Grand Funk Railroad

Τεράστια μπάντα που ιδρύθηκε το 1968 στο Flint του Michigan. Mark Farner (guitars, lead vocals), Don Brewer (drums, lead vocals) και Mel Schacher (bass guitar) είναι το κλασσικό τους line up. Μεταξύ του 1969 και του 1972 κυκλοφόρησαν έξι δίσκαρους
[ul]
[li]On Time
[/li][li]Grand Funk
[/li][li]Closer to Home
[/li][li]Survival
[/li][li]E Pluribus Funk
[/li][li]Phoenix
[/li][/ul]

Rock με funk διάθεση, απίστευτο groove, μπασίστας από τους λίγους, τρομερό δέσιμο. Ο Mark Farner είναι τεράστια μουσική προσωπικότητα. Πολύ επιδραστική μπάντα αλλά έχω την εντύπωση πολύ άγνωστη στην Ελλάδα.

Έχω ακούσει τα Closer To Home, E Pluribus Funk και Survival. Η αληθεια είναι ότι είχα φάει κόλλημα για αρκετό καιρό όταν τους είχα ανακαλύψει. Ειδικά το E Pluribus Funk… που εχεί και ένα από τα καλύτερα κομμάτια του κλασσικ ροκ (personal opinion):

People Let’s Stop The War

Ε θα σου αρέσει και το Phoenix τότε στάνταρ. Για το “people lets stop the war”, δεν θα διαφωνήσω καθόλου. :smiley:
Γενικά αυτό που με ψαρώνει σε αυτή τη μπάντα είναι το πόσο ένταση βγάζει. θα ήθελα να τους είχα δει live…

Πολύ δυνατή μπάντα και με τρελό groove.Μου αρέσουν πολύ τα funky σημεία του Phoenix και γενικά η μπάντα σκίζει.

Τα σπαν ασχημα! Σ αυτα που ανεφερε ο Ζουγκ, θα προσθετα και το επομενο, που παροτι εμπορικο ειναι μεγαλειο. Νομιζω οτι τα Ε pluribus και Survival @8#$@#!!!

Ετσι συνεχιστε να ανοιγετε τετοια ωραια θεματα!

Σήμερα το πρωί είχα βάλει το Phoenix, ερχόμενος στη δουλειά και πωρώθηκα πάλι. Πολύ ποιοτική μπάντα ρε παιδί μου. Όμορφη μουσική. GROOVY!8)

Να μην ξεχνάμε και τα δύο φοβερά live τους! Επίσης προτείνω το lp Monumental Funk που βγήκε το 1974 υπό το όνομα Brewer/Farner αλλά στην πραγματικότητα είναι ηχογραφήσεις από τις μέρες πριν τους GFR όταν κυκλοφορούσαν ως The Pack. Στέκεται με ευκολία ανάμεσα στις κανονικές κυκλοφορίες τους.

Το τραγούδι που γουστάρω εγώ περισσότερο, και είναι και ένα από τα πρώτα τους που έμαθα, είναι η διασκευή στο Inside Looking Out των Eric Burdon & The Animals.

Και το οποίο έχουν διασκευάσει με τη σειρά τους ( έχοντας ως βάση την έκδοση των Grand Funk) oi Obsessed . Θεοί 8) Επίσης μιας και μιλάμε για διασκευές, οι Monster Magnet στον πρώτο τους δίσκο διασκεύασαν το “Sin’s a good man’s brother”. Και οι δύο μπάντες που ανέφερα έχουν επηρεαστεί πάρα πολύ από Grand Funk.

Αν και δν εχω ακουσει παρα πολλα , αυτα που ακουσα με αφησαν αφωνο.

Φαντάζομαι ότι θα σε ψάρωσε και ο μπασίστας τους έτσι?? :respect:

Μ’αρεσε αρκετα.:slight_smile:

Παιδιά μ’αρέσει πολύ ο ήχος τους,το groove τους είναι πολύ εθιστικό…

http://www.youtube.com/watch?v=lkqJ2YtGd0Y live -Hooked On Love 1972

http://www.youtube.com/watch?v=dlk-Pd7O69g&feature=related Heartbreaker

Grand Funk Railroad - Heartbreaker

τεραστιος πονος!

Tεράστιος ύμνος θα έλεγα…

Έτσι, ωραία πράγματα! 8)

__Οντως “GRAND funk”!

__Οσο και να με τρελαίνει η metal, η prog, ακόμα και τα art, tech, math παρακλάδια κλπ κλπ, γι’ αυτό γουστάρω τρελά και κάτι τέτοιες μπάντες και το classic (ή old αν θέλεται) rock… Απλότητα και ουσία. Ακους μουσική! ΠΟΛΥ πολύ καλό σχήμα!

“…tell everybody you know,
you got a Rock n’ Roll Soul…”

μαζι σου…

[B][SIZE=“5”]
Once I had a little girl, sometimes I think about her,
But, buddy, you know she’s not really there.
When memories do call, I just, I just can’t live without her
But tryin’ all the time is so hard to bear.

Heartbreaker, can’t take her,
Heartbreaker, bringing me down.
Heartbreaker, can’t take her,
Heartbreaker, bringing me down.

I don’t cry no more, I live while I’m flying,
But I’ll think back, and you can hear me say:[/SIZE][/B]

το ξεθαβω και αξιζει…
τεραστια μπαντα και τωρα τελευταια τους ακουω συνεχεια…απο τα συγκροτηματα που ολη τους η δισκογραφια δεν παρουσιασε μετρια πραγματα

Yπεροχο τραγουδι!!!

[SIZE=“4”]I’m in love with the girl that I’m talking about,
I’m in love with the girl I can’t live without.
I’m in love but I sure picked a bad time …
To be in love, to be in love. [/SIZE]