυ μίλαγα με τον Tony Petitt και μου έλεγε διάφορα…Anyway, το Mourning Sun είναι πολύ καλό!

Όσοι γουστάρουν death rock εμβαπτισμένο σε σάπιες ( πολύ σάπιες όμως ) industrial φόρμες, ας τσεκάρουν το νέο άλμπουμ των θρυλικών Skinny Puppy.

Έτσι ακριβώς! :wink:

SISTERS OF MERCY
FIELDS OF THE NEPHILIM
NOSFERATU (ΤΑ ΠΡΩTA)
STAR INDUSTRY
ELUSIVE
CLAN OF XYMOX
INKUBUS SUKKUBUS
BAUHAUS
JOY DIVISION
MAGAZINE
ALL ABOUT EVE
MISSION
DIARY OF DREAMS
GARDEN OF DELIGHT
ECHO AND THE BUNNYMEN
ΤΗΕ DAMNED (ΤΟΥ PHANTASMAGORIA)

Η λιστα με τ’αξιολογα new/dark wave & gothic rock γρουπ δε τελειωνει!!

Απο Ελληνικα γρουπ
SOUTH OF NO NORTH
MAGIC DE SPELL (TΑ ΠΡΩΤΑ)
ILLUSION FADES
OPENED PARADISE
REPORTERS
VILLA 21
ΜETRO DECAY
ΛΕΥΚΗ ΣΥΝΦΩΝΙΑ

FIELDS OF THE NEPHILIM

Μιας και ο\η djnefilim666 ανέφερε κάποια αγαπημένα ελληνικά groups, να πω ότι πραγματικά αξίζουν. Θα Βάλω κάποια στιγμή κάποιες πληροφορίες στο thread ελληνική underground σκηνή. Ακούστε το Fell Frozen ( 1984 ) των ΘΕΩΝ South Of No North, ή ακόμα καλύτερα το never ending dream (1983) των Film Noir και θα πάθετε πλάκα! Έγω όταν τα ανακάλυψα αυτά τα group, έμεινα τελείως μαλάκας μιλάμε! Όσοι γουστάρετε τους Cure / Bauhaus / Sisters κάντε έναν κόπο να τους ψάξετε! Τι ψαγμένες μουσικές πάιζανε στα 80’s, τα παλληκάρια!

Τhe Cure (η πρώτη μπάντα που έπαιξε goth rock)
Sisters of mercy
Siouxsie and the banshees
Joy Division (ΘΕΟΙ) και από τα πιο πρόσφατα
Apoptygma Βerzerk (τα παλιά τους)
Marilyn Manson (όχι όλα αλλά ένα μεγάλο μέρος των τραγουδιών του)

Siouxsee kai Apoptygma έίναι θεϊκές μπάντες.

Ειλικρινα δεν μπορω να φανταστω τι μουσικη μπορει να παιζουν αυτοι…:lol: :stuck_out_tongue:

Άκου πχ το Pasturn.
Ντάξ, δεν πας πάντως κατευθείαν σε αυτούς. Αν δεν έχεις ακούσει πιο κλασσικά πράγματα όπως Front 242, ή Nitzer Ebb δεν θα τους ανεχτείς ούτε για ένα λεπτό.

Το Fell Frozen ειναι μεγιστη δισκαρα!!! Τωρα που επενακυκλοφορει σε cd τσιμπηστε το, εχει και bonus video clip!!!

Οι Film αδικοχαμενο γκρουπ, οπως αδικοχαμενο γκρουπ ειναι κι οι Flowers of Romance, μετεπειτα Nexus, τωρα καποια μελη εχουν φορμαρει τους New Zero God.

Απο 80s μπαντες μη ξεχναμε και τους Clock DVA!!! Παντως οι Skinny Puppy μεγαλο κεφαλαιο στο χωρο!!!

Και να μη ξεχασουμε και τους Christian Death (τα πρωτα αλμπουμ) και τους London After Midnight!!!

Ωπ, ναι!! Βεβαια, οι πρωιμοι Christian Death γραφανε φοβερα goth-rock κομματια… Επισης Current 93 και Death In June…

Ρε οι Death In June είναι απίστευτα ανώμαλοι. Δεν τους έχω ψάξει ιδιάιτερα, αλλά έχουν ένα κομμάτι που λέγεται tick tock, και είναι από τα πιο τρομακτικά ( με την κυριολεκτική σημασία ) κομμάτια ever!

Γενικα ο Douglas P kai o David Tibet ειναι ξεχωριστα κεφαλαια για τη dark/alternative σκηνη!!! Λιγο παρεξηγημενοι βεβαια, αλλα εχουν γραψει απιστευτους δισκους!

Ασχετο, αλλα φετος θα εχουμε την ευκαιρια να δουμε live μα απο τις καλυτερες electro/industrial/ebm μπαντες ever τους Front 242!!!

Στο Synch Fest μου φαίνετε! Καλά γουστάρω!

Headhunter!!!

Ωπ, να τι μαθαινει κανεις. Πολυ ενδιαφερον!