Granicus

Εχω ακουσει το ομωνυμο αλμπουμ απ’αυτους, δηλαδη το μοναδικο που εβγαλαν γιατι μετα δυστυχως τα παρατησαν. Ζεππελινιζουν επικινδυνα και γενικα ειναι φανταστικο γκρουπ. Δυνατη μουσικη και εξαιρετικα φωνητικα. Οσοι γουσταρετε hard rock κατεβαστε ή αγοραστε αυτον τον δισκο. Αν συνεχιζαν κι εβγαζαν 4 τετοιους θα θεωρουνταν ενα απο τα μεγαλυτερα συγκροτηματα κατα την αποψη μου.

[FONT=“Garamond”][SIZE=“3”]Το “Prayer” είναι πολύυυυυυυ μεγάλο κομμάτι, και όλος ο δίσκος είναι τουλάχιστον μνημειώδης![/SIZE][/FONT]

[FONT=“Comic Sans MS”]Ωχ! Πώς το παθες βρε;;; :stuck_out_tongue:
Όντως πολύ καλό συγκρότημα και όντως λεντζεπελινίζουν αρκετά.
Πολύ καλό μπάσο και κιθάρα… Ξέρει κανείς τι κιθάρα χρησιμοποιούσαν; Είναι Gibson;[/FONT]

Οντως θυμίζουν πολύ led zeppelin αλλά θυμάμαι πως όταν τους είχα ακούσει δν είχαν καλύψει αρκετά τις προσδοκίες μου…Παρ όλα αυτά το prayer είναι εξαιρετικό…

Εχω ενα bootleg live Granicus με indian summer κολαση…

Οι συμμετέχοντες στο “τι ακούτε τώρα”, συνεχίστε εδώ την αποθέωση…:smiley:

dear GRACCHUS…:stuck_out_tongue:
Σχετικα με το λαιβ δεν το εχω βρει ποτε σε torrents το εχει μονο ενας τυπος στο soulseek ο οποιος οταν το ηθελα δεν με αφηνε να το κατεβασω , αν θες κανε μια προσπαθεια παντως! τελικα το βρηκα απο εναν φιλο μου και δεν εχω ιδεα που το κονομησε:p
παντως τα σπαει εχει λαιβ εκτελεσεις απο clevelant ohio /prayer/ when you’re moving δυο συνεντευξεις και το
hollywood star (ακυκλοφόρητο) 8)

Να κάνω μια ερώτηση?Όταν λέτε θυμίζουν Zeppelin εννοείτε σε βαθμό παρεξηγήσεως?Ή αποτέλεσμα κοινών επιρροών?Δεν τους έχω ακούσει αλλά λατρεύω τον ήχο της εποχής.

Θα σου απαντησω αν και δεν το ποσταρα εγω ,κατα την γνωμη μου απλα ειναι πολυ επηρεασμένοι, γιατι αν ακουσεις κομματια θα δεις χαρακτηριστικα δικα τους στοιχεια που δεν τα εχουν αλλες μπάντες και τα φωνητικά αν και ψιλα μονο σε ορισμενα σημεία θυμιζουν λιγο Plant.αλλα πιστευω δεν ειναι σε σημειο παρεξηγησεως:)παντως αν μπορεσεις να ακουσεις:wink:

Ευχαριστώ.Θα τους τσεκάρω.Υπάρχει περίπτωση να το βρω σε βινύλιο ή έχει έστω επανακυκλοφορήσει σε cd?

Ναι.Σε βινυλιο σιγουρα,αλλα και σε cd νομιζω το χει παρει το ματι μου.

Να πω κι εγώ; Από όσο τους έχω ακούσει αυτό στο οποίο έχω καταλήξει είναι ότι δεν είναι τόσο επηρεασμένοι από Zeppelin όσο υποτίθεται για πολλούς ότι είναι. Μιλάμε για άλλο ένα συγκρότημα του λεγόμενου proto-metal που είχε κατά βάση προσωπικό ύφος και στίγμα, όπως και οι Sir Lord Baltimore, Bang!, Dust, November κτλ. Όσο για τον τραγουδιστή, εγώ προσωπικά δεν “ακούω” πάρα πολύ Plant ούτε στην χροιά του, ούτε στο στυλ του, εκτός κι αν θεωρούμε ότι όποιος τραγουδιστής της εποχής εκείνης έστελνε την φωνή του στον Θεό αυτόματα είναι της συνομοταξίας Plant… για να έχουν πάντως μια ιδέα όσοι δεν έχουν ακούσει, ο Leffel (έτσι τον λένε) φέρνει στο μυαλό λίγο τον Geddy Lee (άρα προφανώς ο Geddy Lee τον φέρνει στο μυαλό, ιστορικά μιλώντας) και μάλλον έχει επηρεάσει τον Steve Bridges των Witchfynde και -κυρίως- τον Sean Harris των Diamond Head! Όπως και να χει το παλικάρι είχε σπάνια, απίστευτη φωνάρα, και οι Granicus γενικότερα σαρώνουν τα πάντα στο πέρασμα τους, κάθε φορά που τους ακούω νιώθω εκτός από έκσταση και ευτυχία, οργή που ένα τέτοιο συγκρότημα χάθηκε τόσο άδοξα και έχουμε φτάσει στο σημείο να είμαστε μετρημένοι στα δάχτυλα εμείς που ήμασταν τυχεροί να τους ανακαλύψουμε και να ξέρουμε τι έχουμε στα χέρια μας (+/ στο σκληρό δίσκο μας κτλ.). Αυτά.

Ωπ! Τώρα είδα ότι έχει ανοίξει συζήτηση για τους Granicus. Θα συμφωνήσω αρκετά με τον προλαλήσαντα. Δεν είναι τόσο Ζεπελιν όσο λέγεται. Απλά είναι χαρντ ροκ της εποχής με κάποια κοινά χαρακτηριστικά, όπως είναι λογικό.

Σε βινίλιο κυκλοφορεί μία επανέκδοση στα γνωστά δισκάδικα του Μοναστηρακίου. Τρέξτε να προλάβετε πριν εξαντληθεί. Υπάρχει στο Μοναστηράκι και το original, αλλά η τιμή του φτάνει στο θεό (για να συναντήσει τη φωνή του Leffel).

Σημερα κιολας το ειδα, η επανεκδοση εχει 17-18 ευρω, αν προσεξα καλα. Τοτε ποσο εχει το οριτζιναλ (βινυλιο μαλλον θα εννοεις, ε?)

Οι Granicus τα σπαν!!! Δε θα ελεγα οτι ειναι τοσο Ζεπελιν. Ενταξει η φωνη φερνει αρκετα στον Πλαντ, αλλα αν αρχισουμε να μετραμε ποσοι τραγουδιστες του εβδομηντα μοιαζουν χανουμε το μετρημα! Διαμαντι παντως αυτος ο δισκος, ο οποιος νομιζω οτι εχει μια πιο χεντριξικη κατευθυνση στο σκληρο μπλουζ ροκ που παιζαν, ενω παραλληλα ειχαν και καποια πιο garage στοιχεια (σιγουρα λιγακι πιο heavy απο Ζεπελιν). Τα lead μερη τους παντως θα ελεγα οτι μου θυμιζουν αρκετες φορες τα αντιστοιχα του αρχιμαστορα Tommy (τι ποιανου Τομμυ ρε?).

Bolin? :-s

Ionni ίσως?:stuck_out_tongue:

Γραψε λαθος. Τony+Ιommi (μες στο μυαλο μου) = αρχιμαστορας Τομμυ#-o. Θαλασσα τα κανα:lol:

350 αν θυμάμαι καλά. Γιορτάζω 21 Μαίου, προλαβαίνεις να τα μαζέψεις; :smiley:

Οχι ρε, σωστά το γραψες. Το πε κι ο Χοπέτο. Τommy Ionni! :lol:

@ Mandrake: 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

Aυτο ακριβως:lol:

:o

Απο περιεργεια παντως, αν μπορεις θυμισου ποιος το χε για να τσεκαρω. Ενταξει, η τιμη αυτη σιγουρα υποκειται στους νομους προσφορας-ζητησης αλλα και παλι μου φαινεται παραλογη.