Grave Digger

(Έκανα ένα search αλλά δεν βρήκα σχετικό thread εδώ. Μόνο ένα που αναφερόταν σε βίντεο ή κάτι τέτοιο.)

…οπότε είπα να τους κάνω ένα thread γιατί απόψε είναι η πρώτη φορά που τους ακούω και μπορώ να πω ότι μου κινούν το ενδιαφέρον. Έχω βάλει τον δίσκο “Tunes of War” (1996), θεματικός δίσκος με κεντρικό στοιχείο τους αγώνες της Σκωτίας για απελευθέρωση απ’την Αγγλία αλλά και τις διαμάχες ανάμεσα στους ίδιους τους Σκωτσέζους.

Οι Grave Digger είναι μια Γερμανική heavy metal/power metal μπάντα που δημιουργήθηκε το 1980. Μπορεί να μην είναι τόσο γνωστοί σε μας, ωστόσο έχουν κυκλοφορήσει 15 studio albums+2 live albums μέχρι σήμερα.

Ό,τι πληροφορίες έχετε ευπρόσδεκτες :slight_smile: και προτάσεις για ακούσματα φυσικά!

ακόμα και η θεία μου τους ξερει. εδώ έχουν διασκευάσει ακόμα κ παπακωνσταντίνου.

Αγαπάμε Grave Digger με προσωπικά αγαπημένο δίσκο το Tunes Of War. Μόνο το intro χρειάστηκε να ακουσω για να κολλήσω με την μπάντα (εεεεε είναι και γειτονάκια μου οι Σκωτσέζοι).

Τo Excalibur και Knights Of The Cross πολύ κοντά στις προτιμήσεις μου.

O Chris Boltendahl τυπάρα!!! Τον είχα γνωρίσει πριν κάποια χρόνια και είναι πολύ προσγειωμένος και cool τυπάκος!!

Μάλλον αστειεύεσαι έτσι δεν είναι; :?

Οκ λοιπόν :stuck_out_tongue: είναι γνωστοί σε σας.
Αλλά για κάντε ένα gallop σε πιο mainstream metal κοινό. Σαν όνομα ίσως τους έχουν ακούσει, αλλά έχουν ακούσει και καναν δίσκο; Τεσπά, δεν είναι αυτό το θέμα :stuck_out_tongue:

Ε βασικά όταν έρχονται για live και έχουν 150 άτομα με το ζόρι ε ναι δεν τους λες και πασίγνωστους!!

Αυτός είναι και ο λόγος που δύσκολα να ξαναέρθουν Ελλάδα μετά το τελευταίο τους live σύμφωνα με τον Chris!

έτσι! στα 90ς ήταν sold out τα live τους στο Rodon! Η διασκευή στον Βασιλάκη είχε ηχογραφηθεί (δεν ακούγεται το γέλιο μας όμως, είχα πεθανει σου λέω και μόνο που τον έβλεπα να διαβάζει το σκονάκι με τους στίχους και πάλι να τα λέει λάθος) και κυκλοφόρησε μετά σε δωδεκάρι picture single (που δεν έχω παίξει από τότε)

τους είχα χάσει για καιρό αφού η μία μετριότητα ακολουθούσε την άλλη, αλλά τους πέτυχα πάλι φέτος στο Wacken(καλοί ήταν, ανεβήκαν και οι Van Canto μαζί τους, και ο Hansi από Blind Guardian)

O νέος δίσκος είναι στο κλίμα του Tunes… Καμία εξέλιξη αλλά στο είδος (κλασικό heavy power) δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Γενικά ότι ακούγεται για το καινούριο album είναι πολύ ενθαρυντικό!!!

Υπάρχει κανα youtube link να δούμε/ακούσουμε κι εμείς;

Λατρεμενο συγκροτημα για μενα !

Το ξερο και τραχυ metal τους εκπεμπει τιμιοτητα και ηρωισμο που πρωτιστως σεβεται τον οπαδο !

Δεν τους εχω δει ακομη live, αλλα ελπιζω καπου καποτε να τους πετυχω…

Όριστε!

Νά’σαι καλά Astaldo :slight_smile:

Όλα τα λεφτά!!!

Τωρα αρχισα να ακουω και γω.Για να δουμε:!:

Καλή διασκέδαση φίλε!!!

Καλα αυτο το τραγουδι εχει σημαδεψει μια ολοκληρη περιοδο της ζωης μου ! :bow2:

Αλλα γιατι εβαλες αυτο το χαζο βιντεακι ? :stuck_out_tongue:

Σε πολλούς το έχει κάνει Nght*Sky!!!

Επειδή δεεε ξέρω… τα σπάει!!! Τα παληκάρια δεν την παλέυουν :stuck_out_tongue:

Γι’αυτο που ειπε η Neniel δεν εχει και πολυ αδικο παντως.
Μπαντα που στα 90’s ηταν πολυ μεγαλυτερο ονομα απ’οτι ειναι τωρα.
Βαρυ,ξερο,τιμιο,πορωτικο μεταλ συνοδεια παντα της αγριοφωναρας του Chris.
Heart Of Darkness,Tunes Of War & Knights Of The Cross τα 3 αγαπημενα μου.
Το ριφ του Fanatic Assassins ειναι για πολυ headbanging !


Να πω οτι καπου μεταξυ του The Grave Digger και Rheingold σταματησα να τους
ακουω και δεν ξερω τι παιζει απο το 2002 και μετα.

Έχουν βγάλει κάποιους δίσκους που πραγματικά τους λατρεύω και άλλους που μου είναι αδιάφοροι. Γενικά όμως μου αρέσουν.

Τους έχω δει και μια φορά στο Ροδον, λίγο πρίν κλείσει νομίζω, πολύ καλή συναυλία

Ενταξει λιγο υπερβολες το πλαγιο…Μια μπαντα με 2 αντε 3 καλους δισκους που μετα κολλησαν εντελως συνθετικα και δεν νομιζω οτι προσφερει και τοσα πολλα πλεον στους οπαδους της περα απο καποια αρκετα καλα κομματια(δεν εχω ακουσει το τελευταιο και νομιζω το last supper).Ευτυχως αρκετα καλα κομματια υπαρχουν απειρα στο κλασικο χεβι αλλα και στα τευτονικα οποτε ιτς οκ.
Μακαρι να βγαζαν ενα πιο ‘‘φρεσκο’’ αλμπουμ και οχι πισογυρισματα σε tunes of war καταστασεις μιας και δεν νομιζω να τους βγει…