Grand magus

ελαααααα νεος δισκος

[B]THE HUNT[/B]

παω να βγαλω τα τσεκουρια απο τη ντουλαπα:metal::metal::metal:

ελπίζω μόνο να μην τον κάνουνε κι αυτόν πιεστικά, όπως τον πρώτο τους με την roadrunner.

Μιας και ετυχε να ξανακουσω 3-4 δισκους των Grand Magus τις τελευταιες βδομαδες,μαλλον θα προτιμησω και γω το Iron Will σαν το καλυτερο τους (και τον ομωνυμο τους σαν τον χειροτερο τους,οχι απλα επειδη ειναι διαφορετικος).Λοιπον το Iron Will σε κερδιζει χαρη σατα ρυθμικα μερη με τον επικο τονο και το ντουμαδικο υποβαθρο.Το βασικο ριφ του Like the Oar Strikes the Water ειναι απο τα πιο κολλητικα ever,το επικο ομωνυμο ξεκλειδωνει λαιμους,το θαυμαστο σολο στο Silver into Steel και ακομα περισσοτερες καλες στιγμες.
Παντως για να κανω και τον δικηγορο του Διαβολου,θεωρω τους Grand Magus αρκετα ΥΠΕΡτιμημενους σε σχεση με αυτα που εχουν προσφερει.

Εγώ γνώρισα τους GRAND MAGUS λίγο αργά, όταν κυκλοφόρησαν το Hammer of the North το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ.

Εγώ όμως θα προτιμήσω το The Hunt το οποίο είναι πιο πιασάρικο και έχει περισσόετρα χιτάκια. Εννοείται ότι το Iron Will το έχω σε μεγάλη εκτίμηση συμπληρώνοντας έτσι την αγία τριάδα της δισκογραφίας του. Τα Monument και Wolf’s Return έχουν κάποιες καλές doom στιγμές και με το καιρό μου άρεσαν. Πειρσσότερο το Wolf’s Return. Το ντεμπούτο δεν είναι καν του γούστου μου.

Γενικά παίζουν τίμιο μέταλ, αλλά όπως έγραψε και ο [B]dargaard-79[/B] (προηγούμενο ποστ), όντως είναι υπερτιμημένοι. Να προσθέσω ότι ήμουν και εγώ σε αυτούς που ξενέρωσαν πέρυσι στο Κύταρρο με την μόλις μία ώρα συναυλία που έδωσαν (υποτίθεται headline), μαζί με Battleroar.

Εγώ δεν τους βρίσκω υπερτιμημένους και τους θεωρώ από τις καλύτερες μπάντες γενικά.
Εχουν 3 σερί εξαιρετικούς χεβι μεταλ δίσκους και βγάζουν μια φρεσκάδα που δεν βρίσκεται εύκολα σε αυτον τον ήχο. Και το Monument δίσκαρος. Ο JB είναι από τις καλύτερες φωνές και τα ριφφ του φόρος τιμής από Judas Priest μέχρι Manowar & Bathory.
Επιπλέον δίνουν την αίσθηση ότι παράγουν πολύ ωραία κομμάτια χωρίς να κουράζονται ιδιαίτερα.

Αλλά τρομερό μείον να σαι headliner με μια ώρα συναυλία. Απαράδεκτο…

Εν ολίγοις, τους θεωρώ πρωτοκλασάτη μπάντα αλλά όταν έχεις τέτοιο υλικό αποδεικνύεται στο σανίδι ότι είσαι άξιος του όρου.

Μεγαλη μπαντα, τιμιοι και παντα με αξιολογες κυκλοφοριες. Δυστυχως δεν τους εχω δει ακομα live και οταν αυτο συμβει αργα ή γρηγορα ευχομαι να μην με απογοητευσουν γιατι η αληθεια ειναι οτι στο σανιδι αποδεικνυεται η αξια και φαινεται το ποσο μεγαλη ειναι μια μπαντα.