Grails

Μετά από τη συγκλονιστική αθηναϊκή τους εμφάνιση, ήρθε η ώρα να φτιάσουμε ένα θρέντι να τα λέμε για μια εκ των κορυφαίων instrumental μπαντών των 00ς.

Τα’χουμε ξαναπεί πολλάκις για το πόσο σπουδαίοι είναι, συγκεκριμένα κι εδώ, αλλά πάμε να τα επαναλάβουμε.

Η μουσική των Grails κατατάσσεται από τους ειδικούς ως post rock αλλά καμία σχέση δε βρίσκω εγώ, εγω θα έλεγα πως θα έπρεπε να είναι ο ορισμός του “world music” αλλά οκ ας αρκεστούμε να πούμε πως πρόκειται για ψυχεδελικό instrumental rock με σεβασμό τόσο στη jazz όσο και στις “περίεργες” κλίμακες δανεισμένες από διάφορες μουσικές του κόσμου.

Πρώτη δουλειά τους το “The Burden of Hope” το 2003, έκανε αρκετό θόρυβο γύρω από το όνομά τους, αλλά εγώ έχω ακούσει λίγα κομμάτια (όπως και από το επόμενο “Red Light” του 2004) οπότε μη σας πάρω στο λαιμό μου, πάντως καθιέρωσε το χαρακτηριστικό τους στυλ.

Το 2006 κι ενώ έχουν προηγηθεί διάφορες ΕΡ/split κλπ κυκλοφορίες, μαζεύουν τα κομμάτια από τα 2 “Black Tar Prophecies” ΕΡς και μαζί με νέα κυκλοφορούν το πολύ καλό “Black Tar Prophecies Vol’s 1,2,&3”.

Η καλύτερη στιγμή τους ήρθε το 2007 με το ανυπέρβλητο “Burning Off Impurities”. Το ύφος τους έχει τελειοποιηθεί, και ανάμεσα σε ψυχεδελικές αναθυμιάσεις και διονυσιακά jammings ξεπροβάλουν Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ε-Σ μελωδίες που σου μένουν χαραγμένες στο μυαλό για πάντα. Δίσκος-μνημείο.

Το 2008 φέρνει 2 κυκλοφορίες. Αρχικά το ψιλο-άνισο ΕΡ “Take Refuge In Clean Living” που όμως περιέχει το υπεραπίστευτο “Take Refuge”, και εν συνεχεία το πάρα πολύ καλό “Doomsdayer’s Holiday”

http://www.grailsongs.com

Μην κάνετε το λάθος να τους αγνοήσετε.
Σκεφτείτε πως είναι η μπάντα που έκανε τον Awake να αναφωνήσει “Ποιοί Russian Circles τώρα!!!” :stuck_out_tongue:

Εχω ακουσει Doomsdayer’s Holiday και Burning Off Impurities, μαζι με κατι ξεμπαρκα απο δω και κει…
Τρομερες μελωδιες, ανατολιτικη ατμοσφαιρα και ψυχεδελειες αλα 70ς,τιμιες και διχως επιτηδευμενα πιου πιου και χασιματα β εθνικης,real thing…
δλδ οκ
http://www.youtube.com/watch?v=6CWKIVhro6I&feature=related

τι να πεις εδω??:stuck_out_tongue:
Γκρουπαρα,υποτιμημένη καργα…
Αυριο τους βλεπω και λαιβ σε pub(?!)-σκηνη,ολα μια χαρουλα,παμε για tripαρισμα…

με είχατε δελεάσει με αυτα που γράψατε για το live τους και χθες κατέβασα τα
Take Refuge in Clean Living
Burning Off Impurities
δεν τα εχω ακούσει ακομα αλλα μεσα στη βδομάδα πιστευω να τα ακουσω…

αν έχετε και κανένα link απο τα αλλα στείλτε και κανένα πμ…:stuck_out_tongue:

αχαχαχα τι μλκας πουσαι ρε :lol::lol::lol:

σοβαρα τωρα,σαν Live παιζουν σε αλλο γηπεδο οντως

δισκογραφικα δεν θα εκφερω ακομα γνωμη μιας κ εχω 2-3 μερες που κατεβασα δισκογραφια τους αλλα συναυλιακα με εστειλαν αδιαβαστο προχθες 8O

(και δεν ειχα πιει ουτε μιση μπυρα)

Btw, το ολοκαίνουριο ΕΡ “Black Tar Prophecies vol 4” κυκλοφορεί αυτές τις μέρες μόνο σε βινύλιο, οπότε awake κάνε τα κουμάντα σου για κάνα μερακλήδικο vinyl-rip. :smiley:

Α, και πόσο θεϊλα:

Ψηλέ μόρφωσε το φόρουμ.

Δεν παίζουν ποστ ροκ, παίζουν instumental rock με επιρροές ό,τι να ναι. Και από τις πιο τίμιες μπάντες που είδαμε ζωντανά πιστεύω, κι ας έπαιξαν μια ώρα και κάτι. Η μουσική τους για να αναπαραχθεί ζωντανά θέλει πολά άντερα…

πλακα πλακα , βρηκα ηδη vr για αυτα τα 2

Take Refuge in Clean Living

Doomsdayer’s Holiday

@redrum

κ ας επαιξαν μονο 70’ , εγω εφυγα γεματος κ χορτασμενος φουλ :slight_smile:

Εχω ακουσει μονο το Burning Off Impurities και 1-2 τραγουδια απο το επομενο.

Το ΒοΙ ειναι δισκαρα ! Πολυ trippy μουσικη.

leakαρε ένα black tar prophecies vol.4.
είναι καινούρια κυκλοφορία ή κάποιο best of?

ολοκαίνουρια.
Αλλά είναι ΕΡ οπότε δεν ανοίγω θρεντ (αυτό θα γίνει για το δίσκο).
Είναι το 4ο μέρος της “Black Tar Prophecies” σειράς κυκλοφοριών από το 2006.

Η πρώτη ήταν (προφανώς) το “Black Tar Prophecies Vol I” Split με Red Sparowes

Η δεύτερη ήταν (μαντέψτε) το “Black Tar Prophecies Vol II” EP (αν και κυκλοφόρησε νωρίτερα από το Ι)

Και η τρίτη ήταν το “Black Tar Prophecies Vol’s 1,2,&3” κανονικό άλμπουμ που είχε και τα υπόλοιπα μαζί σε ένα σιντί (εξωφρενικό!)

Τούτο δω το νέο ομορφούλι είναι (με δυο-τρεις ακροάσεις), όχι τόσο οργιώδες σαν τα δυο άλμπουμ που προηγήθηκαν, αλλά μάλλον καλύτερο από τα προηγούμενα ΒΤΡ.

Επανακυκλοφορία των The Burden of Hope και Redlight σε βινύλιο.

Αγορά από εδώ

40$ και τα 2 μαζί με μεταφορικά.

Ενα περιεργο πραγμα

Ξυπνησα σημερα με λαχταρα να ακουσω grails.Δεν ξερω,ισως ειδα κανα ψυχεδελικο ονειρο αλλα με το που ανοιγω τα ματια ειχα pm στο κεφαλι

‘Βαλε Grails’

Μακαρι να ξαναρθουν.Κ να μην εχει μπαλα/μπασκετ/eurovision εκεινη τη μερα μπας κ μαζεψει λιγο κοσμο.

Bump.

εγώ ήξερα ότι η Μόρα σε επισκέπτεται όταν ξυπνάς και απλά νιώθεις έναν άνθρωπο-σκιά να κάθεται στο στήθος σου, τώρα σου στέλνει και πμ με παραγγελιές??? 8O8O8O8O

:lol::lol::lol: οχι η μορα ρε, η succubus:wink:

κατα τα αλλα μακαρι να ξαναερ8ουν

το σουκουμπιους δεν ειναι το αντιστοιχο του ινκιουμπους σε γυναικεια μορφη; ουσιαστικα δαιμονας γυναικα που εμφανιζεται στους αντρες με σκοπο να την πηδηξουν *η καπως ετσι :stuck_out_tongue:

ον τοπικ και εγω θελω να τους δω πολυ λαιβ δαυτους!

τα σκοτωσες ρε :lol::lol:
ναι καπως ετσι ειναι αλλα 8ελει ΠΡΟΣΟΧΗ:p γιατι:

“Religious traditions hold that repeated intercourse with an incubus or succubus may result in the deterioration of health, or even death.”

ρε αφηστε τα incubus succubus και ακουστε κανα δισκο τους

αλεκο μιλαμε τεραστιο λαιβ

επισης μεγαλη εμπειρια η παρκατω

τραφφικ τζαμ μεσα στο αμαξι

κορνες,νευρα,πανικος

κλεινεις παραθυρα

βαζεις τα noise-canceling iem ακουστικα

πετας ενα burning off impurities

και κλαιν

εισαι ξαφνικα στο μαροκο

(να δω ποτε θα πατησω κανεναν με αυτες τις πατεντες που κανω στο οδηγημα) :stuck_out_tongue:

οσο θυμαμαι τη συναυλια τους τον μαιο

που ειχε 50 ατομα

μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι

η καλυτερη post-psychedelic rock μπαντα

κ μαζευει το 1/1000 των acdc και των u2

κριμα.ντροπη.αμαρτια.ξεφτιλα.

ποσο γαμανε κ ποσο λιγο εχουν ακουστει…:frowning:

αφού το ξέθαψες, έβαλα και πολλ (καλά, άμα ψηφίσουν πάνω από 10 άτομα κάνω πάρτι!). Multiple Choice για να μη βάλουμε όλοι στο Burning Off Impurities.

BoI και Take Refuge για μένα.

αδερφε , one day we will be many 8)

βγαζουν νεο αλμπουμ τον φλεβαρη κ ψηνομαι να παω να τους δω κανα εξω αμα κανουν τουρ , μιας κ εδω δεν βλεπω να τους ξαναφερνουν μετα την εισπαρακτικη αποτυχια του μαιου…

οσον αφορα τα πιο αγαπημενα , ακομα τους ζωνευω οποτε δεν ψηφιζω προς το παρον

πες κ εσυ τπτ , καυλωσε μας με το γνωστο μαχιμο λογο σου :blues: