GPS-john payne

συστηνεται ανεπιφυλακτα σε ολους τους φιλους των Asia της β’ περιοδου , τη
‘μετα Wetton’ εποχη .Οι Asia επεστρεψαν στην αρχικη τους συνθεση για 'προφανεις ’ λογους , οποτε ο τραγουδιστης John Payne (και μπασιστας) φορμαρε με πολυ καλους μουσικους τους GPS ,βγαζοντας το ‘window to the soul’
μια δουλεια που συνεχιζει το ‘silent nation’ (το οποιο συνεχιζε τα aria,arena,aura) .
Πολυ καλο …

Πολύ σωστό! Το κακό όμως είναι ότι είναι ελάχιστα γνωστα τα άλμπουμ των ASIA με τον Payne, αν και είναι εξαιρετικά…

ειδικα το aria ισως ειναι στο χωρο του το καλυτερο αλμπουμ της δεκαετιας του 90.Οπως τα λες ειναι ομως , με αποκορυφωμα το live στο Bεακειο …
O Wetton ειναι πολυ μεγαλος μουσικος , και το εδειξε στα προσωπικα του ,ειδικα
τα 2 πρωτα ,ειπε τις μεγαλες επιτυχιες των Asia ,αλλα και ο Payne τραγουδησε πολυ καλα κομματια ,σε μια εποχη που ολα του ηταν κοντρα .

Πάντως το Silent Nation είναι απίστευτο cd

Γενικά ο Payne είναι σπουδαίος! Έχει υπέροχη φωνή, αναγέννησε τους Asia με το συνθετικό του ταλέντο, κάνει και παραγωγές! Όχι μόνο το “Aria” αλλά και το “Aqua” είναι φοβερό, το “Silent Nation” δισκάρα, το “Aura” συμπαθητικό και το “Arena” κι αυτό υπέροχο αν και διαφορετικό (παίζουν κάτι σαν latin/prog/AOR !!!)
Το GPS θα το πάρω σίγουρα, δεν το έχω ακούσει δυστυχώς ακόμα. Βασικά, έχει βγει;;; Πάντως πέραν του Payne, και o Govan είναι φοβερός μουσικός (κιθαρίστας), ενώ πλήκτρα παίζει ο πληκτράς των Spock’s Beard (ο Ιάπωνας μωρέ…ξέχασα πως τον λένε!!).
(Από τον Govan και τον Schellen έχω και αυτόγραφα :stuck_out_tongue: )

Στο Arena είχε παίξει ο και Ibrahim Aziz (έτσι γράφεται;) o κιθαρίστας των SIMPLY RED!
O πλκητράς, Cozy, είναι ο Ryo Okumoto! Νομίζω ότι το άλμπουμ των GPS κυκλοφορεί μέσα στο Σεπτέμβριο, και στο εξώφυλλο έχει το John Kalodner!!

Το “New Jerusalem” γαμ…!!!

ακουστε το solo του Govan στο κομματι ready to go home , (υπαρχει και στο dvd
live in us) ,σε 30 δευτερολεπτα τα ‘λεει’ ολα .
Ολοι οι μουσικοι που περασαν απο Asia ειναι πολυ υψηλου επιπεδου , και βεβαια μην ξεχναμε και τον Downes ,φοβερος πληκτρας και πολυ εξυπνο παιξιμο .Οι ηχοι του ειναι μοναδικοι , και οι ‘φρασεις’ του πολυ ‘πιασαρικες’.Στο ‘arena’ δινει σεμιναριο .
Αρνητικο για μενα της περιοδου Payne , ηταν τα πολλα’ live in everywhere’ , με
ποιοτητα bootleg ,που εβγαζαν .
Και μιας και μιλαμε για Asia , οσοι δεν εχετε ακουσει το ‘battlelines’ το πρωτο προσωπικο του John Wettom ,σπευσατε ,κορυφαιο .
Ενας αλλος μουσικος ,που εμπλακηκε στον ευρυτερο Asia χωρο ,συγκεκριμενα επαιζε μαζι με Wetton, ειναι ο Kilminster (γιος του Lemmy !) , o οποιος ειναι
δεξιοτεχνης κιθαριστας ακουστικης κιθαρας και ηλεκτρικης , μιλαμε για κιθαριστα
ολκης επισης .Παιζει ακουστικη κυριως στο ακουστικο live ‘sub rosa’ του Wetton ,επισης πολυ καλο .

Α γειά σου!! :smiley:
Ναι το είδα και το εξώφυλλο με το ναυαγό τον Kalonder-Kalonder !!! (Αποσύρθηκε αυτός ε;)

Ρε συ aor, το είχες ξαναγράψει κάπου για το “Battlelines” αλλά δεν το βρίσκω πουθενά :frowning: . Θα το πάρω από κανένα amazon μου φαίνεται.

Το “Ready To Go Home” είναι από τα καλύτερα στο “Aura”. Δε θυμόμουν ότι έπαιζε ο Govan σε αυτό (μιας και στο “Aura” έχει αμέτρητες συμμετοχές!)!

Πάντως ισχύει ότι οι Asia το έχουν χέσει τελείως με τα live! Εχουν βγάλει καμιά 20αριά! Δλδ έλεος!!

Cozy,κανεις προγραμμα στο Texas? (νομιζω οτι καπου το ειδα), αν ναι μπορω να σου αφησω καποια στιγμη ενα αντιγραφο ,αλλα οχι συντομα , καθως δεν ειναι απο τα μερη που παω . Ο Wetton ειναι εκπληκτικος μουσικος με ολη την σημασια
της λεξης ,και πολυ καλος συνθετης .

Κάθε Κυριακή από την ερχόμενη και μετά, τη μουσική του Texas θα επιμελούνται τα παιδιά από το rocking. Αυτή τη βδομάδα θα είμαι εγώ με τον montecristo. Μετά δεν ξέρω σίγουρα πότε θα ξαναπαίξω, αλλά μάλλον θα είναι αρχές Οκτωβρίου.
Thanks πάντως και μόνο για τη σκέψη :wink:

exo akousei to miso cd kai einai tromero…(oso mporei na katalabei me miso cd)…einai korifi…

Φοβερό, φοβερό, ότι καλύτερο έχω ακούσει τις τελευταίες βδομάδες.
Γεια σου ρε Cozy άρχοντα.

Το “New Jerusalem” γαμ…!!!

Φοβερός ο δίσκος !!!
Φωνάρα ο Payne.

+1

+2