Green Carnation

Εχω ακούσει το The Quiet Offspring και δηλώνω εντυπωσιασμένος.Επιτέλους ένα group του ατμοσφαιρικού ήχου με ταυτότητα και προσωπικό ήχο και μακρυά από τα trends της σκηνής.Ξεκινάω το ψάξιμο για τα παλιότερα τους.

Κι εγώ το Quiet Offspring άκουσα στην αρχή και μου άρεσε πάρα πολύ! Δυστυχώς τα υπόλοιπα δεν μου άρεσαν το ίδιο. Πολύ καλή μπάντα πάντως!

Αουα, καταπληκτική μπάντα.

Ξέρουν από μπάλα αυτοί οι μουσικοί.

Ας πάρουμε το αριστουργηματικό περσινό The Acoustic Verses. Αν υπάρχει άνθρωπος που λάτρεψε το Damnation των Opeth, θα λατρέψει αυτό. Ίδιο σκηνικό, ίδια ατμόσφαιρα, ίδιο συναίσθημα.

Από εκεί και πέρα η τριάδα Light Of Day, Day Of Darkness - A Blessing in Disguise - The Quiet Offspring είναι super με το A Blessing In Disguise να είναι το αγαπημένο μου.

Το πρώτο (Journey To The End Of The Night) δεν το έχω πολυακούσει.

Γενικά, επενδύστε άφοβα. Ε Dying?

Λοιπόν.

Προσωπικά τρέφω συναισθήματα λατρείας για το συγκεκριμένο συγκρότημα, με αγαπημένο άλμπουμ τους το αριστούργημα " Light Of Day, Day Of Darkness". Ντάξει για το συγκεκριμένο άλμπουμ ό,τι και να ειπωθεί, λίγο θα’ναι. Απλά ένα κομμάτι 60 λεπτών, που όμως δεν βαριέσαι σε καμμιά στιγμή του.

Εν συνεχεία το “A Blessing In Disguise”, είναι και αυτό αγαπημένο άλμπουμ από τα λίγα καθώς περιέχει την καλύτερη ίσως στιγμή των Green Carnation, το “Lullaby In The Winter”. Ακούστε το !!!

Το “A Quiet Offspring” είναι μάλλον η πιο μέτρια στιγμή τους, με μπόλικα fillers και πιο hard rock φόρμες, οι οποίες μετά το εκπληκτικό “A Blessing In Disguise” κουράζουν. Έχει σαφώς μερικές πολύ όμορφες στιγμές, αλλά σαν σύνολο δεν στέκει μεταξύ των άλλων δίσκων τους.Ούτε καν με το πρώτο, το doom/death “Journey To The End Of The Night”.

Και μετά την ψιλομετριότητα του “A Quiet Offspring”, πέρσι κατάφεραν και κυκλοφόρησαν ένα από τα καλύτερα άλμπουμ της χρονιάς, το “Acoustic Verses”, το οποίο είναι εξ’ολοκλήρου ακουστικό και θυμίζει ελάχιστα τις προηγούμενες στιγμές τους. Ακούστε απλά το “Alone” και θα καταλάβετε.

Τεσπα, όσοι δεν έχετε ασχοληθεί καθόλου, ακούστε το " Light Of Day, Day Of Darkness" και το “A Blessing In Disguise” για αρχή.

Φιλε μου εγραψες!!! Τρελο κολλημα με το Lullaby, καλα που το θυμηθηκα παω να το βαλω να το ακουσω…

:bow: :bow: :bow: :bow:

Μου κινησατε την περιεργεια!Θα τους ψαξω!!!Thnx

ΥΓ: To Damnation ηταν τρελη δισκαρα!

Και εγώ μόνο το quiet offspring έχω ακούσει, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ!

οπότε ετοιμάσου για μεγάλες ζημιές μόλις ακουσεις το “a blessing…” :wink:

και μετα βάλε και το “light of day…” και… καλή ανάρρωση :slight_smile:

Τεραστια μπαντα…οτι εχουν βγαλει μεχρι τωρα ειναι ακρως ποιοτικο με το Light of day… να ειναι μακραν το αγαπημενο μου μιας και εχω κολλημα στα one song albums.
To journey to the end of the night ειναι αρκετα δυσκολο album το οποιο μου θυμιζει εντονα in the woods και στο οποιο φαινονται οι επιροες του Tchort απο το black/death παρελθον του.
Αλλα μακραν το ποιο ωριμο album ειναι το A Blessing In Disguise το οποιο ειναι και οτι καλυτερο για να ξεκινησει κανεις.

Eίναι πολύ καλοί όντως…
Τους ανακάλυψα πρόσφατα και μπορώ να πω ότι ψιλοκόλλησα
Δεν νομίζω πάντως ότι είναι και πολύ γνωστοί…κακώς!

Aπό τα πλέον αδικημένα συγκροτήματα όντως…

σωστοτατος.το Light Of Day,Day Of Darkness ειναι για μενα ενα απο τα καλυτερα αλμπουμ της δεκαετιας που διανυουμε.με φοβερο επισης concept.δυστυχως περασε απαρατηρητο τη χρονια που βγηκε.ισως να οφειλεται και γενικα στη προκαταληψη που χουμε εδω για το “ατμοσφαιρικο” μεταλ.ποσοι αραγε δεν εχουν ασχοληθει με in the woods επειδη βλεπανε στις κριτικες των αλμπουμ τους τη λεξη “ατμοσφερικο”??τεσπα οσοι δεν εχετε ακουσει το Light Of Day,Day Of Darkness και Omnio απο In The Woods,απλα τρεξτε…

για το Journey To The End Of The Night,συμφωνω για το χαρακτηρισμο doom\death μονο στη μουσικη ομως,καθως τα φωνητικα δεν εχουν καμια σχεση.

να προσθεσω επισης οτι στα 2 πρωτα τους αλμπουμ συμμετεχει στα φωνητικα η ΘΕΑ των in the woods Synne Diana Soprana και στο πρωτο συμμετεχει επιπλεον και η Vibeke Stanne των Tristania!!!

επισης στο πρωτο τους αλμπουμ επαιζαν και οι 2 botteri απο τους in the woods,και γι’αυτο ισως το αλμπουμ να τους θυμιζει αρκετα!

επιπλεον απο το δευτερο αλμπουμ τους μεχρι το quiet offspring τα τυμπανα επαιζε ο πρωην in the woods, Anders Kobro!!

για το Blessing In Disguise συμφωνω.καταπληκτικος δισκος,απομακρυσμενος βεβαια απο το avant garde παρελθον των 2 προηγουμενων δισκων,και κανωντας εμφανιση τα πρωτα hard rock στοιχεια,ολα τα κομματια του δισκου ειναι ενα και ενα.με lullaby in winter,rain,as life flows by,myron and cole και ολα τα αλλα να στοιχειωνουν τα μυαλα μας!!

οντως το the quiet offspring ειναι η πιο μετρια στιγμη τους.ευτυχως που επανορθωσανε με το accoustic verses που το συνοδευε και παλι αλλαγη του στυλ τους.για να δουμε τι μας επιφυλασσει το νεο τους αλμπουμ,αν και τα νεα οτι στη μπαντα εμεινε μονος του ο Tchort δεν ειναι οτι καλυτερο…

παντως για οσους εχουν ακουσει το the quiet offspring τα 2 πρωτα τους αλμπουμ δεν εχουν καμια σχεση.
θα μπορουσαμε να πουμε οτι συνεχιζουν στα χναρια του omnio των in the woods!!
το οποιο σημαινει pink floyd ατμοσφαιρες,πρωιμη King crimson παρανοια,doom,avant garde Κλπ κλπ

Κορυφαία μπάντα που πλαισιώνεται από μεγάλους μουσικούς. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερό τους άλμπουμ που έχουν βγάλει μέχρι στιγμής είναι το Light of day day of darkness με διαφορά, και το A Blessing In Disguise. Επίσης η τελευταία τους κυκλοφορία με εξέπληξε ευχάριστα με το νοσταλγικό ακουστικό της ήχο.

Μα ποσο πολυ πια γαμαει αυτο το κομματι!!!

Λιωμα…

Ναι, αλλά: www.youtube.com/watch?v=J6uoaTUFphg

TEΛΟΣ…http://www.youtube.com/watch?v=Pypz6GrcJbk

Γκολ στο 90+

www.youtube.com/watch?v=7FmP_F5_mQQ

πρεπει να αποκτησω το dvd ΤΩΡΑ!!!

kseskizei to dvd.

Λίγο ψυχοπλακωτικό το video αλλά το τραγούδι πολύ καλό!
Ήρθαν /Θα ρθουν Ελλάδα ???